Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cepten kaliteli fotoğraf çok önemli

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    207

Cepten kaliteli fotoğraf çok önemli

FOTOĞRAF NASIL ÇEKİLİR ben çok anlamam ama anlayanıda dinlemek gerek,Akıllı Telefon Fotoğrafçılığınızı Geliştirmek İçin 11 İpucu

Nasıl Net ve Keskin Fotoğraf Cekebilirim? - Fotografium Blog

Status
    deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    108
    Beğenilmiş
    41

Cevap: Cepten kaliteli fotoğraf çok önemli

güzel paylaşım olmuş ustam ,eline sağlık

Status
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    207

asıl önemli olan verdiğim bir link silinmiş? tekrar ekledim
    Akıllı Telefon Fotoğrafcılığınızı Geliştirmek İcin 11 İpucu - onedio.com

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    337
    Beğenilmiş
    390

Aslında değinmek istediğim ve hatta nasıl fotoğraf çekilmeli, nelere dikkat edilmeli adına açmayı düşündüğüm bir konu bu ama birazdan yazacaklarımla hem pişman edip, hem de konuyu açmış kadar olacağım ustam Ancak yeni konu açıp misilleme yapar gibi olmasın dedim. O yüzden buraya ekliyorum, hakkınızı helal edin.

Değerli aslan ustam öncelikle silinme yok, teknik arıza olmuş eklerken

2 linki bir arkadaşımızın konusunda eklemiştiniz, bunda link hep tekti zaten. Aklınızda oradan kalmış olabilir, 2 link diğer konuda idi. Link her hangi bir zaman her hangi bir yerde silinmekten ziyade ana paylaşıldığı sunucudan falan kaldırılırsa, yine burada silinmez. Tıklanır ama 404 hatası falan verir. Yani yönlendirdiği yerde açılmaz, artık ulaşılamıyor der vs.

Müsadenizle ben de hem linkteki bir kaç detaya değinmek isterim hem de oldukça önemli olduğuna inandığım ekstra nacizane bir şeyler eklemeye çalışmak.

---------------------------------

Aslında teknolojiden faydalanabilmek büyük nimet. Çok uzun süre değil bundan sadece 10-15 bilemediniz 20 sene önce kullandığımız telefonları da biliyoruz ya da daha da öncesi 36 lık filmleri fotoğrafçıya götürüp tab ettirdiğimiz günleri de... Ben bir kere bile 36 da 36 alabildiğimi hatırlamam. Mutlaka yanardı bazıları, şaşmaz Hepimiz yaşamışızdır. Yani şansa kalmış bir durumdu o dönem. Tam bir piyango idi kaç adet fotoğraf alınabileceği ve kaçının kayda değer olduğu...

Çektiğimizde kontrol şansı yok, iyi mi kötü mü, titrettik mi elimizi vs vs hepsi sürpriz... O da film makarası bitecek de fotoğrafçıya götüreceğiz de adam müsaitlik durumuna göre halledecek de gidip zarf içinde alacağız kesilmiş negatifleriyle beraber... Yeni nesil bilmez tabi bunları, hey gidi günler

Oysa bugüne gelirsek özellikle son yıllar teknoloji korkunç hızlı ilerliyor ve bugün sahip olunabilen teknolojiyi kullanamamak, bu denli kötü ve yanlış kullanabilmeyi başarabilmek beni şahsen hem şaşırtıyor hem de kahrediyor.

Neyse zaten uzayacak daha da kafanızı şişirmeden geleyim konumuza. Linkteki bazı maddelerden arada bahsediyor hatırlatıyoruz ama hep arada kaynıyor elbet.

1) Aslında bir telefon ne kadar iyi olsa da iyi bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi olamaz. Bu bir gerçek. SLR profesyonel bir fotoğraf makinesinin çekeceği fotoğraflar bambaşkadır. Ancak teknolojiyle beraber artık telefonlar da hafife alınamayacak kalitede çekiyor. Yani belli standartların da gayet üzerindeler. + her ne kadar arazide yalnızca inceleme adına da olsa insanlarımız dolaşırken tedirginlik yaşıyorken tabi ki bir de elde kocaman fotoğraf makinesi ile daha da dikkat çekileceği aşikar olduğundan yine telefonlar üzerinden devam edeceğim. Fakat telefonlar özellikle son 3-5 senede çok sınıf atladı.

2) Linkteki ilk bir kaç maddeye hiç değinmiyorum bile. Yani ön kamera ile ancak selfie çekerler, ön kamera ile zaten kimse fotoğraf çekmiyordur arazide... Ancak oradaki bir madde oldukça önemli. Tripod

Şimdi tripodun mantığı belli hepimizin bildiği üzere. Yalnızca sabit tutmak, hepsi bu. Ancak insanlar profesyonel makine kullanmasına rağmen neden tripod kullanıyor, tripod olmasına rağmen neden bir de uzaktan kumanda kullanıyor ???

İşte ben 2 senedir bu kısmı kimseye anlatamıyorum ne yazık ki. Fotoğraf çekerken fotoğraf makinesi ya da telefon fark etmez, elleri titretmek tahmin bile edilemeyecek kadar kolaydır ve sonuçları acıdır. Yani insanın neredeyse ruhu bile duymaz. Telefon ekranına bakınca dahi ilk bakışta gayet net görünebilir ama bu o fotoğrafın en net halinin ancak o kadar olabileceğinin göstergesi değildir işte.

Fakat her ne kadar telefonlar için de tripodlar olsa bile; sigarası çakmağı, metresi pusulası, kalemi defteri derken cepte ağırlık yetmezmiş gibi bir de tripod mu taşıyacağız diyecek herkes. Haklılar...

Peki sorunlarla gelme çözüm üret Doidye derseniz

Çözüm çok basit !

- ayakta çekiyorsak, bacakları omuz aralığı ya da azcık daha açıp dizleri kitlemek, telefonu da tutarken dirsekleri gövdemize dayayıp kitlemek,
    - gerekirse hassas noktalarda ateş eder gibi nefesi tutup yarım bırakmak,
    - tabi ki fotoğraf tekrarı ( iyi çıkmış olsa dahi, iyi çıktığını telefon ekranında görsek dahi tekrar. )
    - yerine göre gerekirse oturup çekmek ve dirsekleri dizlere dayayıp kitlemek (doğadaki koşullara bağlı destek alınabilecek nokta varsa tadından yenmez / özellikle yakın çekimlerde çok iş görür )
    - çekerken her ne olursa olsun parmaklara, bileklere, ele kola sahip olabilmek ve çekim bitmeden asla el oynatmamak.

Hepsi bu...

Bunlara gülen, abartı bulan çok kişi olacaktır belki ama bu değişmeyen bir gerçektir.

3) Normalde bile objektife toz parçacıkları vs kolayca gelebiliyorken, bir de toz toprak olan arazide bu çok daha kolay olduğundan dolayı, fotoğraf çekmeye başlamadan önce kazakla mendille vb. yumuşak bir şeyle objektifi bir zahmet temizlemek, tozunu almak.

Bu özellikle bazı telefon modellerinde muazzam fark yaratıyor. Bir arkadaşım kamera kalitesinden memnun olmayıp sırf bu yüzden telefonu servise götürmeyi düşünüyordu. Telefonu inceleyip bir fotoğraf çektikten sonra objektifi temizledim ve ardından çektiğim fotoğraf ile arasında müthiş bir fark vardı. Bu dediğim gibi bazı modellerde çok fark edebiliyor bazılarında ise o kadar olmayabilir. Ancak önemlidir.

Sadece şu 2 ve 3 de belirttiğim detaylara dikkat eden bir kişi telefonu değil son model, bundan 7-8 sene öncesinin orta düzey bir akıllı telefonu dahi olsa kamerası özellikle yakın çekimlerde hatta daha da yakın makro çekimlerde kesinlikle enfes görüntü sağlayacaktır. Binlerce örneğini gösterebilirim.

Hatta göstereyim durun:

Bu fotoğrafı orta düzey hatta çoğu kişi için artık çöp bile denebilecek bir telefonla çekmiştim bundan 1-1.5 sene önce. Hani üzerinde şiir yazıyor olsa okuyabileceğiz. Bu gördüğünüz de yalnızca bir çivi ve dibinden de çekmedim aslında fotoğrafın orijnali daha da geriden yaklaştırınca netliğin nasıl bozulmadığını ve doğru noktaya odaklanıldığının göstergesi. Çünkü amacım zaten çivi kafasına odaklanıp arka kısmı da flu yapmak idi. Ekranda odak merkezi istenen noktaya bir kez tıklamak yeterli idi o telefonda (neredeyse tüm telefonlarda vardır bu özellik)

Yine bir başka noktada çakılı bir demir örneği:

Yani benim için netlik budur.

Tamam kimseden sanatsal ya da ödül alabilecek düzeyde fotoğraflar beklemiyoruz ama arkadaşlar çektiğiniz fotoğraflara dönüp bir zahmet bakın telefonda, ekranda yaklaştırın, büyütün ve yaklaştırdıkça ne kadar bozuluyor, netliğini hangi noktaya kadar koruyabiliyor, gerçekten net mi, arşivlik mi, kontrol edin, beğenmediyseniz, içinize sinmedi ise yeniden çekin. Bu bu kadar zor mu ? Ellerinize mi vuruyorlar fotoğraf çektikçe ? Nedir yani bunun nedeni...

4) Yine linkte bahsedilen bir detaya geçen sene değinmiştim ben de. Çünkü özellikle geniş alan çekimlerinde (uzaktan kayalığın tümü, yamacın fotoğrafı vs) çok çok önemli bir detaydır.

O da şu:

Fotoğraf çekilecek alana kamerayı tuttuğumuzda eğer alana biraz fazla uzak olduğumuzun farkındaysak KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE zoom seçeneğini kullanmıyoruz. Asla, öyle bir dünya yok. Bu seçenek dürbün mantığı gibi çalışıyor görünse de sözde yaklaştırırken fotoğrafın kalitesini muazzam düzeyde düşürecektir, aksi mümkün değil.

Çözüm:

Tam kadraja alanın ne kadarı sığdırılması gerekiyorsa, bunun hayali çerçevesi oturana kadar o noktaya yaklaşmak. Ne zaman ki çekilmek istenen alanın tümü kadraja girdi ve sınıra yakın az da pay bırakıldı (zemin vs görünmesi adına) o noktadan çekim yapılmalıdır. Olmuyorsa olabildiği kadar netlikte çekilmeli ve titretmeme adına çok daha dikkat edilmelidir. Ardından daha da yaklaşıp bu genişçe alan kısımlara ve yine hayali çizgilerle bölümlere ayrılıp ayrıca kare kare çekilmelidir.

Dip not: Çekim mesafesi arttıkça titretmemeye daha da fazla gayret edilmelidir ! Makro çekimde titreme yerine göre kurtarabilir ama uzak mesafe çekimde mümkün değil, pusulanın derecesini kaçırmak gibi aynı. Mesafe arttıkça titretmenin sonucu da o derece artarak yansıyacaktır kareye.

Sonuç: Arazide dağ tepe bayır onca gidilen yol, harcanan maddi manevi efor, emek ve hüsranla neticelenmesi. Olası güzel ve kaliteli detayların gözden kaçacağı için çözüme gidilememesi, başarıya ulaşma şansının sıfıra inmesi...

Bunlar da benim çok basit ama muazzam büyük bulduğum hatalardır. Bunu bu işle uğraşan birinin yapma lüksü ne yazık ki yoktur. Hani arada olur, 20 fotoğraf eklenmiştir insanlık hali bir tanesi arada kötü olur vs (ki o bile paylaşılmaz o zaman) ama hem tek fotoğraf, hem 2-3 kısıtlı fotoğraf, hem ne olduğu belli bile olmayan gereksiz yakın çekim, geriden olmayan işaretin ya da yüzeyin içine sokulmuş çekim, osu busu derken bunlar yetmezmiş gibi bir de flu fotoğraf, netliği 100 üzerinden 15-25 aralığında gezen fotoğraflar.

Arkadaşlar kamera şakası mı yapıyorsunuz ? Ne aradığınızın ve bu fotoğrafları neden çektiğimizin farkında mıyız ? Bırakın bu işleri, öyle bir fotoğraf günlük hayatta bile çekilmez. Neyse...

5) Işığın doğru kullanımı:

a) Her fırsatta sabah erken ya da akşam üzeri diyorum, diyoruz, deriz. Tamam da neden ?

Kısa öz uzatmadan: Çünkü güneşin alnı kabağında ışınlar yeryüzüne dik açıyla iniyor ve fotoğraflarda kaliteyi dibe çakıyor. En iyi fotoğraflar sabah çok erken ya da akşam üzeri çekilir.

b) Aslında güneşin henüz doğmadığı ama doğmak üzere olduğu ya da batmadığı ama batmak üzere olduğu ya da yeni battığı anlar her ne kadar en iyi anlardan olsa da... yine de sabah erken ya da ikindi ve sonrası hala güneş olan saatler de gayet iyidir. Ancak ne yapıp edip ışığı çapraz dahi olsa arkamıza alabilmek gerekir ! Işık karşımızda iken çekilen fotoğrafta kalite beklemeyin. O işaretin ya da kaya yüzeyinin net görünmesini beklemeyin. Kayaya yukarıdan laaap diye güneşin vurduğu kayada hem güneş hem gölge parça parça olan fotoğraflarda netlik beklemeyin. O saatlerde çekilen fotoğraflarda bunu zaten beklemeyin. Şansa ağaç dibi vs gölge denk gelirse güzel çıkar.

Ek notlar:

* Elbette daha iyi bir makine, çözünürlüğü daha fazla olacağı için daha iyi fotoğraf çeker ama bu her markanın son modeli 3-5 bin tl lik telefon olmalı anlamına gelmemektedir. 250 tl lik telefonla 1-2 sene önce çektiğim fotoğrafları göstersem inanmazsınız. (Gösterdim yukarıda 2 örnek)

* Önemli bir detay daha: Çok gerekmedikçe, nadiren de olsa öyle bir nokta olup telefonu dik tutmak gerekmedikçe, kesinlikle ekranı yatay çevirip çekmeliyiz tüm fotoğrafları !

Bu video çekerken de böyledir. Ancak fotoğraf çekerken de oldukça önemlidir. Peki neden ?

- Dik çekerseniz zeminde gereğinden fazla alan, gökyüzünden gereksiz bir alan alır sağ ve solda ne olduğunu tek karede ana çekim noktası ile beraber gösterme şansınız olmaz.

- Oysa telefonu yan çevirip çektiğimiz fotoğraflarda yukarıdan ve aşağıdan gerekmeyen detaylar yerine sağ ve soldan ekstra detaylar da barınacaktır. Hatta daha da önemlisi bir çok noktada zaten mutlaka yakın mesafede tamamlayıcı başka detaylar da olduğundan, bunlar tek karede ve uyum içinde kompozisyon olarak görünebilecektir. Bu ister çeşmenin yanındaki bir ağaç olsun, ister bir ağacın arkasındaki patika kıvrımı, ister oymanın 3-5 metre ilerisindeki çalılık...

Daha kısa süre önce yine bir arkadaşımız (ki örneği çok da aklıma şu an o geldi) çeşme ve yanında çınar diye bir konu açtı. Fotoğrafta da aynen dediği gibi...

Bir kaç mesaj ardından demir çakılı yerin karşısı soruldu ve orada da çınar olduğunu belirtti ! ve bu iki ağacın da çeşmeye mesafesi ve açısı aynı !

Yani aslında 2 çınar ve çeşme orada güzel bir üçgen çiziyor olmasına rağmen, telefonu yatay tutup hepsini tek karede güzelce gösterebilmek varken, sırf dik tutup yeri göğü gereğinden fazla alıp, yanları kadraja sığdıramadığı için konuya dahil olan önemli diğer ağaçtan neredeyse hiç haberimiz bile olmayacaktı !

Aslında linkte kompozisyon hazırlayın dan kasıt da budur. Yemek masasındaki sunumu kasdetmiyorlar orada. Tamam onu da kasdediyorlar da bu kompozisyon olayı bizim konularda da önemli. Aile fotoğrafı çekerken bile önemlidir.

Öyle açılardan çekeriz ki; tek karede, ağaç, dönemeç, su, taş kaya vs ve belki daha fazlası hepsi sanki oradaymışız gibi görünmeye ve daha sağlıklı fikir sahibi olup yorumlamaya da olanak verir.

İşin kötüsü bunları hep birbirimize diyoruz. İhtiyacı olan kardeşlerimiz de okumuyor, uygulamıyor, umursamıyor, kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz ben asıl ona yanıyorum. kurtbaba ustanın arada değindiği detaylar ve serzenişli cümleleri geliyor aklıma da gülümsüyorum. O çok güzel söylüyor ben onun gibi yapamıyorum

İleride usta olur da bir de öğrenci alırsam, önemli püf noktalarını Şirin Baba'nın büyü kitabı gibi kalın bir kitaba yazıp, öğrencimin ilk ders olarak o kitabı baaam diye önce bir kafasına geçiricem. O daha ne olduğunu anlayamadan, gözlerinden ateş çıkmış yıldızları sayarken, eline kitabı verip bunların her bir kelimesini öğren ve sakın önemli detayları unutma, bu ilk ders idi, hoş geldin, kolay gelsin, başarılar diyeceğim

Yani artık bu fotoğraf konusunda söylenecek söz de kalmadı aslında, bunları tartışıyor olmamız, işaretleri ve olan bitenleri ele almak yerine bu kadar basit hataları sürekli dile getiriyor olmamız bile beni çok üzüyor. Resmen bile bile lades, başka açıklaması yok.

---------------------

Velhasıl toparlamak gerekirse;

İster yakın çekin ister uzak
    Yağmur yağsın ya da kurak
    Bol fotoğraftan da vazgeçtim
    Buraya güzel kareler bırak...

Cümleten hayırlı Cumalar

Başınızı ağrıttım

Saygı ve selamlar

Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    207

yok sevgili kardeşim hiç alınmadım bilakis memnun oldum ,bu önemli bir konu ve özellikle diğer arkadaşlarımızında konuya katkıda bulunup fotoğraf konusunun gündeme getirilmesini istedim çünkü hemen her konuda bu mesajı veriyoruz 'kaliteli fotoğraf' ,,
    zaten gözlerimiz 2,2.5 numara bozuk birde fotoğraf net olmayınca gerçekten oralara gidipte emek harcayan ama ufak hatalardan bütün emekleri heba olan arkadaşlara üzülüyorum hatta kızıyorum her konuda bahsi geçmesine rağmen tek foto ve netliği bozuk fotolar moral bozuyor konuya daha profesyonel anlamda katkı yapacağınızı bekliyordum,arkadaşlarımızında bu konuda çok muzdarip olduklarını bildiğimden ben suya taşı attım ki halkaların çoğalmasını istedim, inşallah bu sorunlar azalırda bizlerinde katkısı o oranda artar arkadaşlarıma selam ve saygılarımla ,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler