Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Koltuk taşı ve kanal işareti

Status
    dardanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    16

Cevap: Koltuk taşı ve kanal işareti

@kiva1212. Sevgili kardeşim senin anlattıklarından yola çıkar isek buranın buranın kybele tanrıçası için yapılmış bir koltuklu sunak anıtı olduğu belli..... zaten diğer kısımları sevgili ustalarımız detaylandırmışlar. Şimdi siz buradaki kanaldan bahsetmişsiniz muhakkaki kanal var ise bunun sunu çanağıda var . zamanla tahrip veya dağılmış olabilir. Şimdi diyebilirsiniz burada mezar olabilirmi diye ...Olabilir nedenine gelince bu tür yerleri her kısım kullanmış olabilir eşkiya sıda romlısıda hepsi kendi amaçları için kullanmış olabilir. Kimisi burayı sevgili, Aslan 81 ustamızın dediği gibi nirengi yani ana işaret olarak kullanıp yakınlarında başka bir yere yada bu yere emanet koymuş olabilir. Yada diğer medeniyetlerde buraya sonradan değerli birinin mezarını yada mezarlarını yapabilirler.Başka bir yerde bu tür bir yerin ilk basamağının altına bir roma generalinin mezarı yapılmış ve bu mezar arkolojik çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştı. İlk basamakları kesip altına mezar yapılıp tekrar basamaklar yerine koyularak . buda bize bu tür yerlerin önceden hazır olduğunu ve başkalarının kendi amaçları doğrultusunda kullandığının kanıtıdır.
    Sevgili kardeşim Ben burada illaki mezar vardır yada yoktur demiyorum tabiki sık bir araştırma ister sonuçta. Ve ben şöyle tahmin ediyorumki bunun 200 metreye kadar olan alan içinde başka şeylerde olmalı özelikle kuzey yönünde ve doğu yönünde
    Bunlar iki ayrı yerde olabilir . Birisi niş diğeri zirve bir yerde zirveye varmadan bir tören alanı olabilir . tören alanı zaten kendini belli eder oda böyle teras gibi taşlar ile hazırlanmış bir düz yerdir.. sevgili kardeşim araştırmalarını bu yönlerde yap. Tabiki buranı daha düzgün ve çevrenin. çevrenin der iken sana biraz önce söyledim bu 200 metre bir alanda olabilir ona göre resimlesen daha iyi olur . sevgiler kardeşim

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    214
    Beğenilmiş
    237

Alıntı HADES40 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar defin kül'tünde ve medeniyetler tarihinde koltuk taşı diye bir ifade yoktur (bunun aksini anlatıpta doğrulamaya çalışmayın lütfen) okur ve araştırırsanız anlarsınız (cahilane define meraklılarını değil arkeolojiyi) bu koltuk taşı ifadelerinin tamamı açılmış kutsal alanlarda bulunan merdiven ile çıkılan mezarların görüntülerine (defineciler tarafından )verilen isimlerdir.
    Arkadaşlar lütfen yanlış anlamayın beni amacım muhallefet olamk degil aksine doğruları anlatıp emeklerinizi boşa harcamamanız.
    Üzgünüm, diğer konudaki Bermuda ustaya gereksiz ve hiç hoş olmayan saldırınız ile buradaki tüm definecilere saldırınız yanında "defineciler" adı altında bu ilme yıllarını vermiş herkese yapılan o vurgulu ayıptan sonra artık biraz geç : )

----------------------

Doğru kelimesi aslında görecelidir. Kime göre doğru ? Ne kadar doğru ? Neyin doğrusu ? Doğru nedir ?

Aslında size ben bambaşka açıklamalı bir cevap yazmıştım ama onu göndermekten vazgeçtim. Çünkü şimdi gerçekten asıl koltukları ele alıp medeniyetten başlayıp eşkıyasından devam edip kiliseden çıkıp, açıkta olanı ayrı kapalıda olanı ayrı, mihraplarla olan düzenleri, bir arada nasıl uygulandıkları, hangi medeniyette nasıl bir sistemle konumlandırıldıkları ve hesaplamalarına kadar, hayatınızda duymadığınız bilmediğiniz muazzam bilgilerle, cahilane açıklamalar yapıp, kafanızı hiç karıştırmak istemiyorum.

Sizin istediğiniz şekilde, olaya akademik düzeyde ve arkeolojik literatürde bakalım madem.

Bu size göre koltuk değil ve yine size göre açılmış bir mezar, malum öyle demişsiniz. Gerçi haksızlık olmasın siz basamaklarla varılan noktalar demişsiniz ama fark etmez, size göre bu yine koltuk değil. Oysa o bir koltuk, hem de alası...

Tavsiyenizi dinleyip cahilane yazmamak için olaya akademik olarak bakalım ve arkeolojik olarak ele alalım. Bakalım arkeoloji neler demiş ?

Oynatalım Uğur'cum...

--------------------------------

Ben zaten biliyordum da siz de öğrendiniz mi ne olduklarını ?

Evet niştirler, bazıları aynı zamanda koltuktur da... Kıçın sığmayanları sadece niştir ama sığanları hem niştir hem de yine ustalarımızın da dile getirdiği gibi farklı dönemlerde farklı amaçlarla da kullanılmıştır ve koltuktur ufağı kıçımız sığmasa da temsili bir koltuktur yani gene koltuktur !

Fazlası da vardır...

Fakat bunların haricinde aslında niş olmayıp sadece ve sadece net koltuk olan yerler de gayet vardır ancak yukarıda da bahsettiğim gibi o konulara hiç girmeyeceğim.

Yine de görsel koyalım. kırılmış parça kopan kısımlar olmamasına ve zaten yeterince detayı ile bilene görene anlayana yeterince şey söylemesine rağmen, size göre açılmış mezar bana göre koltuk örneklerine geçmeden önce şu cümlenizi yeniden vurgulamak istiyorum:

Arkadaşlar defin kül'tünde ve medeniyetler tarihinde koltuk taşı diye bir ifade yoktur (bunun aksini anlatıpta doğrulamaya çalışmayın lütfen) okur ve araştırırsanız anlarsınız (cahilane define meraklılarını değil arkeolojiyi) bu koltuk taşı ifadelerinin tamamı açılmış kutsal alanlarda bulunan merdiven ile çıkılan mezarların görüntülerine (defineciler tarafından )verilen isimlerdir.
    Sırtı minderlisinden:

- Yukarıdaki örnekte basamakları gösterir misiniz bana ?
    - Yukarıdaki örnek açılmış bir mezar mı şimdi size göre ?
    - Yukarıdaki örnekte nereleri kırılmış kısımlar ki açılmış bir şey olduğundan eminiz ?

Oysa ben hiç bir kısmında kırık, kopan parça, dağıtılmış bir kısım vs gibi bir deformasyon görmüyorum.

Daha mütevazi bir koltuk:

Sırtını sağlama almak isteyen birine göre:

Sadece şunu bilmenizi isterim ki arkeoloji ve define ustalığı/ilmi ile arkeologlar ve define ustalarını birbirine karıştırmamalı, birbirleri ile kıyaslamaya gitmemelisiniz. Çünkü ne kadar yerine göre yolları zaman zaman kesişse de aslında birbirinden çooooook farklı kulvarlarda ilerlemektedirler.

Her ne kadar arkeolojiyi bilim olarak ele alınca tabi ki öğreneceğimiz şeyler olması yanında saygı duysam da bırakın ülkemizin kör cahil arkeologlarını dünyanın en iyi arkeologları dahi olsa, arkeolojik açıdan bir takım şeyleri elbette bilirler ancak onu da yerine göre yanlış ya da haliyle eksik bilirler. Fakat asıl önemli olan ise şu ki; söz konusu bu ilim olduğunda ise çırak dahi olamazlar !

Çünkü onların işi bambaşkadır, bu işler bambaşka... Yollar yerine göre paralel gidebilirken yer yer omega çizip , S çizip, T çizip, çatal yapıp Y çizip, istavroz çizip diklemesine 90 derece ayrılır da...

Daha da önemlisi (ki yukarıdaki açıklamanızda beni en rahatsız eden ve ateşleyen kısım o oldu) sanki arkeoloji bu işin son safhasıymış da defineciler de elinde kazma kürek onların arkasından takip eden cahil meraklılarmış...

Evet cahil ve ne yaptığını bilmez defineci çok bu doğru ama bu her defineci kör cahil anlamına gelmez.

- Arkeoloji eşkiyaları müfredatında mı tutuyor ki sistemlerini araştırsın, yöntemlerini bilsin öğrensin ? Daha doğrusu öğrenmeye çalışsın...
    - Arkeoloji kiliseyi müfredatına mı almış ki, Ermeni sistemini Rum sistemini vs araştırsın da bir şeyler öğrenmeye çalışsın ? ki yine başarılı olamazlar.

Yazılı kaynakları sır olan ve tablete işlenmiş açıklamaları olmadığı için bir şey yapamazlar. Onlar yazıları çevirir, kriptosu varsa onu da çözemez.

İşte o ilim ister, bilim değil...

Arkeoloji bana 333 ü anlatabilir mi ? ya da siz anlatabilir misiniz ? Siz anlatamazsınız. Bunu, diğer konuda sebepsiz yere Bermuda ustaya saldırdığınızda 11 ile öğrendik zaten... Hani demişsiniz ya cehalet okumamaktan geçer, aç oku diye bir de teslisi anlatan link vermiştiniz.

Arkeolojiye ateş desem bana ne der ? Mitolojik hikayeler ve günümüze ulaşabilmiş bilgiler dışında ne öğretecek ?

Demirci Hephaistos u mu anlatacak ? Peki siz bir defineci olarak arkeoloji ve mitolojiden aldığınız bilimsel veriler ışığında Ateş Tanrısı Hephaistos bilgileriyle nasıl para bulmayı planlıyorsunuz ?

Arkeoloji 265 i nasıl açıklıyor ? Ya da açıklayabiliyor mu ?

Hani koskoca arkeoloji bilimi ya o bakımdan soruyorum, malum bunları ve fazlasını cahil defineci olarak ben biliyorsam onlar hayli hayli bilmeli de o bakımdan diyorum...

----------------------------------

Arkeolojik açıdan "koltuk taşı" terimi olmaması ya da onların bunu kabul etmemesi ya da dile getirmemesi mi gerçekleri değiştiriyor ? Bugün bir yeri az daha kazıp da "pardon ya aslında tarihi yanlış biliyormuşuz, buranın tarihi 6 bin yaşında değil 13 bin yaşındaymış..." diyebilen bir bilim; sadece bugüne dek elinde olanlarla yetinen eksik, gerçek tarihe imkanları vasıtasıyla kısıtlı bir ışık tutan, tabir-i caizse mum ışığında devasa bir mağarayı aydınlatmaya çalışan, çocuk bir bilimdir benim için. (Tüm diğer bilim dalları gibi) Güzeldir, doğruları tabi ki çoktur, zaman içerisinde gelişir, değişimlere de açıktır vs ama her şeyi biliyor değildir, her konuda her detayda sanki Tanrı kanunuymuş gibi arkeoloji ve arkeologların dedikleri baz alınmak zorunda falan değildir. Bu işlerde de sürekli kriter gösterilemezler.

Hele hele yukarıda da dile getirdiğim gibi, onlar bu işin erbabıymış da defineciler de kör cahil onların arkasından emekleyerek bir şeyler bulmaya çalışan adamlarmış gibi lanse edilirse kendimi hiç tutamam.

Ben hiç defineci grubuna büyük katkı sağlayan bir arkeolog duymadım. Yapmadıklarından değil, yapamadıklarından dolayı...
    Fakat arkeoloji gruplarına, çeşitli devlet kazılarına dahi yardımcı olan çok define ustası duydum, gördüm !

Arkeoloji para aramaz, o bir bilim dalıdır.

Araç kullanan insanlara emme manifoltu nedir dersek bilememeleri normal. Çünkü o teknik bir terimdir ve araç kullanan kişi onu bilmek zorunda da değildir. Fakat sırf bu teknik bilgiyi bilmiyor olması onun kötü bir şoför olduğu anlamına gelmez, bilakis aracı 2 teker üzerinde metrelerce götüren ve yine sağlıklı şekilde yoluna devam eden ileri düzey bir kullanıcı olabilir. Aynı şekilde bu emme manifoldunun artılarından eksilerine, hangi araçta nasıl farklılıkları olduğuna hatta kam miliyle bağlantısından tutun da en ufak ayrıntılarına kadar hakim olması, bunları teoride bilmesi de o kişiyi iyi bir şoför olduğu anlamına getirmez. Direksiyona geçince iş değişir...

----------------------------

Kaldı ki arkeoloji de koltuk taşı diyor zaten. Hatta onunla da bırakmayıp "taht formunda" diye bir tabir bile kullanıyor gördüğünüz üzere. Sizin için özellikle çizdim, imzalara kadar görün istedim cahilane yorum olmasın diye, öyle kabul etmeyin diye...

Size tek bir konuda katılıyorum. Evet bazı noktalarda açılmış ve kırıldıktan sonra bıraktığı izlenimden dolayı koltuğu andırdığı için koltuk zannedilen ve koltuk denen yerler var bu doğru ama bu tümü öyle anlamına gelmiyor, böyle bir şey mümkün değildir. "Koltuk diye bir şey yoktur" dediğiniz anda iş değişir. Bunu arkeoloji kabul etmiyor diyerek bunu kriter aldığınızda iş daha da değişir, bir de bunu böyle dile getirip, "boş verin yahu definecileri siz arkeolojiyi okuyun gerçekleri öğrenin" deyip herkesi birden bitirirseniz ise işte o zaman iş çok değişir ve asıl gerçekleri öğrenmek durumunda kalırız ister istemez.

Diğer konuda durduk yere Bermuda ustaya da saldırdığınız ve sistem ile sayılar hakkında en ufak fikriniz olmadığı gibi, "cehalet okumamaktan geçer" cümlenizdeki büyük ayıba yüksek müsadenizle ben de illa ki bir geri dönüş yapmak zorunda hissettim cevap hakkı mahiyetinde...

Cehalet okumamaktan geçtiği kadar boş okumaktan da geçer ! Önemli olan ne kadar okuduğunuz yanında ne okuduğunuz, neler okuduğunuz, neyi nasıl okuduğunuz ve neler alabildiğinizdir aynı zamanda ! Bazı şeyler ise var ki okuyabileceğiniz kaynaklar ne yazık ki mevcut değildir ve yine bazı şeyler var ki okuyarak değil ancak bireysel araştırmalarınızla bazı gerçeklere ulaşma şansınız vardır.

Ancak Matrix de ki ünlü replik misali "aslında kaşık yok" gibi "koltuk diye bir şey yok" derseniz;

öğretmiş olacağınız tek şey, hiç bir şey öğrenememiş olduğunuzdur.

Bunları da lütfen yanlış anlamayın. Amacım muhalefet olmak değildir. Fakat kendinizi boş yere yormayın ya da yanlış öğrenmeyin, çabalarınız boşa gitmesin diye söylüyorum !

Çünkü arkeoloji okuyarak hayatınız boyunca para falan bulamaz, bu ilimde de bir arpa boyu ilerleyemezsiniz !

Çünkü o bir bilimdir, bu ise bir ilimdir.

Çünkü o yalnızca eldeki verilere göre genel bir tanı koyar ve farklı sonuçlar elde edilene dek onları doğru kabul eder, oysa bu işler bir sırdır. İçerdiği bilgi hazinesine elinizi kolunuzu sallayarak zaten erişemezsiniz.

Arkeoloji dünyasını, ve tüm paralel bilim dallarını dumur eden Göbekli Tepe keşfi buna yeterli bir örnektir diye düşünüyorum. Oysa laf aramızda kimseye söylemeyin ama bu ilim ise çok daha fazlasını da içerir ! Bu ilim bambaşka bir şeydir.

Ha haklısınız kahvehane köşelerinde kuru sıkı atan boş beleş adamları dinlemeyin diyebilirsiniz, kendini hiç bir konuda geliştirmemiş, daha sunaklarla farklı amaç için yapılmış oymaları ayıramayan, her gördüğü oymayı sunak zannedenleri dinlemeyin diyebilirsiniz, fakat definecileri değil arkeolojiyi okuyun ki gerçekleri öğrenin diyemezsiniz. Bu ağır bir hakarettir bana göre.

Kimseye durduk yere saldırmam bunu aslına herkes biliyor artık ama huyum kurusun işte saldırıları, saygısızlıkları ve kırıcı hareketleri asla es geçemiyor, prensip gereği ayıp olmaması için mutlaka iade-i ziyaret ediyorum er ya da geç.

Ha bu arada unutmadan, hazır Tanrıçayı anmışken;

Taraf/yönelme anlamına gelen Arapça "kıble" kelimesinin de Kybele'den geldiğine inanılır ve kabul edilir.

Benden cahilane bu kadar

Saygılarımla
    gezgin_99 (04.Şubat.2019), kabakburgiba (14.Şubat.2019), Karameşe (05.Şubat.2019), MaSTeR™ (04.Şubat.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    gezgin_99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    bursa
    Beğenmiş
    230
    Beğenilmiş
    52

Alıntı kiva1212 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamen toprak tepe hocam, büyük taş falan yok tepede, doğala benziyor.

bu tepenin toprağı sanki daha bi kahverengi...
    bu tepenin yuvarlaklığı daha bi güzel...
    böyle bir tümülüs bizim buralarda olsa...
    hergün ziyaretine gider saatlerce izler...
    hayaller kurardım...
    kiva1212 (05.Şubat.2019) Bunu beğendi.
    Kolay gelsin...
    Selam ve dua ile...
    Bin kere ölç, Bir kere biç...
    İZİNSİZ KAZI, VE ARAŞTIRMA YAPMAYINIZ.....

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    14
    Beğenilmiş
    23

Alıntı kiva1212 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Gittiğim bir yerde koltuk taşı buldum. Yanda kol koymak için yerleri mevcut, sanırım önünde de birkaç basamak varmış ama zamanla tahrip olup bozulmuş. Koltuk taşının karşısında birşey yok fakat arka kısmı 20-25m kadar kayalık. Koltuk taşının hemen 2m kadar arkasında düz bir zeminde de kanal var yaklaşık 1m uzunluğunda. Bu kayalıkta mezar var mı, varsa girişi nerededir ya da müjdesi var mıdır ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Merhaba koltuğa oturunuz karşınıza bakiniz dikkatlice biraz sola meyillimidir arazi? Haricinde sağ kolunuzu tam sağa açınız ve o tarafa bakınız 100 metre yi gecmeyiniz pınar varmı?
    MaSTeR™ (05.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Status
    kiva1212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    7
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 2

Alıntı BermudA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba koltuğa oturunuz karşınıza bakiniz dikkatlice biraz sola meyillimidir arazi? Haricinde sağ kolunuzu tam sağa açınız ve o tarafa bakınız 100 metre yi gecmeyiniz pınar varmı?
    Merhaba.
    Arazi sola meyilli değil, zaten sol tarafında tepe var. Sağ tarafında pınar yok.
    [IMG][/IMG]

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    14
    Beğenilmiş
    23

Resim güzel.

Status
    Ersan usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Ustam kolthgun arkasinda kaya mezari vardir bu basetin kanalin etrafini dikatli incele hirasan suva vardir giris sivalidir .ve oturdugun yerde koltuga 10 mt icinde kucuk te olsa hediyesi dayma vardir.
    kiva1212 (05.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler