Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,485
  Beğenmiş
  467
  Beğenilmiş
  613

  Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Merhaba değerli Define Yolu ailesi,

  Bir çok noktada karşılaştığımız türlü işaret söz konusu ve bunların bazıları daha genel geçer işaretler olurken, bazıları ise ince işçilikli ya da türlü detay ve sır barındıran işaretler oluyor. Belki bir çeşme üzerinde motif, belki de bir kapının üzerinde bulunan bir sembol...

  Sembol terimi, literatüre 1380 li yıllarda girmiş olsa da var oluşun başlamasıyla gerçekte yerini edinmiş bir ifadedir. Sembol kelimesinin kökeni Latince'deki karşılığı olan "symbolum" un Grekçedeki "birlikte" ve "atış" kelimelerinin kökenleri ile türemiştir. Anlamı da birlikte atmak, birleştirmek, tamamlamak, bütün haline getirmektir.

  Tabi günümüz mantığında ise sembol dediğimizde aklımıza gelen ilk şey, mutlaka bir şeyi temsil ettiği, bir oluşuma ait olduğu üzerine...

  İnsanlığın var oluşundan bu yana belki yüz binlerce belki de milyonlarca sembol türemiş. Bunların bazıları büyük oranda benzerlik gösterirken, bazıları ise diğerlerinden türemiş olan sembollerdir.

  Semboller ufak grupları temsil edebildiği gibi, dini oluşumlar, siyasal topluluklar, medeniyetler gibi aklınıza gelebilecek her şeyi temsil edebilirler.

  Tabi kimi semboller var ki diğerlerinden bir takım özellikleri ile ayrılıyorlar.

  Bunlardan değinecek olduğumuz da özel bir sembol olan ve birden fazla adı olsa da , kabul edilmiş ismi ile Yaşamın tohumu anlamına gelen "Seed Of Life" adlı Ermeni ağırlıklı bir semboldür. Ağırlıklı diyorum çünkü aşağıda göreceğiniz örneklerden de yola çıkarak aslında yalnızca Ermenilere ait olmadığını birlikte göreceğiz.

  Neyse çok uzatmadan görsellerimize geçelim. Çünkü prensip meselesi, illa ki uzayacak
  Evet tanıdık geldiğini biliyorum. Belki de bir çoğunuz zaten biliyor bu sembolü...

  Çiçek işareti olarak da kabul edilen bu sembol, aslında birbirine geçmiş 7 adet eşit daireden meydana gelir.

  Ancak bu sembol özel bir sembol olup detaya inildiğinde insanı şaşırtacak düzeyde mükemmelliğe sahiptir.

  Tohum dedik ya neden tohum ?

  Çünkü sembolize ettiği şey aslında yaşamın tümüdür. Doğumla başlar ve büyüyerek, olgunlaşır, olgunlaşmaya devam eder, ölümle de son bulur. Sembol olarak aslında sonsuza dek açılabilecek bir çizime sahip olup sonsuzluğa da bir gönderme yapmanın yanında var oluşu da simgelemektedir.

  Sembolümüzü sınırlı tutup kendi içinde içerdiği temel anlamları irdelemek için pergelimizin açısını, çevre oluşturan çemberlerin, dış kısmıyla tamamlayıp, tümünü içeren tek bir büyük 8. daireyi ekliyoruz.  Bakalım bu işaretimizi içindeki armoniyi bozmadan nereye kadar taşıyabileceğiz ve nelerle karşılaşacağız ?

  Her detayı uzun uzun anlatmadan geçiyorum. Görseller arasındaki farklara dikkat ederseniz bir sonraki çizim detaylarını da anlayabilirsiniz.  Görüldüğü üzere eşit 12 parçaya bölündü ve tablomuz dikkat ederseniz aslında bir saat de oldu aynı zamanda...

  Aslında bu saat ile bile ilgili çok detay var ama sembol odaklı ilerlediğimiz için detaylarda boğulmayalım.  Eşkenar büyük bir üçgen çizip üzerine tersini de kapatıyoruz ve yine tanıdığımız bir sembol olan ünlü Davud Yıldızı oluşuyor.

  Bu işlemi arada kalan kısımlar için de tekrarlıyoruz ve birbirine eşit büyük üçgenlerin sığabildiği tüm köşeleri bağlıyoruz.

  ve çeşitli örneklere geçmeden önce; sevdiğim 2 haç türüne bağlamak üzere çizimdeki doğru kısımları tamamlayarak Malta Haçı olarak da bilinen ünlü Tapınakçıların haçlarının aslında nereden nasıl geldiğini görelim.  Hospitalye Şövalyeleri ya da diğer adıyla Aziz Yuhanna Şövalyeleri Haçı:

  Ta taaaaam : )


  Sembol olarak çok beğendiğim bir haç türü olan örneği aslında diğer serbest çizim karışık örnekler arasında verecektim ama hazır Tapınakçılardan bahsederken onu da buraya ekliyorum müsadenizle...

  Serbest çizimden kastım ise, aslında çizimin ana standardında olmasa da ana mantığı ve temeli yine buna dayanan bir çizimden türeyen haç türü olmasından dolayıdır.

  Her bir kolu balta formunda görünen bu haçı da tabi ki biliyorsunuz.  Çeşitli örneklerle devam edeceğim. Asıl eğlence birazdan başlıyor
  aliciii (01.Şubat.2019), amero (25.Temmuz.2019), aslan81 (04.Nisan.2019), eski (01.Şubat.2019), FENERLİ (18.Mayıs.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (01.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), nurum52 (11.Şubat.2019), rastgele123 (03.Nisan.2019), SEVAL ALİ (01.Şubat.2019), TOROS (03.Şubat.2019), Turksat (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,485
  Beğenmiş
  467
  Beğenilmiş
  613

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Aslında bildiğiniz ya da bilmediğiniz tüm haçları kapsayan bir semboldür.  Çeşitli, yine çoğunu bildiğinizi düşündüğüm ve türlü medeniyet ya da inançların kullandığı sembollere bazı örnekler:  Görüntüsü itibariyle pusulayı da andıran ve zaten sembolize eden ve aynı zamanda yine yıldız olan türler:

  Örneklerde de gördüğünüz gibi, basit gibi görünen bir sembol aslında açılımında çok fazla şey barındırabildiğini gösteriyor.

  Buna çeşitli işaret olarak türlerini gördüğümüz geometrik şekiller de tabi ki dahil:


  amero (18.Mayıs.2019), aslan81 (03.Şubat.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (01.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), nurum52 (11.Şubat.2019), SEVAL ALİ (01.Şubat.2019), TOROS (03.Şubat.2019), Turksat (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,485
  Beğenmiş
  467
  Beğenilmiş
  613

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Altıgen demişken, biliyorsunuz, yine türlü noktada karşımıza çıkıyorlar. Bazen çeşme, bazen bir köy kahvesinde havuz, bazen hamam...

  Altıgenle ilgili ve yine bu ana sembolümüze dayanan bir iki detaydan da bahsetmek istiyorum.

  1) Bal petekleri

  2) Kar kristalleri

  Kar tanelerinin birbirinden farklı olmalarına rağmen aynı zamanda aynı şey olmaları da aslında sembollerin bir çoğunda görüntü itibariyle farklı olsalar da yerine göre aynı kavramları temsil etmeleri üzerine güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.


  Aslında bir yıldızdır, düz ya da ters...

  Bazen yine işaret olarak da karşımıza çıkabilen baklava dilimi:

  Belki de bir kum saatidir, mezarlıkta aynı formda sizi bekleyen...

  aliciii (01.Şubat.2019), amero (25.Temmuz.2019), FENERLİ (03.Nisan.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (01.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), nurum52 (11.Şubat.2019), SEVAL ALİ (01.Şubat.2019), TOROS (03.Şubat.2019) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 4. #4
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,485
  Beğenmiş
  467
  Beğenilmiş
  613

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Uluslararası daha modern sembollerde bile kullanılır:  Radyoaktif örneği gibi...

  Yarım dairedir, yarım değirmen taşıdır...

  Kuyudur, belki de çeşme başıdır...
  Piramittir, her şeyi gören gözdür belki de...

  Tanıdık geldi mi ?

  ----------------------------------

  Yine yaşamı ve büyümeyi temsil edecek şekilde, yediğiniz ekmektir, yumurtadır...  Krallara taç kraliçelere kolye bile olmuştur...  O hem güneştir, hem de ay, hem gündüzdür hem gece, hem aydınlıktır hem karanlık...

  Dünyayı da temsil eder, evreni de...

  Semboller aynı zamanda tamamlamak üzerine göndermelere sahiptir.

  Erkek-dişi, yaz-kış, iyi-kötü... yaşamın var ettiği tüm pozitif ya da negatif gibi karşıtların birbirini tamamlamasını sembolize ederler ve doğanın dengesi her zaman olduğu gibi sağlanır.
  Sonuç olarak semboller önemlidir.

  Bazı sembolleri, neredeyse her medeniyet kullanmıştır.
  Bazı semboller, görüntü itibriyle farklı olup, farklı medeniyet ve kültürlerde aynı anlam üzerine kullanılmıştır.
  Bazı semboller ise aksine görüntüsü aynı olsa da farklı dönemlerde ya da farklı oluşumlar altında biribirinden farklı amaçları sembolize etmiştir.

  Bir sembol;

  - Her zaman her yerde tek bir anlam vermek zorunda değildir. Yerine göre birden fazla anlam içerebilir.
  - Yerine göre 1 kişiyi temsil edebilirken, yerine göre birden fazla kişiyi ya da bir topluluğu temsil edebilir.
  - Her zaman define işareti olmak zorunda değildir ancak mutlaka ve mutlaka verdiği bir mesaj vardır.
  - Günümüzde türlü noktada kullanılan binlerce modern sembollerin de kökü aslında eski sembollere dayanır ve onların matematiksel ve geometrik türevleridir.

  Örnek:

  Polis teşkilatı ya da türlü emniyet teşkilatları yıldızı, giyim markaları (converse yıldızı gibi) , yiyecek içecek üzerine kurulu gıda firmaları marka logoları, çeşitli eğitim kurumları logoları, araç armaları, ülke bayrakları ve detayları gibi daha aklınıza gelebilecek her baktığınız noktada 5 gen ve 6 gen ağırlıklı, temeli mutlaka bir şekilde ona dayanan yüz binlerce şey görebilirsiniz. Aslında her biri birer semboldür.

  Ya da aynı yerde ve noktada, kökü ve oluşumu aynı olup verdiği mesajlar birbirinden farklıdır.

  Toparlayacak olursam, yaşamın tohumu olan bu sembolü özel kılan şey ise, adından da belli olacağı üzere, aslında her şeyi, ama her şey bir şekilde kendi bünyesinde barındırıyor olmasıdır.

  Yani en başta da belirttiğim gibi doğumla başlar, hızla gelişerek büyümeye devam eder, ölümle sonuçlanır (mezar stellerinde gördüğümüz sağa ve sola dönüş gösteren motif ve türevleri ile devam eder) ancak ölümün bir son olmadığı varsayılarak, evrenin devamlılığına, sonsuzluğuna , sonsuz bir döngüye göndermedir.

  Saygılarımla
  aliciii (02.Şubat.2019), aslan81 (03.Şubat.2019), Asparuh (02.Şubat.2019), aziha (01.Şubat.2019), Deathless01 (04.Şubat.2019), FENERLİ (03.Nisan.2019), gezgin_99 (01.Şubat.2019), gülbahçeli (20.Mayıs.2019), Hadid 57 (12.Şubat.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), kuzey26 (03.Nisan.2019), MaSTeR™ (01.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), nurum52 (11.Şubat.2019), SEVAL ALİ (01.Şubat.2019), TOROS (03.Şubat.2019), trapper (23.Mayıs.2019), Turksat (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 5. #5
  Status
  Çevrimdışı
  MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19 Ekim 2013
  Nereden
  Aksaray
  Mesajlar
  2,869
  Beğenmiş
  1,147
  Beğenilmiş
  291

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Emeğine sağlık kardeşim, eşsiz bir paylaşım olmuş, temeli anlamak önemli.
  DOIDYE (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), Turksat (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
  NoBody Can Stop Me.!!!!!

 6. #6
  Status
  Çevrimdışı
  cassabalee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02 Mart 2012
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  227
  Beğenmiş
  2
  Beğenilmiş
  5

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  eline emeğine sağlık ... güzel paylaşım..
  kurtbaba (27.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

 7. #7
  Status
  Çevrimdışı
  Asparuh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Mayıs 2014
  Mesajlar
  247
  Beğenmiş
  6
  Beğenilmiş
  26

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  sembollerin mükemmel kozmik boyutları var ilerleyen zamanlarda güzelce bir kaç makale yazmayı düşünüyorum mührü süleyman olan yere cin kovma niyeti ile çizildiğinde cinlerin giremeyeceği gibi. bilgileri derleyebilir isem. teşekkür ederim. ve şanlı türk bayrağındaki kozmik gizli sembolleri.
  aslan81 (03.Şubat.2019), DOIDYE (11.Şubat.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (03.Şubat.2019), nurum52 (11.Şubat.2019) Bunu beğendi.
  Verdiğimiz her cevap bilgi amaçlıdır herhangi bir teşvik yönünde olmamaktadır.

  Yasadışı kazıdan uzak kalalım.

 8. #8
  Status
  Çevrimdışı
  aliciii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Ekim 2013
  Mesajlar
  57
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  3

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  venüs ve dünyanın güneş etrafındaki dansı galiba işin temelide buna dayanıyor

  aslan81 (04.Nisan.2019), DOIDYE (11.Şubat.2019), gezgin_99 (11.Şubat.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), nurum52 (11.Şubat.2019), TOROS (18.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

 9. #9
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,485
  Beğenmiş
  467
  Beğenilmiş
  613

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  Aslında mesajı, evrende her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu, her şeyin birleşip tek bir bütün olduğu...

  Asıl temeli ise benim ilk pergel çizimimin en başında saklı !

  Pergeli elime alıp 1 daire çizdim. Bu başlangıç idi, sperm idi, doğumu temsil etti, toprağa hayat veren ve üzerine düşen yağmurun/suyun ilk damlasıydı, yolculuğa çıkan kişinin belki kapıdan attığı ilk adımdı...

  Sonra yanına bir tane daha bir tane daha derken gelişmeye başladı, sperm olan yaşamın çocuk olması, genç olması derken yetişkin bir bireye dönüşmesi ve olgunlaşma sürecinin büyüyerek devam etmesi gibi...

  Bu, eğitimde de böyledir, konularımızda da böyledir. Sıfır bilgi ile başlarız her konuda, sonra bir adım, sonra biraz daha derken gelişim büyüyerek devam eder mesela...

  Tüm bunlar tabi ki bir zaman da gerektiriyor ve içeriyor ve bunu sembolize eden şeyler de elbette dünyanın dönüyor olması. Dünya döndükçe dakikalar dakikaları kovalar, saatler saatleri , günler günleri ve yıllar yılları... Mevsimler oluşur sürekli ve hayat devam eder ve o bile büyür kendi çapında...

  Aslında çok kapsamlı ve derin bir konudur, resimden müziğe, notalardaki ahenkten ve seslerin sahip oldukları muazzam frekansa, yeryüzündeki türlü bitki türüne kadar yer yer birbirine paralel yer yer biraz ayrılan ama mutlaka yine bağlantılı şekilde devam eden alt dalları var.

  Kısacası temeli tek bir dairedir. Basit gibi duran, ilk bakışta insanı kolayca aldatabilen, sade ama gizem dolu asil bir daire...

  Saygı ve selamlar
  aliciii (11.Şubat.2019), Asparuh (04.Nisan.2019), gezgin_99 (11.Şubat.2019), Hadid 57 (12.Şubat.2019), kabakburgiba (03.Nisan.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (11.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), nurum52 (11.Şubat.2019), Turksat (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 10. #10
  Status
  Çevrimdışı
  deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03 Ağustos 2008
  Mesajlar
  980
  Beğenmiş
  117
  Beğenilmiş
  58

  Cevap: Yaşamın Tohumu Sembolü ve Deşifresi (Seed Of Life)

  @DOIDYE ustam harika bir çalışma.eline,emeğine sağlık.
  bu çizimler seni yormamıştır umarım..
  kurtbaba (27.Mart.2020), MaSTeR™ (11.Şubat.2019), MELİS (17.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •