Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yorumlarınıza İhtiyacımız Var

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    363

Cevap: Yorumlarınıza İhtiyacımız Var

Çökme olan kısmın fotoğrafı net bulgu vermez ama fikir verebilir. Sonuçta altında oda mı var, kuyu tipi giriş mi var, dehliz midir nedir bilemem. Çökme yapan kısmın ebatı nedir, tam daire mi yoksa uzaktan mı sadece öyle bir izlenim yaratıyor bilemiyorum. Orayı bizzat sizin incelemeniz ve o noktada o oval çöküntünün nedenini anlamanız gerekir. Ha tabi ki gitmişken bir kaç fotoğraf fena olmaz, herkes fikir sahibi olabilir.

Ayrıca estağfurullah ne özrü, her şeyden önce yine siz yorulmuş oluyorsunuz tekrar git gel ile... Bu yüzden her fırsatta dediğim gibi, fotoğraf konusunda bonkör olun. Fakat olabildiğince değişik açılardan almaya çalışın. Bazı açılar, çok değerlidir, önemli sırları dökebilir ortaya... Alan da büyük olunca haliyle fotoğraf ihtiyacı artıyor ister istemez.

Örneğin o yamaçtaki kaya mesela normalde hesapta yoktu bile, iyi ki çekmişsiniz.

Gelelim şimdi o etekteki kayaya, dürüstçe söylüyorum ki onunla ilgili aslında 4-5 düşüncem var. Fakat bunlardan bazıları birbirini de etkileyen seçenekler ve aynı zamanda bu seçeneklerin bazıları aynı anda mümkün olabilir. O yüzden, şunu yapın demeden önce o kayanın daha da detaylı fotoğraflarını rica edeceğim sizden.

Sadece o kayanın, hakkını vererek etrafından, az geriden (geriden dediklerim özellikle sağ sol ön çaprazlardan kayaya bir kaç metre geriden bakarken) daha da yakından 4-5 tane (özellikle son 2 fotoğraftaki açılar gibi önden ama daha da yakından ve soldan sağa doğru) , 1 tane de olsa tam tepesi de dahil, ve aynı şekilde tam arkası yine yakından olacak şekilde, sanki kayayı dokunma mesafesinde olup, ben orada görüp inceleyebilmişim gibi hakim olabilmek istiyorum. Yanlış bir hamle ile geri dönüşü olmayan bir yola girmek istemem.

Bunu yapabilirseniz, ben de elimden geleni yapacağım. 4-5 düşüncemi de tek tek ele alacağım merak etmeyin ama önce bir o kayanın en az 10-15 civarında çeşitli açılardan ve mesafelerden (yakın olanları unutmayın) fotoğraflarını görelim.

Hadi birini söyleyeyim ama bir şey yapmayın. O kaya, altından doldurulmuş ya da doldurulmamış kuyu tipi tünelli bir giriş dahi verebilecek bir nokta ve özelliklere sahip ama bunun için henüz erken, çünkü başka detaylar da mevcut. O yüzden önce başka şeylerden emin olacağız.

Kolay gelsin selamlar
    MaSTeR™ (28.Şubat.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    gezgin_99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    bursa
    Beğenmiş
    292
    Beğenilmiş
    66

Merhaba sayın @Reiss...
    Çekmiş olduğunuz fotoğrafları...
    Kare kare puzzle gibi oturtmaya çalışıyorum...
    Olmuyor...
    Siz bu tepeye çıkmadan, tepenin etrklerinden ...,
    Bu tepeyi dört bir yandan fotoğraflayabilirmisiniz....
    Burası büyük taşlarla çevrelenmiş bir KALE mi?...
    Buraya en yakın su nerede...
    Kale içinde kapalı bir kuyu bulmak mümkün mü...
    Bu kaleye giriş nereden olabilir...
    Bu tepenin etrafını 50 mt den fotoğraflayabilirseniz....
    Yer altı odaları ki varsa eğer....
    Buraları gözle tesbit etme şansı olabilir....
    Allah kolaylık versin...
    Selametle...
    MaSTeR™ (28.Şubat.2019) Bunu beğendi.
    Kolay gelsin...
    Selam ve dua ile...
    Bin kere ölç, Bir kere biç...
    İZİNSİZ KAZI, VE ARAŞTIRMA YAPMAYINIZ.....

Status
    Reiss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    16

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çökme olan kısmın fotoğrafı net bulgu vermez ama fikir verebilir. Sonuçta altında oda mı var, kuyu tipi giriş mi var, dehliz midir nedir bilemem. Çökme yapan kısmın ebatı nedir, tam daire mi yoksa uzaktan mı sadece öyle bir izlenim yaratıyor bilemiyorum. Orayı bizzat sizin incelemeniz ve o noktada o oval çöküntünün nedenini anlamanız gerekir. Ha tabi ki gitmişken bir kaç fotoğraf fena olmaz, herkes fikir sahibi olabilir.

Ayrıca estağfurullah ne özrü, her şeyden önce yine siz yorulmuş oluyorsunuz tekrar git gel ile... Bu yüzden her fırsatta dediğim gibi, fotoğraf konusunda bonkör olun. Fakat olabildiğince değişik açılardan almaya çalışın. Bazı açılar, çok değerlidir, önemli sırları dökebilir ortaya... Alan da büyük olunca haliyle fotoğraf ihtiyacı artıyor ister istemez.

Örneğin o yamaçtaki kaya mesela normalde hesapta yoktu bile, iyi ki çekmişsiniz.

Gelelim şimdi o etekteki kayaya, dürüstçe söylüyorum ki onunla ilgili aslında 4-5 düşüncem var. Fakat bunlardan bazıları birbirini de etkileyen seçenekler ve aynı zamanda bu seçeneklerin bazıları aynı anda mümkün olabilir. O yüzden, şunu yapın demeden önce o kayanın daha da detaylı fotoğraflarını rica edeceğim sizden.

Sadece o kayanın, hakkını vererek etrafından, az geriden (geriden dediklerim özellikle sağ sol ön çaprazlardan kayaya bir kaç metre geriden bakarken) daha da yakından 4-5 tane (özellikle son 2 fotoğraftaki açılar gibi önden ama daha da yakından ve soldan sağa doğru) , 1 tane de olsa tam tepesi de dahil, ve aynı şekilde tam arkası yine yakından olacak şekilde, sanki kayayı dokunma mesafesinde olup, ben orada görüp inceleyebilmişim gibi hakim olabilmek istiyorum. Yanlış bir hamle ile geri dönüşü olmayan bir yola girmek istemem.

Bunu yapabilirseniz, ben de elimden geleni yapacağım. 4-5 düşüncemi de tek tek ele alacağım merak etmeyin ama önce bir o kayanın en az 10-15 civarında çeşitli açılardan ve mesafelerden (yakın olanları unutmayın) fotoğraflarını görelim.

Hadi birini söyleyeyim ama bir şey yapmayın. O kaya, altından doldurulmuş ya da doldurulmamış kuyu tipi tünelli bir giriş dahi verebilecek bir nokta ve özelliklere sahip ama bunun için henüz erken, çünkü başka detaylar da mevcut. O yüzden önce başka şeylerden emin olacağız.

Kolay gelsin selamlar
    @DOIDYE @gezgin_99 tekrardan selamlar ustam oncelikle yaptiginiz yorumlar ve zamanini ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim hakkinizi helal edin ustam bolgeyi tekrar ziyaret ettim o cokuntuyude yakindan inceledim cokmeden cok onceden kazilmis gibi duruyor edindigim bilgiler bu yonde resimleme firsatida yakaladim ustam bolge o kadar buyuk oldugu icin kisim kisim resimler cekebiliyorum ornegin 200 metre ilerisinde caprazinda da kayalik bolgeler var cesitli oyuklar ve kanal isaretler var hatta daha onceki konularimda var bahsettiginiz yamactaki kayanin yaklasik 20 metre kuzeyind2 acik bi magara var oranin videosunu da cektim yukliyecegim ustam umarim bazi seyleri gormenize yardimci olacak resimler cekmisimdir resimler yetersiz gelirse seve seve tekrardan cekebilirim saygilar ustalarim

BermudA (02.Mart.2019), DOIDYE (02.Mart.2019), gezgin_99 (28.Şubat.2019), MaSTeR™ (28.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    16

gezgin_99 (01.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    16

Alıntı gezgin_99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba sayın @Reiss...
    Çekmiş olduğunuz fotoğrafları...
    Kare kare puzzle gibi oturtmaya çalışıyorum...
    Olmuyor...
    Siz bu tepeye çıkmadan, tepenin etrklerinden ...,
    Bu tepeyi dört bir yandan fotoğraflayabilirmisiniz....
    Burası büyük taşlarla çevrelenmiş bir KALE mi?...
    Buraya en yakın su nerede...
    Kale içinde kapalı bir kuyu bulmak mümkün mü...
    Bu kaleye giriş nereden olabilir...
    Bu tepenin etrafını 50 mt den fotoğraflayabilirseniz....
    Yer altı odaları ki varsa eğer....
    Buraları gözle tesbit etme şansı olabilir....
    Allah kolaylık versin...
    Selametle...
    Merhaba ustam tabiki istediginiz gibi uzaktan cekebilirim dort bi yandan sadece cok buyuk ve isaretli kayalar var ustam kale veya kuyu gibi biseye rastlamadik
    gezgin_99 (01.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    gezgin_99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    bursa
    Beğenmiş
    292
    Beğenilmiş
    66

Alıntı Reiss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ustam tabiki istediginiz gibi uzaktan cekebilirim dort bi yandan sadece cok buyuk ve isaretli kayalar var ustam kale veya kuyu gibi biseye rastlamadik

Siz her ne kadar kale gibi birşey e rastlamadık...
    Deseniz de bu tepe üzeri bir kale dir...
    Ve bu kale altında odalara giden ...
    Kapalı veya açık bir tünel bir mağra...
    Olabileceğini tahmin ediyor idim...
    Buralara girmek ve araştırma yapmak...
    Oldukça tehlikeli ve zordur...
    Gerçi yıllarca depremlere ve doğal afetlere dayanmış...
    Yinede çok dikkatli olmak gerekir...
    DOIDYE (02.Mart.2019), Reiss (01.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Kolay gelsin...
    Selam ve dua ile...
    Bin kere ölç, Bir kere biç...
    İZİNSİZ KAZI, VE ARAŞTIRMA YAPMAYINIZ.....

Status
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    16

Alıntı gezgin_99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz her ne kadar kale gibi birşey e rastlamadık...
    Deseniz de bu tepe üzeri bir kale dir...
    Ve bu kale altında odalara giden ...
    Kapalı veya açık bir tünel bir mağra...
    Olabileceğini tahmin ediyor idim...
    Buralara girmek ve araştırma yapmak...
    Oldukça tehlikeli ve zordur...
    Gerçi yıllarca depremlere ve doğal afetlere dayanmış...
    Yinede çok dikkatli olmak gerekir...
    Selamlar @gezgin_99 ustam yorumunuz icin tesekkurler videoyu izlediyseniz magarayi gormussunuzdur girisine kadar cekmistim icerisi bi oda buyuklugunde nasip olursa bahsettiginiz tepeyi uzaktan resimliyecegim girisleri nereden aramamiz lazim ustam bulunabilirmi acaba

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    56

bolgede dedektor ile tek para aranabilir. elverisli bir yer.
    Reiss (02.Mart.2019) Bunu beğendi.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    363

Sayın Reis, öncelikle elinize ayağınıza sağlık, gitmiş emek vermiş ve 50 ye yakın fotoğraf çekmişsiniz. Hasretiz böyle geri dönüşlere...

Ustalara katılmakla beraber, ben aslında ilk fotolardan, gezgin ustamın affına sığınarak, buranın değil de karşıdaki düzgün sıralı kayalıkların çok eski bir kale olabileceğini düşünüyorum. Bu yoğunlaştığınız kısmın ise aslan ustanın da değindiği gibi mezarlar olduğunu... Ancak yaşlı ve fakir de bir medeniyet...

Yamaçtaki kayayla ilgili ise (onun durumu biraz farklı) 2 tane hedef belirlediğimi düşünüyorum ancak bunlardan bir tanesinin yerini tespit edemedim. Diğeri de zaten kontigaranti değil.

Bir diğer bahsettiğim ve hedef olabileceğini düşündüğüm nokta ise; yine bu kayanın çok da uzakta olmayan hemen o karşı yamacındaki tatlı tümbe yer:

Ancak % 100 diyemedim. Bu açıdan bakarken özellikle sol alt ve o tarafa yakın eteğine dikkat edilmelidir.

Eğer zahmet olmayacak ise buranın bir uydu görüntüsünü de görebilmek isterim. Eğer aradığım bir şeyi uydu görselinizde görmek nasip olursa, o hedefi noktalarım ama söz vermiyorum, sadece bakacağım.

-----------------

ve yine gezgin ustanın da dediği gibi böyle noktalar yorar yıpratır çünkü aslı eski de olsa fakir de olsa bir medeniyet zaten. Kolaydaki mezarların da zaten kendisine hayrı yoktur...

Ben böyle yerleri sadece sanat adına seviyorum. Burada da bu biraz var aslında ama bu medeniyet biraz da fakir miymiş desem, işten mi kaçmışlar desem, sanatları da hem yorgun hem de biraz özentisiz... Yani sanatlarına bile yansımış...

Dün gece saatlerce baktım fotoğraflarınıza tek tek ve tam istediğim gibi netleştirememiş olsam da elbette bir şeyler var ve söz konusu... (yamaçtaki kayadan bahsediyorum. )

O yamaçtaki kaya komple işçilik ve birbirinden farklı amaçları da var. Dibindeki kaide gibi yarım hilal destek de boşuna değil mesela... ama ben dürüstçe söylüyorum ki burası benim arazim bile olsa sanırım uğraşmaz daha sulak taraflara yönelir ve daha mangır peşinde olurdum.

Çünkü burası ne öldürür ne güldürür.

Çok selamlar
    gezgin_99 (02.Mart.2019), Reiss (03.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    33

Başlangıctan 13. Resim sondan 6. Resim önemli özellikle sondan 6. Resim
    Reiss (03.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)