Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tarihimiz yok ediliyor

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    176
    Beğenilmiş
    125

Tarihimiz yok ediliyor

http://tayproject.org/haberarsiv20151.html
    BİR TOPLUMUN DİLİ İLE TARİHİ GEÇMİŞİ KAYBOLURSA KİMLİĞİDE KAYBOLUR ÖYLE BİR ULUS YOK SAYILIR YAŞAMADIĞI VARSAYILIR
    ANTİK KENTİ TAŞOCAĞI YAPTILAR

Çanakkale Yenice’de Sofular Köyü yakınlarındaki Asartepe antik kenti taş ocaklarının iş makineleriyle delik deşik edildi. Bilimsel olarak tespit edilip sit korumasına alınmamış onlarca kültürel varlığımız gibi, Asartepe de “Bozguna uğramış bir hisar” gibi şimdi.

NE KAYBETTİĞİMİZİ BİLE BİLEMİYORUZ!
    Koza Altın Şirketi’nin madencilik faaliyeti yapmak istediği Dondurma Köyü yakınındaki Arabakonağı bölgesinde tümülüsler (antik mezar-höyük), Bayramiç yakınlarındaki Gergis antik kenti üzerinde altın madeni sondajları, Priapos ve Parion antik kenti üstünde termik santraller, Gelibolu’daki Sestos antik kentinin altından geçirilen tüneller… Ne kaybettiğimizi bile bilmeden sermayenin kar hırsına kurban verdiğimiz Kaz Dağları ve yöresindeki kültürel değerlerimizden sadece birkaçı bunlar.

YAKIN TEHLİKE
    Sofular Asartepe’nin bugünkü içler acısı durumu aslında gelecekte sit korumasına alınmamış kültürel varlıklarımızın ne hale geleceğinin de bir göstergesi. Çanakkale ve çevresinde yüzey araştırması dahi yapılmamış onlarca-yüzlerce antik kentten bahsediliyor. Yüzey araştırmaları ile bilimsel olarak tespiti yapılan Asartepe’nin hali bu değerlerin yok olma tehdidinin ne kadar da yakın olduğunu ortaya koyuyor.

BİLİM BULDU RAPORLADI AMA
    Prof.Dr. Reyhan Körpe 2008 yılında basılan Yenice Değerleri Sempozyumu kitabında yer alan “Yenice ve çevresindeki yapılan arkeolojik Yüzey Araştırmaları” makalesinde Asartepe’yi şöyle anlatıyor; “Diğer bir Klasik dönem (MÖ 5-4. yüzyıllar) yerleşim yeri Granikos ve Aesopos nehirleri arasında yer alan Sofular Asartepe’dir. Burası da nekropolü ile birlikte bir tepe üstü yerleşim yeridir. Asartepe’nin hemen aşağısında tespit edilen on bir tümülüsün tamamı kaçak kazılarla tahrip edilmiştir.” ÇOMÜ Öğretim üyelerinden Yard. Doç.Dr. DeryaYalçıklı’nın “Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağlarında, Ege ve Marmara Bölgeleri arasında Yol Güzergahları” konulu yüzey araştırmasında verdiği 2011 Yılı Araştırma sonuçlarında da Sofular Asartepe “Çanakkale/Yenice İlçesi Tunç Çağı sonrasında tarihlenen arkeolojik alanlar” tablosunda Klasik Dönem antik kentleri arasında sayılmış.
    gezgin_99 (04.Mart.2019), MaSTeR™ (04.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    268

Cevap: Tarihimiz yok ediliyor

Ustam şöyle bir baktım baktım ama siyaset yapmadan, sıkıntı çıkarmadan yorum yapamıyorum, o yüzden vazgeçtim.

Allah sonumuzu hayır etsin.
    aslan81 (04.Mart.2019), gezgin_99 (04.Mart.2019), MaSTeR™ (04.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    176
    Beğenilmiş
    125

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam şöyle bir baktım baktım ama siyaset yapmadan, sıkıntı çıkarmadan yorum yapamıyorum, o yüzden vazgeçtim.

Allah sonumuzu hayır etsin.
    aynı duyguları taşıyorum DOIDYE kardeş anlıyorum seni buda topraklarımızda gizli açık emelleri olanların yaptıkları ,bizde site olarak bu konuda insiyatif alalım ,tabiiki yükün büyüğü sende olacak
    https://t24.com.tr/haber/karsta-kurg...lar-var,528934
    İzler bilinçli yok ediliyor
    Daha önce bulunan Erzurum Cunni mağara resimlerinin tahrip edildiğine dikkat çeken Prof. Ceylan, bu nedenle yeni buluntuların koordinatlarını vermekten çekiniyor. Gerekli koruma önlemleri alınıncaya kadar yerlerinini gizli tutulacağını söyleyen Ceylan, “Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar var. Boynuna fotoğraf makinası asıp kendisine araştırmacı süsü verenler yer tespiti yapıldıktan sonra gece bunları tahrip ediyorlar’’ dedi.
    DOIDYE (07.Mart.2019), MaSTeR™ (08.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    bayatlifirari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    37
    Beğenilmiş
    31

Sussam gönlüm razı değil,konuşsam faydası yok.
    DOIDYE (07.Mart.2019), MaSTeR™ (08.Mart.2019), NİHAT BABA (31.Mart.2019) Bunu beğendi.
    VERİLEN TÜM BİLGİLER ÖN ARAŞTIRMAYA YÖNELİKTİR.
    KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM,TARİHİMİZİ KORUYALIM VE SAHİP ÇIKALIM.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    268

Alıntı aslan81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı duyguları taşıyorum DOIDYE kardeş anlıyorum seni buda topraklarımızda gizli açık emelleri olanların yaptıkları ,bizde site olarak bu konuda insiyatif alalım ,tabiiki yükün büyüğü sende olacak
    Yüklendim ustam;

Bir gün ovada tarlalara yakın ama yine köyün gayet içinde denecek bir noktada, bir arkadaşın deposuna gittim ziyarete. Neyse oturduk çay kahve içiyoruz derken bir patlama oldu ama ne patlama... Dedim savaş çıktı her halde, normal bir patlama değil.

Arkadaş "yol geçiyor da dağın kenarına geldi diye dinamitle patlata patlata açıyorlar. Her gün yerimizden sıçrıyoruz" dedi. Dediği nokta, bulunduğumuz yere sadece bir kaç km ve merak edip gittim. Ustam bildiğiniz kayıtlı, tarihte önemli yeri olan, türlü kaynakta geçen, efsaneleri bile meşhur koca kale... Kalenin yamacından dalmışlar. Dedim hay maşallah...

Arkadaş diyor ki her gün bir çey çıkıyormuş, ekip ekip jandarma geliyor diyorlar. Dedim "gelse ne olacak, şu raddeye getirebilen, sonrasını hesap etmedi mi..."

Sanki patlatan da 2 vatandaş... Jandarma ne yapabilir onlara... Açan, açtıran zaten baş iken...

Özellikle son yıllarda muazzam da bir rahatlık söz konusu, kimse örgütlenip, ayaklanıp ses etmiyor diye mi yoksa kadıyı kadıya şikayet etsen de ne fayda edecek diye mi bilmiyorum ama gidişat hiç iyi değil...

-----------------------

Yine geçenlerde başka bir arkadaş trenle Konya'ya gidiyor gezmeye, orada da biniyorlar taksiye, yolda dikkatini çekmiş her taraf inşaat alanı vs, demiş ne güzel her taraf restore ediliyor.

Birden gerilen taksicinin cevabını aynen aktarıyorum:

"Ne restorasyonu abicim, kaç sene oldu bitmedi bi restorasyon, bütün şehrin altını açıyorlar, define arıyor .................."

Ben bilmem Konya'yı, 2-3 kere geçtim ama gezmek nasip olmadı henüz. Taksici aynen böyle demiş.

Anlat anlat bitmez ustam, hele hele o İKOT, nerede bir dağın başı, nerede böyle şehre manzaralı konumda önemli bir yamaç, kırsal mırsal demeyip yapıştırıyorlar apartmanları, gördüklerimin çoğu da hep manidar noktalar ! Bilmiyorum bana mı hep öylesi denk geliyor. Son yıllarda, belli bir periyodik süreçte yapılan büyük camiler aynı şekilde, hep enteresan noktalara denk gelmiş ! Bak sen dedim tesadüfe...

Bir yanda her gün okuduğumuz haberler ve sözde paha biçilemeyen şeylerle donatılmış masalar, beraberinde kaçakçı damgası vurulan vatandaş, sanırsın terör örgütü üyesi... Diğer yanda ise göstere göstere...

Aklıma, tam da duruma uygun birbirinden güzel örnekler ve atasözleri geliyor ama diyemiyorum işte.

Kimseden korktuğumdan da değil, ahaliye karşı ayıp olacak diye, ağzımı bozmak istemediğimden. Efendiliğimizden ödün vermeyelim diye...

Bizden sonraki nesiller neler görüp yaşayacak bilemiyorum ama önce bizim sonra onların Allah yardımcısı olsun.
    aslan81 (08.Mart.2019), gezgin_99 (07.Mart.2019), MaSTeR™ (08.Mart.2019), NİHAT BABA (31.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    77
    Beğenilmiş
    38

şimdi anlayabiliyormusunuz neden define kanunu çıkmadığını.neden gariban definecinin çarşaf çarşaf gazete manşetlerine düştüğünü.ondan sonrada haberlerde paha biçilemeyen bir sürü tarihi eser yakalandı.bi bakıyorsun,hepsi çöp.ebu kompiter çarşaf çarşaf paylaşıyor sitelerde görüyoruz.aslında elllerimnden gelse hepten yasaklayacaklarda , nedendir bilmiyorum.yer altında birşey kalmadığı zaman bakın ne kanunlar çıkacak bu memlekette.hele bi doysunlar .tabiki o güne kadar garibanlarda açlıktan ölmezse.
    aslan81 (08.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    77
    Beğenilmiş
    38

@DOIDYE ustam güçlü herzaman haklıdır.defineciler bi güç olamadıki,olanlarda ticari düşünüyorlar işi.
    NİHAT BABA (31.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler