Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 123411 ... SonuncuSonuncu
Toplam 112 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derin Kuyu ve Yalakları

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    255
    Beğenilmiş
    267

Derin Kuyu ve Yalakları

Herkese merhaba,

1-2 gündür Master kardeşimin yanında misafiriyim ve abartısız sabah 7 akşam 8 arazideyiz. Duruma göre günde belki 1 belki 3-4 yer birden inceliyoruz. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşıp hem bir görsel tur sunmak istedik hem de tabi ki desteğinize göre incelemelerimizi de ilerleteceğiz. Ben daha bir kaç gün buralardayım ancak dönsem de Master kardeşim incelemeye devam edecektir.

Sadece 2 günde bile çok fazla yer inceledik ancak öncelikle türbenin tam 300 metre batısında bulunan derin bir kuyu ile paylaşıma başlamak istedim.

Burayı da diğer yerlerin de fotoğraflarını henüz kendim bile oturup detaylı inceleyemedim. Telefonda tüm yerler için toplamda belki 1500 fotoğraf olmuştur.

Elimizden geldiğince dikkatli ölçüm almaya çalıştık. Şansımıza fotoğraflar istediğimiz saatlere pek denk gelmedi. Bu arada fotoğrafların görüntü kalitesi çok yüksek olduğu için ebatlarını düşürdüm ancak bu kaliteden de ödün verdi haliyle. Yine de paylaşacak olduğum fotoğraflardan ilginizi eken ve detay adına daha akın netliği bozulmadan görmek istediğiniz olursa belirtmeniz yeterlidir, orijinal hallerini de yükleyebilirim.

Uzatmadan, direkt görsellerimize ve ufak çaplı krokimize geçelim.

Sorulan sorulara ya da verilebilecek olası noktalara gerekli kontroller yapılacaktır.

Saygı ve selamlar

Sıradaki fotoğrafta kuyumuzun çeşme başı taşı misali kabu edebileceğimiz kafa taşının dikkat ederseniz tam tepes ortası eğimli ve kuyunun bir kaç metre geirisinden tam o kısmı nişan almak için kullanırsanız, tam da arka tarafta görünen yerleştirme kayayı vurur.

Yine kuyumuzun başındaki taşı çeşme taşı gibi kabul edersek, kuyumuz tam Güneye bakar.

Bu arkasında kalan taş ise 10 derece civarında olup;

Kuyunun tam kuzeyde ve tam 8 metresinde (13 adımda) durursak bu taş bir adım Doğumuzda kalır.

Sıradaki açıdan ise kuyuya bakarken kafa taşına dikkat edelim. Belki ben benzetiyorum bilemem ama bir hayvan gibi görünüyor. suratı falan net gibi geldi. Yine de benzerlik olabilir elbet ama gözüme takılınca bu detayı da paylaşmak istedim. Gerekirse orijinal boyutunda da yüklerim yaklaştırıp bakabilirsiniz.

Kuyunun arka tarafındaki taşın yakın görselleri:

adrenalin68 (12.Mart.2019), bayatlifirari (18.Mart.2019), deli_ormanli77 (12.Mart.2019), FENERLİ (12.Mart.2019), gezgin_99 (13.Mart.2019), hunter41 (23.Nisan.2019), KUTAY (12.Mart.2019), MaSTeR™ (11.Mart.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), NİHAT BABA (11.Mart.2019), SonGoku (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    255
    Beğenilmiş
    267

Cevap: Derin Kuyu ve Yalakları

Yalağın içinde de tek sıra 2 oyma ya da üçü de net oyma ise 2 yakın 1 uzak şeklinde 3 murç izimiz mevcut diyebiliriz. Ancak kesin de diyemiyorum benim içime bir yandan sinerken diğer yandan o kadar emin olma dedi...

Bu fotoğrafta gölgemi bilerek çıkarttım. Tam o noktada güneşte kalan alt kısımda mahsen işareti var gibi ama fotoğrafa istediğim gibi yansıtamadım ne yazık ki saatten dolayı. % 100 de diyemedim ama gayet işçilik gibi geldi bana. En azından tam noktanın sebibini bilin istedim. Yani var ya da yok o kısmı çekme sebebim de o...

Gelelim mini krokilerimize:

Kuyumuzun bilezik taşının orta ağız çapı yer yer 50 gibi olsa da asıl düzgün kısımları hayır ben net 55 cm yim dedi.

Bu kuyu eski yıllarda aslında aktif bir su kuyusu olmasına rağmen, ne hikmetse şu an bir damla su yok. Oldukça derin. Kuyu tam 3.5 metre dar inerken ardından birden genişliyor.

Dibine iyi bir ışık tutmamıza rağmen hayal meyal zemini görebildim. Ancak zemin yine de görünüyor elbet. Bir taş attık ve su sesi beklerken tak diye zemine vurdu. Yani 1 damla su yok.

Yanımızdaki makaralı 30 metrenin ucuna bir kese bağlayıp içini taş doldurduk ve dikkatlice kuyuya saldım. Kuyunun derinliği tam 22.5 metredir.

Henüz sarkılmadık ama biraz olsun önlem alabilirsek düşünüyorum : )

Üstten görünüş ve kuzey tarafındaki taş ile görüntüsü de kısmen bu şekildedir.

Ölçü ve hesaplamalarımızda hata ya da eksiklik varsa, affola, başta da belirttiğim gibi ben daha bir kaç gün Master kardeşimleyim ve çeşitli yerlerde birbirinden farklı noktalarda incelemelere devam ediyoruz. Ancak eve döndüğümüzde hem vakit darlığı hem de aşırı yorgunluk olduğundan hepsini yetiştiremeyebiliriz. Bunları da fırsat buldukça konu olarak açmaya gayret göstereceğiz. Ben dönsem de kendisi incelemeye devam edecektir. Yani konular daima günceldir diyebiliriz.

Herkese saygı ve selamlar.
    adrenalin68 (12.Mart.2019), amero (12.Mart.2019), Deathless01 (13.Mart.2019), gezgin_99 (11.Mart.2019), kuzey26 (13.Mart.2019), MaSTeR™ (11.Mart.2019), MELİS (17.Mayıs.2019), ÖzgürPaşşa (11.Mart.2019), sefacefa (11.Mart.2019), SonGoku (11.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    32

sisteme gore hareket edin usta. hangi rakam kuyuyu veriyor. ordan yola cikin. kuyu icerisinden tunel varmi bakilabilir. omega usta, kuyu bileziginin altina para birakirlar di demisti.
    ve dedektor ile araziyi tarayin. bakalim hangi dinem sikkeler cikiyor.
    DOIDYE (11.Mart.2019), MaSTeR™ (11.Mart.2019), NİHAT BABA (11.Mart.2019), SonGoku (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    97
    Beğenilmiş
    8

Selamlar...çıktığın bu yoldan umduğunu bularak dönmeni temenni ederim, sizin gibi ustalara yorum yapmak çok zor olsa da kendimce bir kaç kelam etmek isterim.
    Mortal Kombat ustanın fikrine katılmakla beraber, eğer kuyunun içinde bir tünel varsa, ya bir mezar olur, yahut tünel sizi içerde büyük bir mezar odasına götürür, yani lahitlerin olduğu geniş bir yer altı odası, o zaman dışarda bir tapınak olması gerek ki bence olabilir, bu nedenle dışarıda bu tür emareleri bulmak sizin için çocuk oyunu kadar kolay olur, naçizane kanaatim böyle.... allah yar ve yardımcınız olsun.
    daldoz (12.Mart.2019), DOIDYE (11.Mart.2019), kabakburgiba (12.Mart.2019), KUTAY (12.Mart.2019), MaSTeR™ (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Navaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nordatlantik
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    47

İlk üç foto'da sağda ki yani Dördüncü foto'da görülen şu haliyle Eyer taşına benziyor, belki maket'te olabilir, üzerinin iyice incelenmesi lazım .. Bazı Eyer Taşlarının yan kısımlarında, üzengi dediğimiz ayak koyma yerleri'de bulunur ..
    Eğer ki o bir Eyer Taşıysa : Baktığı yön'de Dere yatağı olacak ve bu Dere Yatağında ***** olmalı ..
    amero (12.Mart.2019), daldoz (12.Mart.2019), DOIDYE (11.Mart.2019), gezgin_99 (13.Mart.2019), KUTAY (12.Mart.2019), MaSTeR™ (12.Mart.2019), NİHAT BABA (11.Mart.2019) Bunu beğendi.
    by Nava®one

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    14
    Beğenilmiş
    26

Slm kuyununun 115 derecesinin doğrultusunda çekilmiş resim varsa görebilirmiyiz
    DOIDYE (11.Mart.2019), MaSTeR™ (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    255
    Beğenilmiş
    267

Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sisteme gore hareket edin usta. hangi rakam kuyuyu veriyor. ordan yola cikin. kuyu icerisinden tunel varmi bakilabilir. omega usta, kuyu bileziginin altina para birakirlar di demisti.
    ve dedektor ile araziyi tarayin. bakalim hangi dinem sikkeler cikiyor.
    Teşekkürler usta, burası 300 metrede türbeye dayandığı gibi, bu türbenin de yine devamında eski mezarlık da mevcut. Aslında oralara biraz vakit ayırdık ama teker teker gidelim diyoruz. Aslında bu 22.5 metre öyle bir denk geldi ki başka bir yerdeki aynı ebatta bir kuyudan da biraz yola çıkarak kesinlikle bakma ihtiyacı duyduğum bir kaç detay özellikle var. Ancak o kuyuda derinlik az daha az olup gerisi kapalı olmalıydı. Hazır su da yok iken acayip inesim var, bakalım nasip...

Dönemi Master daha iyi bilir aslında ama buraların geçmişi bayağı da yaşlı... Yakın çevrede nekropolleri inceledim de gerçekten çok eski yerleşim yerleri. Türbedeki ağaçlar bile sağlam iken eski mezarlıktaki ağaçlar ise, arkanıza bile bakmayın der cinsten maşallah... Ancak tabi ki bakacağız.

Teşekkür ederim selamlar

Alıntı NİHAT BABA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar...çıktığın bu yoldan umduğunu bularak dönmeni temenni ederim, sizin gibi ustalara yorum yapmak çok zor olsa da kendimce bir kaç kelam etmek isterim.
    Mortal Kombat ustanın fikrine katılmakla beraber, eğer kuyunun içinde bir tünel varsa, ya bir mezar olur, yahut tünel sizi içerde büyük bir mezar odasına götürür, yani lahitlerin olduğu geniş bir yer altı odası, o zaman dışarda bir tapınak olması gerek ki bence olabilir, bu nedenle dışarıda bu tür emareleri bulmak sizin için çocuk oyunu kadar kolay olur, naçizane kanaatim böyle.... allah yar ve yardımcınız olsun.

Estağfurullah ustam, ne haddimize, öğrenerek ilerliyoruz işte yavaş yavaş, öyle ustalığı kabul edebilecek noktalara gelemedik henüz. Daha yenecek fırın ekmek çok fazla... Ayrıca sizin arazide attığınız adımların daha ne kadarını atabildik acaba ?

Kuyunun özellikle baktığı güney tarafındaki boş yeşillik alan benim de hoşuma gitti, tam böyle altında bilmem kaç metreküp yer olabilecek türden... Taşın olduğu kuzey tarafta daha ani düşüş var ancak elbette o tarafı da müsait, yol tarafı olan, yalakların uzandığı batı tarafı da... Doğudan ümidim yok olursa da karşı cepheye geçmek zorunda illa ki... O şekilde o bile olur tabi ki neden olmasın.

Bir de bir dönem biri teneke mi ne düşürmüş. Çocuğun birini, özel sistem kurup sarkıtıyorlar ve çocuk tabana indiğinde; fazlasını bilemem ama 2 tarafa da gidiyor demiş... Ne kadarı doğru ya da gidiş taban hizası mı yoksa atıyorum inerken bilmem kaçıncı metrede mi net bilgi değil, inersem göreceğim...

Yorumunuz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, çok selamlar.

Alıntı Navaron Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İlk üç foto'da sağda ki yani Dördüncü foto'da görülen şu haliyle Eyer taşına benziyor, belki maket'te olabilir, üzerinin iyice incelenmesi lazım .. Bazı Eyer Taşlarında üzengi dediğimiz ayak koyma yerleri'de bulunur ..
    Eğer ki o bir Eyer Taşıysa : Baktığı yön'de Dere yatağı olacak ve bu Dere Yatağında ***** olmalı ..
    Ustam ben konuda diyecektim taşa bakın binek taşı gibi, eyer gibi diye, unuttum eklemeyi onu, iyi demişsin, hakikaten öyle bıraktığı izlenim. Yani hayvanı da andırıyor dedim ama üst kısmından dolayı direkt görür görmez eyer gibi demiştim o an. Basamağını bilmezdim o bilgiyi de attık cebe sağ olasın.

Gidince ben onun eğimli kısmını da tam üstten çekeyim yakından, gerekirse ıslatırız ayrıca çekeriz. Ben o taşı yakın markaja alırım, bir kaç başka yeni detayla beraber.

Teşekkür ederim ustam selamlar.

Alıntı BermudA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm kuyununun 115 derecesinin doğrultusunda çekilmiş resim varsa görebilirmiyiz
    Ustam sorduğunuz kısmı gösterebilecek 2 tane fotoğraf var görebildiğim kadarıyla, onları da orijinal büyük halleri ile paylaşıyorum. Yan sekmede açıp büyütebilirsiniz. Fotoğraf aldatabilecek olsa da aşağı yukarı kırmızı çizgilerin arasına ya da bize göre fotoya bakarken soldaki kırmızı çizgiye yakın gelebilir diye düşünüyorum.

ustam biraz göz kararı belirledim hata elbet çıkabilir çok az ama aşağı yukarı o taraf, çünkü yalaklar tam Batıya doğru...

Bu arada yine 115 derece daha uzakta eski mezarlığı bile vurabilir. Uydu kontrolü de yapıp bir bakacağım, aşağı yukarı o tarafta diye aklımda kalmış mezarlık ama yalan olmasın şimdi. Ancak derece farkı olsa da türbe de mezarlık da kuyuya bakarken sağda derenin diğer tarafındalar... İkisi de yakın sayılır, türbe zaten buraya kuş uçumu tam 300 metrede, mezarlık da türbeden görünüyor o da bayağı yakın...

Katkınız için çok teşekkürler, selamlar
    amero (12.Mart.2019), kabakburgiba (12.Mart.2019), KUTAY (12.Mart.2019), MaSTeR™ (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    77
    Beğenilmiş
    38

@DOIDYE ustam.önce şu bilgiyi vereyim.girilecek kuyunun ilk girişi gibi dibe kadar düz mü devam ediyor.buna dikkat et.çizimin düz çünkü.eğer altta genişliyor ise içerde gözlem yapmak,çekim yapmak çok zorlaşıyor.çif halatla inin.omuzdan askılı olsun.digeride ayak basmalı sandık şeklinde olsun.şu inşaatçıların yukarıya malzeme taşıdıkları gibi.aqydınlatma çok önemli.teklamba yetmiyor.başına başlıklı olandan al.el feneri al.cebine bide tebeşir al.metre al.ayak bastığın iskelenin yanına dar parçalar al.kendini ve iskeleyi sabitlemek için,yoksa sağa sola dönüyor,,sallanıyor salıncak gibi.aşağısı çok sıcak oluyor demedi deme.terlersin.fotoğraf makineni ve diğer malzemelerini hepsini biraz uzunca ipe bağla hepsini aynı yere,boynuna as.aşağıya düşürmezsin.dün yaşadığım tecrübe bunlar.
    deli_ormanli77 (12.Mart.2019), DOIDYE (12.Mart.2019), KUTAY (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    77
    Beğenilmiş
    38

@DOIDYE ustam.inmek çok kolay da çıkmak okadar zor ki.2 kişi beni yukarıya çekemedi.sen düşün gerisini.25 m falan iniyorsun,çıkmak kolay değil.ip merdiven olmasa idi aşağıda kalmıştım.tedbirli ol diye yazdım kusuruma bakma.
    DOIDYE (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    aziha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    26
    Beğenilmiş
    18

Telefonunu ipe sıkıca bağla kamerasını
    aç ,flaşı aç aşağıya sal duvarları böyle kontrol et usta,canından kıymetli değil hiçbirşey kendini riske atma...
    kuyunun kuzeyinde 8 mt'de taş var,
    8 mt güneyinde ne var ustam.
    kuyu zaten dörtköşe yapılmış,
    mezar amaçlı yapılmış ,taşın altında
    kuyudan girişli oda olabilirmi?
    amero (12.Mart.2019), DOIDYE (12.Mart.2019), kabakburgiba (12.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler