Sayfa 5 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 112 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derin Kuyu ve Yalakları

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    36

Cevap: Derin Kuyu ve Yalakları

Alıntı MaSTeR™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kuyu ile yalak arasını ölçeriz ustam ancak sınır taşı olayını anlamadım, açabilir misin ?
    Aslında Aynı soruyu demek istemiştim harici sınır taşı demek istemedim kuyu ile sondaki yalak arasını sormuştum şimdi düzeltmiş oldum
    MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    3

ok güzel nu. umarım muvaffak olursunuz. takipteyim
    DOIDYE (13.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Gelişmeler:

Marangoza gidip ölçülerimize göre hazırda bulunan uzun ve kalınca (beni rahatlıkla taşıyacak yeterlikte) çıtalarımızı kestirdik ve çok uygun fiyata aldık. (hazır tırmanma ipleri muazzam saçma fiyatarda, yani metrei 100 tl, 4 metresi 300 tl vs gibi, oysa biz bu şekilde 22-23 metre merdiven hazırladık sadece onların dediği 1-2 metre fiyatına, beyin bedava )

ve çift sıra 30 ar metre kalın ip alıp merdivenimizi hazırlamaya başladık.

Tabi ki tırmanma konusunda uzman olmuş, alanı direkt bu olan profesyonel desteğimiz de eksik değildi:

Lambamız kullanışlı ve çok çok etkili. Baret tipi bir başlık üzerine gri profesyonel bantlarla sabitleyip kafa üzerine ya da yan tarafına (omuz üzerine düşecek gibi) vs onu da sabitleyip, en azından fenerle uğraşmamak adına bir eli daha boşa çıkartacağım. Malum fotoğraf ve video da çekeceğm için zaten telefonla haşır neşir olmak durumundayım inerken her metrede...

İpimizi tabi ki pay da bırakarak daha uzunca aldık ve kuyu dışındaki kare yalağın sunak tipi deliğine (hayvan bağlama noktası) sağlam şekilde bağlayacağız. Ayrıca bir 25 metre urgan daha var ki onun da halatı boynumdan alıp koltuk altlarımdan ve ardından belime dolayarak emniyet sistemi kuracağız. Onun düğüm tekniklerini de sağ olsun eski gemici bir amcamızdan aldık. Bir kaç efsane püf verdi.

Burada illegal bir çalışma yoktur. Biz kaçak kazı ya da illegal bir şey yapmıyoruz. Bir medeniyet kuyusuna inip elimizden geldiğince profesyonel şekilde bir inecelemedir amacımız. Duruma göre açılmış oda denk gelir, o derinlikte girişi de müsait ise gerekirse odaya da girip oda tipini de sizlerle paylaşmak isterim, neden olmasın.

Yine iniş ve çıkış esnasında belli metrelerde özel bir taş denk gelir görmenizi isterim tecrübe adına, sürpriz bir işaret denk gelir, görmenizi isterim.

Amaç budur. Yoksa hızlıca inip çıkmayı da bilirim elbette, sadece ışık tutar geçerim. Fakat az da olsa riske girmişken bunu sizlerle de paylaşmak istedik.

Ayrıca elbette saptadığımız noktalar olması durumunda gereken izinlerimizi alır yasal başvurumuzu da yaparız... : )

Kuyu harici arazizde koyma paralar elbette asıl hedeflerimiz olup hazır bir araya gelmişken bir kuyu incelemesini de hep birlikte yapmış olalım istedim.

--------------------

BermudA ustam dediğiniz metreyi az genişçe alıp 4 taş ile vs sınırı belirler ve yine paylaşırım. Kuyu merkezinden son yalak merkezine ve yine doğu batı şeklinde en uçta uca metre ile de ayrıca ölçüm yapıp cm sine kadar net mesafeyi de belirtirim.

Bunlar dışında sormak öğrenmek istediğiniz bir şey varsa belirtebilirsiniz.

Yine kuyuda dikkat edin dediğiniz mesafelerde daha fazla vakit ayıracağım.

Kuyunun dip kısmı ne kadar görünse de neyin ne olduğu aşağı inince görünecek ve belki de taşlar bir noktada bitiyor olup say dediğimiz tipe vs dönüşürse duruma göre belki de tam dibe inmeye gerek de kalmayabilir. Bakacağım duruma göre.

Desteğiniz için teşekkürler.

---------------------

Navaron ustam değerli desteğiniz için teşekkür ederim. Tam yorgunluğu yeni attık derken bir kamyon taş iyi olmadı ama kaldırırız gerekirse ancak ben döneceğim 1-2 güne, vakit darlığından dolayı Master belki devam edebilir daha sonra o noktaya, hani bilmiyorum vakit olursa gereken incelemeyi tabi ki yaparız. Eğer vakit yetmezse de top Master da o düşünsün

Yine de ben o noktayı daha yakın bir markaja da alırım. Ancak "sadece bilin diye gösterdim, dokunmayın zaten o kısma" dersen de tabi ki dokunmayız.

Bilgi ve tecrübelerini esirgemediğin için yeniden teşekkürler ustam.

---------------------

Özellikle kuyu dışındaki arazide metraj, mesafe yön adına eklemek sormak görmek istedikleriniz olursa belirtmeniz yeterlidir. Gitmişken bunları da ayrıca vakte göre inceleyebiliriz.

Ve yine dediğim gibi içeride de bir şey vardır yoktur önemli değil, amacımız tecrübelerimize bir yenisini eklemek ve bunu da elimizden geldiğince sizlere sanki buradaymışsınız gibi aktarabilmek. Belki olup ben gözden kaçıracağım, belki olup işi bitmiş olacak, belki henüz açılmamış bir kapak taşı denk gelecek, bilemem...

Gelişmeler böyledir, sonuç olarak Allah nasip ederse kuyuya giriyorum ve gidebildiğim kadar gidiyorum.

Şimdilik bu kadar, gelişmeleri paylaşırız.

Her ihtimale karşı hakkınızı helal edin, herkese saygı ve selamlar

Konuyu yine esprili bir şekilde tamamlayalım, bunu da bu sabah çektim

amero (17.Mart.2019), aziha (13.Mart.2019), BermudA (13.Mart.2019), gezgin_99 (13.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019), Navaron (13.Mart.2019), NİHAT BABA (13.Mart.2019), sefacefa (13.Mart.2019), Tahterevalli (15.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

ah gardaşım@doidye ustam ahhhhhhh.ben sana şaka yollu dedim.bu master usta seni yakacak.
    DOIDYE (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Alıntı MaSTeR™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakalım @DOIDYE kardeşim eve dönmeden bize kuyunun içini gösterebilecek mi ?
    ---------------------------

Alıntı kabakburgiba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ah gardaşım@doidye ustam ahhhhhhh.ben sana şaka yollu dedim.bu master usta seni yakacak.
    Ustam, Masterın yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere ince bir ara gaz vermiş olmasına bakmayın Onun bir suçu yok, bilakis girmemem için elinden gelen çabayı gösterdi desem yalan olmaz.

Ayrıca emniyet halatımız da mevcut. Ben indikçe yukarıdan o yavaş yavaş salacak. Ha içeride yılanı çıyanı vardır bilemem, taş düşer, tuzak aktif olur bilemem, nasipte ne varsa o ustam.

Bakarız duruma göre ustam, ne demişler; olduğu kadar, olmadığı kader...

Saygı ve selamlar
    daldoz (13.Mart.2019), KUTAY (13.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019), NİHAT BABA (13.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

bu ekipmanla inme desem sana yine ineceksin şansımı deneyecem dersin.yaşça benden büyükmüsün küçükmüsün bilemem.ama bi hacı kardeşin olarak lütfen hiç yoktan dar kısmın sonuna kadar in.çünkü ondan sonrası senin kontrolünden çıkıyor.sallanıp duruyorsun.tek elinlede kendini tutuyorsun.eee tek ellle ne yapacan, fotomu çekecek,ışıkmı tutacan.hele o dar yere kadar çıkması varya ölüm ölümm.çıkınca bana hak vereceksin.çünkü 18 m lik kuyudan yeni çıktım.ayaklarımın altında tahta iskele olduğu halde çok zorlandım. 7 nci ayak basmağını buldum ama benden daha çakalları varmış.ondan vazgeçtim.kitabeyide bulamadım.

Status
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

sırtımda paraşüt lü emniyet kemeri.ayrı bi halatla yukarıya bağlı.ayrıca demir iskele,oda ayrı bi halatla bağlı.idim ama yinede zor.2 kişi yukarda,ben 90 kilo.1 metre yukarı cekemediler.hatta yukardada makara var.daha sonra ben bunu olur şeklini anlatırım,diğer arkadaşlarada tecrübe olur.

Status
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

bu benim kuyu.
    DOIDYE (13.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

ilk örme taş kademesi2.30 8 sıra taş örme.2 nci yine ayrı kademe sıra taş örme.ondan sonrası ana kaya.bura alan çok genişliyor.dip kısmıda 3 gen desemde olur D harfi gibi desemde olur.işte bu geniş kısım çok zor.
    DOIDYE (13.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    126
    Beğenilmiş
    10

Allaha emanet olun...
    DOIDYE (13.Mart.2019), kabakburgiba (13.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Konu için Etiketler