Sayfa 6 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci ... 3456789 ... SonuncuSonuncu
Toplam 112 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derin Kuyu ve Yalakları

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    36

Cevap: Derin Kuyu ve Yalakları

Usta madem niyetin ciddi sarımsağı hem ye hemde sulandirip üstüne başına eli bolca sür şifadır.
    DOIDYE (13.Mart.2019), kabakburgiba (14.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Herkese merhaba yeniden,

yeni gelişmelerimiz:

biz normalde de zaten bugün hazırlıklarımızı tamamlayıp, güzelce dinlenip yarın akşam üzerine doğru gidip hem incelemeyi hem girmeyi planlıyorduk. Ancak bu akşam üzeri, yine yarın girsek de bugün de en azından diğer bir kaç detayı aradan çıkarmaya çalışalım diyerek yine bir gidip geldik.

Hava kararmak üzere olduğu için belki inceleme kafi olmamış olabilir ama bir kaç ölçü daha aldım.

Ayrıca baret tipi şapka ve kafa lambası aldım bi tane. Eğer onun ışığı yeterli gelirse (ki güzel görünüyor) bendeki feneri belki kullanmam. Yine de derinleştikçe karanık zifiri olacağından benim feneri de bileğimde takılı halde hazırda tutacağım. Gerektiği yerde onu da kullanırım ayrıca destek adına.

-------------------------------------

Gelelim bu akşam üzeri yapabildiklerimize:

BermudA usta, pusulayı açıp 115 dereceye 9 metre civarı çektik daha önce gösterdiğim o yamaçtaki dağıtılmış taş gruplarından bir kısmına denk geliyor.

Ha bu arada biz akşam üzeri araziye boş gitmedik. Makine vardı : )

bir kaç farklı noktayla beraber toplamda 5-6 yere cihaz tuttuk. (Makinenin bataryası şarj olmamış, onunla ilgili bir beklenmedik sorun da yaşandı)

2 noktada sinyal aldık. Bunlardan biri sizin dediğiniz nokta desem yalan olmaz. Ancak işlem yapılmadığı için elbette nedir ne vardır bilemem. 15 cm de çivi varsa, yarım metrede nal varsa bilemem. Cihaz ile ilgili kısımları Master kardeşim cevaplasın ya da izah etsin.

Sorduğunuz ölçülere gelince:

Doğu-Batı kuyunun dış sınır duvarından en batıdaki son yalağın dışına 5.2-5.3 metre, 7 normal adım (adımlarımız genelde 0.74-0.75 m) (yanımda 5 metrelik vardı 10 cm hata payı bırakıyorum. Bence tam 5.25 olabilir diye düşünüyorum. )

Kuyu bilezik merkezinden son yalak merkezine de ölçtüm ama karanlıkta onu not alırken mesafeyi telefona yazmamışım. Tahmini 3.7 m civarı diye düşünüyorum. 4 ü geçmez 3.5 dan az gelmez diyelim)

Sinyal aldığımız 2 nokta;

- 120 derece civarı (115-125 arası diyelim) 5.7 metrede
    - 110-115 derece kuyu merkezinden tam 11 adım (8.25 metrede)

Aslında bu kuyunun yakın çevresinde muazzam cihaz tutulacak nokta var ama hem şu an ona vakit ayrılamadı hem de batarya sıkıntısı biraz üzdü. Yine de hem aynı noktalara hem de bu düz olsa da tepeciğin tümüne cihaz tutulacak.

Bir de gitmişken şunları adımladım:

Selamlar
    ------------------------

Bir de şöyle bir gelişme var ki; kuyuya giren başkası da olmuş daha önce. Ancak amacı bu işlerle alakalı değil ve o da aynı diğer çocuk gibi kuyudan 2 yana gidiş olduğunu söylediği gibi yönlerini de söylemiş. (doğru yalan bilemem)

1) Yalakların altından tam batıya
    2) Türbeye doğru (tam doğu ya da derece farkıyla doğu tarafı gibi)

Söyleyenin yalancısıyız.
    amero (14.Mart.2019), BermudA (14.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    KUTAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    62
    Beğenilmiş
    10

Gazanız mübarek olsun, aman tedbiri ve dikkati elden bırakmayın, hayırlısı olsun güzel haberler, güzel fotolar bekliyoruz inşallah.
    DOIDYE (13.Mart.2019), MaSTeR™ (13.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Alıntı stinger 2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kuyudan 8 adım kuzeybatı yönünde tarafımca tecrübe edilmiştir hafif su toplanacak yer vardı ağacada çok yakındı dere çatallarının birleşim yerinde kaynak varmı derede suyun rakım düşüşü yaptığı yerlerde incelenmeli patika yol varmı kilise varmı tahta köprü varmı balık ve ördek işaretleri suya yakın alanlarda olur kilise varsa yılan olur yerleşime uzaksa tepe yerde şapel bazilika manastır olabilir şimdilik tarafımca tecrübe edilenler bunlardır inşallah devamını ve tamamını getirirsin allah nasibini bol etsin
    Değerli kardeşim kusura bakma lütfen yoğunluk ve karmaşada arada kaynadı senin nokta, notlarımıza ekliyoruz. Dediğin yönde aynı kuyunun kuzey tarafındaki gömme taş ebatlarında ama şekilsiz bi gömme taş var ama onun mesafesi uzakça. Gerçi sen zaten su toplanan yer demişsin. Biz fotoğrafları çekerken hava karardı ve makineyi de karanlıkta tuttuk bazı kısımlara zaten.

Dediğin noktaya bakacağım.

Kilise illa ki var da nerede şu an bilemiyorum. Bugün biri türbenin karşısında hemen dedi ama % 100 diyemedik. Ancak başka şeyler duyduk ki özellikle türbe ve mezarlık tarafında inanılmaz sayıda insan sorun yaşamış. Hatta oradan hiç kimsenin abartısız bir odun parçasını bile götüremediğini söylüyor çok kişi... Hani hurafenin bir kaç tık üzerinde bir durum... Bu dediğim kısım da kuyunun hemen 300 ve 450 metre doğu cephesi...

Alıntı stinger 2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kuyudaki örmede bulunan c harfine benzer yada hafif hilal olan taşta üçgenmi var
    O hilal olan taş aslında önemli de üçgen dediğin kısım ters V gibi... Ancak ben de fotolarda gördüm de emin olamadım. Kuyunun yanına oturup biraz eğilip de çekmiştim ve o üçgen net işçilik olsaydı gözüme çarprardı diye düşünüyorum. Yine de bakarım tabi ki. Taşlarda aslında kesin detay vardır da onları inerken çekmeyi planlıyorum. Tam hizalarından daha da net görürüz olanları...

O, en iyi ihtimalle kuyu başında oturan bir çocuğun çivi vs ile attığı 2 çizik olabilir. Yine de belli olmaz tabi bakacağım.

Hele zor gelmese bi yandan inerken bi yandan yosunlu olanları da temizlemek lazım aslında da bakalım... Olmadı halı fırçamı da koyarım cebime

Teşekkürler

Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 uncu sayfa , ikinci resim grubundaki 3 uncu resimde kayaya balik cizmisler. bu kuyunun oldugu yer yigma.
    hazir kuru dere vs. varken dedektorsuz gitmeyin. belki gerek kalmaz kuyuya yada digerlerine.
    Gördüm usta dediğin yeri:

Yakın markaja alacağız onu da... Ben hala oturup çektiğim fotoğraflara bakamadım bile. Dönünce tek tek inceleyip her detayda yazarız konuya.

Master çalışıp dursun

Diğer konuda da hemfikiriz, bu kuyunun olduğu tahmini 1-1.5 dönümlük alanı kesinlikle komple taramak lazım. Bugün aynı şeyi ben de söyledim Master a. Her şey bir yana öyle ayak altı olmayan bir yer ve eski bir kuyu ki, şu alanda şansa şahıs ufak tefek gömüleri de çıkabilir, dediğin gibi türlü sikke de çıkar...

Alıntı kabakburgiba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu ekipmanla inme desem sana yine ineceksin şansımı deneyecem dersin.yaşça benden büyükmüsün küçükmüsün bilemem.ama bi hacı kardeşin olarak lütfen hiç yoktan dar kısmın sonuna kadar in.çünkü ondan sonrası senin kontrolünden çıkıyor.sallanıp duruyorsun.tek elinlede kendini tutuyorsun.eee tek ellle ne yapacan, fotomu çekecek,ışıkmı tutacan.hele o dar yere kadar çıkması varya ölüm ölümm.çıkınca bana hak vereceksin.çünkü 18 m lik kuyudan yeni çıktım.ayaklarımın altında tahta iskele olduğu halde çok zorlandım. 7 nci ayak basmağını buldum ama benden daha çakalları varmış.ondan vazgeçtim.kitabeyide bulamadım.
    Durumun inanın farkındayım ustam. İniş değil çıkış sıkıntı zaten. Hoş inerken de elbette elimi kollumu sallayıp inemeyeceğim. Tamam ustam dostane tavsiyenizi dikkate alacağım, baktım negatif enerji alıyorum dönerim, baktım ani saçma bi yorgunluk geldi dönerim, bugün değerli bir ustamdan da uyarı aldım. Kuyu açık olsa da özellikle aşağılarda hava sirkülasyonu sıfıra yakın olduğundan zehirli gaz olabilir diyerek...

Fenerle görebildiğim kadarına göre, bence zaten taş yapı ortalara yakın bitecek. Hani atıyorum yukarıdan aşağıya doğru inerken 15 metreden sonrasına zaten gerek kalmayacak gibi duruyor. Bir de içeriye bir sürü hayvan düşmüş, bugün duydum. Tabanda kemiklerle hatıra fotosuna gerek yok...

İnceleyeceğimiz kayda değer noktaya insek kafi, asıl sıkıntı, belli metrelerde o gidiş var denen 2 noktaya kolayca ulaşırsam dayanamayıp girecek olmam Neyse ben her şekilde önlem alıp hareket edeceğim. Vakit dar olmasaydı ben oraya öyle bir düzenek kurardım ki tünellerin sonuna kadar gitmekle bile bırakmazdım da gaz maskesi almadım yanıma (olmasına rağmen getirmedim) Neyse durmak zorunda kaldığım noktada dururum. İçiniz rahat olsun ustam...

Yer nasılsa yabancıda değil, ileride kaldığımız yerden devam ederiz gerekirse : )

Bu arada sizin kuyu da güzelmiş...

Saygı ve selamlar.

Alıntı KUTAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gazanız mübarek olsun, aman tedbiri ve dikkati elden bırakmayın, hayırlısı olsun güzel haberler, güzel fotolar bekliyoruz inşallah.
    Amin abi, yalnız tedbir konusunda ne kadar dikkat etsek de malum Türk Milletiyiz, illa bazı detaylarda risk olacak, sıfır risk olunca rahat edemiyoruz Bugün olmasa da bir gün güzel haberler vereceğiz inşallah.

Çok selamlar
    adrenalin68 (14.Mart.2019), KUTAY (14.Mart.2019), MaSTeR™ (14.Mart.2019), NİHAT BABA (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

@DOIDYE ustam burda araman gereken ilk iş.kuyunun etrafında 2 m civarında daire şeklinde bi tur at.burda tünel var bunu bul.boşluk al.devam et odaya gidecen.tünel zig zag yaparak yön verirse,mutlaka tuzak var.zaten kapalı bölmeden anlarsın.burda demir ve kurşun testini yap.zehirli ok mu tuzak bunu bul.yoksa tuzak ya su dur,yada taş veya kum.
    adrenalin68 (14.Mart.2019), DOIDYE (14.Mart.2019), NİHAT BABA (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    41

gaz maskesi olsaydı daha iyiyidi.önce istersen üstübü yak at içeri,gaz masken tüplümü idi.

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    36

Metan gazı ölçü aleti gerekli böyle yerlere bir mendili ıslatıp burnunuz la birlikte kafanizin arkasından bağlayın oksijeni bir nebze rahat alırsınız
    DOIDYE (14.Mart.2019), kabakburgiba (14.Mart.2019), MaSTeR™ (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Ustalar yine merhaba, hem iyi hem kötü haberler var.

Şimdi buraya çevre arazilere gübre atanlar varmış diyerek sabah ve gündüz giremezsin dedi Master. Ben de akşamüzerine göre hazırlandım. Ancak bu akşam üzeri daha önceden iş yerinden arkadaşlarına halı saha maçı sözü varmış ve gitmek zorundayım dedi.

Ben de kendisini protesto amaçlı maça onu izlemeye gitmiyorum

Yarın gece de zaten döneceğim ve sadece yarın kalıyor. O zaman yarın gireyim dedim. Ancak normalde dışarıda 2 kişi olacaktı ve yarın da o 3. kişi şehir dışına çıkacakmış. Master da 3. kişiyi bulmazsak ola ki bir sorunda ben seni tek başıma çekemem bu yüzden de girmene izin vermem diyor.

Sağ olsun tabi ki iyiliğim için yapıyor bunu ama yine de biraz didişiyoruz

İyi haber ise;

Kendisinde güzel bir EMF sistemi varmış ve en azından 5 metre civarına kadar tünel varsa hatta olur da odaya çıkar vs değerli varsa onu da görecek bir sistem olup bu kuyunun çevresini (tabi ki önünden başlayarak) tararız ve tünel varsa kaç tane ya da hangi yönlere olduğunu net görebiliriz dedi. Ancak olur da tünel 5-6 metreden derinde ise cihaz yakalayamayabilir diyor.

Yarın nasipse alanı emf ile tarayacağız ve ben merdivenimi yine de bagaja atarım

Kısacası girip girilmeyeceği netleşemedi. Ben girmek istiyorum ama bakalım ne olacak bilmiyorum. Sonuçta burada da misafiriz, adamın yerinde zorla illa giricem de diyemem.

gaz maskesi olsaydı daha iyiyidi.önce istersen üstübü yak at içeri,gaz masken tüplümü idi.

Tüplü ustam, Nato dan çıkma , kimyasal nükleer ve biyolojik olmak üzere full NBC olarak geçiyo
    r.

Alıntı BermudA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Metan gazı ölçü aleti gerekli böyle yerlere bir mendili ıslatıp burnunuz la birlikte kafanizin arkasından bağlayın oksijeni bir nebze rahat alırsınız
    Aynen ustam dün aynı şeyi düşündüm. Dedim bir cihazla inip gaz durumu kontrol edilebilir aslında diye. Bakalım ustam nasip, eğer Master ı ikna edebilirsem mendili de ayarlarım diğer sarımsak tavsiyenizi de unutmamaya çalışacağım.
    BermudA (14.Mart.2019), kabakburgiba (14.Mart.2019), MaSTeR™ (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Aynen öyle ustam. Hatta kulbun bu açıdan bakarken sağdaki kıvrımı köprü zaten.

MaSTeR™ (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    231
    Beğenilmiş
    177

mrhaba arkadaşlar 2 gün ayrıldım maceraya balıklama dalmışınız , 2gündür annemin rahatsızlığı nedeniyle başka yerde olduğumdan konuyu dün gece geç saatte gördüm biraz okudum istirahate çekildim ,
    1- @DOIDYE kardeşim bu kuyu konusunda benimde düşüncem önce tarihini öğrenin öğrenebilirseniz ve bölgede kimler yaşamış master kardeşimiz sizi ikaz etmiş kabakburgiba ve diğer arkadaşlarda ikazlarını yapmış benimde nacizane önerim techizatsız girmemeniz yönünde olurya kaza bela durumunda yeterli süre hayatı idame sağlayamayacaksanız inmeyin yanınızda oksijen sağlayan bir alet yokken gaz maskesi ortamdan oksijende dahil zehirli gazları alır diğerlerini süzer oksijeni filtre eder dipte oksijen yoksa metan varsa size ne faydası olacak orda oksijen yoksa ,dalış tüp ve maske olsa neyse,,
    -mevcut kuyu bölgede bulunan tümülüse -kiliseye-hana- bir eve vb ait değilse geçiş noktasında ihtiyaca binaen yapıldıysa sen olsan herkesin bildiği bu kuyuya gömü yaparmıydın??? ,
    2- haa kime yarar dersen yoldan geçene(su ihtiyacı ve molaiçin) savaştan çetelerden kaçana(içine çocuğun dediği gibi yanına birkaç günlük erzak alıp sağlı sollu tünelde saklanmaya,yada burdan girip tünelle çıkıp başka yerden kaçmaya ) bu kuyuyu nirengi noktası yapıp çevresindeki bir kayaya tepeye dereye işaret yapılacak bir noktaya yön vermeye yarar , yani çevrede iyi bir araştırma yapıp işaret ara ,
    3-kuyudaki eyere benzeyen taşın yönünde ahlatın orada derede,kayalık noktalarda işaret bakman daha uygun olur kanaatim ,,fotolara numara verseydin daha iyi olacakmış ,eyerin dışa bakan üzerinde attığın fotolarda elinin gözüktüğü fotodan önceki olan resminde V kesiti gördüm bu V taşa yakın yeride 5-10m ilersini ,100-200m ilerde kayalıkta V aramanıda söyleyebilir ilerdeki taşı arpacık yap uzakta ne var bakderim,, dikkat edersen onun ilersindeki yerdeki taştada metreyle ölçtüğün fotodan sonra sol üstünde hafif belirgin üçgennede benzeyen V kesiti var incelersen hem yere olan kırık yada özellikle kesik kısmıda Vyapıyor, hemde üzerinde hafif belli olan uzunkenar üçgenede V yede benziyor ,, bir fotoda kuyuya yakın bir toprak zeminde çökme var?, ahlatın dibine ve çevresine de makina tut,,,
    -100-200-500 m de olsa kuyudan görünen belirgin bir yer varsa gidip işaret vb araştır derim,kuyudaki taşlar eyer taşı ve ilerdeki taşın üzerindeki kırmızılıklar bu taşların nereden alındığına dair @MaSTeR™ a bir fikir verecektir umarım verir,
    4- illaki inecem dersen çok derine gerek yok yarısından yukarda suyun çıktığı kesime kadar incele su iz yapmıştır tünel varsa suyun belli yere kadar yükselmesini önlemek için tahliye kanallarını görürsün zaten su onların altında iz yapmıştır ,emniyetli ve sağlıklı ii gceler dilerim,

yukardan kırmızı yere inen sivri kesim özellikle öyle traşlanmış taş V yapıyor o kısım

bu taşın sağındaki kırmızı noktanın soldibinden belli belirsiz yılanmı resmedilmiş
    DOIDYE (14.Mart.2019), MaSTeR™ (14.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler