Sayfa 7 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678910 ... SonuncuSonuncu
Toplam 112 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 70 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derin Kuyu ve Yalakları

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Cevap: Derin Kuyu ve Yalakları

Değerli @aslan81 ustam, öncelikle çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

Ustam macera ki ne macera, ben daha size ilk gün olanları anlatsam...

Bir yere gidiyorduk ki kardan yol kapanmış. Master da geldik zaten 500 metre var dedi. E dedim arabayı bırakalım yürüyelim madem, olur dedi. Yalnız tam teçhizatız çantalarımız 20-25 er kg...

Yüklendik gidiyoruz. Karda 4 km den fazla yürüdük ustam ve 40 derece eğimle çıkıyoruz. Kar ayakkabı tabanı hizasıydı oldu bilek hizası, hani diyorum, geldik geldik diyor

Varacağımız yerde çeşme var diye su da almadık. Çay vs vardı da su yoktu o an. Kar bi yandan yakıyor olduk pancar gibi... Hayvan izleri bile bitti...

Tam geldik dedik ki kar oldu mu diz boyu... (ki daha 1.5 km den fazla varmış ) Master dedi "kar varacağımız yerde beli geçiyor demek ki, gitmemize gerek yok gidemeyiz."

Aynı yolu bir daha döndük mü geri susuz... Dedim "kar ye, şu dakikadan sonra umrumda olmaz"

İnince dere kenarında kar buz içinde oturduk kahvaltımızı yaptık bir şarlak yanında, sonra başka yere gittik gene kar ama arazi dümdüz, 50 metre girdik girmedik battı mı araba, ne ileri ne geri

Kısıtlı süreye göre aslında bayağı yer gezdik

Dönünce açarım gezi konularını da ufak tefek.

-------------------------

Ustam yerin geçmişi çok geriye dayanıyor. Bu kuyu türbe ve eski mezarlıkla aslında üçgen çizer. Kuyu mezarlıga 450-500 metre, türbeye tam 300, türbe ve mezarlık arası ise 200-250 o da maksimum...

Bu arada bu kuyunun 2-3 km yakınında daha da eski bir kuyu daha varmış. Ona da gideceğiz yarın nasipse. En azından fotoğraf ve ölçüm yapalım da incelemeleri sonra hep birlikte yine yaparız, Master kontrol eder ama elimizde veri olsun dedim buralara kadar gelmişken.

Ustam ahlatın çevresine makine tutacağız, aslında ahlatın kuzey tarafına bakan bir oyma da var üst kısmında ve yere doğru bakıyor tatlı şekilde, tam baktığı kısımda da kayalar var. ancak burası öyle bir yer ki ustam abartısız 50 metrede bir kaya ve büyük taşlar, hepsi de çok çok yaşlı medeniyet kokan kayalar. Bazı noktalar mezar, bazıları çok eski yapı kalıntısı, bazılarının ne olduğu bile belli değil... Yani burada bugün aktif yaşam olmamış olsa da (ki köy bu kuyuya 2-2.5 km civarı) zamanında bayağı olmuş.

Demek istediğim işaret aramak lazım evet ama kayaların haddi hesabı yok, sadece yandaki bir kaç tarladaki dikkat çeken kayaları inceleyelim desek 1 gün gider. Yani ahlatın çevresindeki kayalara da baktık tabi ki biraz ama kayda değer işaret göze çarpmadı o taşlarda. Başka yerlerde bir kaç eşkıya işareti denk geldi ama onlara da biz vakit ayırmadık odaklandığımız şeyler daha farklı olunca... Çünkü gezdikçe bir şey yakalıyoruz ama ona mı odaklanalım buna mı derken patates olduk zaten. Elbette sağ olsun Master kardeşim de hazır gelmişken her yeri göstermek istedi, ama süre kısıtlı her yere birden koşunca da odaklanma sorunu mutlaka oluyor. Yalnız güzel misafir ağırlıyor şimdi hakkını yiyemem o konuda

4-5 günde kaç tane köy gezdik sayamadım bile, bir duvardaki tabanca işaretlerinden bilmem nesine kadar, verileri topladık ebette...

Misal bir eski köprü devamında dere boyunda araba ebatında kaya, suyun 1 parmak üzernde tek oyma ve oymanın baktığı suyun karşı yamacında çatal ağaç, ağacın çatalından bakınca derenin yeniden karşı tarafında (ilk kayanın hizası) aynı ebatta bir kaya daha, devamında büyükçe mezar şelalesi devamında dere çatalı ve çatalda piramit kaya vs vs... Yani inceledikçe bir şeyler çıkıyor mutlaka her yerde...

Dediklerinize katılıyorum ustam elbette, dediğiniz gibi emniyetli şekilde kararında inerim.

Diğer dediklerinizi de notlarımıza ekliyorum, yarın gidince bakacağım.

Katkınız için teşekkürler ustam, siz de dahil değerli büyüklerimizin tavsiyeleri bizim için önemli, gerekirse kuyuya da girmem, hiç önemli değildir.

Buluruz girecek bir yer illa

Saygı ve selamlar.
    aslan81 (15.Mart.2019), KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (14.Mart.2019), NİHAT BABA (15.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    343
    Beğenilmiş
    167

kestirmeden gideyim kuyu cevresinde boşluk tespiti yaptınızmı
    DOIDYE (15.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Alıntı ÖzgürPaşşa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kestirmeden gideyim kuyu cevresinde boşluk tespiti yaptınızmı
    Birazdan gidiyoruz ustam. Emf ile boşluk bakacağız. Hava bozdu yağacak gibi bayağı kapandı rüzgar da var...

Boşluk sonuçlarını da paylaşırız.

Ortam müsait olursa ipi de salarım

Selamlar
    KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    343
    Beğenilmiş
    167

arazideki kuyular ya kiliseye gider yada mazeme koymak için yapılmıştır kuyu derin oldugu için mazeme odaları olacak

örnek
    1.jpg

100%80 bu şekilde
    2.jpg

3.jpg

kullandıgınız makina o kadar derine inmez diye düşünüyorum umarım cubuk kullanan vardır aranızda
    DOIDYE (15.Mart.2019), kabakburgiba (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Herkese merhaba, evdeki hesap çarşıya uymuyor. Çok artistlik yaptım, şöyle girerim, böyle balıklama dalarım, şöyle içeride takla atarım diye ama öyle olmuyor işte... Giremedm :(

Şaka şaka, hiç acımam tabi ki girdim Ancak dibe inmedim.

Araziye yaklaşırken yağmur başladı. Normalde EMF ile boşluk bakacaktıık önce, tabi bi yandan gayet ıslanıyoruz hızla... Dedim böyle olmayacak başlarım böyle işe, Doidye bir kuyuya giremedi dedirtmem, salıyoruz merdiveni...

Fazla oyalanmadan iplerimizi hazırladık ve merdiveni saldık. Kuyuya girerken yağmur daha da hızlandı ama artık geri dönüşü yoktu benim için

Ustalar, toplamda 6-6.5 metreye kadar indim ancak 3.5 dan sonrasında video ya da foto çekme şansım olmadı. Çünkü o kısımda örme taşlardan (olmadığı için) destek alamadım ve elleri boşa çıkarma şansım olmadı, o riske girmedim açıkçası. 3.5-4 den sonra sallanıyorsunuz bol bol...

Kuyunun bizim 3.5 ölçtüğümüz (maks 4m) olan kısmın hemen altı kuyunun dışından görünmediği için alt devamında da genişlese bile taş yapı devam ediyor mu bu ilk merak ettiğimiz şeydi. Ancak o noktaya gelince öyle olmadığını, direkt say olarak kısmen düz kısmen düzensiz devam ettiğini gözlemledim.

Her hangi bir işaret gözüme çarpmadı. Belki de ben kaçırdım on bilemem ancak net 2 tane (bence şahıs işi) bu kuyunun yapı taşlarının aralarında ufak dirseğe kadar elin girebileceği 2-3 tane cep gördüm. Bu noktalara bence birileri zamanında bir şey koymuş (ufak bir kese vs, bakraç sığmaz) ve daha sonra da almış. Yuvaları bile görünüyordu.

Yağmur iyice şiddetini arttırdı. Kuyuya pek su gelmedi, hani beni pek etkilemedi aslında yağmur ama dışarıda benim güvenliğimi alan 2 kişi sucuk gibi ıslandı

Bir yandan taş örmenin bitmesinin can sıkıntısı, bir yandan "girme ya da en alta kadar inme" diyen ustalarım, bir yandan dışarıdakilerin sırılsıklam olması derken şimdilik böyle kalsın bakalım diyerek çıktım.

Yani benim indiğim maks nokta 6-6.5 dur. 7 ye inmedim.

Kuyunun ağzı dar, ben çok kalıplı olmadığım halde inerken özellikle her yeni basamağa geçişti biraz zorladı. Çünkü basamaktan basamağa geçerken dizleriniz açılmıyor darlıktan...

Ancak dar kısmın ise sırtınızı dayama adına muazzam bir katkısı var. En azından bu avantajı kullandım.

Dar yer bitince genişleyen kısımda ise artık o şansınız kalmıyor ne yazık ki. Sadece ipe ve yaptığınız ahşap basamaklara kalıyorsunuz. Dinlenme şansı bile yok. Ayrıca çok güzel sallanıyorsunuz duvardan duvara

Aşağıda taş duvar devam etseydi kesinlikle devam edecektim. En azından taş bitene kadar dedim, ama taş erken bitti ne yazık ki...

Çok derinde olmayan ama hemen üstten de uzanılmayacak noktalarda (yukarıdan aşağıya doğru özellikle 2. ve 3. metre arasında net 2 adet alınmış cep yakaladım. Bunların da dediğim gibi ben şahıs işi olduğunu düşünüyorum. Kendileri mi alabildi, daha sonra bu kuyuya ilk inenlerden mi alan oldu bilemem.

Yine de alt kısımda benim de gözden kaçırdığım şeyler olabilir elbette.

Ufak bir video da çekmeye çalıştım. O da şu an youtube a yükleniyor, paylaşacağım.

Selamlar
    aslan81 (15.Mart.2019), gezgin_99 (16.Mart.2019), KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

@ÖzgürPaşşa ustam, aramızda çubuk ustası yok. Benim bir kaç tecrübem oldu daha önce ve pozitif sonuç da aldım ama burada denemedim açıkçası. EMF yi de zaten bugün kullanamadık. Her şeye rağmen o bu derken benim kaçırdığım noktalar ya da önemli detaylar olması muhtemeldir.

Yine de bu alana boşluk tespiti yapılacak. Ancak EMF ile daha önce de belirttiğim gibi belli bir derinliğe kadar görebiliyormuş. Daha derinde var ise cihaz yine yakalayamayabilir. Ben bir kaç saate yola çıkacağım zaten dönüyorum. Bugün bir kaç yer daha inceledik.

Dönünce imkanlar dahilinde konularını her fırsatta açarım. Bundan sonrası Masterda, en azından şimdilik...

İleride yine Allah nasip ederse geliriz ama başka yerler ama aynı yerlerde kaldığımız yerden de devam ederiz elbette. Yani "burada hiç bir şey yokmuş yahu" luk bir durum yoktur benim için şu an. 21 i görmeden bitti demem

Master bir çubuk ustası tanıyorsa onu da ayrıca getirip bir baktırsın derim bence de bu alana...

Saygı ve selamlar
    aslan81 (15.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    916
    Beğenilmiş
    157

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Master bir çubuk ustası tanıyorsa onu da ayrıca getirip bir baktırsın derim bence de bu alana...

Saygı ve selamlar
    Aman çubuk ve ustaları bana uzak olsun.
    Çubuk deyince aklıma gelen tek efsane bu.

aslan81 (15.Mart.2019), aziha (17.Mart.2019), DOIDYE (16.Mart.2019) Bunu beğendi.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    Beğenmiş
    343
    Beğenilmiş
    167

hayırlı yolculuk demek düşer

Masterda arkadaş yer müsayitse devam etsin diyem yaptıgım cizimler şekilde yerler tespit ettim kuyu derinligi ve arazi yapısı uygun iki diye belirttigim cizim olmalı diyorum üzerine basa basa
    DOIDYE (15.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

adrenalin68 (16.Mart.2019), aslan81 (15.Mart.2019), bayatlifirari (18.Mart.2019), keker (15.Mart.2019), KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019), mortal kombat (15.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (15.Mart.2019), Tahterevalli (15.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş
    70

dipte yogun bir genislik gorunuyor videoda. yagmur yagmasa idi inerdin dibe. bi zaman tekrar denersiniz.
    DOIDYE (16.Mart.2019), MaSTeR™ (15.Mart.2019) Bunu beğendi.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler