Sayfa 8 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci ... 567891011 ... SonuncuSonuncu
Toplam 112 adet sonuctan sayfa basi 71 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derin Kuyu ve Yalakları

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    85
    Beğenilmiş
    7

Cevap: Derin Kuyu ve Yalakları

Vay vay vay doidye ustam uzun bi sure girmedim siteye neler yapmisiniz oyle konuyu okurken kesin kuyuya inersin diyordum ki olmamis inememissiniz olsun saglik olsun guzel bir macera olmus emeginize saglik
    DOIDYE (16.Mart.2019), MaSTeR™ (16.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    216
    Beğenilmiş
    160

konuda geçiyor du ufak bir araştırma yaptım.EMF NEDİR BİLGİ OLARAK BULUNSUN :Kablosuz EMF EMF sensörü aktif ElektroManyetik (EM) sistemi olarak çalışan, toprak altı insan yapısı mezar-oda-tünel gibi yapıları, kaya içi oyma mezar boşluklarını, değerli ya da değersiz tüm büyük ölçekli metalleri, yaşam alanlarını ve tarihi dokuları bulmak için kullanılan bir teknolojidir. EMF sensörü aktif ElektroManyetik (EM) sistem olması nedeni ile yüksek algılama mesafesi, kullanım kolaylığı ve stabil çalışma sunar. Beraberinde ufak ve yüzeysel metalleri algılamadığı sadece büyük ölçekli metalleri algıladığı için atıl metal olan alanlarda kullanıma uygundur. Android sistem çalışması sayesinde hem cep telefonunuzdan hem de tabletinizden kullanım imkanı sunar. Gerçek zamanlı görüntüme özelliği sayesinde 3D ya da 2D görüntüleme ihtiyacı duymadan da arama gerçekleştirebilirsiniz.
    DOIDYE (16.Mart.2019), gezgin_99 (16.Mart.2019), kabakburgiba (17.Mart.2019), KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (16.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    282
    Beğenilmiş
    306

Alıntı Tahterevalli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vay vay vay doidye ustam uzun bi sure girmedim siteye neler yapmisiniz oyle konuyu okurken kesin kuyuya inersin diyordum ki olmamis inememissiniz olsun saglik olsun guzel bir macera olmus emeginize saglik
    Sen dur bak daha ne maceralar anlatacağım, sen seviyorsun uzun yazıları

İlk gün bir derede sözde güzel bir şarlağın fotoğrafını çekeyim derken, dere kenarında üzerinde durduğum koca kaya, birden kaykay gibi altımdan gitti, arkadan bir kaya bildiğin yerinden söküldü. Ancak ayağımın altındaki zaten büyüktü, "eyvah arkadan gelen kim bilir nasıl bir şey, 1-2 saniye sonra kavalı kıracak kesin" diyerek kendimi tam şarlağa attım. (başka çarem yok) Ancak atladığım noktada ise zemin mermer gibi dümdüz ve üzerinde normalde bile duramadığımız (o kısmı önceden test ettim, yavaşça üzerine çıktım ve fotoğraf çektim ama duramadım öyle kaygan pis bir nokta) , buz tutmuş yosunlu hayatımda gördüğüm en kaygan zeminlerdendi. Bunu bile bile sırf bacağım kırılmasın diye atladım çünkü ayağımın altındakini bile televizyon kumandasını karsı koltuga atar gibi kolayca attırabilen kaya kim bilir nasıl... Haliyle atlamamla beraber ayaklarımın kayması ve şarlağa düşüp oradaki taşı öpmem bir oldu Tabi elimde telefon da var ve su da gayet akıyor şakır şakır, hani öle ufak bir şarlak da sayılmaz, şelaleden hallice...

Telefon suya düşmesin diye zaten atlarken ellerimle destek alamadım, ayaklarım kaydıktan sonra düşerken ellerimi de koyamadım, dirsekleri de vurdum mu aynı mermer gibi kayaya Tabi ön kısım komple ıslandım sırılsıklam oldum.

Neyse arkadaki kayadan yırttım, kalkmaya çalışıyorum ama mümkün değil, öyle kaygan bir zemin, sağ elimde telefon suya değdirmemeye çalışıyorum bi yandan, dedim bu böle olmayacak bari hem telefonu kurtaralım hem de sağ eli de boşa çıkartalım, derenin yamacındaki kar-çimen karışımı kısma telefonu salladım önce, sonra kaya kaya kendimi kenara attım.

Master gene diyor ki, "oha o arkandaki kaya nasıl çıktı yerinden, biri itse bile hareket ettiremez..."

Eskiler boşuna dememiş, ayı çıkar taş düşer diye

Yine de şükür reflekslerim iyidir, bacağın kırılmasını engelledim ama daha sabahın köründe dakika 1 gol 1 ile sırılsıklam başladık güne Yanımda yedek kıyafet de yok arabada, çoraplar sırılsıklam vs , astık onları silgeçlere, pantolonu başka yere, ben yalın ayak arabayı kullanıyorum başka eyre incelemeye gidiyoruz, o sırada kurudu zaten çoraplar, yolda denk gelen bakıyor tuhaf tuhaf, silgeçte 2 çorap, aynaya asılan düğün arabası havlusu gibi

Neyse sonra pantolonu gene ıslak ıslak giydim ama karda dağa çıktığımız süreçte üzerimde de olsa kısa sürede mis gibi kurudu.
    aslan81 (16.Mart.2019), KUTAY (16.Mart.2019), MaSTeR™ (16.Mart.2019), NİHAT BABA (16.Mart.2019), Tahterevalli (17.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    kuzey26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    25
    Beğenilmiş
    16

doidye ustam konuyu biraz inceledim kuyuda birsey olmadıgını düşünüyorum şahsi fikrim ben olsam ilk doguda topraga gömülü yuvarlak taş altını yoklardım 2 çatal armuta tam 81 mt ye bakardım armuta mı sınıramı vuruyo armutun yanında çukur yer kazılmışmı kuyudan 252 derece ye geliyormu onada bak eger tam dogu batı güneş çalışılmıssa ve çatal armut 270 de ise bir mezar olmalı 21.22.23 mart güneşi dogarken çatal armutun çatalından geçmeli ve vurmalı mezara batarkende kuyuya dogru vurmalı bugun yarın da baksan çok kayma olmaz son olarak 157 mt yide incele not : 81 mt de dikili bir taş olmalı tarla sürerken sökmedi iseler 270 de olur 252 derecede şansınız bol allah yar ve yardımcınız olsun
    aslan81 (16.Mart.2019), DOIDYE (17.Mart.2019), kabakburgiba (17.Mart.2019), MaSTeR™ (16.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    282
    Beğenilmiş
    306

@kuzey26 ustam ben dün sabaha karşı döndüm. Master devam edebilecek incelemelere.

Ahlat tam 270° de... Yani doğu-batıdırlar. Çatalının yaptığı sapan da dediğiniz gibi doğu-batı taraflarını görmektedir.

Uydudan da konumları şu şekilde:

Ahlatın yanındaki çukura baktım, kocaman bir taş vardı. Master a sordum. Bir şey için çıkarıldı demişti. Taşın üzerinde kepçe tırnak izleri vardı. Hatta önce bir tane görüp işaret mi diye baktım ama 2-3 tane var, kepçe izi sanırım. O çukur nokta ahlatın GB tarafına düşüyor.

Yine ahlatın hem Kuzey, hem KB tarafında çeşitli yakın mesafelerde taş grupları mevcut. Hatta tam oralarda bir eski mezar tespit ettim. Bazı taşları ise tarladan kenara çekmişler. Zaten burada neredeyse tüm arazi sınırları boylu boyunca taş.

Yine şimdi uydudan görebildiğim kadarıyla;

kuyudan 270° 157 metre civarında (160m gibi görünüyor) bir ağaç daha var. Ancak arazide o tarafa o kadar gitmedik. Eğer dediğiniz nokta orası ise Master tam neresi olduğunu görseli koyunca anlayacaktır, gittiğinde bir dolaşsın o tarafı da madem.

Çatal ahlatın kısmen GB tarafına düşen ve kepçenin açtığı noktadaki dediğim taş şu idi:

Mesafelerde ya da yönlerde yanlış anladığım bir kısım varsa da yine bakarız ustam. Ben uydudan tespit ederim nerelere denk geldiğini, Master gittiğinde kontrol eder.

Makine ile de hem kuyunun üzerinde bulunduğu tatlı tümbenin tümü, hem de 270° deki ahlatın belli bir mesafeye kadar tam çapına makine tutulacak. Yani umarım tutar.

Benim kafamı kurcalayan 2 detay var sadece.

1) Kuyunun içinde ne kadar düzensiz desem de taş örme altının da gayet düz inmesine rağmen neden o 1-2 çıkıntı söz konusu ? Yani bu kuyuyu yapanlara o çıkıntıları yok etmek çok da zor olmasa gerek... (o üçgenimsi çıkıntının hala mesajı olabileceğini düşünüyorum. Belki de olup ben gözden kaçırdım. )

Hani şapkanın tarağı gibi yukarıdan bakınca olası bir girişin görünmemesini sağlar cinsten. Ancak altında yeniden bir taş yapı olmadığı için orada giriş nasıl olabilir ? ya da olup ben mi 15 lere kadar inmediğim için göremedim acaba, keşke inseydim, pişman oldum şimdi...

2) Konu başında dahil ettiğim ve kuyu merkezinin tam kuzeyine 8 metre çektiğimizde 1 adım doğumuzda kalan taşı (yani kuyu merkezinin 10 derecesinde bulunan yamaçtaki o gömme taş) nasıl kullanacağımız ? Çünkü konuya dahil olduğuna evi arabayı basarım

O taşla kuyuyu birleştirip orada bakmadığım ama sadece tahmin yürütebildiğim 1-2 fikir geliyor aklıma aslında ama ona arıca bir ölçüm yapıp Master a kontrol etmesi için bir kaç nokta da ben vereceğim artık.

Yine kuyudan KB tarafında yol sınırına bir kaç adımda ve az da gözden kaçan bir noktada gömme bir taş daha var ama o çok şekilsiz. Belki konuyla alakası olmayıp tesadüf denk geldi belki de zaten dikkat çekmesin diye şekilsiz bir taş gömüldü, bilemiyorum. Fakat orada biraz daha durabilseydim onu da konuya dahil edecektim.

Çok da uzatmayayım. Eksik ya da yanlış anladığımız kısımlar varsa lütfen belirtin, doğrusuna bakarız. Ya da geri dönüş yapmayı unuttuğumuz varsa da yine belirtilmesi yeterlidir.

Saygı ve selamlar

-------------------------
    @aslan81 ustam, size son detayda dönüş yapamadık farkındayım. Çünkü akşam üzeri gidip oyanlanmadan kuyuya girince ve ardından da fazla duramadan dönünce dediğiniz detaylar aklımda olmasına rağmen kontrol edemedim, kusura bakmayın. Ancak bilgiler durduğu için Master a kitleyeceğim o detayı.

Kuyu arka taşının dediğiniz üçgenimsi yapılmış burun tarafına dereye kadar indim. Tam derenin ortasında (dere kim bilir ne zaman kurudu) yerleştirme gibi duran bir kaç taş da daha ilk gün dikkatimi çekmişti. Ancak onlara ne cihaz tutuldu, ne de başka şeylere bakarken o taşlara yoğunlaşabildik.

Hatta o kısımdaki taşların fotoğrafını da çektim diye hatırlıyorum. Bir bakayım yaklaşık 2000 fotoğrafın arasına

Çok selamlar
    kuzey26 (17.Mart.2019), MaSTeR™ (17.Mart.2019), NİHAT BABA (17.Mart.2019), Tahterevalli (17.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    63
    Beğenilmiş
    33

dikkat edin dostlar allah kaza bela vermesin basamak seklide guzelmis nacizane bir fikrimdir kamera icin ben genelde pc kameralariyla bakardim leptopla usb uzaticilariyla yuksek kayalardaki inisi mumkun olmayan yerlere kolay gelsin dostlar .
    DOIDYE (17.Mart.2019), MaSTeR™ (17.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    38

@DOIDYE ustam,güzel bi tecrübe olmuş.videoyu izleyince hatıralarım canlandı.şimdi beni daha iyi anladığını umuyorum.tüm arkadaşlarıma burdan bi tiyo daha vereyim. bu tip kuyularda ekipman çok önemli.bayada profesyonel olanlar pahalıdır.ustamın ekipmanı noksan.45 m lik inmeler daha heyecanlı oluyor.sırf adrenalin.şu tv çekimleri yapanlara hayranım.ustam bi ekipte biz oluşturalım bi tv kanalınla anlaşalım.sponsor falan ,iyi olur. şimd,i dedimya bu iş tecrübe ister.keşke beni davet etseydiniz. TİYO. doidye ve diğer ustalarım.kuyu içlerinde hiç bir aletle çalışma yapamazsınız.ne çubuk tutabilirsiniz ne başka bir alet. burda tek çalışacak ŞAKÜL dür.benimde işim bu.alan dar çünkü.tesbit yapacaksanız şakül kullanmayı öğreneceksiniz.şakül bu kuyuda sana nevar ne yok söylerdi.duvarlara baktığında zaten her yer kapalı gördün.ya üzeri kapatıldıysa horasanla.arkadaki boşluğu görmen imkansız.yavaş yaaş inerken hep şakülü tutacaksın. o sana boşlukları verirdi.
    DOIDYE (17.Mart.2019), MaSTeR™ (17.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    kabakburgiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    38

@DOIDYE ustam senin kuyu girişinde hiç çakılı demir göremedim.sen bunlara dikkat ettinmi bilmiyorum @OMEGA ustam belki bu demirleri sorar sana.benim kuyuda çakılı demirler var.ama halka şeklinde değil.kuyuda kare.üzerinde ev ve bahçesinde incir ağacı @OMEGA ustam a daha önce bahsetmiştim bu kuyudan.

Status
    Beğenmiş
    282
    Beğenilmiş
    306

@kabakburgiba ustam demir görmedim. Olsaydı, mutlaka gözüme takılırdı diye düşünüyorum ama belli de olmaz tabi, insan bir yere her yeni gidişinde yeni detaylarla karşılaşabiliyor. Hani belki de bir daha insem, "haydaaaa bu nereden çıktı" diyeceğim şeyler bile olabilir, şaşırmam.

Status
    deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    95
    Beğenilmiş
    28

@DOIDYE ustam
    güzel bir çalişma olmuş.umarim karşıliğini alırsınız.bizim de bir katkımız olsun
    öncelikle mavi içine aldığım yerde kasa olmalı.kuyu içinde yan duvarda istavroz olmalı.o taşın arkası tahminim.tabi ki yaklaşık 1- 1,5 mt de olmalı.
    diğer sarı X ile işaretlediğim yerler yaklaşık 1 ila 2 arşın arası malzeme olma ihtimali yüksek.
    umarım hayırlısı olur.
    sitedeki arkadaşları da unutmazsınız.
    DOIDYE (17.Mart.2019), kabakburgiba (18.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Konu için Etiketler