Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eski Taş Köprü ve Eski Çeşme

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Eski Taş Köprü ve Eski Çeşme

Herkese yeniden merhaba, biliyorsunuz detaya indikçe zaten uzuyor o yüzden hızla hemen konuya giriyorum.

Yerleşim yerinin (köyün) güneybatı istikametinde köyden çıkarken yol Batıya dönüyor. Bu güzergahta ilerlerken karşımıza bir çatal çıkmaktadır. Çataldan sağdan gidelim belki cüzdan buluruz diyerek sağa kırıyoruz ve ileri bizi yeni yapılmış sayılır hayrat uzunca ve güzel bir çeşme karşılıyor neredeyse tam köprü üzerinde.

Bu köprümüz son büyük çatala kuş uçumu tam 999 metredir !

Bu nokta köyün tam Batısıdır.

Aslında burada 2 adet köprü olup araları 50-55 metre mesafededir ve yeni yol üzeri hayrat 2 köprünün tam arasında gibidir.

Bu köprülerden daha batıda olanı daha büyükçe ve batıda olanın altından akan deremiz doğudaki köprü altına göre bir nebze daha sakindir...

Bu batıdaki suyun güzergahı tam güneybatıdan köprü altından geçerek kuzeydoğu istikametine ilerlemektedir.

Diğer köprünün suyu ise daha sağdan yani güney/güneydoğu tarafından gelip 2. (doğudaki) köprü altından geçerek hemen üst kısımda birleşirler. Daha sağdan gelen suyumuz diğeri kadar sakin değildir.

Bu 2 köprünün arasında kalan düzlükte (hem de yol dibi ve üzeri) hayrat olan çeşmemiz ile başlayalım.

Not 1: Tüm fotoğrafların ebatlarını yine ufalttım. Detay adına orijinal halini görmek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.

Not 2: Köprünün üst tarafında çarşı karışık ve o tarafta detay yer yer çok fazla olduğu için o kısmı müsdenizle karmaşa olmasın diye ayrı konu olarak açacağım. Bu kısımdaki amacımız yalnızca bu sotedeki çeşme ve köprüyle bağlantılı şekilde sağda solda ufak tefek olası bakılabilecek şeylerdir.

Not 3:
    aslan81 ustam bak geçenki konuda kızdın diye her fotoya numara verdim

Saygı ve selamlar

Yalakların ve çeşme genel görüntüsünün daha detaylı ve güzel fotoğrafları vardı ama bulamıyorum. Yanlışlıkla silinmiş olabilirler.

3 yalağı mevcut olup, yalaklardan bir tanesi diğer ikisinden az kısa idi. O ölçüler de kayıp olduğu için kesin hangisi diyemiyorum. Ancak yine gerekirse ölçüsü alınır. Aklımda kalan, farklı olan yalak, ya ortadaki, ya da köprüye yakın olan sonuncu 3. yalak idi ve içten içe 2.5 metre idi...

Her detayı ölçü almadığım için krokim de biraz dandik oldu hakkınızı helal edin. Kuş görünümü yaklaşık tablo bu şekildedir.

Bu kuru çeşmemiz sotede kaldığı için yoldan görünmüyor diye biliyorum. Önündeki dereye de 15 adımı bulmaz, önemli olursa yine o detay da merak edilen başka şeylerle beraber kolayca ölçülebilir Master tarafından... Hani şimdi kalkar 21 gelir ben 15 bulmaz dedim, yanlış olmasın. Çok uzak değil elbette...

aslan81 (19.Mart.2019), aziha (18.Mart.2019), BermudA (01.Nisan.2019), deli_ormanli77 (02.Nisan.2019), gezgin_99 (20.Mart.2019), MaSTeR™ (18.Mart.2019), NİHAT BABA (19.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (18.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    aziha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    26
    Beğenilmiş
    19

Cevap: Eski Taş Köprü ve Eski Çeşme

4.resimdeki üzeri v harfi gibi oyulmuş kayanın krokideki yerini göremedim.
    MaSTeR™ (18.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Alıntı aziha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4.resimdeki üzeri v harfi gibi oyulmuş kayanın krokideki yerini göremedim.

Ustam onu dahil etmedik, çünkü hem büyükçe değil hem de yuvarlanıp gelmiş gibi su dibine...

Yeri de takriben şu şekildedir:

Konuya dahilse bile daha yukarıdan bir noktadan kopartılmış olabilir o aslında, çünkü dikkatimizi çekti ama ebatı ve sağlamlığı içimize sinmeyince es geçmiş bulunduk o taşı... Belki de hata yaptık... Belki de paranın üzerinde poz verdim farkında değilim, bu işler böyle

----------------

Uydu görseli de ekleyeyim az çok fikir verebilir o da

deli_ormanli77 (02.Nisan.2019), MaSTeR™ (18.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    91
    Beğenilmiş
    34

buraları konturol et

1.jpg

2.jpg

3.jpg
    DOIDYE (18.Mart.2019), MaSTeR™ (18.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

@ÖzgürPaşşa ustam, 13 nolu fotoda işaretlediğiniz tepenin, çeşmenin karşısında kalan küp gibi dediğim kaya tarafından da bir fotoğrafı mevcut.

5 nolu fotoda sorduğunuz kısmın fotoğrafları vardı, çeşmenin ve yalakların detaylı fotorğaflarını çektikten sonra yalak kenarına oturup çekmiştim hatta karşı yamacı ama kayıp o kısımlar ne yazık ki. Yine de kenardan köşeden bir yerden çıkarsalar eklerim.

Teşekkürler
    MaSTeR™ (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    91
    Beğenilmiş
    34

kolaydan başlayıp güclenip daha sonra diyerlerine devam edilir

1.jpg

2.jpg

Rabbim kolaylık versin
    DOIDYE (18.Mart.2019), MaSTeR™ (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Alıntı ÖzgürPaşşa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kolaydan başlayıp güclenip daha sonra diyerlerine devam edilir

Rabbim kolaylık versin
    Aynen ustam çok tatlı tepeler var çeşitli noktalarda da hadi zorluğunu da geçtik ama yerler pek müsait değil

Burada aslında 3 dere kolu mevcut ve biz 3 kısmı da biraz inceledik. Daha çok vakti köprülerin üst tarafına ayırdık. Ben köprüden ötesi ve berisi diye iki konu açayım dedim ama köprünün yine alt tarafı olup sağdan gelen su tarafını hesaba katmadım hiç. Aslında o tarafta da sadece dere boyunda belli mesafeye kadar bile güzel bazı detaylar çarptı gözüme...

Tabi bizim kafalar genelde suya bakıyordu ustam, o yüzden oda vb kısımlar için kafamızı çok kaldırmadığımızdan istediğiniz gibi yamaç ve tepe kareleri pek yok maalesef.

Sağdan gelen dere kolunu, 3. bir konu açıp ayıp etmeyeyim de bu konu altına ekleyerek devam edeyim madem.

50 foto 1 video var, belki az daha azaltırım kareleri : )

Fakat dediğiniz kısımların farkındayız ustam, oradayken de bir göz ucuyla bakmıştım

Dualarınız için teşekkürler, amin ustam çok selamlar
    MaSTeR™ (19.Mart.2019), ÖzgürPaşşa (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Köprülerin güneydoğu tarafında kalan sağdan gelen diye bahsettim durgun olmayan su yolunda da belli bir mesafeye kadar biraz dolaştık ve 2 tespitim oldu. Doğru ya da yanlış o noktaları da belirteceğim.

Öncelikle şu yerleştirme kayamız denk geldi:

MaSTeR™ (19.Mart.2019), NİHAT BABA (19.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Tespitlerimden ilki üstteki kayanın az daha gerisi ya da ilerisi (şu an tam hatırlayamadım ama sanırım suyun akış yönü devamında idi)

su yolunun sağ yamacına oturtulmuş, su tarafında tek oyması bulunan bazı açılardan D formunda görünen horasan izlenimi veren taş mevcut.

Bu taşın her ne kadar belki fotoğraflara tam yansıtamamış olsam da orta üst kısmı hafif tatlı bir pembelik içeriyor ve yapısı da horasan gibi durması yanında özellikle orta üst kısmı yanlara doğru gelirken bir iniş yani kademesi mevcut ve dahası üst kısmı gayet açılmış, kapatılmış ve güzelce sıvanmış bir intiba bıraktı bende.

Kısacası makine tutulması ya da horasan testi yapılması gereken bir taş diyorum ben buna kendi adıma, çok nem kaptım.

Suyun akış yönünde taşın D formunda yay dışının baktığı yönde de çatal bir ağaç var. (o tesadüf de denk gelmiş olabilir elbet)

Ha madem öyleydi de neden en ufak analiz yapmadınız derseniz, en ufak fikrim yok, sanırım para lazım değil

Yanımızda makine zaten yoktu. Horasan testi için de bir şey yoktu. Tıktıklama çekicim bile yoktu o an öyle denk geldi.

Ancak yer belli, illa ki bulunur o nokta. Başka bilen varsa da ve doluysa da artık onun nasibine diyelim. Benim bu taştan umudum var.

Status
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    272

Yine berisinde ya da ilerisinde tam bilemiyorum ama hayvan kafasına benzettiğim ve yerleştirme olduğuna inandığım bir taş ile şarlak yapılmış.

Bu sarı taşın çeşitli açılardan fotoğrafını çektim.

Şimdi iş daha da güzelleşecek çünkü yalnızca bu kadarla kalmıyor burası.

Bu şarlağa yaklaşınca yanındaki kayada da bir oyuk dikkatimi çekti ve o oyuk aynı zamanda yine sola bir C ve ters C nin içi delinmiş gibi duruyor.

Peki şimdi ne oldu ? Normalde minik hilalin iç tarafına yani şarlağın çapraz gerisine atar derdim ama burada öle olmadı. Çünkü yine hilalin yayının dış tarafının baktığı tarafta ve anı zamanda hayvan kafasına benzettiğim taşın üzerindeyken tam sol karşı çaprzımızda çok güzel bir büyük hilal kaya duruyor !

Yani ufak oymalı hilal dediğim sözde hilal ile bu büyük hilalin yaylarının dış kısımları aynı pisces sembolü gibi birbirine bakıyor.

Hoş bu durumda da aslında böyle bir yaklaşım sergilemem. Aynı ebatta belli mesafede aynı yay olsa aralarına bakarak başlarım vs burada durum öyle değil ve ufak oymalı kısım olmasa bile bakacağım yer belli bence...

Master kardeşime de dedim ki, "bak şu hilal kayanın yıldızı eksik. O kısma duvar dibine doğru bir yıldız da biz koyalım da şanlı bayrağımız dalgalansın burada !!! "

Tabi yanımızda makine olmadığı için o kısım da kaldı öyle...

Yine de gidip müsait olunca kontrol etmesini temenni ediyorum.

Oradaki duvar ne zaman örüldü bilemem. Duvardaki 2 taşta da oyma gördüm ama o taşlar kaldır at modunda olduğundan zamanında başka noktalarda işaretse bile burada benim için bir şey ifade edemiyor ne yazık ki.,

O büyükçe hilalin ağzı az daha açık olsa ya da yamaç aşağı olsa vs uzağa gayet gönderebilecek bir işaret kabul ederdim ama burada kafada soru işareti kalmaması adına büyük hilal kayanın hemen içi dahil duvar dibine doğru kontrol diyorum kendi adıma ve bu kısımda kendimce bir tespitim de bu şekildedir, ama doğru ama yanlış...

Bu su yolu da az ileride kendi içinde 2 ye ayrılıp ortada bir ağacın da bulunduğu minik bir adacık etrafından dolanarak eiden birleşip az ileride de direkt köprü altına varıyor zaten...

Sonrası da köprünün üst tarafı dediğimiz tek kol olarak ilerlediği alana gidiyoruz...

Ha bir de yine şimdi yüklerken fotoğrafta gözüme takılan ufak üçgenimsi (tepesi oval) bir dikme var ki o da yine bu kafanın (şarlak) üzerinde dururken bu kez sağ çapraz karşıda duvar dibinde ama biraz daha mesafeli ileride bir kısımda duran gömme kaya... O da (ekstra olarak) şüpheli benim için...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)