Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    282
    Beğenilmiş
    306

Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

Herkese merhaba, normalde bu haftaki konuğumuz, "......" diye başlamak lazım ama bu ara ben misafirliğe iyi alıştığım için, konuya şöyle başlıyoruz.

Bu hafta da NİHAT BABA nın konuğu oldum

Dün geçerken uğradım ve çayımızı yudumlarken laf lafı açtı ve bugün için bir gezi programı yapalım dedik öyle birden esiverdi ve plansız kafamıza göre dolaştık, birbirinden farklı noktalarda temiz hava alıp ciğerlerimizi tazeledik...

Nihat babayı elbet tanıyalarınız çoktur, kendisi değerli ailemizin eski üyelerinden ve büyüğümüz olup güzel kalpli, değerli bir abimizdir. Ayrıca laf aramızda hem Tarih bilgisi derindir hem de bölgesine oldukça da hakim biridir. Hani ben kendisine "abi maşallahın var tabir-i caizse haritacı gibisin" der takılırım. Tabi buna araştırmaları beraberinde araziye ayırdığı zamanın da katkısı büyüktür ve benim diyen gençlere de taş çıkartır, demedi demeyin. Sabah 8 den akşam 7 ye kadar inanın toplamda km lerce yol kat ettik ve bunların çoğu oldukça sarp noktalardı, bir kaç mola harici pek mola verdik diyemem ve bana mısın demiyor, dağ bayır uçurum zirve dinlemiyor...

Kısacası kondisyonu yüksek bir abimiz, nazar değmesin, Allah uzun ömür versin kendisine... Bunda antremanlı olmasının da etkisi büyük elbette ve buradan herkese boş vakitlerinizde mutlaka doğada yürüyüşe vakit ayırın diyerek güzel bir tavsiyede de bulunalım yeniden.

Sabah 8 gibi arazideydik ve bu keyifli gezimiz akşam tam 7 de sona erdi. 7 buçuk gibi son tatlı yorgunluk çaylarımızı da içip vedalaştık. Tabi gün boyu toplamda bir çok yere uğradık ancak bunlardan özellikle kültür mirası tadında olan Kabartma Hitit Askeri Rölyefini paylaşmak istedim.

Ana yol üzerinde yalnızca giriş kısmında bir tabelası bulunan Karabel Hitit Anıtına varmadan hemen 150-200 metre kenarda cep yapılmış. Araç konabilecek başka bir nokta da mevcut değil zaten. Tabelanın dibinde de hemen sizi anında basamaklar ve orman karşılıyor:

Bu görünen yaklaşık 20 basamak biter bitmez ise daha doğal ama güzel, asıl patika ile tanışıyorsunuz hemen ve artık doğayla kısmen başbaşasınız:

Yer yer fazla sarp olabilen bu patika biraz yukarıda ikiye ayrılıyor ve biz solu seçtik. Çıktıkça basamak tadındaki taşların da dikliği artıyor ve hani bir aile gelse bazı noktalara çıkabilmeleri mümkün görünmüyor.

Neyse tepeye vardığımızda çeşitli işçilikler mevcuttu ancak askerimizi henüz görememiştik. Ya dedim çarşı izninde ya da tezkere aldı

Tabi sağa sola bakarken dikkatime takılan her şeyi çekmeye başladım (hepsini koyamıyorum çok fazla fotoğraf mevcut) ve zirveye ramak kala bir teras tipi nokta hoşuma gittiği için manzaranın hakimiyetine bakalım dedik:

Bu arada bu balkonun çıkıntı kısımları da biraz bozulmuş figür gibi (bana göre net de ben yine de gibi diyerek açık kapı bırakayım )

Bu alan ise çıktığımız terasın ve birazdan göreceğiniz başka şeylerin tam karşısında kalan bir nokta. İlk gözüme ilişen bir mağara oldu:

Burası ise yine terasta iken biraz sol arkamıza düşen bir cephe ve orada da ağaçların arasından meraklı gözlerle bize bakan bir kafa görür gibi oldum. (Fotoğrafa bakarken en sağdaki)

Yine terastan bir bakış:

Derken kafamı sağ arka tarafa doğru çeviriyor ve patikadan çıkarken kesinlikle görünmeyen, bu kısım çıkıyor karşımıza:

Tabi bir yandan da göz ucuyla askeri arıyoruz ve bu kısmı da çok beğendiğimiz için o tarafa uzanan düzgün bir patika olmasa da bir şekilde ulaşıyoruz ve yaklaşırken de tam altında üstten çok az serpme bir su akan, yine mağara ağzında da damla damla süzülen mağarayı da hızlıca inceliyoruz. Ancak dibine varınca, kayalıkların fotoğraflarını çeksek de yükseklik oldukça fazla olan bir bölüm burası...

Mağaranın da fotoğrafları var ama o bu derken adet çok arttığı için biz yolumuza devam edelim ve bu patikanın askere varmadığını görüp, yeniden aradaki çataldan bu kez sağ yukarı kıvrılıyoruz.

Derken askerimiz bizi karşılıyor:

Askerin ebatlarını daha iyi anlayabilmemiz için yanına çıktım, hatta kesmedi bir de ölçtüm.

Çerçeve ebatları:

235 X 190/195 cm

Askerin boyu 185 cm (Gerçek ebatta yapılmış. )

Külah başlığı: Net 50 cm

Çerçevemizin yönü Güney ağırlıklı olup çok az güneybatı tarafına doğrudur. (200°)

Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Bu kabartmanın eski fotoğraflarını da biraz inceledim ve kısa bir süre öncesine kadar bile çok daha iyi durumda idi. Ne yazık ki bilinçsiz insanlarımızın kurbanı olan bu noktada yıpranma payı biraz fazla, bu bizi de üzdü...

Binlerce yıl gayet sağlam durabilen ama son yıllarda bu en güncel halini gördüğünüz kısmın çok da eski olmayan bir kaç fotoğrafı:

Tabi Nihat BABA nın da bir hatıra fotoğrafını çekmeden olmazdı. Bu arada kendisi özellikle yüzüm görünsün derken Define Yolu ailesine de çok selamlarını iletti.

Biz de asker ile vedalaşıp aracımıza giderken, bu tarafın en azından görünebildiği cephesini de uzaktan çekerek, yolumuza devam ettik.

Şimdi gelelim asıl meseleye !

Tam askerin yanından ayrılıyorduk ki zınk diye 2 genç sivil kardeşimiz geldi

Belli ki "buraya çıkanlar var" şeklinde bir haber uçmuş bile !

Ancak büyük ihtimalle görevlerine yeni başlamış olan genç ve sıcak kanlı kardeşlerimiz, farklı bir amaçla gelmediğimizi gördüklerinden olsa gerek ki gayet samimi diyalog kurdular ve sivil olduklarını belli etmemeye çalışsalar da fark etmemek elde değildi : ) Askerin yanına gelip yalnızca bize bakıp ayak üzeri birkaç dakika sohbet ardından "biz de burayı arıyorduk" deyip ama bir fotoğraf dahi çekmeden aynı hızla uzaklaşmaları vb detaylar da oldukça ele vericiydi

Şimdi asıl bomba geliyor !

Burayı okuyan ve bu noktada işlem yapmayı (olmaz ama olmuş göründüğü üzere) aklından geçirebilecek üyemiz olsun ya da olmasın misafir olarak dahi bakan tüm arkadaşlar:

Aklınıza bile getirmeyin, her şeyden önce esere yazık, günah... Fakat bununla beraber, önlemi de zaten artık alınmış. Bizzat gözümle gördüm, dibine kadar gidip fotoğraflarını bile çektim. Ancak buranın daha fazla hasar almaması için de bu dostane uyarıyı yapmak zorunda hissettim.

Bilmeyen sonradan yakalansa dahi esere yine bir kaç hilti daha sallamış olacaktır.

Sonuçta burada bunun oraya konmasındaki ana amaç "birileri zarar verse de yakalayıp ceza verelim" değil, yalnızca bu eserin korunabilmesi olduğu için de ben bu görseli ekleyip, (hani olmaz da ola ki aklından geçiren olursa) görünürse bilinirse en azından vazgeçer düşüncesiyle baştan peşin peşin hem eseri hem kendini yakmasın diye söyleyeyim dedim dostane...

Tabi ben metre ile ölçü alırken de video kaydına alındım. Soran olursa "çok hoşuma gitti, aynısından bir tane de kendi evime yaptıracağım" demeyi planlıyorum

Bugünkü keyifli gezimizin nacizane ufak bir kısmını sizlerle de paylaşmak istedik. Umarım keyif vermiştir. Herkese saygı ve selamlar
    amero (29.Mart.2019), gülbahçeli (05.Haziran.2019), Hadid 57 (28.Mart.2019), KUTAY (02.Nisan.2019), kuzey26 (30.Mart.2019), MaSTeR™ (28.Mart.2019), MELİS (29.Mart.2019), NİHAT BABA (28.Mart.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    13

Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

en son kapağı da göstermiş oldun.
    DOIDYE (28.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    105
    Beğenilmiş
    9

Herkese selamlar ve saygılar, ilk önce şunu belirteyim ki hiç bir definecinin böyle bir yerde çalışma yapmasını istemem, zira bu iş ilgili Üniversitelerin işidir!
    Yılların definecisiyim, ilk kez bu kadar keyifli bir gezi yaptım! çünkü daha evvel hep cahil,çakal, ve hımbıl adamlarla gezmişim, DOIDYE kardeşimin zekası ve dürüstlüğü bu zamanda zor bulunan ve çok ihtiyaç duyduğumuz bu kavramları kişiliğinde bulunduruyor, buradan kendisine tekrar teşekkür ederim.
    yukarıda benim açıkça fotoğrafım görülmekte, beni zaten bilen bilir! bu yaştan sonra gizem yapmaya gerek yok! Haa! bu işler yasak diyorsanız o zaman devlet versin defineci Lisansımı herkes mutlu olsun!!! saygılar....
    DOIDYE (28.Mart.2019), gülbahçeli (05.Haziran.2019), Hadid 57 (28.Mart.2019), KUTAY (02.Nisan.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019), MELİS (29.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    216
    Beğenilmiş
    160

görsel için teşekkürler ,zeminde çalışmamı olmuş kırmızı mıcırlı birileri çalışılmış gibi görüntü bunların girişi kolay bulunuyor ,devlet iyiki korumaya almış
    DOIDYE (29.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019), NİHAT BABA (29.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    105
    Beğenilmiş
    9

Evet ustam... burada çok çalışma yapılmış... güzelim kabartmanın içine etmişler, dediğin gibi böyle yerlerin girişini bulmak tam bir zeka işi!
    DOIDYE (30.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    MELİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    4

Konuyu muhteşem buldum.Tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.Nihat Babamıza saygılar ve sevgiler.
    DOIDYE (29.Mart.2019), KUTAY (02.Nisan.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    AMİGO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    VAHŞİ BATI
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7

Babaların babasi NIHAT BABA.. iyi gezmeler.
    DOIDYE (31.Mart.2019), NİHAT BABA (31.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler