Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,536
  Beğenmiş
  497
  Beğenilmiş
  636

  Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Herkese merhaba, normalde bu haftaki konuğumuz, "......" diye başlamak lazım ama bu ara ben misafirliğe iyi alıştığım için, konuya şöyle başlıyoruz.

  Bu hafta da NİHAT BABA nın konuğu oldum

  Dün geçerken uğradım ve çayımızı yudumlarken laf lafı açtı ve bugün için bir gezi programı yapalım dedik öyle birden esiverdi ve plansız kafamıza göre dolaştık, birbirinden farklı noktalarda temiz hava alıp ciğerlerimizi tazeledik...

  Nihat babayı elbet tanıyalarınız çoktur, kendisi değerli ailemizin eski üyelerinden ve büyüğümüz olup güzel kalpli, değerli bir abimizdir. Ayrıca laf aramızda hem Tarih bilgisi derindir hem de bölgesine oldukça da hakim biridir. Hani ben kendisine "abi maşallahın var tabir-i caizse haritacı gibisin" der takılırım. Tabi buna araştırmaları beraberinde araziye ayırdığı zamanın da katkısı büyüktür ve benim diyen gençlere de taş çıkartır, demedi demeyin. Sabah 8 den akşam 7 ye kadar inanın toplamda km lerce yol kat ettik ve bunların çoğu oldukça sarp noktalardı, bir kaç mola harici pek mola verdik diyemem ve bana mısın demiyor, dağ bayır uçurum zirve dinlemiyor...

  Kısacası kondisyonu yüksek bir abimiz, nazar değmesin, Allah uzun ömür versin kendisine... Bunda antremanlı olmasının da etkisi büyük elbette ve buradan herkese boş vakitlerinizde mutlaka doğada yürüyüşe vakit ayırın diyerek güzel bir tavsiyede de bulunalım yeniden.

  Sabah 8 gibi arazideydik ve bu keyifli gezimiz akşam tam 7 de sona erdi. 7 buçuk gibi son tatlı yorgunluk çaylarımızı da içip vedalaştık. Tabi gün boyu toplamda bir çok yere uğradık ancak bunlardan özellikle kültür mirası tadında olan Kabartma Hitit Askeri Rölyefini paylaşmak istedim.

  Ana yol üzerinde yalnızca giriş kısmında bir tabelası bulunan Karabel Hitit Anıtına varmadan hemen 150-200 metre kenarda cep yapılmış. Araç konabilecek başka bir nokta da mevcut değil zaten. Tabelanın dibinde de hemen sizi anında basamaklar ve orman karşılıyor:


  Bu görünen yaklaşık 20 basamak biter bitmez ise daha doğal ama güzel, asıl patika ile tanışıyorsunuz hemen ve artık doğayla kısmen başbaşasınız:  Yer yer fazla sarp olabilen bu patika biraz yukarıda ikiye ayrılıyor ve biz solu seçtik. Çıktıkça basamak tadındaki taşların da dikliği artıyor ve hani bir aile gelse bazı noktalara çıkabilmeleri mümkün görünmüyor.

  Neyse tepeye vardığımızda çeşitli işçilikler mevcuttu ancak askerimizi henüz görememiştik. Ya dedim çarşı izninde ya da tezkere aldı

  Tabi sağa sola bakarken dikkatime takılan her şeyi çekmeye başladım (hepsini koyamıyorum çok fazla fotoğraf mevcut) ve zirveye ramak kala bir teras tipi nokta hoşuma gittiği için manzaranın hakimiyetine bakalım dedik:

  Bu arada bu balkonun çıkıntı kısımları da biraz bozulmuş figür gibi (bana göre net de ben yine de gibi diyerek açık kapı bırakayım )


  Bu alan ise çıktığımız terasın ve birazdan göreceğiniz başka şeylerin tam karşısında kalan bir nokta. İlk gözüme ilişen bir mağara oldu:
  Burası ise yine terasta iken biraz sol arkamıza düşen bir cephe ve orada da ağaçların arasından meraklı gözlerle bize bakan bir kafa görür gibi oldum. (Fotoğrafa bakarken en sağdaki)  Yine terastan bir bakış:  Derken kafamı sağ arka tarafa doğru çeviriyor ve patikadan çıkarken kesinlikle görünmeyen, bu kısım çıkıyor karşımıza:  Tabi bir yandan da göz ucuyla askeri arıyoruz ve bu kısmı da çok beğendiğimiz için o tarafa uzanan düzgün bir patika olmasa da bir şekilde ulaşıyoruz ve yaklaşırken de tam altında üstten çok az serpme bir su akan, yine mağara ağzında da damla damla süzülen mağarayı da hızlıca inceliyoruz. Ancak dibine varınca, kayalıkların fotoğraflarını çeksek de yükseklik oldukça fazla olan bir bölüm burası...

  Mağaranın da fotoğrafları var ama o bu derken adet çok arttığı için biz yolumuza devam edelim ve bu patikanın askere varmadığını görüp, yeniden aradaki çataldan bu kez sağ yukarı kıvrılıyoruz.

  Derken askerimiz bizi karşılıyor:


  Askerin ebatlarını daha iyi anlayabilmemiz için yanına çıktım, hatta kesmedi bir de ölçtüm.

  Çerçeve ebatları:

  235 X 190/195 cm

  Askerin boyu 185 cm (Gerçek ebatta yapılmış. )

  Külah başlığı: Net 50 cm

  Çerçevemizin yönü Güney ağırlıklı olup çok az güneybatı tarafına doğrudur. (200°)  Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Bu kabartmanın eski fotoğraflarını da biraz inceledim ve kısa bir süre öncesine kadar bile çok daha iyi durumda idi. Ne yazık ki bilinçsiz insanlarımızın kurbanı olan bu noktada yıpranma payı biraz fazla, bu bizi de üzdü...

  Binlerce yıl gayet sağlam durabilen ama son yıllarda bu en güncel halini gördüğünüz kısmın çok da eski olmayan bir kaç fotoğrafı:

  Tabi Nihat BABA nın da bir hatıra fotoğrafını çekmeden olmazdı. Bu arada kendisi özellikle yüzüm görünsün derken Define Yolu ailesine de çok selamlarını iletti.  Biz de asker ile vedalaşıp aracımıza giderken, bu tarafın en azından görünebildiği cephesini de uzaktan çekerek, yolumuza devam ettik.  Şimdi gelelim asıl meseleye !

  Tam askerin yanından ayrılıyorduk ki zınk diye 2 genç sivil kardeşimiz geldi

  Belli ki "buraya çıkanlar var" şeklinde bir haber uçmuş bile !

  Ancak büyük ihtimalle görevlerine yeni başlamış olan genç ve sıcak kanlı kardeşlerimiz, farklı bir amaçla gelmediğimizi gördüklerinden olsa gerek ki gayet samimi diyalog kurdular ve sivil olduklarını belli etmemeye çalışsalar da fark etmemek elde değildi : ) Askerin yanına gelip yalnızca bize bakıp ayak üzeri birkaç dakika sohbet ardından "biz de burayı arıyorduk" deyip ama bir fotoğraf dahi çekmeden aynı hızla uzaklaşmaları vb detaylar da oldukça ele vericiydi

  Şimdi asıl bomba geliyor !

  Burayı okuyan ve bu noktada işlem yapmayı (olmaz ama olmuş göründüğü üzere) aklından geçirebilecek üyemiz olsun ya da olmasın misafir olarak dahi bakan tüm arkadaşlar:

  Aklınıza bile getirmeyin, her şeyden önce esere yazık, günah... Fakat bununla beraber, önlemi de zaten artık alınmış. Bizzat gözümle gördüm, dibine kadar gidip fotoğraflarını bile çektim. Ancak buranın daha fazla hasar almaması için de bu dostane uyarıyı yapmak zorunda hissettim.

  Bilmeyen sonradan yakalansa dahi esere yine bir kaç hilti daha sallamış olacaktır.

  Sonuçta burada bunun oraya konmasındaki ana amaç "birileri zarar verse de yakalayıp ceza verelim" değil, yalnızca bu eserin korunabilmesi olduğu için de ben bu görseli ekleyip, (hani olmaz da ola ki aklından geçiren olursa) görünürse bilinirse en azından vazgeçer düşüncesiyle baştan peşin peşin hem eseri hem kendini yakmasın diye söyleyeyim dedim dostane...
  Tabi ben metre ile ölçü alırken de video kaydına alındım. Soran olursa "çok hoşuma gitti, aynısından bir tane de kendi evime yaptıracağım" demeyi planlıyorum

  Bugünkü keyifli gezimizin nacizane ufak bir kısmını sizlerle de paylaşmak istedik. Umarım keyif vermiştir. Herkese saygı ve selamlar
  amero (29.Mart.2019), gülbahçeli (05.Haziran.2019), Hadid 57 (28.Mart.2019), kurtbaba (27.Mart.2020), KUTAY (02.Nisan.2019), kuzey26 (30.Mart.2019), light_celal1 (11.Mayıs.2020), MaSTeR™ (28.Mart.2019), MELİS (29.Mart.2019), NİHAT BABA (28.Mart.2019), raslanti (10.Mayıs.2020), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19 Aralık 2013
  Mesajlar
  1,711
  Beğenmiş
  99
  Beğenilmiş
  77

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  en son kapağı da göstermiş oldun.
  amero (10.Mayıs.2020), DOIDYE (28.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Şubat 2012
  Mesajlar
  756
  Beğenmiş
  263
  Beğenilmiş
  31

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Herkese selamlar ve saygılar, ilk önce şunu belirteyim ki hiç bir definecinin böyle bir yerde çalışma yapmasını istemem, zira bu iş ilgili Üniversitelerin işidir!
  Yılların definecisiyim, ilk kez bu kadar keyifli bir gezi yaptım! çünkü daha evvel hep cahil,çakal, ve hımbıl adamlarla gezmişim, DOIDYE kardeşimin zekası ve dürüstlüğü bu zamanda zor bulunan ve çok ihtiyaç duyduğumuz bu kavramları kişiliğinde bulunduruyor, buradan kendisine tekrar teşekkür ederim.
  yukarıda benim açıkça fotoğrafım görülmekte, beni zaten bilen bilir! bu yaştan sonra gizem yapmaya gerek yok! Haa! bu işler yasak diyorsanız o zaman devlet versin defineci Lisansımı herkes mutlu olsun!!! saygılar....
  amero (10.Mayıs.2020), DOIDYE (28.Mart.2019), gülbahçeli (05.Haziran.2019), Hadid 57 (28.Mart.2019), KUTAY (02.Nisan.2019), light_celal1 (11.Mayıs.2020), MaSTeR™ (30.Mart.2019), MELİS (29.Mart.2019), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

 4. #4
  Status
  Çevrimdışı
  aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18 Nisan 2009
  Nereden
  trakya
  Mesajlar
  2,146
  Beğenmiş
  437
  Beğenilmiş
  322

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  görsel için teşekkürler ,zeminde çalışmamı olmuş kırmızı mıcırlı birileri çalışılmış gibi görüntü bunların girişi kolay bulunuyor ,devlet iyiki korumaya almış
  DOIDYE (29.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019), NİHAT BABA (29.Mart.2019), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

 5. #5
  Status
  Çevrimdışı
  NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Şubat 2012
  Mesajlar
  756
  Beğenmiş
  263
  Beğenilmiş
  31

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Evet ustam... burada çok çalışma yapılmış... güzelim kabartmanın içine etmişler, dediğin gibi böyle yerlerin girişini bulmak tam bir zeka işi!
  DOIDYE (30.Mart.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

 6. #6
  Status
  Çevrimdışı
  MELİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Nisan 2013
  Mesajlar
  337
  Beğenmiş
  64
  Beğenilmiş
  20

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Konuyu muhteşem buldum.Tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.Nihat Babamıza saygılar ve sevgiler.
  DOIDYE (29.Mart.2019), KUTAY (02.Nisan.2019), MaSTeR™ (30.Mart.2019) Bunu beğendi.

 7. #7
  Status
  Çevrimdışı
  AMİGO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Ağustos 2008
  Nereden
  VAHŞİ BATI
  Mesajlar
  124
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  14

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Babaların babasi NIHAT BABA.. iyi gezmeler.
  DOIDYE (31.Mart.2019), NİHAT BABA (31.Mart.2019) Bunu beğendi.

 8. #8
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,536
  Beğenmiş
  497
  Beğenilmiş
  636

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Bugün izlediğim ve karşıma tesadüfen çıkan bir videoda burayla ilgili bazı detaylar mevcut idi.

  Mesela bu anıttaki kişinin kim olduğuna kadar bazı bilgilere ulaşılmış. Kabartmada bulunan kişi senelerce tartışılmış. İlk olarak Heredot bu kabartmadaki kişinin Mısır Firavunu Sesostris olduğunu dile getirmiş. Tabi bu tartışma daha uzunca yıllar devam ediyor. Yine orada bir yazı da olduğu ve yıpranmasına rağmen "bu kudretli omuzların bu memlekete sahip ettiği kişi benim." yazmaktadır.

  Biraz ileri sararsak, ne kadar yıpranmış olsa da mızrağın ucunun yan taraflarında ve alt kısmında bazı betimlemeler tek tek belirlenmiş ve yazı dediğim kısım da aslında tam olarak orası. Yani hiyeroglif bir yazı olup Luvi yazısı örneğidir aynı zamanda.
  Yine izlemeye devam ettiğim videoda buranın aslında ne kadar önemli bir nokta olduğundan bu anıtın da Anadolu Tarihi adına da çok çok önemli olduğunu gösteren detaylar mevcuttur.

  Videoda da yer aldığı gibi yazıda (Luvi dilindeki Hiyeroglifte) 1998 yılında İngiliz bilim adamı David Hawkins ise;

  Tarkasnawa,
  Mira ülkesinin kralı,
  Mira Ülkesi'nin Kralı Allantallis'in oğlu,
  Mira Ülkesi'nin Kralı ...... torunu.


  olduğunu ve bu yazının da M.Ö. 13. yüzyıla ait olan bir Luvi yazısı olduğunu belirtmiş.

  Luvi yazısı olduğu doğru çünkü yukarıda paylaştığım çizim de olan görselde yanyana olan 2 üçgen; şehir, ülke gibi anlamları olan Luvi yazısı kelimelerindendir. Daha önce örneklerini görmüştüm. Fakat Heredot'un dediği cümle 1998 de çözülen yazının devamı niteliğinde mi bilemiyorum.

  Bu alanda aynı boyda 2. bir kabartma da varmış zamanında ama yok olmuş, kurtarılamayacak durumda olduğu kayıtlara geçmiş.

  Bazen kayalarda bu tip noktalara denk geldiğinizde ne olduğunu anlayamasanız da haliyle çözemeseniz de doğal yaftası koyup geçmeden önce tekrar tekrar düşünmek gerektiğine de güzel bir örnek olmuş. Çünkü bu rölyefe bakınca kuş haricinde neler olduğunu görebilmek çok zor ya da benzer türlü noktada bir şey olduğuna bile kimseyi inandıramazsınız. Yerin yaşına bağlı olarak türlü detayları çeşitli sebeplerle kimi zaman belki % 10 ama kimi zaman belki % 90 oranında deforme olabiliyor. Fazla hasar alınan yerlerde de çoğu zaman doğal denip geçilebiliyor.

  Fakat işin aslı öyle olmuyor işte...

  Sonuç olarak bu anıttaki kişinin Tarkasnawa adlı Mira Kralı olduğu kabullenilmiş. Neredeyse 3500 yaşındaki bu esere tarih olarak daha yakın olan Heredot'un o dönem kaleme aldığı yazı da aslında göz ardı edilecek türden değil tabi... ya da nasılsa kimse anlamaz bana güveniyorlar deyip Heredot zamanında salladıysa bilemem ya da yanılma ihtimali de elbet mümkündür.

  Bu görsel de zamanında yabancı özellikle Avrupalı gezginlerin ve hatta arkeologların boya ile bıraktıkları imza örnekleri:  Yani bu huy bizim insanımızda olduğundan çok daha ötede imiş onlarda. Anadolu'da benzer tip yerlere bizzat özellikle imza atmaları modaymış resmen. Hatta yine videoda bir mezarda dönemin Avrupalı bir arkeoloğunun bıraktığı imza hala bugün bile okunabiliyormuş.  Fakat bu anıtın bulunduğu konum da oldukça önemli bir konumdadır ve konu başında balkon tipi teras olan bir noktadan iki cepheye de çektiğim fotoğraflarda da noktanın önemini biraz olsun teyit etmektedir.

  Ben videodan özellikle vurgulamak istediğim kısımları ayıklayıp paylaştım. Başka yazılı kaynaklarla da birleştirdiğim bir kaç detay oldu eklerken.

  Yine de videoyu da arkasına yaslanıp izlemek isteyenler için ayrıca ekliyorum.

  Saygı ve selamlar

  amero (10.Mayıs.2020), kurtbaba (10.Mayıs.2020), NİHAT BABA (12.Mayıs.2020), raslanti (10.Mayıs.2020), tevfik (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 9. #9
  Status
  Çevrimdışı
  NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Şubat 2012
  Mesajlar
  756
  Beğenmiş
  263
  Beğenilmiş
  31

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Mira ülkesi kralı Tarkasnawa!!! çok ilginç çok çünkü Tarkasnawa Türk ismi olduğu anlatan bir yazı okumuştum...Bulduğum an burada detaylı olarak anlatacağım!
  DOIDYE (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

 10. #10
  Status
  Çevrimdışı
  raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12 Aralık 2018
  Mesajlar
  519
  Beğenmiş
  324
  Beğenilmiş
  124

  Cevap: Bugün de NİHAT BABA ile Gezdik (İzmir Karabel Hitit Anıtı)

  Eline yurene saglik ustad.zevkle dinledim bole yerler lazim belgesel tadinda. Biraz arastirayim bunu aksam bakalim daha neler cikacak.
  DOIDYE (10.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •