Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oyuklu Hitit Mezari - Anlamları Nedir?

Status
    dedgool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Cevap: Oyuklu Hitit Mezari - Anlamları Nedir?

Derin oyma kuyudan bahsediyor mezarda kuyuya yakin yerde

Status
    kedi-seven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    9

Yeni resimler geldi. Malesef ben yine alana gidemedim.

forumun fotograf yukleme ozelligi neden cok kotu?
    Konu DOIDYE tarafından (13.Nisan.2019 Saat 19:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Linkler fotoğrafa dönüştürülmüştür.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    212
    Beğenilmiş
    237

Alıntı kedi-seven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forumun fotograf yukleme ozelligi neden cok kotu?
    Merhaba, aslında forumun kendi fotoğraf yükleme kısmı çok kullanışlı, en fazla bir kaç deneme ile elinizin alışması gerekebilir. "Sürükle bırak" metoduyla bilgisayarınızdan aynı anda 20 fotoğrafı bile tek seferde yükleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde manuel 10 adede kadar (fotoğraf ihtiyacına göre belirleyebiliyorsunuz) tek tek seçip birer tıkla kolayca yüklenebiliyor vs.

Mesaj alanının üzerindeki ufak resim ekleme kutucuğunu değil de sol en alttaki "Resim Yükleme" butonunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Aynı şekilde hızlıresim vb fotoğraf sitelerinden ziyade, forumun kendi uygulamasını kullanırsanız, hem daha kolay ve kullanışlı hem de kalıcı olacaktır.

Forumda, forumun kendi fotoğraf yükleme bölümünün ve çeşitli yükleme seçeneklerinin detaylı açıklamaları fotoğraf ve hatta video olarak bile paylaşıldı.

https://defineyolu.com/showthread.ph...%C3%B6ntem-%29

https://defineyolu.com/showthread.ph...Y%C3%B6ntem%29

https://defineyolu.com/showthread.ph...%C3%B6ntemi%29

Takıldığınız yerde yardımcı oluruz.

Selamlar
    MaSTeR™ (13.Nisan.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    9

Bu son attigim fotograf koltuk tasimi arkadaslar? Birde ilerde 20x20 cm ebatlarinda kare oyma varmis. Internette koltuk tasi ve kare oymanin bir lidere isaret ettigini soyluyor. Ben cok heyecanlandim sahsen.

Status
    Beğenmiş
    212
    Beğenilmiş
    237

Andırıyor olsa da bana koltuk gibi gelmedi, daha çok yukarıdan aşağıya doğru bakar koltuklar. Yani sırt kısmı, daha yamacın üst kotunda olur ve oturan aşağı doğru manzaraya bakar, ya da aynı şekilde önce iniş olup tüm vadiyi görürsünüz oturduğunuz yerden, sonra karşı yamaca bakar vs. Ancak işçilik var gibi ama mesafe uzak olmuş biraz. Daha kayanın yakınından ve tüm çevresinden de ayrı ayrı net fotoğraflar çekerseniz ne olduğu ve ne kadar kayda değer olduğu belli olabilir.

Sadece koltuğa benzettiğiniz kısmı değil, o kaya kütlesinin tümünü çekiniz.

Bu arada fotoğrafı çektiğiniz nokta da zaten işçilikler içeriyor. Medeniyet tipi mezarlar var büyük ihtimalle o kısımda da...

Diğer kare oymaya gelirsek, ölçüleri net ise; üzerinde durup tam doğusunun fotoğrafını eklemenizi tavsiye ederim.

Status
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    9

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Andırıyor olsa da bana koltuk gibi gelmedi, daha çok yukarıdan aşağıya doğru bakar koltuklar. Yani sırt kısmı, daha yamacın üst kotunda olur ve oturan aşağı doğru manzaraya bakar, ya da aynı şekilde önce iniş olup tüm vadiyi görürsünüz oturduğunuz yerden, sonra karşı yamaca bakar vs. Ancak işçilik var gibi ama mesafe uzak olmuş biraz. Daha kayanın yakınından ve tüm çevresinden de ayrı ayrı net fotoğraflar çekerseniz ne olduğu ve ne kadar kayda değer olduğu belli olabilir.

Sadece koltuğa benzettiğiniz kısmı değil, o kaya kütlesinin tümünü çekiniz.

Bu arada fotoğrafı çektiğiniz nokta da zaten işçilikler içeriyor. Medeniyet tipi mezarlar var büyük ihtimalle o kısımda da...

Diğer kare oymaya gelirsek, ölçüleri net ise; üzerinde durup tam doğusunun fotoğrafını eklemenizi tavsiye ederim.
    Hocam koltugun baktigin yerde kayalik var ve uzerinde horosan izler var. Birde cubuklar orayi gosteriyormus. Kayaliklarin fotograflarinda atiyorum.

Status
    Beğenmiş
    212
    Beğenilmiş
    237

Son fotoğraf komple işçilik zaten ve dediğim gibi medeniyet mezarları ancak çok eski dönem. Fotoğrafa bakarken soldaki kişinin üzerinde olduğu kayalarda düz karşıya kapı gibi kapak vs olmaz, yani o tip kaya mezarı da değil bunlar. Derince ve oda mezar şeklindedir. Bu kayalar ise daha çok sanatsal betimlemeler içerir. Yani o noktalarda (kayaların üzerinde) her hangi bir kapak bulabilmeniz imkansız. Daha farklı bir nokta olsaydı belki kaya üstünden aşağı inen kuyu tipi giriş olabilirdi ama o da burada olmaz.

Peki burada neler olabilir ? ya da daha doğrusu bu tip yerde ne aramak lazım ?

1) Belki, kayalık alan ve kaybolmayacak bir nokta diyerek, şahıs tipi ya da yine belki eşkıya tipi kasa denk gelebilir. Tüm kayalık yüzeyi iyi incelemek gerekir. (Burada şahıs tipi kasa bile zor da belki diyorum işte)

2) Yine kaybolmayacak bir nokta denerek eşkıyalar işaret amaçlı kullanmış olabilir vs ve yine tüm kayalık yüzeyi özellikle çevre çeperi iyi incelenmelidir. Matkap deliği gibi kısımlar vs detaylar söz konusu ise kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Ancak asıl hedef (hani yasal değil de teoride söylüyorum) asıl bu kayalığa ait oda/odalar ise, onun girişi de dediğim gibi yamacın belli bir noktasından tünel şeklinde vs olabilir ancak. Üstünden dümdüz mümkün değildir.

Selamlar
    aslan81 (18.Nisan.2019), kedi-seven (13.Nisan.2019) Bunu beğendi.

Status
    gurupum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Arkeolog değilim ama Hitilerin mezar yerlerini oyuk ile işaretlediklerini ne okudum ne duydum. Belki ben bilmiyorumdur. Hitit olduğuna emin misiniz. Alan mezar yapmaya müsait.
    AVŞAR

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    131
    Beğenilmiş
    100

koltuk var dediğin fotoda koltuk nerede koltuk varsa orada aşağıyı gösteriyor ama bu durumda son yüklediğin kayalık nerde karşısında demişsinya ondan soruyorum, doidye de söylemiş kayanın kendisinde giriş yok giriş topraktan aşağıdan bir yerden yani koltuğun hem kayayı hem girişi gördüğünü varsayalım ,hernekadar koltuğu görmediysekde? önce girişi bulalım gerisi kolay olmayabilir tuzaklıysa yine zor hadi bakalım biz bulsak girişi sen ne yapacaksın merak ediyorum ,odönem adam bol zamanda istemediğin kadar var 50-100kişiyle yapılan yeri sen kaçkişiyle açacan mevlam neyler neylerse önce görelim,,
    1-koltuk var dediğin fotoda aşada üzeri oyuk tek kaya var okayadan koltuklu kayayı çek
    2-son fotoda üzerinde şahısların olduğu kayalığı kayaya arkanı dön aşağıya doğru zeminide göreceğimiz şekilde fotola,
    3-2 de olan aynı kayayı sağ altta çiçek gibi diken gibi görünen yapraklı bitkininde aşağısından o bitkide görünecek şekilde tekrar fotola ,
    4- aynı kayayı 4 taraftan da kareye alacak şekilde fotola kayada bir figür varsa doğudan bakınca görünmezde kuzeyden bakınca belli olur şeklinde düşünelim o nedenle 4 taraftan foto

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    131
    Beğenilmiş
    100

Alıntı kedi-seven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.
    Koymuze yakin bir yerde fotograflarda ki gibi Hitit mezarlari oldugunu tahmen ettigim yerler buldum. Oyuklar iyi oyulmus mezarda ki sahsin yetkili birisi oldugunu dusunuyorum. Ancak mezar yerlerini nasil tayin ederiz pek bilgim yok. Birde sizce yuk var midir? Yoksa ugrasmaya degmez mi?
    https://defineyolu.com/attachment.ph...1&d=1554719842
    ilk foto sağ tarafı zemin in ve çevresinin fotosu, büyük oymanın içini elinle yokla bir tarafı daha derin oyuk yada murç varmı sağdaki küçük oyma tarafında ne var , büyük oyma sağ kenarı kare gibi düzeltilmişmi işaretvb varmı o düzlemde temizlemeden önce ıslatarakda kuru olarakda fotola,bulaşık süngeri yada teli var onunla ovala temizle bakalım bir şey belirecekmi tekrar ıslatarak fotola görelim ,büyükten soldaki oyma tarafını da fotola soldakinde su tutmamış büyük neden sulu ,büyüğe su doldursan alttaki küçük oyma murç herneyseden çıkarmı küçüğün işlevini çözmek gerek derinmi tel soksan gidermi yazdıklarımı araştır kly gelsin .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)