Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bu Oturak Taşı mı?

Status
    fatmasu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    11

Cevap: bu oturaklı taş mı?

Hic biri esasen o bir biyuk bir dagdir fotoda oyle huyuk yada tu.ulus :ibi cikmis

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    242
    Beğenilmiş
    181

o taşların altını makina şiş vb kontrol,oturak desek arkayıda fotola-kırmızı taşıda uzak yakın ,,50m çevresinde taş yığma-çökme-tümsek olan yer varmı 4 tarafı foto

Status
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    11

Aslan 81 bu dediklerinin hic biri yok yorumun icin tesekkurler

Status
    wanhelsing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

mrb, bazı arkadaşların da dediği gibi taşların altında mezar olma ihtimali yüksek o yüzden boşa uğraşmamak için bir makine yardımı ile tespit yapılıp bir çalışma yürütürseniz sizin faydanıza olur..zira unutulmamalıdır ki mezar yada para koyma işlemi bu tip yerlerde de görülmüştür.saygılar..
    fatmasu (08.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    Navaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nordatlantik
    Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş
    65

Alıntı fatmasu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bu oturaklı tasa dediğim dernin bitiminde mevcut karşısında derenin diğer yamacına bakar yaz başlarında su akar gine karşı yamacında 3 adet mağara var sanırım bu tasın mağarayla ilgisi yok bir hocaya gönderdim fotoyu hoca dediki malı varmış fakat su almıis goturmus ne kadar doğru bilmiyorum
    Oturak Taşı mı dediğin ; Doğal bir oluşum, üzerinde herhangi bir işaret veya Koltuk Taşı olabilecek özelliği maalesef yok ..
    Üç adet mağaranın bulunduğu yerden, Kuzeydoğu veya Güneybatı yönünde o tarafı gören 300 - 500 mt. uzakta ve Alana hakim yükselti bir yer veya yükselti yamaç yer var mı ??
    Bu mağaraları kesinlikle görecek, o tarafı görüş yönünden hakim bir yükseklikte ve ve şu özelliği'de mutlaka dikkat ; yakınından eski Patika veya Yol geçen bir yerden bahsediyorum, bölge'de eski Patikaların şekillerine, gidiş - geliş yönlerine çok dikkat etmelisin ..
    Belirttiğim şartlara uyan, orayı uzaktan gören ve Patikalı olan yükselti bir yer varsa oraya giderek İşareti aramalısın, çünkü zamanında oralara birşeyler konduysa, söylediğim şekil'de ve yer'de İşareti'de olacak ..
    by Nava®one

Status
    Navaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nordatlantik
    Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş
    65

Alıntı fatmasu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    not dere yatağında sag çarpazına düsen 2 adet taşgını da mevcut
    Taş Yığınlar Dere yatağına yakın mesafedelerse ; Bulundukları noktadan Dere yatağına inerek, suyun geliş yönüne doğru (gider yönün tersi) 70 - 80 mt. kadar dikkatlice ilerleyerek sağ ve sol yakalarına yakın mesafe'de sabit Kaya varsa üzerlerini inceleyin, yönlendirici ara bir işaret olmalı ..
    by Nava®one

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    60
    Beğenilmiş
    35

güzel sunak .içini temizleseydin.yılan kuyruğunu ısırıyor .yan tarağı çökmüş zaten.detaylar için temizlenmesin.en azından bi kilise var burada.papaz ın mezarı burda olduğuna göre

Status
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    11

Cevap: Bu Oturak Taşı mı?

usdatlarım sizlerden edindiğim bilgilerden yola çıkarak tekra gidip kontrol ettim sol çarpazında 15 m kadar uzakda kuçuk bir tepe ve 5-6 adet gibi 300 kgr ağırlığında taşlar mevcut uzerlerinde işaret faland yoktu alan taraycıyla kontrol ettim bir icrat göstermedi dere yatagında ise hiç birsey yok gine aynı sekilde oturağın karsı tarafında ise kayda değer herhangi bir işaret veya cokme tas yığını buna benzer hic bır seye raslanılmadı bu oturak tasa onem vermemin tek sebebi derenin başlangıcı ve su geliş yonune gore bitimi olması ve 50 m altında eskı patika yol gine ust tarafından eski patika yolu geçmektedir diğer bir ozeliği ise cok eskiden belki 1000 yıl evel oturak tası dediğimin ust sol carpazınada eski bir kale var aynı zamanında karşısında 3 adet mağara var hemen mağaranın on kısımında eski bir yerleşim olmuş oda belkı 500-1000 yıl gibi bir macarası ola bılır

alan taraycıyla kontrol ettim oturak taş dediğim yerde baklava dilimi gibi haraketde bulundu bu arada bunuda belirteyim zemin cok ıslaktı hava cok soğuktu allah ızın verırse ramazanlıktan sonra tekrar kontrol edeceğim

bu arada arkadaşlar sizlere yasanmıs bır olayın örnek vereyim bundan 40 yıl evvel birı gelmiş bizim koyun karsı tepesinin yamacında malı goturmus nasılmı goturmus cok kolay almış ve gitmıs karsı tepe dediğimin yamacında makasa banzer ermenide kalma yol yada diğer tabirle çarpı ( X ) yol çarpının kuzeye bakan kanatın orta kısımının tam ortasına 3 adet kesme taşı yolun ortasına U şekilinde toprağa gömmüş amaç yukardan gelen yağmur suyu toprağı yıkamasın malıda U şekilin ortasına 50 cm derinlik yaparak yerleştirmiş bu malın hemen 30 m doğusunda 100 kgr ağırlığında beyaz bir taş ve 200 m batıya doğru kayalık mevcut başkada hiç bir işaret falan yok ermeniler 1920 yılına kadar kars bölgesinde yaşamışlar savaş esnasında ani kaçışlardan dolayı al acele bu tur göme yoluna baş vurmuşlar kendileri veya ileride torunlarının kolayca bula bilmeleri için akıllıca ve dahice bir mimari düşünce yıllarca oralarda sürü güttüm ama hic fark etmedim çünkü edemezdik bu kadar bilgili arkadaşlar ve teknoloji yoktu inşallah benim dediğim oturak taşın hikayeside çarpaz yolun malınkine benzer ) herkese sevgiler saygılar kars dan selamlar
    ÖzgürPaşşa (09.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Kaleden ne zaman bahsedeceğinizi bekliyordum. Çünkü zaten kalenin oralarda olduğunuzu teyit eden 2 önemli detay mevcut. Yine oralarda en az bir tapınak da var tabi ki... ve başka şeyler de...

Aslında öyle bir noktadasınız ki bulunduğunuz yerden ne yöne gitseniz illa kayda değer bir şeylere rastlarsınız. Kimisi çok yakın, kimisi 300 metrede, kimisi 500, kimisi daha da ileride... ve öyle devam eder.

Kaleden aşağı inince, suları ve çeşme soruşturun, oranın suları da güzeldir ! En azından bazıları...
    fatmasu (09.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    946
    Beğenilmiş
    177

Ayrıca bu alanda koltuğun tam kuzeyinde 300 metre içinde birkaç tane oda olmalı. Benim eski konulara bakarsan orada bir tane açılmışını paylaşmıştım.
    fatmasu (09.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)