Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: raslanti)

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: raslanti)

Uzuuuun bir süre sonra tüm değerli Define Yolu ailesine yeni bir söyleşi ile yeniden merhaba…

Son röportajımızı hatırlayanlar olacaktır. MELİS Hanımla tam 1 yıl önce yapmışız. Zaman gerçekten akıyor… Sanki yalnızca bir kaç ay öncesiydi...

"Admin oldu, artık röportaj da yapmıyor, yapmaz" denilmesini istemem. Bu keyifli ve çoğumuzun sevdiğine inandığım röportaj/söyleşi bölümüne elbette son vermiyorum. Forum Tanıtım görevlisiyken de aslında zoraki olmayıp gerçekten keyif alarak yaptığım tüm röportajlar gibi bu bölüm; imkanlar dahilinde ve fırsat bulabildikçe devam edilmeye çalışılacaktır.

Böylece hem değerli ailemizi oluşturan, ister buraya yıllarını vermiş olsun ister aramıza yeni katılmış olsun herkesle biraz daha yakınlaşmamıza da vesile olmuş oluyoruz hem de bu sayede aramızdaki bağlar daha da güçleniyor diye düşünüyorum.
    Bu kez konuğumuz çok eski üyelerden olmayıp, aramıza yalnızca 6 ay önce katılan bir isim…

Konuğumuz, raslanti…

Tabi kardeşimizin aramıza 6 ay önce katılmış olması, bu işlere de yalnızca 6 ay önce başladı anlamına gelmiyor. Hiç kimsenin bu işlere ne zaman başladığını ve kendince nasıl bir birikimi olduğunu bilemeyiz.
    En iyisi çok uzatmadan sohbetimize hemen başlayalım ve hakkındaki detayları kendisinden öğrenelim.

DOIDYE: Öncelikle siz de beni kırmayıp hepimizin keyif aldığı bu söyleşi bölümüne katılıp konuğum olduğunuz için teşekkür ederim. Hemen konuya girelim öyleyse, nasılsa bahsedeceğimiz çok şey olacak. Tabi yine adetimizi bozmadan; önce sizi, sizin cümlelerinizle biraz tanıyarak başlamak istiyorum. Kendi cümleleriyle "raslanti " kimdir ? ve bu işlere tam olarak ne zaman ve nasıl adım atmıştır ? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

raslanti: Asil ben tesekur ederim gercekten buyuk bir supriz oldu raslanti kimdir? Hani bu sitede bulunan tum deyerli dostlar gibi icinde bole kipir kipir kendime bile bir beden buyuk gelen biriyim. Evliyim iki kizim var baba hastalaari ikiside . Bu ( raslanti ) kelimesi dusuncelerme hep ters gelmistir oyuzden seviyirum sanirim benim.icin hic birzaman tesaduf veya raslanti diye bir sey yoktur bir sey oluyorsa ya bes dakka sonrayi deyistirir yada yarinlari bunu hayatimizin her kosesine anlik olarak koyabiliriz bir selam verekek bizden giden uc bes saniye gibi bunun gibi.

Soguk demir ustayim son meslegim bu gecmise gidersek isletmeden tutun mudurluge ordan iscilik teknikerlik bir cok is sektoru. Suan odun keserim yazlari mantar toplarim masa basi bana gore diil. Demirciligi bile ev bina yapmiyorum cok lazim olmadikca menfez dagda bayirda yapilan gurbet haric yol kopru bunun diyer adi bana gore ozgurluk. dogaya asigim resmen yillarim istanbul koselerinde gecmis diyirum 5 yil sonunda. Bu islere nasil basladik armut dibinemi duser desem ne desem bilemedim.allah rahmet eylesin Babam cok urasmis zamaninda. ben aiylenin 8 ci cocuyum babam yasinda abim var. Kazaliyin olmusuz yani ) yeenlerim arkadasim dostum gibidir hepsi yasitim nerdeyse. 18 .24 yaslarinda cok urastik bu islerle bilincli bilincsiz merakti tarihi severim tarih gelecegin isigidir gecmiste cok dalga gecerlerdi ben kazmayi kure aldimmi attimmi omuza gormusler gormemisler onemi yoktu nereye defineye yiycek falan veren bile olurdu acikirsiniz faln diyr rasgele diyipte. Bunlar guzel seyler komsulugun dostlugun guvenin ölmedigi yillar.

Bir animi anlatiyim gecmiste istanbuldan memlekete geldik bir abimizin yaninda yemek yiyiruz sohpet muhappet koyu arkadas icin dedi olum bu aksam ayandan cikardigi corabi sabah bulamiyor bunu nasil bulsun cok yerinde bir laf bilgi daha onemlisi tecrube sart .armut dibine duser bizede babamizdan miras kaldi diyelim.

DOIDYE: Sürprizlerle doluyumdur : ) Rica ederim ve çocuklarınızı da Allah bağışlasın…

Doyurucu ve güzel bir giriş oldu, elinize yüreğinize sağlık. Güzel bir röportaj olacağını daha ilk cevapta gösterdiniz. Mantar detayından devam etmek istiyorum. Bu her ne kadar doğaya aşık olunmasının da biraz getirisi olsa da aynı zamanda bu işler için de büyük bir avantaj diyebiliriz. Öyle de ya da böyle gezdiğiniz muhite de hakim olabilmenizi sağlayan oldukça önemli bir ayrıntı aslında…

Yıllar önce değerli bir ustam “çobanla arkadaşlık et” deyip gülümsemişti. Yine bir başka değerli ustam da farklı bir zaman diliminde “arazide bulamadığını çobana sor” demişti.
    Kısacası arazide bol vakit geçirmek önemli bir tecrübedir ve özellikle bu işlerle de uğraşan biri doğaya aynı zamanda alıcı gözüyle de bakacağından dolayı, araziye bol vakit ayırabilenlerin her hangi bir kişiye göre birkaç adım önde olacağı doğru…

Geçmişiniz de hatrı sayılır diyebiliriz öyleyse. Peki bunca zaman sonunda arazideki gözleminize göre de ele alırsak sizce işin en zor kısımları nedir ? Doğa koşulları mı ? İşaret bulmak mı ? Bulunan işaretleri yorumlamaya ve çözmeye çalışıp ne dediğini anlamaya çalışmak mı ? Yok olan ve bugüne kadar gelemeyen önemli oluşum ve emareler mi ? Yoksa tahmin ettiğim üzere en büyük sorun insanlar mı ?

raslanti: Eskiden doga kosulari olmayabilirdi fakat suan isaret bulmak kolay hic yoktan bulundugum bolgeye dayanarak konusuyorum fakat tarim olayi ortadan kalktigi icin kirsal kesimlerde bana gore suan doga kosullari araziler yaylalar orman olmus durumda bununda biz isaret arayicilara zorluk cikartiyor isareti bulma konusunda arti isim deyisikleri gecmisi ordaki yasantiyi bilmek cok onemli ben belkide 10 yil ara verdim bu islere simdi diyorum biz nelerin ustund3n gecmisiz.

Ben forumda genlede kacirmam bir paylasimi yorumu bir sey paylasildinda direk noktayi bekler genel olarak arkadaslar.fakat is farkli bu ise girmek ayri bir dert. cikmak ayri bir dert bu islere gercekten yillarini vermis abilermiz kardeslermiz var bunlar kolay kazanilan bilgiler diil fakat en sevdigim yonu ustadlarin yorum yaparken hep noktayi cunlenin icine gommeleri bul bulabilirsen ) buda bu isin en guzel yani. Isaretde onemli diil ne ifade ettini bilmedikten sonra su var nasip dedimiz nasipse gelir dolasir ayana takiliyor insanin benim su guzel muhappetteki tek nacizane tavsiyem arkadaslara her yoruma isarete bakmalari kafa yormalari kendileride arastirmalari .isaret cozumu o bilgi isi bilgi orda burda yazilan mekalaler notlar. Dumduz yol yani. Fakat tecrube banbaska bisiy bolge bolge yer yer yasntilara gore deyisebiliyor ayni isaret olsada bunu cok okuyan arastiran biri olarak soluyorum. Saplantili diilim beyqz beyazdir kara karadir yani.

Bu ise gonul verdiysek tecrube edinmemiz sart ben cok acilmis tumuluse girdim gecmiste ic yapilarni gormek icin bir gun karsilasirim belki diye ama urasilcak bir yapi diil tavsiye etmiyirum hic bir zaman tanidiklarma bugun baktimizda araziye ciktimizda kafamizda birsey var burda bu olmali diye ama yok zamanla yok olmus amma tarla sagibi tarafindan tarlayi acarak amma donem soygunlarinda amma bilincsiz kazilarda fakat belki derler arkadaslar her yorumda dere kuyu cesme veya deyirmen varmi diye sorar ustalar. Hep klasik cvp sanabilir arkadaslar fakat bunlar yok olmayacak kolay kolay emareler ve gomu islemini yapanlarda bilinci bunlari bilen mimar ve ozamanin muhendisleri. (Su hayattir hayatta suyun yaninda baslar cumlesi cok dogru.)

Gelelim insanlara insan dedimmi akla gelen ilk sey guven meselesi bu zamanda ve kolay kolay kimse kimseye guvenmemeli insanin kani isinmali ilk once isin icine para pul haleki urastimiz sey altin kardes kardesi tanimiyor veris zamaninda bunlar ornek arkadas candir bazen kardesten daha iyidir.lafin ozu bu is bol emek iyi bir ekip bilgi ve tecrube gerektiren bir is cok ciddiyet ve kafaya takma zarardan fazla birsey getirmez once guzel bir analiz.deyerli ustam sordunuz sorular bi isin temeli aslinda olmassa olmazlari ve haklisiniz insanlar buyuk bir faktor ornek vermem gerekirse (kotu patron yoktur istisnalar haric o isi ceklimez hale getiren insanlar vardir.)

DOIDYE: Yine birbirinden güzel detaylara değinmişsiniz ve evet dediklerinize ben de katılıyorum.Hele bir detay var ki iyi yakalamışsınız. Evet zaman zaman son noktalar ya da en önemli cümleler diğer cümlelerin arasına ustaca sıkıştırılıyor. Ancak bakmakla görmek arasındaki önemli fark gibi, elbette yazılanları da sadece okumakla; anlayarak, idrak ederek okumak arasında önemli bir çizgi var.

Hatta aklıma gelmişken buna 2 örnek de vermek isterim ama üstadlığı tabi ki kabul etmeden ! Onun da altını çizmek zorundayım.

Sanırım geçen sene idi, bir arkadaşımız konusunu açmış hatta kendince krokisini de çizmişti. Öyle güzel bir detay yakaladım ki net bir para yeri belliydi. Arkadaşımıza bir yön sorup buranın fotoğrafını çekebilir misiniz dedim yalnızca. Zor gelmiş ya da bir şekilde gerek görmemiş olsa ki dönüş yapmadı. Oysa nokta % 100 bir nokta idi ve en kötü ihtimalle emanetin durup durmadığını dahi söyleyebilecektim, nasibi değilmiş diyelim...

Yine bir başka gün başka bir konu ve neden bilmem hoşuma gittiğinden olsa gerek, yine bir nokta verdim. Bu kez tabi noktaya % 100 diyemem ama asıl detay; noktayı verirken biraz şifreli vermiş olmamdı.

Kurduğum cümle aynen şu “5 in 3 ü ile 17 nin tam arası…” demiştim. Ne demek istediğim dahi sorulmadı. Oysa sorulsa idi zaten işaretleyecek hatta ne demek istediğimi bile açıklayacaktım. Kısacası evet o cümlem yine net bir nokta idi…

Bir çok kişi ise şifreli ya da üstü kapalı cümleleri sevmiyor. İsteniyor ki lap lap lap anlatılsın vs. Bu benim de tarzım değil ve yerine göre her konuda olmasa da bir çok yerde doğru da bulmuyorum zaten. Diğer şekilde kaba bir tabirle hem akbabalara çözüm oluyor hem de işin abc sinin geçenle geçmeyen belli oluyor. Yani henüz abc yi geçemeyenin de haliyle daha yemesi gereken ekmek var diyerek biraz çalışmasını ve en azından o demek istediğimi anlayabilecek noktaya gelebilmesini belli bir emek verdiğini görebilmek isterim.

Kaldı ki ben de bu durumu yıllardır yaşarım. Ustalarımın bana bizzat özelden söylediği ama hala çözemediğim şeyler mevcut. Aradığım cevaplar aslında o bana dediklerinin içinde saklı zaten ama ilmim hepsine yetmiyor henüz. Bunlara kafa yordukça biraz daha öğrenmeye devam ettikçe çözüyorum teker teker. Emeklemeden koşmak diye bir şey yok… Neyse kısacası ben de severim şifreli cümleleri diyerek devam edelim.

Üzerine daha çok yoğunlaştığınız spesifik bir konu var mı ? Nasıl desem sadece arazide gezer ve bir şeyler denk geldikçe ona yoğunlaşmaya devam edip sonuca ulaşmaya çalışırım mı dersiniz ? Birileri bir yerden bahseder ve siz de ona eşlik ederek hemen incelemeye başlar mısınız ? Ya da eşkıya işleri daha ilgimi çekiyor bunlara daha fazla kafa yoruyorum gibi ilginizi daha çok çeken belli konu ya da oluşumlar var mı ?

Yani daha da doğrusu, medeniyetlerden eşkıyalara, her şey her ne kadar aslında bir bütünün parçaları olup zaman zaman iç içe de olsa "şu konular beni biraz daha fazla cezbediyor" diyebileceğiniz şeyler nelerdir ?

rastlanti: Ustam benim dusunceme gore hemen diye acele diye birsey yok bu iste sabir ve dikkat gerektiren bir is corafyamizda bu isler kanun cercevesinde yasak oldugu icin acelemiz ve yanlislarmiz.her duydumuza veya anlatilanlara gitmek yillar onceydi gozle gormeden elle deymeden asla demiyorum ama uzak dururum. Bu benim tecrube ettigim bir konu. Efsanelerin dogruluk payi vardir ama adi ustunde efsane.eskiya konularna pek merakim olmadi pesine dusmedim ama cok okudum tartistim. tarih amma okulda amma sohpetlerde okuduk tartistik savaslar imparatorluklar efsane olmus kisiler vardir dusunsenize kimsenin bilmedigi bir seyi ortaya cikariyorsunuz butun bilinen siliniyor bundan daha onemli heycan verici bisiy varmi. Eskiyalarin isi belli . Fakat cikacak ganimetin siniri yok her medeniyetten bir sey cikabilir. Okullarda bile tarih dersi varsa medeniyetin onune gecemez. Mesela benim bolgemde cogunluk kum tasidir. Bu beni yorsada gozlem.acisindan biraz arti kazandiriyor. Arastirmak arastiriken cok deyisik bilgilere ulasmak kazida bisiler bulmaktan daha zevkli bazen.

Nette veya sohpetlerde isaretlerden bansederken devasa bir kaplunbadan tavuk civcivlerden.yuz sekillerinden konular acilip ya dinler yada bilgimiz bildimiz varsa sohpete katilirdik gormediysekte insanda acaba banada drnk gelirmi derdik yani.arazide dolasirken neler neler denk geliyor bu isle hic ilgilenmiyorsan aniden bir yer denk geldiyse lafim yok fakat ilgilenimpte arastirmaya girdimizde bacendeki vikan mezardan haberdar oluyor insan.bu bir ornek. Arazide arastirmak tek tek emareleri bulmak birde sonuc varsa bundan daha keyiflisi yok.

DOIDYE: Cevaplarınızın da maşallahı var, sohbetimiz gerçekten keyif verici devam ediyor ve böyle sohbetlere doyum olmuyor ama çok fazla da yormak istemem sizi. O yüzden ben sözü son kez size bırakırken bir soru daha iletip devamında da içinizden gelen ne varsa buyrun mikrofon sizindir diyerek yavaş yavaş bitirelim.

Bu işlere gönül vermiş ve yeni adım atmış olan genç kardeşlerimize kişisel tecrübelerinizden de yola çıkarak özellikle vermek isteyeceğiniz nasihatler neler olur ? Hangi konuda neye dikkat etmeliler, arazide öncelikleri neler olmalı ve tabi beraberinde de define yolu ailesine de iletmek istediğiniz, bizlerle paylaşmak istediğiniz ya da değinmek istediğiniz her ne varsa...

Buyrun, mikrofon sizindir.

raslanti: Deyerli defineyolunda yuruyen dostlar ilk once bu is cesaret isi densede diildir bu is bilgi tecrube isidir bu iste kaybettigim bir abim var he ararkenmi hayir satarken.okadar uyarilara ragmen. son iki yilin en popiler isi bu is gerek sagdan soldan duyduklarmiz gerek yutupta atilan gunluk onlarca videolar kimisi yalan yanlis kimisi tecrubenin insani nerelere getirdiginin videolari. Hani bir laf var fala inanma falsizda kalma bu is bole. Bu hayati kimse bize yeniden vermez zamanida geri almamizin imkani yok. Arazide olsun girdimiz tunellerde mahsenlerde olsun adim atmadan dusunelim hatta tamam dedimiz yerde birkez daha dusunelim para herzaman bulunur. Kimine ararken denk gelir kimine piknikte kimine manzarada poz verirken.

Aslinda forumda okadar cok bilgi varki ne kitaplarda nede sagda solda bulunur bu bilgiler tarih derslerinde bile yoktur. Ben sunh cok iyi anladim hayat evren bir matamatiksel donguden ibaret ise bu isin temelide matamatik. Ben bos araziye bakmiyorum bile beni oraya getir3n bir emare yoksa hep neler soruyor deyerli ustalarmis dere ufak buyuk farketmez.patika.cesme kuyu.yigma. mantik ve corafi konum bakimindan herhangi biri.

Bir ornek vereyim bizim buralrda eski ermeni rum evlerdi mese agacindandir genel olarak bur trakya veya baska bolgelerer gidildinde tastan ormelerdir mesela.burdakine ilave ediyim gordugum hep denir ya bakilacak yerlerin biri esik veya kapi onundeki tas burdakinr bakmanim imkani yok evin genislihi atiyorum 10 m. Tasta boydan boya bire on metre bunlar ornek buranin yapisi. Bizans .roma nekadarda benzerlik olsada arastirildinda tecrube edildimde arazide deyisiklikler ortaya cikiyor.yani once yasanti kimler sorusunun cevabi onemli bence. O bulundumu tecrube olmasada yuzlerce bilgi yorum var forumda nette hic yoktan bir baslangic niteliginde.

Bizimde heycanlandimiz husrana uradimiz zamanlar oldu donem donem bu isin adi yok herkez bir ad verebilir amac ayni ama bu yolda cok seyler var efsaneler solentiler yalanlar dogrular ve korkular. Bazen hic unmadigin anda acilan sohpetlerde tilsimliymis diye bir mevzu cikar ortaya hemn bir adim geriye gider ayaklar ister istemez bu inancla alakali cevremizle ibadetimizle yetistirleme tarzimizla orf adetimizle bagdastini dusunuyorum. Olur olmaz vardir yoktur onu surec kisiligimiz ve ugraslarmiz ortaya cikaracaktir bunlar bu konuda benim tecrube ettigim sonuclarin kelimeleri. Bu konuda tek bildigim guc gerektirdigi oda kaba kuvet diil iman ve kalp gucu inancimizin yetmiyecegi guc yoktur sadece bazen zaman uzar. daha buyuk iman ve kalp gucu gerektiren yerler vardir. Ve bazen durmayi bilmek lazim bundan sonraki cesaret.cesaret diildir. Kendinizi dusunmuyorsaniz yaninizdikileri dusunmek lazim.

Benim en cok kortugum an en sevdigimle imtihan edildigimdi ve cok ciddi mucadeleler verdim. Ev bile deyistirdim. Allaha sukur sabrim sakinligim sonuc verdi. Zaman bile aldigim bir gunum var. Ve hakikaten korktum ve o sure icinde her attgim adimin hesabini sordum kendime.

sevgili arkadaslar define isi. icinde her turlu duyguyu barindaran sonuclari bazen iyi bazen kotu bitmesine ragmen vaz gecemedigimiz bir tutku bir durtu.bu yolda tum dostlara yaradan herkezin gonlune gore kazasiz belasiz bir sonuc versin. Bu sohpet icin benim.icin deyerli doidye ustamada ayriyetten tesekur ederim buyuk bir supriz oldu. Bu forumda kim ne paylasti yeni neler var cvplar ne acaba dusuncesi arazide define aramaktan daha cok merak uyandirmaya basladi bundanda ben sikayetciyim deyerli dostlar ) insan tanimadigi kisileri nasil sever sayar amma yazilarindaki hissettigin samimiyetten amma hosgoruden amma cevaplardan veya sorulari okurken karsindakinin heycanina ortak olarak. Iste bole saygi ve sevgiler..

DOIDYE: O teşekkür bana ait. Böyle samimi ve dolu dolu bir röportaja ortak olarak başta beni de onore ettiniz ve bu keyfi ilk ağızdan yaşama şansı tanıdınız. Size de tüm değerli aile dostlarımız gibi aileniz de dahil olmak üzere hayatınızda da bu işlerde de daima şans, mutluluk, huzur ve başarılar diliyoruz.

Gördüğünüz gibi Define Yolu ailesi, yine değerli bir ismi konuk ettik ve kendisini daha yakından tanıma şansı bulduk. Her zaman dile getirdiğim gibi Anadolu’nun hangi bölgesinden olursa olsun bizleri bir araya getirebilen oldukça güçlü ve çok daha önemlisi samimiyetin ve dürüstlüğün hat safhada olduğu gerçekten kıymetli bir aileye sahibiz.

Zaman zaman can sıkan detaylar yaşıyor olsak da bunlar da gerçekliğin ve dürüstlüğün olmazsa olmaz getirilerindendir ve bizlerin, hepimizin, buranın sahte olmadığının da önemli bir kanıtıdır.

Henüz ben de burada değilken aktif olan, çoğunuzun tanıdığı bazı büyüklerimiz, belki bugün hayat şartları gereği artık aramızda değiller ya da yine yaşı gereği büyüklerimiz yavaş yavaş ayrılmaya devam ediyorlar ama bu buruk tada her geçen gün aramıza katılan yeni dostlarımız tat verirken bir yandan da eski isimlerimizi anıp anıları yad ederken diğer yandan da ailemizi büyütmeye de devam ediyoruz.

Yarın öbür gün de bizler olmayıp daha genç kardeşlerimiz de belki bizleri, sizleri ve bugünleri anacak ve bu aile sürekli üzerine katmaya devam ederek hep bir şekilde varlığını korumayı da sürdürecektir.

Bir Fransız atasözünde de dediği gibi;

Gençler ümitleriyle, ihtiyarlar anılarıyla yaşarlar…

Güzel anılar biriktirebileceğiniz bir yaşam sürmeniz ve zamanı henüz belli olmayan sürpriz bir yeni söyleşide görüşebilmek dileğimle…

Saygı ve selamlar
    Bombeusta (12.Mayıs.2019), Deathless01 (11.Mayıs.2019), FENERLİ (11.Mayıs.2019), gülbahçeli (07.Haziran.2019), MaSTeR™ (11.Mayıs.2019), MELİS (28.Mayıs.2019), raslanti (11.Mayıs.2019), Tahterevalli (11.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    916
    Beğenilmiş
    158

Cevap: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: raslanti)

Uzun zaman olmuştu bir üye arkadaşımızı tanımayalı.
    Keyifli röpörtaj olmuş teşekkürler.
    DOIDYE (12.Mayıs.2019), FENERLİ (12.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    118
    Beğenilmiş
    124

Cevap: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: raslanti)

Güzel bir röpörtaj olmuş... Her iki kardeşimizinde eline sağlık.
    Yeni kendini ifade etmek isteyen arkadaşlar bekliyoruz.
    DOIDYE (12.Mayıs.2019), MaSTeR™ (12.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)