Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 50 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Toprak Altından Çıkan Delikli Taş

Status
    murat_tirebolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    fındık kenti
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    17

Cevap: Yorumlarınızı bekliyorum

Burda net belli son delikli taş
    HERKES BİLGİSİ KADAR ÖZGÜRDÜR...

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    276
    Beğenilmiş
    292

Alıntı murat_tirebolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam işaret dedin gibi kapalı bir işaretti detaya girebilirsiniz iki delik mesafesi 5cm fakat en son çıkan gizli işaretteki farklı kanal boyu 5cm köprü boyu toplam 6cm olmuş oluyor
    Bu yerde 3 tane delikli taş çıktı bunların birincisinin 5cm boyu var di diğeri kırıldı ölçemedim en son çıkan taşda ise zemin gösteriyor ve kanal boyu 5cm köprü gibi ayrım var toplam uzunluk 6cm oluyor.bu normalde ileri gidiyor yani tarihi yol güzergahından koyulmuş gibi ileri devam ediyor koyuntu toprak birde şunu söylemek isterim taşlar Horasan gibi değil en son taş altı sarımsı tozlu ve sert pur taşı yani sert bir taşa işaret yapılmamış bunun anlamı ne olabilir
    Aslında burada sıkıntı çok, çünkü alan tarama sonucu ve oda beklentisi üzerine dalındığı için emareler de kaybolmuş ve kaybolmaya devam ediyor.

Ben size fikir de verebilmesi adına sistemli gömü türlerine biraz değineyim madem.

Şimdi öncelikle dediğim gibi başlangıç noktası açıkta var olan doğal ya da doğala uydurulmuş bir noktayla başlamak zorundadır. 2. ve kapalıdaki işarete sizi o yollar zaten ve ölçülüdür. Yönü de mesafesi de ve hatta derinliği de...

Sizin durum farklı çünkü böyle bir gömü türü olsa da kapalıdakilerden birine denk gelinmiş yani formülün ortasından dalınmış. Hadi o neyse yine uğraşırız. Ancak burada her detay inanın çok önemlidir eğer bu tip bir gömü söz konusu ise ve oradaki açıkta ya da kapalıda durmaya devam eden her yeni işaretin de yeri cm sine kadar bellidir ve bunların tümü dar alanda kısa paslaşmalar ile birbirine yollar ve birbirine bağlıdır.

Bir ikinci detay;

böyle bir sistemli gömü türünde kapalı işaretlerin biri dediğiniz gibi 40-50 ya da 10-20 cm hata payınız olsa bile 70 cm civarından çıkarken, zincirin başka bir halkası olan diğer bir kapalı işaret ise kolay kolay kalkıp 2 metreden çıkmaz. (Bu dediğim de aslında yerine göre değişir ama o detaya da girip çok uzatmak istemiyorum. Yoksa tabi ki 1.5 da çıkan emare alt devamına 3 e de yollar 5 e de o bambaşka bir konu)

ve aynı şekilde kapalıdaki işaret (ölçülü ise) sizi o noktadan kalkıp 100 metre öteye yollamaz, 3 metre, 5 metre, 8,10 metre vs gibi atıyorum kalkar kb ya yollar ve vardığınız noktada çıkan yeni kapalı işaret de yine kısa bir mesafede atıyorum güneye çeker, beriye atar ama yukarıda belirttiğim gibi dar alanda kısa paslaşmalar ile bunlar zaten birbirine bağlıdır.

Ancak oda düşüncesiyle, aynı noktayı genişlettikçe az yan tarafında ve daha derinde çıkan bir kapalı işaret ya ona ait değildir, ya o işaret değildir, ya da burada aradığınız aslında o değildir. Yani demek istediğim 3 delikli taş çıktı diyorsunuz ya hani, daha bunların hangisi hangi noktada hangi mesafede ve yönde, birbirileri ile bağlantısından bile emin değilim.

Çünkü çıkan taşlar görebildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla hep aynı noktada çıkmış ve çıkıyor. Gidip buradaki bir detaya göre ölçü alıp 8 metre doğuya çekip de yeni bir noktada işlem yapıp orada 2. emareyi bulma durumu söz konusu değil burada. Oysa olması gereken o ve zaten o durumda (yani o sistemli gömüde) kapalı emareler derinde de olmaz.

Burada aslında sorulacak soru çok, fakat çok ortadan dalınmış konuya ve ben de şu an oradaki tüm olan bitene henüz hakim olamadım. Kırılan yok olan taş da konuya dahil mi, dahilse bile diğerlerine göre yön mesafe nasıldı, 3 taşın ayrı ayrı derinlikleri neydi vs vs

Ancak en azından ilk 40-50 cm den çıkan dediğiniz sistemli gömüye her anlamda uygun özellikle sahip olduğundan dolayı, onun ölçüleri alınırsa en azından yakın çapında size soracabileceğim, ya da sorabilecek ustalarımızın olduğu nokta ve mesafeler olacaktır diye düşünüyorum.

ve hatta size bir tüyo da, ölçülü işaretlerde alınan cm arazide karşılığı metre de olabilir, adım da !

Fakat;

bu ölçü adım bile olsa, kesinlikle karambole 10 cm o zaman 10 adım atayım diyerek yapılmaz ve adım doğru şekilde yine metraja çevrilir ve hem metre hem cm olarak kaça tekabül ediyorsa yine adım hesabı yapılmış bile olsa metre çekilerek yeni noktaya ulaşılır ve kontrolü yapılır ya da bitirilir.

Çünkü adam var adımı 60-65 cm adam var adımı 85-90 cm... ve sadece 10 adımdaki farkı en az ve en çok şeklinde olabilecek hata payı diye ele alırsak tam 2.5-3 metreye tekabül ediyor ! Bunlar inanın çok önemli detaylardır. Siz hesabı doğru bile yapsanız ölçü yanlış olursa bırakın 3 metreyi 1 metre bile doğru noktanın yanında çalışsanız magmaya da inseniz sonuç sıfır olacaktır !

Ayrıca kapalı işaretlerde ölçü söz konusuysa mesafe vereceği gibi net yön de verebilirler ve bu vereceği yönü de illa duruşuyla vermek zorunda değildir. Farklı şekilde de verebilir !
    murat_tirebolu (12.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Nereden
    fındık kenti
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    17

Ustat ilk işaret dedim gibi 40cm de çıktı ikinci işaret ise kırıldı dediğim oluyor oda yaklaşık 1 metre de çıktı düz ve dik bir delikti boyu 2 cm falandı 3. Delikli taş ise 1metreden az fazladır yada değildir işaretler hep sıralı çıktı ilk işaret solda diğer işaretler ise yani son 2 delikli taş orta tarafta çıktılar

Status
    Beğenmiş
    276
    Beğenilmiş
    292

Özgür ustaya şu noktada katılıyorum. Burası oda yapılmış vs gibi değil, en azından görüntü öyle. Ancak odadan ziyade işarete göre hareket edersem son dediğiniz detay arada bahsettiğim bir detayın tam kendisi...

3 işaret art arda aynı mesafe aralıklarıyla ve sıralı çıkıyorsa bu her şeye rağmen devam demektir. Bir anda sağa sola yön verip döndürebilecek olsa da şimdilik öyle bir şey olmamış. Sıralı aşağı devam diyenler aslında 80 cm den aşağı çıkmaz kolay kolay ya da nasıl desem 1 metrede çıkar mesela ve 2. metreye devam der, yine çıkar ve diyelim ki yön de vermiyor aşağı devam diyor sizi 3 e yollar 2 den 2.5 a değil...

Tam alt alta dediğiniz gibi sıralı iseler ara mesafeler kadar bir katman daha bakardım ben şahsen. Velevki 4. geldiğim noktada bir şey yok ve 50 ser cm den totalde 2 ye inmiş bulundum.

Burada neler olabilir ?

1) Son yani 3. işaret artık aşağı değil yatay yön veren bir detaya sahiptir. Bu kaçırılmıştır.

2) Son ineceğiniz mesafe ilk mesafeler toplamına eşittir ve ilk 3 emare arası totali yaklaşık 1.5 dersek, artık 3 e kadar bir şey olmaması gerekir (toprak katmanı gibi detaylar istisna) ve 3-3.10 gibi de en ufak detay yoksa 1. maddeye dönülmek zorundadır. Çünkü burada daha aşağı inmeye gerek yoktur.

Bir üstteki yorumda bahsettiğim sistemli gömü türü de yok demektir. Çünkü onun sistemi bunun kadar basit değil. Fakat o sistem varsa da o zaman işaretin altına devam edince yeni işaret gelmez, o mesajda belirttiğim gibi sağa sola vs farklı yöne yollar (zemin üzerinde)

Bu dediklerim de dediklerinizi doğru kabul ederek söyleyebileceklerim. Yani hem sıralı hem aynı mesafelerde çıktıysalar benim burada yapacağım 2 şey olurdu. 4. emare varmış gibi (varsa da zaten o artık emare olmayacak emanet olacak) , bir o kadar daha inmek, eğer ki o nokta boş ise nasılsa 2 ye inmişim, en azından ilk 3 emare ara mesafesi toplamı kadar bir daha total inmiş olayım kafamda soru işareti kalmasın diyerek ve zaten 2 ye inmişim, 2 ye inen 3 de iner diyerek bitirirdim. Daha aşağısına da en azıda burada gerek duymazdım.

Kısacası görsel olarak demek istediğim ve dediklerinizi kabul ederek şahsen burada yapacağım şu olurdu:

Bu da özellikle tek sıra olmaları ve ara mesafeleriyle bağlantılı bir hesaptır.

Saygı ve selamlar

Status
    Beğenmiş
    276
    Beğenilmiş
    292

Ustat ilk işaret dedim gibi 40cm de çıktı ikinci işaret ise kırıldı dediğim oluyor oda yaklaşık 1 metre de çıktı düz ve dik bir delikti boyu 2 cm falandı 3. Delikli taş ise 1metreden az fazladır yada değildir işaretler hep sıralı çıktı ilk işaret solda diğer işaretler ise yani son 2 delikli taş orta tarafta çıktılar
    45-90-135 gibi dersek, o zaman 4. dediğim kontrol de aynı mesafelere tekabül edip maks 2 civarı iken (2 ye bile varmadan) son bakılacak kısım da 3 bile varmaz 2.80 de biter...

Status
    Nereden
    fındık kenti
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    17

Ustam birde ben yanlış ifade ettim herhalde tünel gibi düşünün henüz aşağı doğru çalışmadık hep ileri gittik ileri gittikçe işaretler çıktı yukarda anlattım gibi sıralı bir şekilde zeminde kömür belirtileri olmasına rağmen biz ileri doğru bu resimdeki noktaya kadar geldik saygılarımla...

Status
    Beğenmiş
    276
    Beğenilmiş
    292

Evet biraz yanlış olmuş, neyse canınız sağ olsun. Yatay sıralı iseler her şey değişir ve birbirleriyle bağlantı olabilecekleri kadar bağlantısı olmayıp diğer daha karmaşık gömü türü sistemi de yine geçerli olabilir.

Status
    Nereden
    fındık kenti
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    17

Yani burda izleyecemiz yol nedir ne yapmamız gerekiyor koyuntu toprağın sonuna kadar devam mı edelim zemine mi gidelim

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    208
    Beğenilmiş
    151

1) Son yani 3. işaret artık aşağı değil yatay yön veren bir detaya sahiptir. Bu kaçırılmıştır.
    DOIDYE nin de dediği mesafe olumsuz olursa yanlara yön vereceğinden, Bu taşların çıktığı yerin çevresini dereyi,tepeyi vb arazi şekillerini belirtin çevre fotosu atın,yaşlı ağaç da olur çivi vb varmı bakın yatır vb yer varmı çevrede biraz detay verin yakın çevrede yüksek yerde yada mağarada vb ilk papaz mezarını buldunuzmu detay ve foto görelim

Status
    Beğenmiş
    276
    Beğenilmiş
    292

Orada ne yapıldığını anlamak için bazı şeyleri net bilmek gerekir.

Eğer;

Tek hoşuma giden detay ilk çıkanın derinliği ve ölçüye uygun olması ama onun da duruşunu bilmiyoruz hala ve aşağı devam diyen bir tür mü yoksa sistemli ve özellikle ölçülü bir işaret mi o da belli değil.

Bunu anlamanın da 2 yolu var.

1) 50 de çıktıysa ve delik aşağı bakıyorsa 1-1.2 ye kadar altına devam... emare çıkarsa onun değerlendirmesi ardından devam ama bir şey yoksa bu seçenek son bulur.

2) Yine duruş pozisyonu biliniyorsa ve yine delik aşağı-yukarı formundaysa en azından sivri tarafına yine bu taşın çıktığı kadar 50-60 cm bir yoklanabilir.

Bu 2 seçenekten de yeni emare bile olsa sonuç alınmazsa bu taşın kapalı işaret de olsa basit türde yön verici olmadığı belli olur ve 3. sistemli gömü kontrolüne geçilir.

Onun için de o taşın en boy delik dahil olmak üzere detaylı ölçüleri gerekir. Ardından bakılabilecek mesafe ve yönler az çok belli olabilecektir.

İşte bu yüzden de emarelerin de işaretlerin de ister açıkta olsun ister kapalıda her bir detayı önemlidir. Yoksa uğraş dur doğrusunu bulana kadar emin olana kadar.

Taşı daha topraktan bile ayırmadan üstü alınıp topraktaki duruş şeklini görme şansımız olsaydı direkt en kötü 2 nokta verir totalde 50 cm o yana 50 cm bu ayna diye bakılabilecek net 2 noktayla kolayca başlanırdı. Sonrasına da bakılırdı adım adım. Şimdi o taş toprak içine çapraz yerleştirildiyse ve deliğin bir tarafı çapraz yukarı bakarken diğer tarafı çapraz aşağı bakıyorsa bile iş gene değişir, gene değişir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (2 kayıtlı ve 1 misafir)

1. Deathless01,
  2. sülyeli