Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bu Ayakkabı Ne Renk ?

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    357
    Beğenilmiş
    410

Bu Ayakkabı Ne Renk ?

Evet yanlış okumadınız. Soru bu kadar basit ama cevaplar farklı olabiliyor.

Bu ayakkabı hangi 2 renkten oluşuyor ?

Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    1,015
    Beğenilmiş
    236

Cevap: Bu Ayakkabı Ne Renk ?

Gri ve turkuaz
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    314
    Beğenilmiş
    240

evt tavuk karası biri onu kırmızı gri görür

Status
    Beğenmiş
    357
    Beğenilmiş
    410

Alıntı aslan81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evt tavuk karası biri onu kırmızı gri görür
    Ustam bir kaç sene önce başladı aslında bu mevzu. Bir kadın elbisesi paylaşıldı internette ve elbise mavi-kahverengi/siyah gibi 2 renkten oluşuyordu. Biri kalkıp "altın sarısı ile beyazın uyumu" gibi bir yorum yapınca ortalık karıştı. İnsanlar önce şaka yapıyor sandılar ama çok sayıda kişi de o elbiseyi altın sarısı ve beyaz gördüğünü iddia edince ülke ikiye bölündü. En son elbisenin üreticisi açıklamak zorunda kaldı.

Bu ayakkabı da 2 sene öncesinden aslında ancak insanların bir kısmı turkuaz/mint yeşili - ve gri görürken bir kısmı ise net "pembe ve beyaz" şeklinde görüyor.

Sanal ortamda anket yaptık, her 4-5 kişiden biri kesinlikle pembe-beyaz dedi. Bir arkadaşımız üniversitede öğretmen ve sınıftaki 15 öğrencisine sormuş. Hepsi pembe-beyaz demiş.

Bu farkın nedenini yabancı proflar bile bilimsel olarak tam açıklayamıyor. Çeşitli tahminler var yalnızca.

Bir de 3. bir grup insan türü var ki, aynı fotoğrafa baktığı farklı zamanlarda ya da cihazlarda iki şekilde de görebildiğini iddia edenler... Yani gri mavi gören daha sonra aaa bu sefer pembe oldu diyebilenler de var az da olsa...

Ancak profların tahminlerine göre de işin özü bir nevi renk körlüğü türü olduğuna dair.

Yani aslında insanların farklı görmesinden ziyade; bir gerçek renkleri görenler var bir de o gerçek renkleri farklı görenler var.

Yulkarıdaki ayakkabının gerçek renkleri gri ve turkuaz/mint yeşili zaten. Bunu kanıtlamak kolay...

Ancak net bir şekilde bu ayakkabıya hayır ne gri var orada ne de yeşil/mavi tonu kesinlikle beyaz ve pembe bir ayakkabı diyebilecek ve o şekilde gören çok fazla insan var.

Bir kaç prof tahmini aktarayım:

30 YILDIR ARAŞTIRIYORUM BÖYLESİNİ GÖRMEDİM

Konuyla ilgili Wired’a açıklama yapan Washington Üniversitesi renk araştırmacısı Jay Neitz, “30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en radikal vaka” dedi.

Neitz yaşanan anlaşmazlığın göz fizyolojisi ile ilgili olabileceğini söyledi. Araştırmacı insan gözünün yıllar boyunca değişim geçirdiğini belirtti ve yaşlanan kişilerin gözlerinin mavi ışığa olan duyarlılığını kaybettiğini belirtti. Bu nedenle yaşı daha ileri olan kişilerin bu elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüğünü tahmin ettiğini söyleyen Neitz ancak elinde yeterli veri olmadığı için bu tezi kanıtlayamayacağını belirtti.

(Bu sadece bir tahmin ve yaşlılıkla da hiç bir ilgisi yok, pembe diyen tüm sınıf öğrencileri üniversite çağında)

HERKES FARKLI GÖRÜYOR ÇÜNKÜ...

Londra Üniversitesi Akademisi'nden nöroloji hocalarından Beau Lotto ise insan beyninin mutlak olanı görmek için değil, objeler arasındaki farklılıkları algılamak için gelişim gösterdiğini söylüyor.

...deniyor ama sonuçta renklerin gerçekte hangi renkler olduğunu öğrenebilmemiz kolay ve hangi tarafın yanıldığını daha doğrusu farklı gördüğünü belirleyebiliriz.

3. bir renk seçeneği duymadım henüz. Görenler ya gri-turkuaz diyor ya da net ve keskin bir farkla pembe-beyaz

Asıl soru pembe beyaz görenlerin ortak sorunu ne acaba ? Henüz nedeni çözülemedi bunun.

Fakat bir detay da şu ki bu durumun özellikle ve sadece telefon, bilgisayar gibi cihazlar üzerinde bu farkı yarattığını düşünüyorum. Çünkü her gün çeşitli alışveriş merkezlerinde belki milyonlarca ayakkabı ve eşya satılıyor. Bu kadar kesin bir renk farkı ile gören insanlar olsaydı şimdiye kadar ortaya çıkardı diye tahmin ediyorum.

Yani benim vardığım sonuç:

Gerçek renkleri her baktığında aynı görenler tamam
    Gerçek renkleri her baktığında bazen farklı görebilenlerde bir şeyler yanlış ya da eksik (ama gözlerinde ve görüşü sağlayan bir eksiklik, ama beyinde bir şeyler yanlış çalışıyor gibi ama ara ara doğru da çalışıyor ve kısmen sınırda gezenler)
    Gerçek renkleri her baktığında sabit yanlış ve farklı görenler ise (sıkıntı büyük ama ne olduğu ya da o kişilerin ortak özellikleri nedir bilinmiyor)

Fakat sebep kesinlikle göz ya da beyin yorgunluğu değil, öyle olsa idi renkleri bazen bile olsa yanlış görenlerden olurdum mutlaka

Aramızda da mutlaka ayakkabıyı net pembe-beyaz, elbiseyi de altın sarısı-beyaz görenler vardır ve olacaktır.

İlginç olan bu kadar keskin bir farkın olması ve çok fazla kişinin öyle görüyor olabilmesi.

Ben eskiden de herkesin aynı göremediğine emindim. Mutlaka ton farklı olarak bile bir renk skalası üzerinde kişiden kişiye fark olabileceğine inanırdım. Sonuçta herkesin gözü aynı keskinlikte değil. Dürbün merceği ayarı gibi... Kimi 10x görür kimi belki 100x gibi... Ancak renk konusunda da fark olduğunu düşünsem de bu kadar kesin bir fark benim kasdettiğim şeyden de çok farklı. Yani turkuaz nasıl kanlı canlı bir pembe olarak görülebilir ?
    aslan81 (17.Mayıs.2019), MaSTeR™ (17.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    79
    Beğenilmiş
    46

elbise ve ayakkabı isimli.ışiga göre renk değişir.stop lambaları altında mavi gözükür.

Status
    Beğenmiş
    357
    Beğenilmiş
    410

Alıntı Hadid 57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elbise ve ayakkabı isimli.ışiga göre renk değişir.stop lambaları altında mavi gözükür.
    Evet ustam ışığın da etkisi var bu konuda (özellikle mavi-beyaz farkını ışık sağlar) ama aynı fotoğrafa aynı anda bakan insanlar farklı görüyor. Düşünsenize aynı anda bu fotoğrafa bakıyoruz ve birimiz turkuaz görürken diğerimiz aynı ekrandaki aynı fotoğrafı net bir pembe görüyor.

Şu an yukarıdaki ayakkabıda gri kısmı bile açık bir ton olmayıp beyaz görebilmek imkansızken o kadar canlı bir tukuaz/mint yeşilini canlı bir pembe görebilmek inanılır gibi değil...

ya da aynı şekilde o elbisede benim koyu kahverengi hatta neredeyse siyah gibi gördüğüm kısmı bir başkası aynı fotoğrafta nasıl altın sarısı görebilir, fark muazzam...

Renkleri de kanıtlamak kolay demiştim.

Photoshopda kontrol ettim. Belki de dedim gerçek renkleri zaten pembe-beyazdıur ben de yanlış görenlerdenimdir diye ele aldım. Ancak renk skalası gayet o renklerin zaten turkuaz/yeşil tonu ve griden oluştuğunu gösteriyor. Yani bu ayakkabıda fluluk yok ve ne beyaz ne de pembe görebilmek (ışık vurunca ayrı konu) bu fotoğrafa göre öyle görebilmek neredeyse imkansız ama görenler var işte hem de hiç de az değil sayıları...

Enteresan olaylar
    aslan81 (17.Mayıs.2019), Hadid 57 (17.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    357
    Beğenilmiş
    410

ya da demek ki renk körlüğü bildiğimiz durum, yalnızca yeşil ve kırmızıdan ibaret değildir. Yalnızca o kabul edilmiş şimdiye dek. Demek ki başka renklerde de farklı sıkıntılar yaşayanlar var. Yani o kişiler yine kırmızı ve yeşili doğru görse ve renk körü olmasa da bu renklerde bir şekilde farklı isim altında farklı tür bir renk körü olmuş oluyorlar yine. Sonuçta tıp da her şeyi bilmiyor ki, daha vücüdumuzdaki sayısız şey çözülemedi...

Adam kazara nugget parça altın buluyor, kahverengi gördüğü için taş deyip atıyor , olur mu olur

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    203
    Beğenilmiş
    22

Abi bu ne grisi ne pembesi ben sari ile siyah goruyorum

Status
    MELİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    57
    Beğenilmiş
    15

Bende renk tamamen bitmişBen beyazın tonları olarak görüyorum.

Status
    Beğenmiş
    357
    Beğenilmiş
    410

Gözleri kesinlikle dinlendirmemiz gerekiyor. Benim renklerle de hiç bir zaman sorunum olmadı görüşte de... Ortalama insanların çok üzerinde bir keskinlikle görmüşümdür hep.

Ta ki kısa bir süre öncesine kadar...

Bir gün özellikle yakın fotoğraf incelemeleri ardından uzak görüş alanımın kısaldığını fark ettim. Atıyorum görüş alanım çıplak gözle netlik bozulmadan 100 metre ise bir anda bunun 40-50 metrelere düştüğünü anladım. 50 metreden sonrasında netleyemiyordum. Yine kötü değil belki ama eski halinden eser yoktu. Tek yapabileceğim yakın incelemelerden biraz olsun uzak durabilmek ve göze iyi gelecek besinlere yönelmek oldu. Özellikle dinlendirmenin çok faydasını gördüm ve görüş alanım yeniden arttı. Tabi bunun yanında da ufak bir kaç idman uyguladım. Yakından başlayıp yavaş yavaş (kesinlikle birden değil) mesafeyi arttırarak daha uzağa bakmak...

Arazide açık alanda her 5 metrede bir bakışı ileri taşıyıp o noktadaki nesnelere odaklanmaya çalışınca yavaş yavaş göz odağı o mesafedeki noktaya odak netliğini düzeltebiliyor. Düzeldikçe bir sonraki 5-10 metre gibi yeni bir noktaya taşıyorsunuz bakışınızı ve o yeni noktada netliği sağlayamadığınız sürece daha uzağa bakmıyorsunuz. Bu şekilde maksimum onarım sağlanabiliyor, henüz gözlerde kalıcı bir hasar olmadıysa... Yani eski haline gelebiliyor.

Şimdilik görüş alanım eskisine döndü ama anladım ki öyle de böyle de yakın incelemeler belli bir süreklilik ile devam edeceğinden dolayı uzak görüş de illa ki hasar almaya devam ediyor/edecek... Yani yakında henüz en ufak sorun yokken, yakın inceleme uzak görüşü bozuyor... Demek ki gözler "bu adam hep yakına baktığına göre uzağa ihtiyacı yok" dercesine yeni görüş ayarları düzenliyor olsa gerek... Malum insan fizyolojisi ortam koşullarına göre değişkenlik gösterir.

Bir de karanlık durumu vardır bildiğim. Bir ara bir yerde okumuştum ve çevremde de o durumu yaşayan kişiler bildiğim için inanıyorum. Hani kimisi akşam olur olmaz evinde loş ışıkta oturur hep ya da sadece tv ışığıyla idare eder ve hep karanlıkta otururlar. İşte o kişilerde özellikle gün ışığında yani gündüzleri ama yakın ama uzak ama ikisinde birden ciddi görme kaybı başlıyor. Normalde karanlıkta ilk anda çevreyi bile göremeyiz ve karanlıkta belli bir süre durunca görmeye başlarız (gözler ortama ayak uydurur) bu doğru ama yine de karanlıkta uzun süre durmak da genel görüşü ve göz sağlığını bozuyor.

Ben beyaz ışığı hiç sevmem mesela hayatım boyunca da evimde pek kullanmadım, kullanmamaya çalıştım. Ben sarı ışık sevenlerdenim ve şimdi düşünüyorum da acaba evinde çok fazla beyaz ışık kullananların gözleri de daha çabuk bozuluyor olabilir mi ayrıca ? Özellikle renk konusunda etkisi olabilir belki bunun da... Bence olabilir çünkü beyaz ışığın ani etkileri adına da daha önce bir kaç şey okumuş ve örneklerini görmüştüm.

Hatta aklıma gelmişken, bir kaç sene önce Pikachu adlı karakterin olduğu çizgi filmin ışık patlaması olduğu ve ekranın birden bembeyaz olduğu bir sahnesi yüzünden dünya çapında onbinlerce çocukta kısa süreli de olsa görme sorunu oluştu diye o sahnenin olduğu bölüm yayından kaldırılmıştı bir çok ülkede... Aynı; kaynak yapılırken o oluşan ışığa çıplak gözle bakıp gözleri bozmak gibi... Beyaz ışık, ani ışık patlamaları gibi detaylar sıkıntıdır. Gerçi ışığın miktarı fazla ise sarı da elbet zarar verecektir ama beyazın nedense biraz daha sıkıntısı fazla olabilir diye düşünüyorum.

Son olarak da uğraştığınız iş gereği, meslek hastalığı olarak da nitelendirebileceğimiz şekilde gözlerinizi yoran, sürekli odaklanılan işler yapıyorsanız da mutlaka dinlendirme süresini arttırmanız gerekiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)