Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anıt mı Mezar mı?

Status
    @d@lı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 3

Anıt mı Mezar mı?

Merhaba ustalar. Ana kaya yaklaşık 8-10 metre yüksekliğinde. ana kayanın yanında bir adet sunu çukuru var.
    sunu çukurunu eğer mezar olarak kabul edersek bu kayanın işlenmesi bir mezar için gereksiz durmuyor mu sizce? burası ne olabilir?
    Bölgenin tarihi urartulara kadar eskiye gidiyor. Urartu-roma-bizans-ermeni gibi bir tarihi var bu yerin..
    Bütün Ustalar değerli yorumlarınızı bekliyorum.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

@mortal kombat @aslan81 @DOIDYE @MaSTeR™ @deli_ormanli77 @Navaron @amero @FENERLİ @~KAPTAN JACK~ @çadırcı @Deathless01
    amero (25.Temmuz.2019), NİHAT BABA (19.Mayıs.2019), osi (19.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    16
    Beğenilmiş
    117

Cevap: Anıt mı Mezar mı?

tafoniye benziyor ama o kayayi ve oymanin baktigi yon incelenebilir. oyma altindan girislerde oluyor ama burasi musait gorunmuyor. arkadaki buyuk kayalar da iyimis.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    Beğenmiş
    3

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    356
    Beğenilmiş
    410

Alıntı @d@lı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kayanın işlenmesi bir mezar için gereksiz durmuyor mu sizce? burası ne olabilir?
    Bölgenin tarihi urartulara kadar eskiye gidiyor. Urartu-roma-bizans-ermeni gibi bir tarihi var bu yerin..
    Bütün Ustalar değerli yorumlarınızı bekliyorum.

O zaman gece sohbetimize hoş geldiniz

Kimin/kimlerin mezarı olduğuna bağlı !

Bir de şimdi Anadolu Tarihi yalnızca Roma, Bizans ve bilinen bir kaç medeniyetten ibaretmiş gibi düşünmememiz lazım. Genelde öyle yaklaşılıyor. Sanki ikisi ardından hemen Osmanlı ve sonrasında Cumhuriyet kurulmuş gibi, önceleri sıfırmış gibi, kimsecikler yaşamamış gibi... Mesela Urartuların öncesi ayrı sonrası ayrı bir çok medeniyet yaşamış... Urartular hangi aralıkta ? Demir Çağının sonlarına doğru... oysa yine Demir Çağı'nda ama Urartulardan önce yaşamış olan bir çok medeniyet var.

Daha da gerilere gidersek bambaşka koskoca bir çağ var, Tunç çağı... Assuva'dan taaa Troyaya kadar... Daha geriye inmiyorum bile hiç...

Burada en ufak bir çivi yazısı bile yok, yazı olmasa da kitabe tipi plaka ya da yine farklı tür kitabe çeşitlerinden yok, net köşeli kesim, anıt tipi tablet tipi kısımlar yok vs vs... Yani dönem zaten Urartulardan da eski, çok yaşlı bir yer...

Ha aslında hepsi var sadece görüntüleri farklı ! Bazen tek bir kaya hem sanat içerir hem de çok şey anlatır...

ve yeniden sorunuza gelirsem;

bir mezarın kime ait olduğuna da bağlı olarak ister mezarı için olsun ister anıt için dağlara taşlara, kayalara başlara neler neler yaptıklarına inanmazsınız.

Sonuçta hangi medeniyette hangi isimle anılırsa anılsın, daima bir kral, imparator, kabile reisi vb şeklinde birbirine denk olmasa da
    mutlaka liderler olmuştur ve o kişilerin de ailesinin de yakın çevresinin de mezarları halk mezarlarından farklılık gösterir. Özellikle bu durum eskiden çok daha farklı imiş.

Düşünün, hayal edin, adam medeniyetinin lideri ama sadece lider de değil, emrinde binlerce belki onbinlerce köle var ! Vakit bol, yetişilecek bir yer yok, neler neler yapabilirler kayaların üzerine de dağların içine de siz hayal edin... İsterseler Konya'dan girip Kayseri'den çıkarlar... Sadece mağaralar değil yaşam alanı, yer altı şehirleri var daha çoğu açılmamış, tespit edilememiş vs

Ayrıca, sizin de fark ettiğiniz gibi koca dağ gibi kayalara bu şekillendirmeler yapılıyorsa, o mezarın da 1-2 metre aşağıda olmadığına emin olabilirsiniz. Fakat daha da önemlisi, bu kadar yaşlı bir medeniyette, en zor mezarı (hani yasal olsaydı) açabilseniz dahi ne bulabilirsiniz ? Sizce neler çıkar ?

Sırf döneminin en büyük adamı diye ya da en büyüğü olmasa da tabir-i caizse godamanlarından birinini mezarı diye sizi öyle sandıklar dolusu mücevherler beklemiyor. Adam aynı zamanda savaşçıdır taş balta çıkar, yine maddi değeri elbette olsa da arkeolojik değeri çok daha yüksek olan ama müze depolarında da kendilerinde de yurt dışında da bolca bulunan kap kacak çıkar yine döneme bağlı, öyle eski bir dönem olur para diye sikke diye güzelce şekillendirilmiş taşlar çıkar misal ! Açarsınız mezarı o taşları kenara atarsınız ama paradır onlar aslında. Para mahiyetinde kullanılan takas objesidir... Bozdur bozdur harca

Tabi dönem ve medeniyete inanışlara bağlı... Kiminde hiç bir şey çıkmaz, dönem soygunu yediğinden de değil, inançları gereği ölümden sonra yaşama inanmadıkları için, hatta belki de bunu büyük günah saydıkları için vs vs

Ha urartu olur hadi yine bileziktir, süs eşyasıdır, ya da az geri dönemdir puttur, objedir vs belki tamam da dediğim gibi zaten o mezarları da kolayca açamazsınız. Öyle de böyle de medeniyettir. Kaldı ki öyle vur patlasın, çal oynasın misali, hemen kır geç odaya tipi kaya mezarı da değil bunlar...

(Ayrıca burası konumu itibariyle belli dönemlerde kale olarak da yaşam alanı olarak da kullanılmış olması son derece muhtemeldir. )

Yine mesela Hititlerde gömme geleneği de uygulanmış, yakma geleneği de ! Kendi içlerinde bile farklılık gösterebiliyorlar yani...

Daha inanışları, kutsalları, neye ya da nelere taptıkları, neyden korktukları, güneşten korkup mağaraya kaçan, sivri kaya yontup Tanrısına sevgisini göstermek adına o kayayı öpen, mağarada yarasaya sunak diye böcek ezip saygısını sunan, nasıl tören düzenledikleri, sunak diye kayanın tepesinden hayvan mı insan mı köle mi atıp atmadıkları bile bilinmeyen medeniyetler var. Neler neler var ve akıl almayacak toplumlar bile vardır, yaşamıştır.

Velhasıl burası Urartulardan da eski ve zaten Urartu izleri de göremedim şahsen + bir sürü mezar olan bir yerdesiniz bu doğru, yatan 1-2 kişi de değil.

Bu yana bakan oymanız da birden fazla anlam içermekle beraber, bir tanesi hem cevabı uzundur dallanır budaklanır hem de zaten yeri derindir. Büyük ihtimalle de altındadır. Bir ikinci durum vardır ki o da burada biraz zor görünüyor. En azından ben öyle gördüm diyeyim.

Fakat orayla da kalmayıp arkadaki kayalar da zaten komple işçilik görmüş, sadece başta da dediğim gibi çok yaşlı ve yorgun bir yer hepsi bu... Siz bu 8-10 metre dediğiniz sıvalı kayaya ve üzerindeki oymaya bakıyorsunuz ama arkadaki büyük kayalar asıl sanat eserleri imiş zamanında...

Kısacası özellikle "bir mezar için kayalara bu kadar işlem yapılır mı ?" sorunuza istinaden biraz açıklık getirmek, biraz fikir vermek istedim, laf lafı açtı, hatalarım ya da eksik bilgilerim olduysa affola (şimdi belli olmaz
    sanki birlikte yaşamışlar gibi birileri çıkar yok der o dönem şöyle değildi, bu dönem inanış böyleydi, gözlerinde de altın çıkar, kuyruğundan put alırsın vs vs ... ben peşin peşin affola diyeyim) fakat size şu kadarını söyleyeyim;

Geçmiş dönemlerde adamlar dağları yerinden oynatmış, burası ne ki : )

Demir Çağı'nda hatta ne demiri Tunç Çağı'nda bir işçilikler var, ne Roma tanırım, ne Bizans... işçilikler çok ince değil belki kabulümdür
    ve o açıdan ele alınca zaten çoğunluk göremiyor da onları ama heybetleri korkunç... Gökdelenden hallice devasa apartman ebatında kafa düşünün, ya da komple vücudu o kadar boydan boya kayalık dağa verilmiş şekli düşünün, bunları gördük sürekli görüyoruz...

Adam bu tip bir yere gelmiş mesela, oradaki bir işçiliği ucundan kenarından da olsa evet yakalamış ama onu çözmeye çalışıyor. Orada bir define işareti sanıyor misal... Oysa o kayalara bir kaç yüz metre geriden, karşı yamaçtan vs baksa karşısında kocaman bir sanat eseri mevcut ve "oldu peki saygılar" deyip arkasına bile bakmadan gidecek

Anadolu gerçekten medeniyetler beşiği ama bilinen yanında bir de bilinmeyenler var... ya da yine bazıları bilinse de umursanılmayan, sit alanı bile ilan edilmeyen (çünkü maddi olarak arz-talebi karşılayamayacak yerler, oysa evinizde para varsa, kerpiç duvarı bile sit ilan ederler! ) yerler dolu bu ülkede...

Adım atılan yerden boşuna tarih fışkırmıyor. Ülke komple tarih zaten, her bir cm karesi hem de, değil öyle yalnızca kıyı şeridi, bilinen ve kayıtlı merkezler vs. her yer hem de her yeri...

Bu arada burada sonradan yine işleme alıp defineye götürebilecek bir şey ben göremedim. Belki vardır da ben görememişimdir, olabilir. Onu da gören olursa, ustalar yardımcı olacaktır, yönlendirecektir diye düşünüyorum. Benim gördüklerim "burada zaman kaybetme" der cinsten

Kişisel fikrim bu şekildedir ve umarım sıkmadan, kafanızı daha da karıştırmadan, keyifli bir açıklama yapabilmişimdir.

Bu arada hoş geldiniz

Saygı ve selamlar
    @d@lı (21.Mayıs.2019), amero (20.Mayıs.2019), bayatlifirari (20.Mayıs.2019), gülbahçeli (20.Mayıs.2019), KUTAY (26.Mayıs.2019), MaSTeR™ (20.Mayıs.2019), NİHAT BABA (20.Mayıs.2019), Tekboy (20.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    168
    Beğenilmiş
    21

İşte bilgi! bravo DOIDYE usta güzel bir tespit'te bulunmuşsun, umarım ilgililer ilgilenir! zira bu toprakların her santimetre karesi tarihtir! burası kadim ülkedir,tespit ve uyarın için tebrik ve teşekkür ederim.
    @d@lı (21.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    311
    Beğenilmiş
    240

dün akşam biraz göz gezdirdim kayaları işlemiş sahneye koymuş adamlar o dönemin statülü yöneticisi için nasıl bir yönetim sergilediyse lakabı neyse kazınmış buraya da DOIDYE de açıklamış bende yazı çizi aradım yok sadece balık-ejderha vb figürüne yakın çalışma var gibi hayvan figürleri var ,dönemi hakkında bilgi edinemedim açıkçası tepedeki kayalar da ejderha önünde dikdörtgen kaya üstü uygunsa adak yeri olmalı ,yada sağında kitabe gibi düz bir yer oluşturulmuş orasıda adak yeri yada burada şekille yazıyla birşey kazınmışmı zamanmı silmiş fotolayın görelim bir ıslak birde kurumaya yakın birazda ağaç dalı yada araba fırçasıyla temizledikten sonra yapın bu işlemi , yerde bir yılan <yıldızla işaretledim> -figürüne benziyor kafasında işaret-harf vb var gibi kontrol
    @d@lı (21.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    3

@DOIDYE ustam birbirinden değerli bilgilerin için çok teşekkürler. çevre köyler için burası kutsal bir alan. burayla bağlantılı bir tane türbe bile var. ayrıca buradan geçen bazı kişilere burada görünenler oluyor.
    buranın efsanesi ise şöyle.
    aşağıda derenin orda değirmen varmış. bir gün çevre köylerden bir ihtiyar az olan buğdayını değirmene öğütmeye götürmüş. değirmenci kabul etmemiş. ihtiyar sinirlenerek 1. resimdeki taşı değirmen suyunun önüne koymuş suyu kesmiş. değirmenci bunu görüp yalvarmış oda dayanamayıp taşı biraz kenara almış. bundan sonra bu ihtiyar evliyalara karışmış derler.1. resimdeki o şekiller bu ihtiyarın sırtı ve kafası olarak anılır. ve türbeside bir köyde mevcuttur.
    zamanında burda kurban kesermiş çevre köylüler ve lokma dağıtırmış. hala ziyaret edilip dualar okunur bu taşın başında.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    356
    Beğenilmiş
    410

Alıntı @d@lı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ve türbeside bir köyde mevcuttur.
    İşte, incelemeye tam oradan başlayabilirsiniz.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Konu için Etiketler