Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dönemi ve tarihi nedir ?

Status
    ben.geldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    3

Dönemi ve tarihi nedir ?

s.a arkadaşlar yol kenarı toprak kayması sonucu bunu buldum .. kendim biraz araştırma yaptım hangi dönem falan diye bu nedir ne değildir diye ama bir sonuç alamadim .. rica etsem bana yardım edermisiniz bu konuda .. taşın üst kısmında bir kırık var yani en son resim tam hali

8a7cc811-5aa3-426f-9f32-93275ad1e86e.jpg

20b87617-3286-4fa8-894d-8c8ab72192d0.jpg

da8f9e3b-6ee4-45e8-8a54-9e44777297b4.jpg

b42886bf-8839-4af9-aba0-c13a58057128.jpg

9bdbc0da-8c6a-4650-bc71-f90ecfd447bf.jpg
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    NİHAT BABA (03.Haziran.2019), ÖzgürPaşşa (02.Haziran.2019) Bunu beğendi.

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    235
    Beğenilmiş
    111

Cevap: dönem ve tarihi

Hoş geldin diyem bunu buldum diyon demesen

ulennnn yapıyon bali özen göster böyle mezar sitelimi yapılır uzaylılara benziyor derdim

işçilik kötü diyem bali bu mezar sitelidir kitabe de denir bizim mezar taşları gibi düşün yazılı olanıda vardır toprak altından
    80 / 120 den cıkar dahada derin olanı vardır en az üç tane olur yani bunun altında lahit mezar olur dönem roma diyem

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    878
    Beğenilmiş
    140

Döneminin çok önemi yok mezar taşı.
    Muhtemelen toprak kayması sonucu mezar açılmış
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    3

tmm mezar taşı o konuda hemfikiriz .. ama ben bu zamana kadar ne kitapta ne müzede buna benzer bir kabartma resim görmedim . sahte değil o kesin

Status
    Beğenmiş
    235
    Beğenilmiş
    111

önemli olan nedir ne dememiz gerekiyor daha tek başka yok diyek

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    225
    Beğenilmiş
    169

marslı mezartaşı kanıtlanırsa ,marsa abd den önce türklerin gittiğinide iddia edebiliriz derin hocalarımız özellikle mersedesli cüppeli kelamlarını merak ediyorum
    gezgin_99 (24.Haziran.2019), NİHAT BABA (03.Haziran.2019), Yalnız kurt1 (24.Haziran.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    3

Alıntı ÖzgürPaşşa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoş geldin diyem bunu buldum diyon demesen

ulennnn yapıyon bali özen göster böyle mezar sitelimi yapılır uzaylılara benziyor derdim

işçilik kötü diyem bali bu mezar sitelidir kitabe de denir bizim mezar taşları gibi düşün yazılı olanıda vardır toprak altından
    80 / 120 den cıkar dahada derin olanı vardır en az üç tane olur yani bunun altında lahit mezar olur dönem roma diyem
    şakamısın kardeşim sen cidden ??? dönem roma diyem le olmuyor bu işler .. kimse bunu 5 mt toprağa gömmez .. bu gün en salak taklitçi de olsa zaten var olan bir şeyin taklidini yapar böyle bir şey yok görmedim göreniniz varmı diye geldim .. bilgisini paylaşanlardan Allah razi olsun . bilmeyenler sadece okusun . ben bilmediğim için geldim buraya

Status
    Beğenmiş
    235
    Beğenilmiş
    111

Cevap: Dönemi ve tarihi nedir ?

bunu buldum demişin inandık daha nasıl anlatmak gerekiyor sana mezar siteli roma 80 ile 120 de cıkar cıktıgı yerin altında lahit var diyoruz

5 metre diye bir şey demedim daha derinde de olur bunuda bil lahit mezar kac metrede olur sen söyle aydınlat bizi

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    363

Merhaba, birbirimize daha nazik olalım lütfen. Hele ki konu sahibi kişiler, aynı zamanda bir nevi ev sahibidir ve kendisine vakit ayıran herkese gereken misafirperverliği göstermekle mükelleftir bana göre.

Bilginizin olmadığını belirtmişsiniz ancak akabinde kimse bunu 5 metreye koymaz demişsiniz. Sebep ? İsterseler 25 metreye koyarlar... 5 metre size derin gelmiş olabilir bana gelmedi. Tamam elbette derindir 5 metre ama bunu kimse 5 metreye koymaz demişsiniz de o konuda o kadar emin olmayın derim.

Kafaların büyük olmasından dolayı uzaylı formunda kabul ettiğimiz ve bakar bakmaz akla onları getiren bu tip taşların çeşitli örnekleri evet var hem de çeşitli dönemlerden birbiriyle ilgisi olmayan zaman dilimlerinden ve medeniyetlerden var...

Arşivimde bir aile mezarını temsil eden kısmen duvar gibi biraz büyükçe bir kayada 3 kişi vardı, anne baba ve çocukları, üçünün de kafa formu böyle, sizdeki ile neredeyse aynıydı... Arşive biraz bakındım ama arayınca bulunmazlar.

Yine hem kafa formu ile kısmen benzerlik gösteren hatta bununla da kalmayıp, bilinen kabul edilen binlerce örneğe biraz ters düşecek şekilde, şahısların ve taşın formuna aykırı düzende işlenmiş, Picasso resmi gibi stel örnekleri de vardır.

Bu yukarıdaki örneği Ankara Medeniyetler Müzesi'nde görebilmeniz mümkün mesela...

Yine size bambaşka bir noktadan hem kafa yapısı itibariyle hem de bir kaç başka detayla benzerlik gösteren ortaçağ mezar steli örneği de göstereyim.

Sağ dirseklerine dikkat ! (fotoğrafa bakarken sağ değil, kendi sağ dirsekleri)

ve elleri hep göğüste (aslında kısmen kalbin üzerindedir vs)

Yine mesela sağda solda sık sık denk gelmeyecek olup hatta gelince de kolayca "bu kesin korsandır" denebilecek türde yine kısmen aykırı formda bir stel örneği ile devam edeyim:

Bu ise korsan falan olmayıp 1-2. yy aralığından bir kadın mezar stelidir. Detayları var da önemli değil... ve dirsek el yine aynı gördüğünüz gibi, benzer nitelikler taşıyor...

Yine kafa ebatı normal olsa da başka detaylarıyla aykırı formda bir mezar steli ve 2700 yaşlarında:

Kedi mi dersiniz uzaylı mı ? Taşta olmayıp bir kağıtta çizim olsa, bir çocuğun hayal gücüne güzel bir örnek olmuş bile deriz.

Kısacası demek istediğim yukarıdaki örnekler her ne kadar sizinkiyle bire bir aynı olmasa da aykırı formda, uzaylıyı andıran ve vücut ile kafa orantısı tutarsız işçilikler vardır.

Şimdi gelelim başka önemli bir detaya. Sizin taş fazla ufak...

Sizdeki stel stel olabileceği kadar bir çocuk lahdinin ön alınlığı ve ön kısmı bile olabilir. Ebat olarak zaten çocuk lahdi gibi duruyor. Çıktığı noktada biraz etrafı genişletilir ve az daha inilirse (parçaları olup çevreye uzağa savrulmadıysa) toprak kaymasıyla dağılmış bir lahit olup olmadığı; dış çerçeve formu olarak aynısından bir parça daha olması, az daha uzun ama dikdörtgen 2-3 (yan parçalar ve zemin kısmı) ayrı parça olması ve daha fazla kırık ya da sağlam parça ile (üst kapak kısmı) bunun zaten et bir çocuk lahdi olduğunu kanıtlar.

Eğer bunlar olmayıp tek başına ise (ki sanmıyorum) lahit olmasa da yine bir mezarın stelidir ama 5 metrede olması mantıklı değil. "Hani 5 metrede olurdu" demeyin. 5 değil 25 metrede de olur ama stel tipi olmaz. Lahitse olur. Hani stel olup zamanla höyük tipi dolgu oluşmuş olsa da bu taşı gömer, üstüne belki biraz daha toprak birikir vs ama bu 5 metreye ulaşmaz. Ona ulaşması için belki onbinlerce yıl gerekir. Stel olduğu % 100 ise belirttiğiniz derinlikle de uzaktan yakından ilgisi yok demektir. Ayrıca yine ebatına da bağlı olarak bir çocuk mezarının steli olma ihtimali de oldukça yüksektir.

Yine kırılmış dediğiniz üst kemer kısmında içten omega verilmesi ve üzerindeki ters düz sıralı üçgenler de daha önce örneğini gördüğüm bir işlemenin direkt aynısı, hatta onun da 1 örneği var arşivimde ama ara ki bulasın... yanlış hatırlamıyorsam o da Roma Dönemi idi...

Burada bazı detaylar önemli, örneğin toprak kayması sonucu çıkıyor ama verdiğiniz bilgi çok kısıtlı... Toprak, bulunduğu noktanın da durumuna bağlı öyle bir kayar, öyle bir heyelan yapar ki 2 metre derinliktekini 20-30-50 metre öteye taşıyıp toprağın da yer değiştirmesi ve üzerine yeniden aktarıp binmesiyle orijinal halinden daha derine bile atabilir. O yüzden burada kayma olmadan önce o nokta nasıldı, taş hep tam çıktığı noktaya mıydı bunlar ciddi soru işaretidir (ki değilmiş kayınca ortaya çıkmış ama nereden kaydı, ne kadarlık bir alan yer değiştirdi, kayan toprak kaç metreküp, nereden nereye kadar toprak yer değiştirdi ve siz bu 5 metreye nasıl ulaştınız vs) aslında ve yukarıda bahsettiğim çocuk lahdi olup diğer parçaları başka noktalara bile savrulmuş, derinlerde ya da 2 metre sağda ama 4 metre solda ama bir parçası 10 metre ileride olacak şekilde dağılmış bile olabilirler.

Dıştan olmasa da iç çerçevenin yine omega formlu kemeri olması ve üzerindeki ters düz üçgenler Roma Dönemi özelliği taşısa da öyle tak diye şu dönem ya da tarihi şu demek kolay değil ama bu haliyle Roma Dönemi ağırlıklı olduğu yine de ortada. Akademik düzeyde uzmanları bile yaklaşık sonuç verebiliyor ve şu yüzyıllar arası olduğunu düşünüyoruz diyor. Belki doğru belki yanlış... Karbon testi gerekiyor vs

Taşınızın çerçevesi dıştan normal görünse de içten omega verilmesi detayı da şu:

Bu arada steller yazı içermek zorunda olmayıp (özellikle eskileri) çeşitli motif ya da sağa sola işlene detaylarıyla da çok şey anlatır. Sizdeki görselde steteskop gibi kulaklarından boynuna devam eden şey aslında kişiyle ilgili bir bilgi veriyor. Yine göğüs kısımlarındaki daireler de öyle... Yoksa ne boynundaki kolyedir, ne de o kulaklık takmış müzik dinleyen bir genç... Aynı yukarıda kedi mi uzaylı mı dediğim steldeki çevre betimlemeleri gibi... Oradaki her bir motif de bambaşka şeyler anlatıyor. Yani tümü bir kompozisyondur.

Şimdi gelelim bambaşka bir detaya;

sanduka tipi bazı mezarların üst kısmına, ayrıca çocuk/bebek lahdi ebatlarında yine ekstra bir sanduka kat yapılıp, bunun da ondan olup olmayacağının bile bir garantisi yok henüz...

Gibi:

Sonuç olarak hangi formda olursa olsun, çeşitli dönemlerde yer yer tuhaflıkta birbirleriyle yarışan çok stel vardır. Hatta bazılarının hala hangi medeniyete, topluluğa ait olduğundan bile emin olunamayan mezarlar mevcuttur.

Hani bu tip stel gören oldu mu demişiniz ya ben gördüm. Bazılarını kaydettim arşivime bazılarına bakıp geçtim. Kafası uzaylı gibi olanlar evet var. Belki de yalnızca çocuğun bilge olduğuna, zekasının kafasını,dan büyük olduğuna bir göndermedir, belki de rahatsızlığı olup kafası gerçekte de büyük olan biridir, bilemeyiz. Benim köyümde çocukluğumdan beri tanıdığım ve rahatslzığından dolayı abartısız kafası aynı formda olan biri var. Hala hayatta ve şen şakrak kaliteli bir insan... Haliyle gerçekte öyle olan birini öldükten sonra stele ya da lahit alnına resmedecekseniz/işleyecekseniz normal standartlarda yapamazsınız.

Tabi bunun yanında işçilik farklılıkları da girince her görselin aynı kalitede olmasını beklemek doğru değildir.

ve yine altını çizmek istiyorum ki;

- bir yeri açıp 5 metre derinliğe ulaşıp da tek başına bundan bulmak başka şey
    - bir yerde heyelan meydana gelip de tesadüfen ucunu kenarını görüp bundan bulmak başka şey,
    - 2-2.5 metre bir derinliği göz kararı 5 metre belirlemek ve hatalı ölçümü 2 katı bazında ele almak başka şey,
    - gerçekten 5 metrede bile olsa, orijinal halinde hangi derinlikte olduğunu saptayabilmek başka şey (ki nasıl bir noktadasınız ki hiç bir yeri açmadan toprak kayması ayrıca bir çukur açıp derince bir yere atsa bile bu taşı, 5 metre derinlikte olabiliyor ? Öyle dahi olsa bu taş 5 metreden çıktı kabul edilmez, çünkü dediğiniz gibi toprak kayması ile gelmiş ve nereden hangi noktadan geldiğini de bilmediğinize göre 5 metreyi nasıl belirleyebiliyorsunuz siz kendiniz açmadıysanız ? Belki de yandaki yüksekçe rampanın yamacında sadece 1.5 metrede gömülü idi)
    - fakat her şeye rağmen en başta da belirttiğim gibi özellikle konu sahipleri hangimiz olursak olalım aynı zamanda ev sahibiyiz ve vakit ayıran, yardımcı olmak isteyen her isme de gereken ilgi alaka ve nezaketi göstermeliyiz.

Verilen bilgi ya da fikir kafanıza yatmıyorsa bile terslemek yerine en azından saygı duyup "teşekkür ederim" deyip geçebilirsiniz.

Hoş geldiniz, iyi bayramlar.
    ben.geldim (05.Haziran.2019), definesever (15.Haziran.2019), gezgin_99 (24.Haziran.2019), gülbahçeli (05.Haziran.2019), lg_e (07.Haziran.2019), MaSTeR™ (05.Haziran.2019), mortal kombat (05.Haziran.2019), ÖzgürPaşşa (04.Haziran.2019), Tekboy (24.Haziran.2019), Yalnız kurt1 (24.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    3

hocam ben sana kurban olurum budur abi ya valla budur ya ... sen iste ben savaşa giderim senin için .. bilge olmak bigili olmak budur .. hocam bu steli 5 metreden çıkardık sonra altindan kil toprak çıkınca biraktık 2 m yarı çaplı kazdık başka bir şey bulamadik .. hikaye bu .. bayramınız mübarek olsun Allah nice bayramlar nasip etsin sağlık lı mutlu bir ömür versin inş hepimize ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)