Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7 Kulplu Kazan

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    236
    Beğenilmiş
    112

Cevap: 7 Kulplu Kazan

tılım yapılan yerde varlıklar metali göstermez altın gümüş bakır gibi ama boşluga bir şey yapamıyorlar yani cubuk ile boşluk tespiti yapman gerekiyor kzaman deniliyor bir metreye bir metregibi boşluk tespiti yapman gerekir

örnek gibi

4.jpg

cubugu iyi kullanıyorsundur umarım
    pesimist25 (18.Haziran.2019) Bunu beğendi.

Status
    pesimist25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    1

Alıntı ÖzgürPaşşa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tılım yapılan yerde varlıklar metali göstermez altın gümüş bakır gibi ama boşluga bir şey yapamıyorlar yani cubuk ile boşluk tespiti yapman gerekiyor kzaman deniliyor bir metreye bir metregibi boşluk tespiti yapman gerekir

örnek gibi

4.jpg

cubugu iyi kullanıyorsundur umarım
    Açıklamalar için sağolasın usta. ne yazıkki çubuğu kullanmayı bilmiyoruz lakin çubuk kullanan abimiz var o geldi dediği gibi bişeyler yaptı farklı birkaç çubuk ile odanın dört köşesinden diğer odalarından baktı, sürekli kırlangıç tavanın olduğu alana yöneldi, tam tavan orta noktasında da çubuklar çarpı yapıyor. Bizde çalışmayı yaptık yaklaşık bel boyu kadar devam edin dedi bizde yaptık küllü toprak çıktı ama başka bişey yok. Daha fazla devam etmedik şimdilik yol arıyoruz
    ..:: Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi sözler bazen bir hazine bazen dermansız bir dert tipi ::..

Status
    Beğenmiş
    236
    Beğenilmiş
    112

baştan beri aevin bahcesinde oldugunu sanıyordum oda deyince tekrar okudum bana göre oturmayan şeyler var 2004 den beri bu iş ile ilgilenirim ermeni evlerinde odayın ortasına kazan ile koyulan para hiçdekgelmedim hala sag sanırım onunla tekrar konuş abisi sagmı hala ihtiyar dır bahce de olan kazan olayını oda da olmuş sanıyor olabilir

bu cubuk kullanan kişi oda içinde kazan burda dedimi sadece boşlukmu buldu buldugu kuyu olmasın

evin dış yapısından resimleyip varsa bahceye giriş kapısı sonra bahce sag sol evde bodrum kat kiler gibi eve giriş evde odalar yanlardamı köşelerde kiler gibiyer varmı köçük üst kat merdiven altı baçası kapalı ocak resimleye miyorsan kiyada ciziver

Status
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    1

Alıntı ÖzgürPaşşa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    baştan beri aevin bahcesinde oldugunu sanıyordum oda deyince tekrar okudum bana göre oturmayan şeyler var 2004 den beri bu iş ile ilgilenirim ermeni evlerinde odayın ortasına kazan ile koyulan para hiçdekgelmedim hala sag sanırım onunla tekrar konuş abisi sagmı hala ihtiyar dır bahce de olan kazan olayını oda da olmuş sanıyor olabilir

bu cubuk kullanan kişi oda içinde kazan burda dedimi sadece boşlukmu buldu buldugu kuyu olmasın

evin dış yapısından resimleyip varsa bahceye giriş kapısı sonra bahce sag sol evde bodrum kat kiler gibi eve giriş evde odalar yanlardamı köşelerde kiler gibiyer varmı köçük üst kat merdiven altı baçası kapalı ocak resimleye miyorsan kiyada ciziver
    ..:: Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi sözler bazen bir hazine bazen dermansız bir dert tipi ::..

Status
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    1

Ustam kırmızı yuvarlak alanda değerli tespiti yaptı çubuklar lakin yaklaşık 1-15 mt arasında emare rastlamadı. Kaldık öyle. Evin şuan ki halinde bahçe vs yok en az 100 yıl kadarda hiç olduğunu gören yok daha öncesi muamma. Salon içerisinde çeşmede mevcut resimde belirttiğim üzere. Daha öncesinde mutfak kısmında ise yaklaşık 1,5-2 mt dolaylarında tam baş aşağı duran orta boy bi küp çıkardık lakin boştu. Ev içerisi olduğu için daha fazla devam edemedik

Status
    ArGoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    13
    Beğenilmiş
    14

1- evin eski orijinal resimleri var mı aile albümlerinden mevkide resim çekmiş arşivi olan kayıtlı birilerinden de bulman ve araştırmanda fayda var
    2- evin ilk hali nasıl idi
    3- evin ilk halinde bahçede Ocak fırın Çeşme ağaç neler vardı
    4- evin ilk halinde bahçe duvarı örülümü idi yoksa sınır hattı olsun diye rastgele bir şeyler. mi dizili idi
    5- evin bahçesinde yağmur suyu hangi yöne neye akar idi tesviye yapıldı ise genel durum gözetmende fayda var
    6- dışarıdan bahçeye açılan kaç kapı var
    7- eve ana giriş kaç kapıdan
    8- ev taş mı ahşap mı
    9- bahçe kapı/kapılarından çıktığında yol çatalına dere çatalına ne kadar mesafedesin ve ne yönde
    10- evin içinde kaç Ocak yeri var kaç baca var kapalı baca var mı
    11- evin odaları değişmedi ise değişti ise orijinaline göre kaç oda var her oda da kaç cam var odaların kolidırun pencerelerin ölçüleri ne
    12- evin bahçesine bakan çıkıntı yapmış baca var mı
    13- ev kaç katlı kaç merdiven var ve kaç basamakla hangi yöne iniyorsun çıkıyorsun merdiven ara basamak ölçüleri
    14- bahçe kapısı ile evin ana giriş kapısı/kapıları bahçe kapısında durduğunda hangi yönde
    15- evin dıştan dışa duvar ölçüleri
    16- bahçenin dıştan dış duvar ölçüleri
    17- 7 kulplu kazan normalde olmaz kazan olduğundan emin misin emin isen tam yeri nerede zeminde ise çıkartılmadı ise bulunabiliyor ise evin genel krokisinde ki net yeri ve derinliği
    18- acaba 7 kulp tan başka kopan düşen kulp var mı yeri bellidir net tespit edilebilir isen kazanın çapı yüksekliği kulp Aralıkları eksik olan kulp un baktığı yön
    19 ahırın dikey ve yataydakı sütun sayısı net ölçüleri
    20 baş aşağı çıkan küp net kroki üzerinde bulunduğu odanın dahil nokta tam yeri derinliği küp duruyor ise yüksekliği çapı
    21-
    22
    23
    .
    . Bu gibi detay istenecek çok soru var ben ce forumdaki benzer ev konularını iyice oku notlarını al ve kendi yerinde elinden geldiğince detaylı krokiler resimler bilgiler ile geri gel kaba detayları gördükten sonra inçe detaylara geçmek kolay
    İyi bir sunum için burayı okuyunuz : http://www.defineyolu.com/definecili...e-sonrasi.html

Nasip İse Gelir Hint 'ten Yemen 'den , Nasip Değil İse Ne Gelir Elden . . .

Tırtılın Yolun Sonu Dedigi Yere USTA Kelebek Der. . .

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    116
    Beğenilmiş
    110

Alıntı pesimist25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ev önünde bugün ki hali ile ağaç bulunmuyor zamanında kesilmiş veya hiç olmamış olabilir
    Mutlaka vardır, olmazsa olmazsa...
    Çıkan küpün resminide atacaktım ama... Vs.
    DOIDYE (21.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    236
    Beğenilmiş
    112

aga bu ev o zamanki tüccargibi birine ayittir komşu evi dediginde o eve ayittir öncesi cubukcu dayı beyerli burda deyerli metal tespit ediyor demekki tılsım olayı yok cubukcu şu derinlik dedimi büyük ihtimal demedi bel boyu calıştın küllü toprak cıkmış en büyük envaredir kül binlerce sene gecse kaybolmaz ve gerii gelip kendi paralarını almak istediklerinde kül dagılmış ise parayın gittigini anlarlar onun içinde kullanılır yani calışmaya devam edin derim de bide küp var ters küp seksen ile bir yirmi gibi cıkar tersti diyon sana devam et diyor ya doluyu bulacan yada iki tane daha boş bulacan dördünçü dolu olacak

kazan nerde bu evde onu dahalan anlamadım

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    46
    Beğenilmiş
    22

şöminenin altına bak bence.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    363

Dostça yazdım dostça okuyun, kırılmaca gücenmece yok.

Bahane ile bir şeyler öğrenmek isteyen de okur, o bile zor gelen de zaten bıraksın bu işleri...

-------------------

Nereden başlayayım bilmiyorum ki... Bir kaç gündür yazsam mı yazmasam mı diyorum, bir yanım hadi karışma diyor. Sadece kendinizi yorsanız bu sefer ben de umursamayacağım. Ancak buradaki herkesi de yoruyorsunuz kendinizle beraber. Size mi yanayım buradaki insanlara mı...

Bakın şimdi değerli kardeşim. Biraz uzun olmak zorunda ama lütfen okuyunuz, bunlar önce sizin iyiliğiniz için...

Birincisi aynı evi 3. ye konu açıyorsunuz ve her birinde sanki farklı evmiş gibi ilerliyor. Kimse de demiyor burası zaten o ev değil mi diye... Çünkü insanların kafası dolu ya da bende fil hafızası var bilemiyorum. Fakat daha görür görmez 2 cümle okuyunca yine aynı yer olduğunu anlıyorum. Neyse...

2018 Nisanda yine bu evi "Ermeni Evinde Baş Aşağı Küp" şeklinde konu açtınız.

O dönem küple alakalı size sadece duruşundan ve mesafesinden dolayı bir şeyler söyledik fakat siz aşağısı ıslak daha yarım metre inebildik dediniz vs... aynı konuda Omega usta da iştirak edip bir şey dedi ve siz de yarım metre daha inebildiğinizi ve ıslak olduğunu belirttiniz...

Sonra size ben de dahil yine bir çok isim, sadece kısıtlı verinize göre hem yönü hem de daha ne kadar inilmesi gerektiğine dair ortak paydada cevap verildi. Islak diye devam edilmedi vs... coral usta söyledi, kuzey usta söyledi 3 de bu varsa 5 e bak dedik kaç kez vs vs hadi zemin ıslak ok dedik ama bu işler kuru ıslak dinlemez ! Islanmadan yüzülmez ! Dahası zeminin ıslanması orada olamayacağı anlamına da gelmiyor ! Bilmem kaç metre derinden kuyudan çamur içinden çıkanları görülmüş ! Ha vardır yoktur duruyordur durmuyordur ayrı konu ama emin olmak için o mesafeye inip kontrol edilmesi gerekmektedir normalde. Yoksa yoktur ayrı konu ama varsa 1 karış mesafede bile bırakılsa anlamı kalmaz durmaya devam eder.

(ki şunları da hep sunduğunuz kısıtlı ve eksik bilgi ve veriye göre yazdık. Yoksa her şey en başından yazılsa çizilse zaten yönergeler de belki farklı olacak... ) veri değişirse sonuç da aynı kalmaz.

Sevdiğim eski bir kızılderili sözünde de dediği gibi "Müzik değişirse dans da değişir"

Sonra bir taslak çizdiniz kroki olarak. Allah razı olsun eksik olmayın . Krokinizde ne yön var ne ölçü... Kuş bakışı ama tahmini... Neresi ne kadar tutarlı belli değil... ki bir çok detayın yanlış olduğuna bahse girerim.

Sizin için "yaklaşık görüntü budur" demek yeterli olabilir ama haberiniz yoktur ki bir şeylerin çapraz birbirine bakması ile tam karşılıklı olması hatta karşılıklı olup birbirlerine bakıp bakmaması bile her şeyi değiştiriyordur belki !!!

Bazı şeyler ise ilk bakışta eşit gibi görünür. Sadece karşıdan öylesine bakan fark etmez bile ama bakmaya değil görmeye çalışan bir tuhaflık fark eder ya da anlar ve ölçü ise zaten eşit olmadığını söyler bir şeylerin. Misal aynı duvardaki 2 pencereden birinin alt kısmı diğerinden sebepsiz 10 cm aşağıda olabilir, biri soldan duvara köşeye mesafesi diğerinden 15 cm anlamsızca daha yakın olabilir ama bu karşıdan bakınca dikkat çekmiyor olabilir !

Sonra şunu gördük ki kendinizi hacı hocaya fazla kaptırmış inandırmışsınız. Şimdi bu dediğim, orada illa tılsım yok zaten manasına gelmesin. Olabilir, vardır belki alası da vardır da o noktaya gerek kalmayadabilir kaldı ki zaten şu an ona ihtiyacımız yok. Daha fol yok yumurta yok ev hakkında bilgiler çok kısıtlı... Tılsım olabilir, tılsım olup artık etkisiz olabilir. (evet bu durum birbirinden farklı sebeplerle olabiliyor) Tılsım olup zaten ölçüye vs rağmen noktasına kadar tespit edilse de alınamayabilir. (Bazen işi bilmek de yetmez, nerede durulacağını da bilmek lazımdır)

2 tane fotoğraf da paylaştınız bu arada ilk konuda. Birini zaten ben alttan kestim, çeşmenin önü bahar bahçe hatırlarsanız : ) Başınız ağrımasın diye traşladım fotoyu, salonun zemin olduğu gibi açıktı...

Tavanı ahşap olan yeri de çekmişsiniz vs. Orası bile başlı başına önemli ama foto bile net değil neyse...

Sonra dediğim gibi olayı yalnızca sahiplenmeye bağlayıp "Cinler ve Tılsımlı Olaylar" bölümüne "Sahipli Define" diye yine aynı evi açtınız ve hikayeyi biraz anlattınız. Yine herkes bir şeyler söyledi iyi kötü, sizden özellikle ölçülü kroki rica ettim, aziha usta da yeniden hatırlattı. Cevabınız ise, dönüp bir bakın konuya, ölçü adına kroki adına en ufak bir şey olmayıp yine hacı hoca üzerine.... Size hoca soran olmadı ki orada ya da ne dediklerini umursamıyorum bile... Biz veri istiyoruz evle ilgili... O cihaz tutmuş bu bilmem ne demiş boş verin bunları... siz bir önce her şeyi sağlıklı şekilde sunun aktarın da önce bir bakalım nedir ne değildir...

Şimdi siz aslında nasibinizi de itiyorsunuz ısrarla ama farkında değilsiniz. Beni de boşverin buradaki ustaların bilgileri o hocaları serçe parmağıyla yerden yere vurur ! Kaldı ki buradaki bilinenler o hocaların hayatları boyunca öğrenemeyeceği şeyler !

Fakat öyle 2 kısıtlı kare ve sadece yerde küp buldukla olmaz bu işler. Evler sandığınız gibi tek düze yapılar değildir. Komplikedirler !

Zaten zor işler, bilene de kolay olmayan işler, zaten zor olanı imkansızlaştırıyorsunuz ya da olduğunuz yerde sayıyorsunuz ve saydırıyorsunuz haliyle.

Çünkü 1 buçuk senedir aynı konu ve olan sadece şu:

Fırsat buldukça bir noktaya bilenip hazır ortam da müsait diyerek çaılışıyorsunuz. Sonra da yorgunluk, maddi manevi yıpranma ve boşa giden emekler. Tabi eve gelip giden, her gelindiğinde kafanıza yeni takılan soru işaretleri, ya da siz önemli olduğunu düşünemediğiniz için kaybolmaya devam eden emareler... her yapılan işlemde belki de yok olan bir şeyler... eve zaten gelmeyen kalmamış olmuş yol geçen hanı...

Bir de zaten inanmışsınız o tarafa ne yapsak çekemeyiz bu tarafa... acabalarla uğraşıp duruyorsunuz. Küp neden orada, neden öyle duruyor acaba vs... Orada sorulabilecek onlarca soru var küpe sıra bile gelmez.

Sahipli sanırım ne yapacağız ? Nihat Hatipoğluna soru gibi... Hocam nefes almak orucu bozar mı ?

Yandaki aileden, aldıktan sonra ölenler kim ya da kimler ? Özellikle genç yaşta beklenmedik bir trafik kazası, umulmadık, doğanın kanunlarına ve genel seyrine aykırı ölen kim ya da kimler var ? Hangi erkek çocuk ölmüş ? Kimsede sıkıntı yok muymuş ? Aileyi siz Türk zannediyor olabilir misiniz acaba ? gibi gibi...

Neyse devam...

Sonra bu konuyu açtınız 3. ye !

E benim canım kardeşim bari ilk 2 konudaki önemli detayları da aktarsana, bunları da eklesene yeniden. Ya tek tek yine yaz bakın durumlar böyleydi böyle oldu diye, ya da link verin olayın öncesi de aslında böyle deyin.

Bakın şimdi neden önemli bu kendiniz görün.

İnsanlar size hala ölçü soruyor, ev orijinal halinde mi deniyor vs. Fakat siz dile getirmediğiniz için soruluyor bunlar...

Oysa önceki konuda evin mutfağının 25 yıl önce uzatıldığı detayı var !!!

Geçmiş olsuuuuuun odanın ölçüler gitti bile... Ev sizin değil arkdaşınızın ve ne kadar iyi hatırlarsa hatırlasın o duvarın eski halini net cm sine kadar hatırlama şansı yok.

Evlerde de ölçü çok önemlidir. Zaten zor olan şeyler; duvarın uzatılması, mutfağın genişletilmesiyle oldu mu mokoko...

Hadi göz kararı elimizden geleni yine yapmaya çalışırız diyeceğim. Ancak 1 buçuk senedir daha elinize ne metre aldınız ne pusula ne de fotoğraf çekmek için telefonunuzu ! Bunları elinize alabilmeniz için de önce ellerinizdekileri (kazma ve küreği) sakince kenara bırakınız Gelip o kazma küreği kırasım geldi

İnsanlar da yeni konu diye yeni bir ev sanıyor, sil baştan oturup kafa yoruyor, zaman ayırıyor.

Hala eski konularda cevapsız bırakılan ya da cevapların tatminkar olmadığı sorular var diye biliyorum, yalan olmasın ama aklımda öyle kalmış.

Hadi onu da geçtim ama sizden ben ya da başkası ölçü, ölçekli kroki soruyor istiyorsa, bir bildiği vardır elbet !

ya da diyeceksiniz ki o zaman, duvarlar değiştiği için şu an hiç bir kısmın ölçüsünü alamayız alsak da hiç bir duvar orijinal değil. Ancak mutfak genişletilmiş, ahır kapısı kapatılmış ve aslında bir çok duvar hala orijinal... ve orada hala bu haliyle bile toplanabilecek bir sürü emare mevcut.

Yine eski konudan sanırım aklımda kalan bir detay; mutfağın dışa doğru uzatılmış olması. Tamam da krokide mutfağın dışarıya doğru 2 farklı cephesi var !

Dış kapı dediğiniz sokak tarafına mı uzatıldı ? wc-banyo tarafına mı uzatıldı (ve beraberinde bu wc banyo da yeni mi yani 25 yıllık mı) yoksa oda iki dış tarafa birden mi uzatıldı ? Bunlar bile detaydır ve ölçü adına gerekecektir. )

Şimdi siz boş küpe takılıp duruyorsunuz. Ne de olsa karşılaştınız bir kere ve tanıştınız kafada soru o artık. Orada niye var ve neden öyle duruyor?
    Ancak diğer konularda daha ne detaylar var...

Demişsiniz ki 2-2.5 metrede makarna poşeti çıktı !!! Makarna markası ne paket tarihi ne ? 10 senelik paketse başka 40 senelik paketse başka , konu başında bahsettiğiniz dönemden halanın kardeşinin evde çalışma yaptığı dönemdense başka... Kapalı olup da 2-2.5 metrede onun çıkması hayra alamet değil normalde ! Bunu bir yere not edin. Alınmış yerlerden eski sigara paketi de çıkar başka şey de çıkar. Hatta noktadan emin olan adam alındığını öyle bile anlar bazen... Bir bakar 1960 lardan sigara paketi duruyor bilmem ne kadar derinlikte, marka Birinci (hem de arazi ortasında olmadık bir noktada) ve dersiniz ki iyi bari en azından büyük ihtimalle bizimkiler almış

Diğer konuda sadece mutfak genişletilmemiş, burası aynı zamanda tandır olan bir yermiş ! Hem ocak tipi şömine varmış hem tandır. Bu ne demek biliyor musunuz mutfakta 2 ocak var demek ! İşi değiştirir...

Hemen arkasındaki cümlede sıkıntı daha da büyüyor. Demişsiniz ki tandırlar vardı ! Hoppalaaaaa... İş yine değişir ki zaten değişmiş sonucunu da biliyorum, neyse...

Sebebini anlatamam çünkü anlatırsam herkese öğretmem de gerekir, üzgünüm ama önemlidir işte detaylar...

Neyse konu o değil ama bu tip detaylar orada her şeyi değiştirebilen detaylardır. İnsanlar sizin eski konularınızı takip etmeyebilir ama siz bu kadar önemli detayları 1 buçuk sene önceki konuda ele alıp 6 ay önceki başka konuda başka detayları ele alıp şimdi ele almazsanız her şey başa sarar, aziha ustanın başka konuda verdiği güzel bir örnek gibi, çamura batıp patinaj yapıp durursunuz. Ne ileri gidilir ne geri... Kendinizi yorup durursunuz...

Ben bile eski konudaki bazı şeyleri ya unuttum ya da bunlarla birleştirmekte zorlanıyorum. Makarna çıkan nokta mutfakta mıydı salonda mıydı ? Makarna çıkan nokta 25 sene önce çalışma yapan kişinin çalıştığı nokta mıydı yoksa sizin çalıştığınız nokta mıydı ? Makarna siz çalışırken siz mi buldunuz yoksa 25 sene önce çalışan ilk açtığında kendi mi bulmuş ? Siz sadece salonda çeşme önünde mi çalıştınız bu evde yoksa birden fazla noktada mı ? Fazla ise kaç yerde ve nerelerde ve neden ? 25 sene önce çalışan tek yerde mi çalışmış birden fazla noktada mı ve hangi noktalarda ?

Sadece bu ünlü yaptığım makarnanın detayları hakkındaki cevaplar bile orada bir şeylerin seyrini değiştirebilecek potansiyele sahip ! Çünkü 2-2.5 metrede makarna olmaz. Orayı kimin ne zaman açtığı ve ne sonuç aldığı ya da gerçekten alıp almadığı bile soru işareti ! Her alan da (% 99 u) aldım demez. Baktık ama bulamadık acaba başka yerlerde de var mıdır der geçer ! evet buradan aldık ama devamı var mı diye arıyoruz demez ! Bazı detaylarda saksılarımızı da iyi çalıştırmamız lazım. Her duyduğumuzu doğru kabul etmememiz lazım. Doğru kabul edeceğiniz şeyler yalnızca gözünüzle görüp ellerinizle alacağınız ölçüler olabilir.

Bunları sizin iyiliğiniz için söylüyorum. Yoksa oradaki paradan bana ne, başkasına ne, kime ne, herkes siz sebeplenin diye zaman ayırıyor. Emek veriyorsunuz diye yardımcı olmaya çalışıyor. Başınıza bir iş gelmesin kazasız belasız inceleyin diye söylüyor.

Sonra insanlar haliyle istenen sorulan şeyler gelmeyince çekiliyor, şevk kırılıyor, alınmayan cevaba 2. soruya gerek duyulmuyor bunu gören ve daha hiç yorum yapmamış sormmaış kişiler de ayrıca etkileniyor ve ona cevap vermemiş bana da vermeyebilir ya da verse ne olacakl şu dk dan sonra denebiliyor vs vs ve 2. konuda aynı ölçeksiz ve yönlerin de olmadığı krokiyi konu sonuna ekleyip "çizdiğim şekil üzerinden yola çıkarak başka bir sonuç çıkaramadık sanırım ustalar" diyorsunuz.

E tabi ki çıkmaz güzel kardeşim, daha köyde evden tarlaya bile gitmemiş tay ile Veli Efendide yarış kazanma ihtimaliniz yüzde kaç ? genç olsa ne yazar enerjisi sözde olsa ne yazar...

şimdi size her detay da haliyle söylenemeyebilir. Ancak ölçekli krokide, herkesin arayacağı bir şey vardır kendine göre ! Ben size "tam şu mesafeden şuraya çekseniz kaç metre kaç cm ya da tam 6 m 43 cm gelir mi" diye sormak zorunda değilim ki ! Siz ölçüyü vereceksiniz insanlar kayda değer bulursa ya da bildiği tecrübe ettiği bir şeyler görürse size arkasını verecek duruma göre...

Evlerde de bahçelerde de arazide de ölçü önemlidir ! Ölçüsüz iş olmaz. Ha olmayacağı gerekmeyeceği yerler vardır ayrı konu ama burada gerekir.

1 buçuk sene oldu, hala yeni tek 1 fotoğraf gelmedi, ne içten ne dıştan... Bırakın komple odaları vs geçtim evin dıştan bir ölçüsü bile gelmedi

Ahırda tulumba var kimsenin haberi yok... eski konuda unutuldu gitti... Fil hafızalı biri unutmuyor hiç bir şeyi Belki önemli o belki değil, ama var sonuçta ve orada duruyor. Görmek lazım bakmak lazım emin olmak lazım... Kaldı ki bunlar sizin anlattıklarınız ya sizin de henüz farketmediğiniz ne detaylar var kim bilir... ya da siz kendinize göre önemsiz görüp oradaki önemli olabilecek detayları eleyip buraya aktarmama lüksüne sahip değilsiniz ! Siz ne varsa sunun da gereksiz olanlar gereksiz olarak fotoğrafta ya da krokide görünmeye devam etsin sorun değil ama gerekli olanları sırf siz gereksiz diye elediğiniz vakit; geçmiş olsun !

Değerli kardeşim, evlerde 3 çeşit (hatta duruma göre 4) işaret vardır ! Açık ve kapalı olmak üzere önce ikiye ayrılırlar.

Açıklar da kendi içinde ikiye ayrılır kapalılar da...

Açık olanlar:

- İşi bilenin görebileceği, nerede arayacağını zaten genelde bileceği, baktığı yerde de bulacağı ya da arayacağı işaretler

- İşi bilmese de herkesin görebileceği, 10 yaşındaki çocuğun bile bu ne yahu diyebileceği türde duvardaki daire içindeki sembol gibi, oraya kabak gibi göstere göstere konmuş işaretler

Senin dinlenirken sigaranı yakıp sırtını dayadığın ağaç, oradaki en önemli işaretlerden biridir de haberin olmaz

Hadi size bilmediğiniz ama sizin için tahmin olup ağır basan bir şey söyleyeyim:

Çeşmede evet para varmış.

ve yine diğer konulardan birinde bahsettiğiniz kısım, tahmin ya da duyum değil, doğru. Evet yan komşu duvardan almış ve otobüs de almıştır dediğiniz gibi, 3 katlı apartman da alır, 500 dönüm arazi de alır alır da alır... O hikaye doğru çünkü çeşmede zaten varmış ! Bu son derece net ve açık bir şekilde belli zaten. Sebebini söylemem ama çeşme bende var demiş. O yüzden onların aldığına zaten emin olabilirsiniz. O soruyu artık kafanızdan silin ve aldıklarına emin olun. Zamanında ama şans ama nasip ama bilinçli almışlar ve o bitmiş...

Ha ama bu demek değil ki onunla bitsin, bitmek zorunda olsun... öyle bir dünya da yok... ama bunu anlayabilmek için de oradaki her detay gerekebilir.

Ancak başta da dediğim gibi bu kadar kısıtlı ya da yanlış aktarılan, eksik aktarılan her detay patinaja devam ettirir. Hele ki kafanızda hacı hocaya kilitlendiğiniz sürece daha çok çalışırsınız.

Her şeyi geçtim 3 konuyu da yeniden ele alıyorum. Daha evin yeri bile tarif edilmemiş. Köyde mi şehirde mi, köydeyse nerede merkeze ne kadar yakınlıkta, çevresinde neler var ?

Hadid usta size bir yerde diyor ki burası küllük mü ?

Yok diyorsunuz, kül yok. Şimdi ise diyorsunuz ki küllü toprak çıktı Bir kere küllü mü killi mi ? küllü ise zaten sıkıntı büyük olabilir... küllü topraktan ziyade direkt kül çıkarsa ellemeyin kapatın direkt, duman olursunuz ! Ha yok zaten eski tandırdan ocaktan şömineden kalan küller 25 sene önce halanın kardeşinin çalışması esnasında toprağa yayıldı ise az da belli noktalara daha topluca karıştı ise o kül zaten masumdur... Bu bile kendi içinde bir önemli detay... Kül var zararsız ve konuya tesadüfen iştirak edebilecek kül var Allah korusun ama sonunuzu getirebilecek...

Kül zaten daha önce işlem yapılmış olan mutfaktan mı çıkıyor yoksa normalde külün hiç bulunmaması gereken kırlangıçlı odadan mı ? (şimdi bunun da nedenlerine ve detaylarının önemine girersem iyice uzayacak)

Ev; köyde ya da şehirde;

- cami nerde ve ne mesafede ve hangi yönde kalır ? (sağda solda yukarıda değil, pusula yönü...)

Ev köye girerken mi çıkarken mi sağda mı solda mı , son ev mi ilk ev mi, tam göbekte mi, aşağı mahallede mi, en dar sokakta mı, çıkmaz sokakta mı, merkezde olup sokağın başı kahveler mi ve köşedeki kahvenin tıngırdayan taşlı çeşmesi mi var , anlatın tarif edin, tarifle kimsenin evinin yeri belli olmaz... anlatılmama sebebi bu ise tabi, ha yok kazmak dışında her şey zor geliyorsa zaten ya unutun parayı ya da biz kazmadan duramıyoruz hobi haline geldi diyorsanız da sizi ekibime davet edeyim kazıcı olarak Böyle çalışkan arkadaşlara her zaman ihtiyaç oluyor

Bunlar ve fazlası soruluyorsa, vardır bir bilinen ki soruluyor değerli kardeşim! (Ancak normalde şunların hiç birini kimse sormak zorunda da değil. Siz anlatmak zorundasınız. Her yeni detay başka bir önemli ip ucunu açığa çıkarabilir, bunu bilemezsiniz)

Her ne kadar bir çok soru ya da yoruma geri dönüş yapmış olsanız da genel anlamda cevaplar ağzınızdan kerpetenle alınıyor. Tabi yine şükür birçok kişiden bu kadarını bile alamadığımız oldu oluyor ama siz geri geliyorsunuz ve devam ediyorsunuz sonuçta burası için.

İnsanlar seferber oluyor gördüğünüz üzere ama asıl sizin seferber olmanız lazım ama bunu öylesine de değil hakkını vererek yapmanız lazım. Çünkü İleriye dönük kayda değer adım atan belki 3-4 mesajla da iş bitirir ama hata yapılır ise eksikler devam ederse ya da farklı yanlışlar eklenirse üzerine, 500 mesaj da yazsanız 20 konu da açsanız 30 sene de geçse bir arpa boyu yol alamayız ve kendimizi boşa paralamaya devam ederiz.

Belki bir çok nokta için ölçü alınsa da yeniden ekstra ölçü gerekecek. Ölçekli kroki ardından asıl sorular başlayacak belki de... Öyle kolay para yok... ha belki de gerekmez bazı şeylerden dolayı ayrı konu ama bu şekilde ise hiç bir şey olmaz.

Önce verilere bakılır ki elde ne varsa elle tutulur onun üzerinden gidilir.

Her evin işi aynı değildir ! Hepsinin birbirinden farklı çözümleri şifreleri yolu yordamı vardır !
    ve evler de tipik 1-2 evden ibaret değildir.

Ayrıca eve yakın ya da uzak;

dede, yatır, türbe, şehit mezarı, adak ağacı, ebesinin hörekesi her ne var ise bu evin hangi yön ve mesafesinde kalır ? (net pusula yönleri ve mesefaleri)

Bir buçuk sene oldu kahrımdan öleceğim. Çünkü 1 adım atılamadı. 5 Mayıs 2018 deki aynı krokiyi ekliyorsunuz konuya ve krokiye bari bu sefer pusula yönlerini koyayım da ayıp olmasın bile dememişsiniz, çıldırıyorum Sizin için kuzeyin ne tarafta olduğu önemli olmayabilir ama başkaları için belki de en önemli detaydır ! Belki eski konulardan birinde bir cümlede demişsinizdir ama bu gözden kaçabilir ya da insanlar bunmu aklında tutmak zorunda değil.

Yönsüz kroki olmaz...

Bir evin değil öyle genel geçer;

normalde tüm odaları ,ahırı, içi, ocağı ayrı, dışı ayrı tek tek her detayın ölçüsünü alıp belirlemek gerekir ve bu en fazla 1, evin durumuna bağlı belki 2 maksimum 3 gününüzü yer. (o da maksimum) Ocak duruyorsa yapışık olduğu duvarda sağa sola mesafeleri yerden yüksekliği bile önemli... Evin normal kullanımda olan pencere ve kapıları bile önemli ve çok daha fazlası... tek tek saymıyorum.

Öyle Ermeni eviyse şuraya bak buraya bak vb şeyler yalnızca genel geçer bilgilerdir. Evet kayda alınabilirler ama o kadar kolay olsaydı hiç bir evde para kalmazdı !

Öyle çeşme burada, aha burada da bir ahır varmış, ha bir de küp bulduk peki para nerede ile olmaz. Olursa şansa olur... Mucize gerekir, o da zaten nasip demektir o zaman da uğraşmaya gerek yok zaten ayağınız takılıp kafanızı vursanız duvara, varsa dökülür üzerinize... çeşmeden yan eve döküldüğü gibi

Değinilebilecek o kadar detay var ki yazdıkça uzayacak. Uzatmak istemiyorum ama görün, dediklerimi idrak edin ve nedenleri ve sonuçlarını anlayın istiyorum. Sanmayın kimse yardımcı olmuyor ya da olamıyor ya da olamayacak. Siz yardımcı olmuyorsunuz. Ne kendinize ne buradakilere...

Yahu benim kendi evime dair (aynı ev olmasına rağmen) sağlama adına bile belki hiç yoksa 8-10 tane ayrı krokisi vardır ! (o da sadece kağıda çizilenler, bilgisayar ortamındakiler ayrı) En ufak şüphe duyduğum kısımları bile başka zaman dilimlerinde her ihtimale karşı yeniden ölçmüşüm teyit etmişimdir. Hatalarım varsa bunları tespit edip düzeltmişimdir. Başkasıyla birlikte ölçtü isem ve metrenin ucu o kişideyse söylediklerini not etmişimdir ama başka zaman emin olmak adına bu kez metre ucuna kendim geçmişimdir. ve daha da önemlisi gün gelir yaşına bağlı yıkılan yok olan kısımlar olsa bile (ki yine bizzat yaşadım) ölçüyü bir kere doğru aldıysanız isterse komple çöksün tüh demeszsiniz çünkü gerekeni almışsınızdır bir kere !

Kimi ölçekli kimi ölçeksiz, her yeni detayda yenilenmiştir, alt kat ayrı üst kat ayrı, 3 alt 3 üst 6 oda için de ayrıca ayrı ayrı yeniden koca koca sayfalarda krokiler... evin kendisi hariç bahçesi dahil tüm detaylar , bahçedeki diğer yapılar ya da ayakta duranların da dahil olmak üzere belki 20 tane penceresi ve bilmem kaç tane kapısının ayrı ayrı ölçüleri ve detayları...

E biz salak mıyız sizce ? Huzur mu rahatsız ediyor bizi de bunlarla uğraşıyoruz, hobimiz mi ölçü almak Ya da bunları yapanlar neden yapıyor ?
    Demek ki lazım !

Ben de bilirim direkt bir noktadan paldır küldür girmeyi ama bu boşa emek ve zaman kaybı ve gereksiz riskten başka bir şey değildir. Hiç bir şeyden emin olmadan bilmeden langır lungur bir ya da birden fazla noktaya dalmak yalnızca amatörlüktür.

Size kalem hariç sadece paintte çizdiğim bir kroki paylaşırım, köyümden olan görse, çizimden evi tanır, olmuş fotoğraf gibi

Sormuşsunuz yine eski konuda;

- Çeşmeden alındı ise bile o müjdesi olup büyüğü var mıdır diye...

Olabilir. Büyüğü de olabilir yaz geldi ortancalar da açmış olabilir Asla alamayacağınız ekstra çok büyüğü de olabilir. (Bunlar acı gerçekler) Fakat bunları anlamamız için önce evi tanımamız lazım. Hem görsel hem ölçü adına, hem içten hem dıştan... evin hem konumu hem önemi adına...

Fenerli usta size bunlar yanyana 3 ev mi diyor ? Niye diyor boş verin mesela ne biliyorsanız aktarın. Çünkü laf olsun diye sormuyor, sebebini bilen biliyor...

Evet deseydiniz o soruya arkasından ben de güzel bir soru soracaktım. Ancak siz baştan çevresi de dahil türlü detayı anlatsanız belki de bir çok soruya zaten gerek kalmayacak ya da direkt yönlendirme bile yapılabilecek... Emin olunmayınca soru cevap oynuyoruz.

Belki 100 detay varsa bana 3 tanesi yetecek, başkasına başka 2 detay yetecek ve belki kayda değer bir kaç görsel ya da ölçü verilse yetecek artacak bir takım şeyler için... Belki içinde bir şey kalmamıştır ama nasibinize sokağın karşısında daha kolayı vardır ya da duruyordur belli mi olur !

ya da size net şekilde sorabileceğim abartısız 300 soru varsa ben bunları tek tek sormak zorunda mıyım ?

Fakat elde ne var hacı hoca dışında ? Yemişim hocaları... % 99 unun kendisine faydası yok... O ilme sahip olanları da zaten kolay kolay karşınıza çıkmaz merak etmeyin.

Bakalım para var mı her şeyden önce, vardıysa bile hala duruyor mu ?? ya da bunları söyleyebilen şeylerden kaçı ayakta ? Bunları bile anlamanın metodları vardır... ama bunlar size anlatılmaz, siz paylaşırsınız her şeyi, gören bilen duruma göre bakar hareket eder ona göre yönlendirme yapar isterse. (eğer gerek görürse, ihtiyaç hasıl olursa)

Yazmayan da hep bilmiyor görmüyor sanmayın !

Sinirlerim bozuldu yine

Bir yandan yine diyorum ki şükürler olsun en azından hiç yazmayan geri dönüş hiç yapmayan gidip bir daha gelmeyen biri değil ama siz de başta kendinizi boşa yoruyorsunuz sonra buradaki herkesi...

Şimdi ben oradaki 2 detaydan bahsedip sizi etkilerim bile bilgi adına ve o hocaları da unuttururum size ama bunun anlamı yok. ya da bunu yapmak zorunda değilim.

Konunuzu eski konuda zaten yokladım. Geri dönüşünüz resmen olmadı. Bunun üzerine aslında hiç yazmamak lazım. Ancak burada bir aileyiz ve ben de 3 senedir buradayım ve böyle sırf zor gelen, bu sebeple yapılmayan ya da yapılamayan basit detaylar ve basit hatalar yüzünden yazık olan onlarca yüzlerce belki binlerce konuya şahit oldum, oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz. Üzülüyorum.

Krokinin ya da istenen sorulan şeylerin ya da fotoğrafların hakkını verdiniz de biz mi hiç umursamadık ?

Para koyanlar da burayı izliyor ! ve emin olun gülüyorlardır. Çünkü ben de olsam bu işleri bu kadar hafife alıp bu kadar hepimizin amatörce hareket etmesine gülerdim şahsen.

Para istiyorsanız, sonuç istiyorsanız, ölçeceksiniz arkadaşım. Öl-çe-cek-si-niiiiiz... olsa da ölçülecek olmasa da... olup duruyorsa da ölçülecek alınmış olsa da... Evde de olsanız ölçeceksiniz, çeşmede de olsanız ölçeceksiniz tarladaki kayada işaret de bulsanız ölçüsü gerekmezse bile her ihtimale karşı deyip öl-çe-cek-si-niz...

Salon kare çizilmiş mesela. Sözde kuş bakışı bıraktığı izlenim bu en azından. Peki gerçekten kare mi yoksa net dikdörtgen mi yoksa kare zannedilip bir kenar sadece 10 cm mi içeride !!!

Genişiletilen kısım sadece mutfak mıymış (bu detay eski konuda olup burada belirtilmemesi muazzam bir hata) tek tarafa mı 2 tarafa mı ve ne kadar ? wc banyo eski mi yeni mi ?

Orada her şey yerli yerinde duruyor olsaydı bile ölçü gerekecekti. Bu haliyle ise daha da yorulmak zorundasınız çünkü maça geriden başlıyorsunuz. Bu haliyle zaten en az 3 gol yenmiş durumda.

Tarif edeceksiniz ayrıca, diyeceksiniz ki ev çayıra yakın aşağı mahallede okulun karşısında misal, evin arkası tepe, ev merkezde olup karşı köşesi kahvehane, camiden aşağı inen sokakta sağda bu ev vs vs bunlar bile önemli yerine göre... size göre önemsizdir ama benim bi bildiğim vardır belki ve bana göre önemli olabilir... çevredeki kayda değer mimari olarak büyük ya da eski önemli her detay önemli olabilir.

Evin önündeki ağaç kesilmiştir ama bir oturak taşı vardır belki, ya da o da yoktur ama sokağın karşısında eve hizalı pek dikkat çekmeyen başka 3 ağaç vardır ! Çevreye alıcı gözüyle ne kadar bakıyorsunuz ?

ya da evin karşısı boş arazidir...

Hani belki diyeceksiniz ki duvar kare ve 10 metre 60 cm (hani misal yani sallıyorum ) (ve destekli sallarım ) belki bu yetecek bana ve belki size trank diye şuraya bakın diyecebileceğim ne malum ! Bilmiyorsam yapacak bir şey yok ama ya biliyorsam ? ama görmeden orada ne olduğundan emin olmadan ne denebilir ?

Ölçü belki evin içine yollayacak belki atacak dışarı sokağa... belki de diyecek ki bu evde başka para yok !

Gelelim ölçülere, ev dıştan dışa (eski orijinal hali lazım) hadi olmadı ama arkadaşınız diyelim ki hafızası güçlü biri ve duvarın nereden nereye geldiğni biliyor. (ev sahibi ve yaşayan biri olduğu için) Bunu iyi hesaplayıp ayrıca bir tek oda, kendi krokisinde gösterilmeli. Bakın duvarın şu an net ölçüsü bu ama şu kadar cm ya da şu kadar metre + cm gelmiş vs Bu hem içten hem dıştan... (en azından her duvar da değişmiş değildir)

Odalar içten de dıştan da ayrı alınacak ama ev komple tüm odalar olacak şekilde boydan boya alınacak...

Kırlangıç tavan, çeşmenin de olduğu salonda mı ? Başka odada mı ? Bence salonda diyecektim ama baktım diğer konudan, doğru anladıysam evet salondaymış o da...

Bu tavanın her tarafının fotoğrafları bile gerekiyor aslında ayrı ayrı, tek odada net ve aydınlık şekilde belki 6-8 foto... Şimdi size o kırlangıç yapının kendisinde bile ayrıca bir meblağ olabilir desem ne yapacaksınız ? Tavanı mı indireceksiniz direkt. Bir görelim bakalım, belki önemli bir şeyler çarpacak gözümüze... Kolaydakileri Kontrol kolay önemli olan emin olmak ve doğru ya da doğruya en yakın tespitler.

Ayrıca siz yerde ararsınız o belki de göktedir ! Siz sağda ararsınız ama belki de o soldadır !

Para senin bakmadığın yerdedir. 99 noktaya bakarsın o hiç beklemediğin ihtimal vermediğin 100. noktadadır.

Bir çok şey elbette yok olmuş olabilir ama hala ayakta kalabilen bir çok detay da sizin gözünüzden kaçar. Daha sıva altında kalmış çivi gibi detaylardan bahsetmiyorum bile...

Sadece konu ilerlemezse ya da ilerleyemezse sebeplerini biraz bilin istedim. Nerede ne incelerseniz inceleyin detayların önemini vurgulamak istedim.

Bakın bu sefer de "7 kulplu kazan" imiş asıl mevzu ve o bile net değil, ne ne kadar doğru, ne kadarı doğru aktarıldı belli değil... Herkes kafasına göre bir şeyler hatrlayabilir ama herkesin hatırladığı aynı olmayabilir ya da yıllar içinde kafada bir takım şeyler değişebilir. Bunun da ben onlarca örneğini gördüm. Aynı evde büyümüş 2 kardeşten biri şu köşede kümes vardı derken diğeri "hayır, alakası yok orada hiç bir zaman bir şey olmadı" diyebiliyor ! Zaman içinde küp kazana kazan kuyuya da dönüşür, bir tutam soğan kabuğu komple ağzına kadar soğan dolu cümlesine de dönüşür, hatta insanların beyni bile kendine oyun oynar. Önemli olan kimin ne dediği değil şu an orada ne olup olmadığıdır. eldeki net verilerdir. Ha açarsınız kazan çıkar o zaman bakılır o duruma ayrıca...

O kadar iyi hatırlıyorlar da denen yerde neden kazan şu an yok ? Doğurduğuna inanıyoruz da öldüğüne neden inanmıyoruz mu diyeceğiz Boşverin denenleri, kulak arkası yapmayın gene not edin ama net verilere odaklanın.

Hala doğru söylüyordur ama kardeşi belki hala bayramda seyranda yokken bir şeyler yapmıştır vs ! Belki kazanı alalım bari 3-5 okutalım antikacıya demiştir. Dökmüştür soğanı vermiştir kazanı bilemeyiz.

Söylenen şeyler yerine göre tabi ki önemli olabilir ama asıl önceliğiniz oradaki evi ve evin özelliklerini buraya olduğu gibi (en azından elinizden gelenin en iyisini) aktarabilmenizdir.

Sadece ahır bile başlı başına önemli olabilir. Görmek bazı şeyleri bilmek lazım. Ha yok soru cevap oynayalım illa derseniz de benim acelem yok şahsen, olmuş 1.5 sene daha 1.5 sene boyunca biz sorarız tek tek siz de hangilerini canınız isterse cevaplarsınız...

Tek cümlede sorabileceğim 3-5 kısa ama önemli şeye rağmen ben de tek tek ilerleyeceğim öyleyse.

Buyrun oynayalım:

Ahırda duvarlarda kare oyma var mı ? Varsa diyeceklerim olacak yoksa yeni soruya geçeceğim. Bende soru bitmez...

-----------------------

Sizin orada işiniz şu an ne hacı, ne hoca, ne de kürek...
    orası için önce ölçü, önce yeterli veri ve fotoğraf gerek

Tüm bunlara rağmen ve ardından bile belki de dilediğiniz yardımı alabileceğinizin % 100 garantisi olmasa bile bunlar yapmak zorunda olduğunuz, yapmak zorunda olduğumuz şeylerdir. Ha yapılırsa da emin olun kimse duyarsız değil illa ki kafa yorulur ve her fırsatta yardımcı olunur ya da olunmaya gayret edilir. ya da vardır ama alınmıştır bitmiştir, bunlar ayrı konu ve zaman gösterir.

Ben size saatlerce bunları yazmaktan nasıl erinmiyorsam, siz benim yazdığımın 10 katını yazacaksınız gerekirse (tamam o kadarına gerek yok) , ben 3 foto istiyorsam siz 13 foto vereceksiniz gerekirse... ve siz de gereken emeği vermekten erinmeyeceksiniz...

ne kadar küçük de olsa sözde bir bahçesi bile olmasa da burası bir ev ! ve bu evi yeterli düzeyde gösterecek tanıtacak fotoğraf adedi (ahırı vs dahil) en az 30-40 kare gerekir. Elde ne var 1,5 iskender biri önü açılmış ama ocak bile zannedenlerin olduğu ya da olabileceği odadaki çeşme fotosu diğeri de net olmayan bulanık kırlangıç tavan... oooh ne mutlu bize

Aradığınız şey cep telefonunuzun şarj cihazı değil ! Ne aradığımızın, neyin peşinde olduğumuzun bilincinde olup buna göre hareket etmek zorundayız ! Hem de her zaman ve her noktada...

Yoksa değil 1.5 daha 15 sene geçer ve siz burada usta yok zannetmeye, siz de dahil bir çok insan orada bir şey olmadığına ya da sizin sandığınız/sanabileceğiniz gibi bilen olmadığına, çeşitli birbirinden farklı isimler; olaydan koptuğu ve her detayı, eski konuları takip edip araştıramayacağı için aynı şeyleri sormaya, konu haliyle yerinde saymaya, siz fırsat buldukça sağı solu eşmeye devam etmeye ve para koyanlar da arkalarına yaslanıp gülmeye devam eder.

Bu dediklerim yalnızca sizin için değil, hepimiz için geçerlidir.

Hayırlı sabahlar

bayram turan (06.Temmuz.2019), FENERLİ (21.Haziran.2019), Hasanali (22.Haziran.2019), lg_e (21.Haziran.2019), MaSTeR™ (21.Haziran.2019), Orkun (07.Temmuz.2019), pesimist25 (21.Haziran.2019), Yalnız kurt1 (07.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler