Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bulaşık temizliği

Status
    Defne Akar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

bulaşık temizliği

çamaşırda kimyasaldan kurtulduk borla yaptıkları şey sayesinde, bulaşık içinde olsa ne güzel olurdu çoğu bulaşık malzemesine alerjiğim :(
    aziha (17.Haziran.2019), gezgin_99 (18.Haziran.2019), LAZURAYY (17.Haziran.2019), MELİS (08.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Cevap: bulaşık temizliği

Bulaşık temizliği demişken her ne kadar kimyasal olsa da bir tüyo vereyim. Kararmış çaydanlık ve tencerelere cif vb krem döküldükten sonra sünger ya da bulaşık bezi kullanılmaz.

Beyaz bir poşetle ovulur. Evet bildiğimiz poşet... ve o çaydanlığı ilk günkü haline getirip içini de dışını da ayna gibi pırıl pırıl yapar.

Bkz: Enteresan taktikler
    gezgin_99 (18.Haziran.2019), gülbahçeli (19.Haziran.2019), MELİS (08.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MELİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    57
    Beğenilmiş
    13

Sitemizde benden başka bir bayanı görmek ne güzel.Zannedersem bayansınız açmış olduğunuz konuda bayan olduğunuzu gösteriyor.Çamaşırlarınızda illaki deterjan yada yeni çıkan bor ürününü kullanmak zorunda değilsiniz.Hoş kokulu doğal sabunlar satılıyor bir adet sabunu rendeleyin kaynattığınız 5 kg.suya ekleyin ve katılaşan kadar karıştırın.soğuduğunda sıvı deterjan elde etmiş oluyorsunuz.Bulaşıktada bunu kullanabilirsiniz yada annelerimizin yaptığı gibi direk süngerle sabunu köpürterek kullanabilirsiniz köpük çabuk gidiyorsa suyunuza biraz tuz atın.

Status
    Beğenmiş
    57
    Beğenilmiş
    13

Kıymetli Admınıstrator Doıdye arkadaşım cif ve buna benzer krem ovucular fazla kimyasal barındırdığı ve ne kadar durulasanızda zor çıktığı için size tavsiyem su kaynatılan alt çaydanlığa bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyerek ağzına kadar su koyarak kaynatın ,üst çaydanlığın çaydan kararması ve tabaka oluşturmasınada içine bir poşet kabartma tozu dökün ve ağzına kadar su koyup kaynatın sonrada kağıt havlu ile silin pırıl pırıl oluyor hem maliyeti çok ucuz,hem kolay fazla emek ve zaman istemiyor, hemde son derece sağlıklı.
    DOIDYE (08.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Değerli @MELİS Hanım hoş geldiniz.

Sizi de eskisi kadar sık göremiyoruz. Konu vesilesiyle sizi denk getirmişken biraz sohbet edelim madem müsadenizle...

Kötü haber tez yayılırmış, önce kötü haberi vereyim, moral bozmak gibi olmasın ama ne yazık ki konu sahibi bir erkek ve üyelik amacı da reklam...

Kendisi ufacık bir ihtimal bayan olsa dahi amaç yine reklam ve geri gelmeyedebilir, gelse de benzer bir şey yazabilir bu kez link de verebilir vs. Konunun açıldığı saniyede buradaydım ve link verecek mi diye bekledim. Hesabı kapatıp konuyu da çöpe alacaktım ama link verilmeyip reklam biraz da dolaylı yapılıp oyun kuralına göre oynayınca da adil davranmak istedim ve dokunmadım Öyle hesaplar denk geliyor arada...

Yine geçenlerde art arda 5-6 konuya birden "bir define dergisinde bu işaretle alakalı bir çözüm okumuştum, yok efendim dergi arkadaşımda geri alınca paylaşırım" vb aynı kalıp cümleleri yazan diğer reklam amaçlı arkadaşımız gibi...

O gün de ben ilk yazdıklarını görmedim. Foruma girdiğimde zaten 5-6 tane birden yazılmış haldeydi ve yine link yoktu... Fakat tekrar fazla olunca "hadi dedim bir daha yaz da banlayayım seni" ama bu kez de o yazmadı ben de dokunmadım artık... Adalet konusunda fazla hassasız sanırım

Yine bu konuda da dokunmayınca da esprili bir cevap vermek istedim yalnızca. Fakat verdiğim bilgi gerçektir tabi ki ve çok fazla etkili bir yöntemdir poşet. Videoları var... Bu dönemde artık herkes her şeyi deniyor sanırım her konuda... Noodle ya da hatta pirinçle, kırılan lavabo ve masa tamir etmelerine ve ilk günkü haline getirmelerine kadar neler neler var

Deterjan konusunda da katılıyorum haklısınız. Ancak artık her şey ne yazık ki hep kimyasal ve zararlı şeyler, tabi bundan da ziyade kolayımıza ne geliyorsa alıp kullanıyoruz ister istemez. Seneler evvel kamp yaptığımız bir yerde ise deterjan unutulduğu için ve yağlı tabaklar vs olduğundan bulaşıkları ıslatıp çamur haline getirdiğimiz temiz toprakla yıkadığımı bilirim. Tabağı dereye bile soksanız o yağ kolayca çıkmazken çamur alıp götürür. Doğada da enteresan yöntemler vardır

Diğer dediğiniz limon tuzunu da biliyorum ve yıllardır kullanırız zaten. Bizim buralarda sular çok kireçli olduğu için elektrikli su ısıtıcısı da çaydanlık da 1 hafta demeden kireç bağlıyor hemen ve limon tuzu dediğiniz gibi kaynatılınca % 95 civarında tüm kireç tabakasını yok ediyor. Hele aşırı bir kalın tabaka olmadan yapmaya başlanırsa belki de tümünü yok eder. Yoksa ayda bir su ısıtıcısı almak zorunda olurduk. Hatta bundan 15-20 sene önce sanırım henüz öğrenmemiş olsak gerek ki çok su ısıtıcısını ya da çaydanlığı çöpe attık aynı sebeple... Artık uzun süre gidiyor limon tuzu sayesinde

Ha bir de kabartma tozu demişsiniz. İşte onu denemedim ama başka bir tüyo da ben vereyim. Bir çok yerde (hele eskiden her bakkalda mini mavi karton kutuda bulunan) hala satılan ve kutu üzerinde adı "Cep Sodası" olan ama aslında karbonat olan ürün... Farklı şehirlerde "cep sodası" diye sorunca "o ne ki" diyen market çalışanları, bakkalları tanıdım

Bu karbonat ve eski kullanılmayan bir diş fırçası ile evde gümüşlerinizi (bileklik takı vs) kolayca parlatabilirsiniz. Bu karbonatı çay tabağına biraz döküp üzerine de göz kararı limon sıkarak diş fırçası ile biraz karıştırıp macun kıvamına getirerek diş macunu olarak da kullanılır ve etkisi muazzamdır mesela...

Ben bu yöntemi bir kaç kez denedim ama ne kadar faydalı bir şey olup limon da olsa asit oranı yüksekliğinden ve aynı şekilde diğer elementin de karbonat olmasından dolayı dişleri kısa sürede o kadar etkili beyazlatabilen şeyden korkarım. ÜSt tabakadan gözle görülmeyecek düzeyde mikron oranında alıyorsa haliyle temizler ama uzun vadede dişleri de mahvedebilir diyerek ve beraberinde tabi yine zor geldiğinden bir hafta deneyip bıraktım.

Fakat hikaye şimdi ilginçleşiyor ki bundan bir kaç sene önce (belki oldu 10 sene bilemiyorum) bir çoğumuzun tanıdığını düşündüğüm yılların ünlü oyuncusu Julia Robets'ın bir röportajı denk gelmişti ve okudum. Yalan olmasın her detayı tam hatırlamıyorum ama sanırım ona dişlerinin gerçek olup olmadığını soruyormuş tüm çevresi ve kendisi de gerçek olduğuna inandıramıyormuş falan... Tabi sebebi şekillerinden ziyade rengi... Peki "ne yapıyorsun da bu kadar beyaz" vs derken, kadın aynen şöyle diyor:

"Ben çocukluğumdan beri dişlerimi karbonatla fırçalarım." Dedim hala dişlerinden sorun yaşamadığına göre demek ki zarar vermiyor. Fakat yine de uygulamadım bir daha. Yine geçen sene internette de benzer bir duruma denk geldim ve yine genç biri aynı şeyi uygulamalı göstermiş o hatta. O da sanırım bir Japondu.

Uzun vadede ben yine de pek güvenemiyorum 2 içerik de güçlü maddeler ama kullananlar hem memnun hem de sorun yaşamamış görünüyorlar. Deneyin diyemem ama ihtiyaç duyan bir kaç kez olsun yine de bir deneyip sonuçlarını kendileri de görebilir. O kadarından zarar gelmez.

Şaka maka reklama tepki derken biz de iyi reklam yaptık yalnız

Son olarak da kötü haber verdim ama iyi haber de vereyim tabi. Aramızda bayan sayısı aslında sandığınızdan ve herkesin sandığından daha fazla ama yalnızca kendilerini geri planda tutuyorlar ya da çeşitli sebeplerle sizin gösterdiğiniz medeni cesareti göstermiyorlar. Tabi ki saygımız sonsuz ama ben şahsen konulara da iştirak etmelerini isterim ya da kendilerini de saklamalarına gerek olduğunu düşünmüyorum. Yoksa siz henüz tanımıyor olsanız da aramızda bayanlar da var gayet...

İşte ortam aile olunca böyle oluyor. Ben şu yazdıklarımı facebookda bile yazamam aynı samimiyetle

Kendinizi özletmeyin...

Görüşmek üzere,

Çok selamlar
    gülbahçeli (08.Temmuz.2019), MELİS (11.Temmuz.2019), nurum52 (12.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    gülbahçeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    iç anadolu
    Beğenmiş
    115
    Beğenilmiş
    6

demekki o arkadaşın dergisi gelmeyecek bende merak ettiydim dergiyi

Status
    Beğenmiş
    57
    Beğenilmiş
    13

Çok teşekkür ederim kıymetli arkadaşım ve üstadım Doıdye çok güzel bilgiler vermişsiniz.Reklam amaçlı konu açılmasına çok şaşırdım dahası reklam yapılmasına çok şaşırdım.İnsanların boş işlerle uğraşması kadar zaman ziyanı olamaz kaldıki bilinçli bir tüketici olarak reklamı yapılanı değil aklıma yatanı alırım ve içeriğini okumadan hiçbir ürünüde almam.Karbonat gerçekten pekçok alanda kullanılan bir ürün ben dişimde kullanmadım gerek olmadı çünki.Çocukluğumdan beri şekil bozukluğu olan dişlerimi belli bir yaşa gelince bembeyaz kaplama yaptırdım 10 senede bir yenilemek gerekiyor yani beyaz diş sorunum olmadı.Haklısınız fazla giremiyorum sitemize Annem rahatsızdı hamd olsun iyi şu an arada benim rahatsızlıklarımda oldu.Rabbim sağlık versin herkese.Bayan arkadaşların olmasına şaşırdım bir tek benim zannediyordumBütün arkadaşlarıma hayırlı geceler diliyorum.Saygılar kıymetli üstadım.
    nurum52 (12.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler