Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dere çatalı

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    406
    Beğenilmiş
    460

Cevap: Dere çatalı

Alıntı Kepenek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladım ustalar bu işi uygun zamanda bir daha sunmak en iyisi ALLAH işinizi hayırlı kılsın saygılar
    Amin cümlemize...

Alıntı Kepenek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ustalarım benim konum biraz kısır kalmış canlandırayım dedim
    Ben de yardım edeyim...

Bazı şeyler daha farklı (örneğin çataldan sonra aşağı devam eden kuru dere sanırım sola dönerek gidiyor) ama aşağı yukarı böyle sanırım orası:

Ben böyle anladım ama bir bakın bakalım ne kadarı doğru olmuş.

Bu kadarına göre de fena değil aslında yeriniz... ama koltuğun şu an yosunlardan görünmeyen türlü detay barındırdığını da biliniz.

Detaya hemen girmeyeceğim ama sözeli iyi olan ustalar bir de bu şekilde görsün orayı dedim.

Faydasını görmeniz dileğimle

Selamlar
    aslan81 (15.Eylül.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Aynen ustam birebir aynı çataldan sonra kuru dere güney batıdan kuzey doğuya düz olarak devam ediyor koltuk ve kaplumbağa işaretlerinden 20 m. Sonra yol var yolun altından 100 m. Sonra baraj sularına karışıyor. Ancak bir işlem yapılırsa yoldan görülmeyecek bu avantaj. Benim yapabileceğim kaplumbağanın altından girmek. Tünelde ve ilerisnde bir sıkıntı yaşarmıyım ne olabilir. Tekrar saygılar ustam..

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    406
    Beğenilmiş
    460

Orayı çıplak gözle ya da temizlendikten sonra net kaliteli fotoğraflarla canlı görmüş gibi görüp incelemeden bir şey demek zor bazı kısımlar için.

Orada bu haliyle hoşuma giden bazı detaylar var ama tam sizin dediğiniz gibi ya da sandığınız kadar değil olayın cereyanı...

Ayrıca şu an oradaki çoğu şeyi de zaten bu haliyle net göremiyoruz ve şu an ister istemez biraz da gözlerimiz bağlı ilerliyoruz.

--------------

Yine de;

Koltuğa oturunca ayakların yere değmemesi ya arkaya yollar ya da ayakların altındadır der. Genelde de arkaya yollar.

Sizin orada da arka gibi duruyor. Ayakların altı giriş gibi gelmedi bana pek... İşte bu yüzden standartlar yanında arazi koşulları da önemlidir. Yine bu şekilde olmasına rağmen başka detaylarla sağa ya da sola gönderen koltuklar da vardır (ya da ekstra olarak başka yere yollayan) . Fakat koltuklar zaten normalde de tek bir yere de yollamak zorunda değildir. Yani birden fazla mezar da olabilir ki bu ve fazlası için de koltuğun detayları görünmelidir. Koltukta delik vardır illa, ama minik ama orta ve birden fazla oyma da olabilir. Ekstra şeyler diyecek oyma harici başka detaylar da vardır. Koltuk sahibinin hakkında bilgilerden tutun da sunağın olduğu noktaya da bağlı mezarın net yön tayini bile mümkündür. Koltuk sahibinin cinsiyetini varsa çocuğunu bile söyler... ne koltuklar var sahibinin hayat hikayesini anlatan... (mezar steli kompozisyon mantığı gibi) Sizinki nasıl henüz bilmiyoruz.

Kıç konan kısmı ayrı önemlidir sırt dayanan yeri ayrı... Sırt dayanan yerinin tepesi ayrı önemlidir kolçaklar ayrı... koltuk vardır sizinki gibi, ayakları salınca değmediği için kaval kemiklerinin dayandığı yüzey bile önemli olabilir.

Koltuğun sol kolçağının olmadığı yön de çok önemlidir. Başka bir amaçla kolçağın olduğu taraf bile.. ve koltuğun karşısında dediğiniz kaplumbağanın baktığı yön de ayrıca önemlidir zaten tek başına bile...

Bunların ikisi de ayrı ayrı bile önemliyken kaplumbağanın baktığı yön ile koltuğun kolçağının da zaten olmadığı yönün aynı olması ise videoda o "ulaşamıyoruz" dediğiniz kayalıklara birilerinin zamanında ulaşabildiğinin de göstergesidir... Bilmem yeterince açık anlatabildim mi...

Fakat video her şeye rağmen sizin çıplak gözle gördüğünüz gibi olmadığından, bazı kısımlar görünebildiği kadarıyla uygun olması yanında bazıları da siz net konuştuğunuz için ben de biraz bu bilgileri doğru kabul ediyorum. Mesela eğer koltuk koltuksa bile sol kolçağı aslında eskiden var iken zamanında birileri kırdıysa ve sadece şu an yoksa iş değişir. Kırılma var mı o kısımda göremiyorum hiç belli değil. Toprak da dolmuş yosun vs derken belki de kopmalar mevcuttur izleri vardır bilemiyorum dediğim gibi gözlerimiz bağlı biraz da körebe oynuyoruz.

Ben videonuzu toplam belki 8-10 kere izledim. Canım sıkıldıkça arada yine bakarım. Koltuğun koltuk olduğunu kabul edişim bile 3 ya da 4. izleyişim idi... Yosun ve bitkiler yetmezmiş gibi çözünürlük de biraz düşük, dibinden çekim hızlı hareket etmek o bu derken maalesef ve acaba benzetiyorlar mı dedim ama baktım ki koltuk kallavi gibi duruyor aslında çok net görünmese de... Kaplumbağanın da dediğiniz gibi vücudu (yani kabuğu) olmasa da taşların arasından gayet başını çıkarmış boynunu uzatmış ve kendi sağ çaprazına doğru ağzını da açmış şekilde bakıyor. Biraz boynu az uzunca ve kafa yapısı andırabilir diyerek taşların arasından yılan çıkmış olmasın diye de ele aldım ama kaplumbağa kafası gibi duruyor dikkat edince. Ağız yapısına kadar aynı neredeyse...ki onların da boynu uzattığında pek de kısa sayılmaz. ama video kalitesi artar da görüntü çok değişir ya da fotoğrafta alakası yok dedirtirse benim suçum yok. Bu haliyle dikkatli bakınca şimdilik benim kabulümdürler. O noktada zaten her tarafı işçilik onun da doğal olmadığı belli...

-------------

Yine videonun sonlarına doğru bir başka kaplumbağadan daha bahsetmişsiniz. Sonra onun ise üstüne de çıkıp bakmışsınız ve "ya da ben benzetiyorum" dediğiniz taş ise evet benzerlik gibi duruyor. Yani o 2. bir kaplumbağa değil büyük ihtimalle ama belli de olmaz ya da bu illa hiç bir şey değil anlamına da gelmiyor. O şüpheli bir taş. Sadece ona bir şey diyemiyorum şu an çünkü görüntü bana yeterli gelmedi. Yani yine önemli yerleştirme çıkıntı taş olabilir ama onun önemli olup olmadığını doğru açılardan çekilebilen güzel fotoğraflar ya da üzerinde, alt kısmında yanında vs oymadır detaydır işarettir gibi şeyler yakalanması ve net şekilde sunulması gereklidir. Bu haliyle ona yorum yapamayız. Ben yapamam şahsen...

Onun da sadece üzerinden bile eğilip dediğim kontrollerin yapılması, otu çöpü kenara atılması (ki o yosunlu değil) eğilip yakın fotoları bile çekilmesi ve kendinizin de yakalayabildiği detaylar varsa üzerinde bunların da fotoğrafları eklenmelidir.

Aşağıdan uzanılamaz ona belki ama üzerine eğilip el atarak (aşağı salto atmadan) bir boyun altı yoklanabilir mesela oyma vs var mı diye, net murç izi varsa elinize takılacaktır. O da yoksa yine de yukarıdan bakınca görünen sivri uç tarafına da belli bir mesafeye kadar yine de inceleyin. Kayda değer dikkat çeken bir şeyler varsa o sivri tarafın yönünde ayrıca ele alınabilir...Derenin karşı yamacı dahil o taşın sivri uç hizası önem arz edebilir. Yoksa şu haliyle o kısım doğal bile olabilir, net görünmüyor çoğu şey...

Ancak sizin asıl "boşluk aldık" dediğiniz yer ise koltuğun değil, kaplumbağanın arkası dikkat ederseniz... Şansınıza boşluğu dediğiniz gibi yakaladıysanız orada da ayrıca bir oda olması normaldir ve oradaki başka bir detaydan dolayı da beni zaten şaşırtmaz ... Ancak o da koltuğun asıl mezarı değildir. Asıl kaplumbağanın baktığı yer ise koltukla daha bağlantılı olup daha da önemlidir ama o taraf üzebilir.

Yine kaplumbağanın baktığı yerdeki ve aynı zamanda aynı yön olup yine koltuğun sol kolçağının olmadığı taraftaki o kayalıklar çok çok önemli bir noktadır.

Siz ulaşabilseniz de ulaşamasanız da...

Selamlar

aslan81 (22.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Ustam eline emeğine sağlık döktürmüşsün maşallah . İnşallah dediğiniz ipuçlarını yakalayabilirim ve burada fikirlerinize sunarım. Sevgiler saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)