Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çift akrep

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Cevap: Çift akrep

Merhaba, 51 kulacı hesaplarken kulacı tam olarak kaç aldınız ?
    Yalnız kurt1 ustanın kullandığı kulaç 2.80 cm bilginiz olsun.
    Yani 51 x 2.8 cm den 142 cm ve işaretin hemen 1.5 metre önü oluyor.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Realtime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    73
    Beğenilmiş
    41

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 51 kulacı hesaplarken kulacı tam olarak kaç aldınız ?
    Yalnız kurt1 ustanın kullandığı kulaç 2.80 cm bilginiz olsun.
    Yani 51 x 2.8 cm den 142 cm ve işaretin hemen 1.5 metre önü oluyor.
    Ben başka bir metraj bulmuştum ama yön aynı olduğu için araştırma yaparken o yöndeki tüm ibarelere baktım zaten pek fazla birşey bulamadım 1.5 metre önünde belki boşluk tespiti falan yapmak lazım boşluk tespiti yapmadık hiç 2.bir işaret aradık birde yalnız kurt ustamın dediği gibi bacaklarda rakam var ancak 5 in altındaki bacaktada 1 yazıyor acaba 151kulac mı diye düşündük yine o yönde bir 90 metre araştırma yaptık işaretin etrafı dereye doğru bayır iniyor belki üzeri kapandı :(

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Dediğim yanlış anlaşılmasın, zaten ben ustanın çözümünü tartamam ya da doğru yanlış deme lüksüne sahip değilim. Kendince bilgi ve tecrübesi vardır mutlaka. Size bu emarelere göre 51 kulaç dediyse kontrolünüzü ona göre yapabilirsiniz elbette...

Sadece benim onlarca bildiğim kulaç türlerine rağmen ben öyle bir ölçü birimi bilmediğim, hiç duymadığım ve hatta adı kulaç olmasa dahi 2.80 cm ya da 2.80 m diye bir birimlik ölçü dahi bilmediğim için sizin de kalkıp ölçüyü haliyle 2.80 cm almayacağınızı bildiğimden hata yapmayın diye söylüyorum.

Benim bildiğim kulaç hangi medeniyet türünde olursa olsun (istisnaları var tabi) genel anlamda kollarımızı yanlara açtığımızda parmak uçları arası mesafedir ve bu mesafe kişiden kişiye değiştiği için de zaten hiç bir zaman tam anlamıyla kullanışlı olmamış ve randuman alınamamıştır. Yine de her medeniyet kendine göre kulaç adına belli bir ortalama uzunluğu sabit kabul edip öyle kullanmıştır ve birbirilerinden farklılık gösterir.

Ancak ne kadar gösterse de bu kollarımızı açtığımızdaki ara mesafe aynı zamanda o kişinin normal şartlarda boy uzunluğuna da eşit gelir. Yani vücudunuzda bir tuhaflık yoksa (kollarınız daha kısa uzun vs değilse mesela) kulacınız da sizin normal boyunuzla aynı olmalıdır. (5-10 cm oynayabilir) ve haliyle hangi medeniyette olursa olsun benim bildiğim kulaç türleri de (bir kaç istisna hariç) 155-195 cm aralığında değişmektedir. (10-15 farklı medeniyetten bahsediyorum)

Yaklaşık 3 metre olan bir medeniyet kulacı var ama onun da burada olabilme ihtimali beni çok şaşırtır...

Bir de ayrı bir kulaç türü vardır ve parmak ucundan ucuna olmayıp tek kol uzunluğu + omuz arası genişlik toplamıdır ama bu da ortalama bir insanda yine 1 metre civarına tekabül eder.

Asıl bilinen kulaç zaten kollar arası mesafe olduğundan dolayı da 2.80 cm ölçü birimi beni çok şaşırtmıştı. Ancak bir böcek kulacı ebatlarında olabilir 2.80 cm diye...

Eğer yanlış yazıldı ve aslında 280 cm denmek istediyse de yine kafam karıştı tabi haliyle. Çünkü biri kollarını açtığında ara mesafesi 2.8 metre olabilmesi için onun da bir DEV olması gerekir diye düşünüyorum. Benim tanıdığım öyle bir medeniyet yok... Zamanında vardıysa da ben bilemiyorum kayıtlı olanını.... ya da nerede niye kullandıklarını...

Usta bu ölçü ile bir yerde sonuç da almış daha önce, o yüzden mutlaka bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Kendisi zaten emekli bir arkeolog ve örneklerini görmüştür öyleyse mutlaka, müfredatta geçiyordur bir yerde, benim eksikliğim yalnızca, ben 2.80 cm ya da 2.80 m diye bir kulaç hiç duymadım görmedim henüz ne yazık ki...

Kulacı da size o dediği için onun kullandığı ölçü birimine göre ele almalısınız demek istediğim yalnızca... Netten bakıp kulaç 170 cm o zaman 51x170 cm ile ilerlerseniz Yalnızkurt1 ustanın çözümü olmamış olur demek istediğim.

Yoksa ben orada şu an kulaç hesabı olduğunu bile dile getirmiyorum. O, değerli Yalnızkurt1 ustamızın bilgisi ve düşüncesidir.

Saygı ve selamlar
    Realtime (10.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    73
    Beğenilmiş
    41

Teşekkür ederim haklısınız bende ölçümde o kadar kararsız kaldım ki gelmişken ne var ne yok bakayım dedim kaçırdığım birşeyler var demekki hocam yazdığında gerekirse yine bakar gelirim

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    448
    Beğenilmiş
    221

a.JPG

aa.JPG

aaa.JPG

aaaa.JPG

iki dere birleştigi yerin resmi varmı
    Realtime (12.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    73
    Beğenilmiş
    41

Elimde birde uzak görsel var o kaya için
    Tekrar fotoğraflama yapacağım uzak görselide atıyorum sadece bulunduğu yerin etrafını görün daha yakından fotoğraflama yapacağım

Status
    Beğenmiş
    73
    Beğenilmiş
    41

Bu tarıfın resmi dediğiniz bölümdede işaretli kaya var videoda görebilirsiniz yine fotoğraflama yapınca atarım

Status
    kuzey26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    28
    Beğenilmiş
    18

g. batı işarete bakarken ne taraf
    3,5 mt g.batı kayayı iyi incele bol foto çek
    hangi ilde ?
    230 derece g. batı 17 adıma da bak
    TOROS (13.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    73
    Beğenilmiş
    41

Elimde o tarafa ait foto yok üst akrebin kuyruğu yönü güneybatı bilgilendireceğim sizi de teşekkür ederim pusula ile gidip dediğiniz yöndede araştırma yapacağım
    TOROS (13.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    448
    Beğenilmiş
    221

hayırlısı bekleriz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)