Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İyi günler yardım edermisiniz 1-2 görsel buldum

Status
    Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    146
    Beğenilmiş
    154

Cevap: İyi günler yardım edermisiniz 1-2 görsel buldum

Yanlış hatırlamıyorsam Cyzicus,Doğu Roma döneminde Hellespondus eyaletine bağlı antik dönemde şehriydi Aelia Flaccilla nın bu şehirde basılan sikkesinin şehir kodu SHKΓ
    DOIDYE (06.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    543

Alıntı Kayip kepenek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn DOIDYE Aleykümselam Bildiğim kadarı ile Aelia Flaccilla nın sikkeleri İ.Ö .277 İle 288 yılları arası bir çok ilde basıldı bir çok çeşidi mevcut eli göğsünde olan aynı kalıp sikkelerden örnekler aşağıda mevcut .Aynı kalıptan alt yazısı şehre göre değişen çok sikke mevcut .bunlar tesbit edilebilenler.Antik sikkeler bitmez tükenmez süprizlere gebe Eklediğim sikkelere Constantiniye baskı çeşitlerini eklemiyorum .Saygılar benden .
    SHK türü evet yine Kyzikus doğru ama Aelia Flaccilla'a ait bir tane örneğini görmedim henüz. Hoş başkasına ait olanını da görmedim ama Kyzikus baskısı olarak kabul görür.

SHK ile arama yaparsanız Google bile hata verir hiç bir yerde bir tane bile bulamaz.

Çünkü yok En azından henüz bilinen yok.

SHKΓ olanların yalnızca MS 294-491 arasına ait olduğunu okudum bir yerde ama o baskı türü kimlere ait diye detaylı bilgi ya da görsel örneği yok. Yalnızca tek bir yerde 3. baskı örneği diye geçiyorlar.

Bana da hiç denk gelmedi ve Aelia Flaccilla sikkesi olup da açıklamasında SHK baskısı diye belirtilmiş olanı henüz görmedim hiç bir yerde.

Aelia Flaccilla'nın Kyzikus baskılarının tamamı fotoğraflarda bile neredeyse H gibi görünse de SMK dır. Son paylaştığınız görsellerdeki yine H gibi görünen 2 sikke de önceki tek paylaşımınızda da aslında M ile yazılmış. Zaten dikkatli bakılırsa onların H olmayıp M nin deformasyon ile H gibi görünür hale geldikleri de belli oluyor. Yani son verdiğiniz fotoğraflardaki sikkeler de H değil zaten yine onlar da M...

Hatta yine bu son örnek gösterdiğiniz 5 sikkeden sonuncusunda; başında kabartma nokta da olan dediğim sikkenin son harfi de A olmasına rağmen resmen E gibi görünüyor. Oysa o da tipik Herakleia Pontiki baskısı olan •SMHA dır.

https://www.wildwinds.com/coins/ric/...accilla/i.html

Mesela şu linkteki görselde de neredeyse H gibi görünse de yine açıklamasında da M olduğu belirtilmiş diğer tüm Aelia Flaccilla'un Kyzikus baskı örnek açıklamarında da belirtildiği gibi...

AELIA FLACCILLA, wife of Theodosius I . d. AD 386 . AE2 . Salus | minotaurcoins

Daha da yakından bakalım. Büyük haline dikkat edince evet M nin yıpranarak H gibi görünmeye başladığı ama aslında zaten M olduğu kolayca anlaşılıyor:

https://static.wixstatic.com/media/9...9f7b7~mv2.webp

Aelia Flaccilla

Aelia Flaccilla SALVS REIPVBLICAE from Cyzicus | Roman Imperial Coins

Yine bir SMK baskı olmasına rağmen M nin henüz tam yıpranmadığı ama H ye dönüşmeye başladığı bir türe örnek:

Helena SECVRITAS REIPVBLICE from Cyzicus…Not in RIC | Roman Imperial Coins

Bu henüz H olamamış daha vakti var

Asıl konu başındaki paranın orijinal ve baskı yazıtı en az yıpranmış ve M halinin de net göründüğü versiyonu da şudur:

Artemide - A Collection Of Roman Coins: 2438 - Aelia Flaccilla, first wife of Theodosius, mother of Arcadius and Honorius (died 386 AD). AE 24 mm, 383-388 AD. Cyzicus mint. - Dea Moneta

Dediğiniz gibi sikkelerin türü bol ve sürprizlere gebedir. Nadir sınıfında H baskısı da çıkar belki bir gün karşımıza neden olmasın... ancak yüzlerce yurt dışı siteler dahil binlerce örnek içinde henüz denk gelmedi.

Saygı ve selamlar
    Kayip kepenek (06.Şubat.2020), nurum52 (08.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    146
    Beğenilmiş
    154

'''Dediğiniz gibi sikkelerin türü bol ve sürprizlere gebedir. Nadir sınıfında H baskısı da çıkar belki bir gün karşımıza neden olmasın... ancak yüzlerce yurt dışı siteler dahil binlerce örnek içinde henüz denk gelmedi.

Saygı ve selamlar''''
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saygılar bizden üstad değerli paylaşım içinde eline sağlık .Bilgi paylaşımdır karşılıklı iaşedir Selametle
    Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

Status
    Loaded - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    2

Çok teşekkürler sanırsam üstten sayarsak 4. Sıradaki olma şansı çok yüksek emeğinize sağlık
    Kayip kepenek (08.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)