Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çeşmedeki mavilik

Status
    Sokeli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Çeşmedeki mavilik

Aslinda eski bir çeşme ama dipleri hala eski ustu onatilmiş mavi alan dikkatimi çekti fikri olan varmi çeşmenin dipleri mavi neden bu renk olmuş bana biraz fikir verebilirmisiniz saygilar

poseidon2023 (10.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Status
    poseidon2023 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    830
    Beğenilmiş
    381

Cevap: Çeşmedeki mavilik

birinci mazeme

xx.jpg

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    548

Merhaba, ben sizi maviliği sorduğunuza bir pişman edeyim...

Maviliği boş verin. Kim bilir ne yıkadılar orada... Tam da çeşmenin ana akarının hizası yalağın üzerine bir şey yatırıp yıkamışlardır. Bazı şeylerin boyası fena geçer.

Gelelim asıl çeşmeye:

en basitinden gerekenler:

Ayrıca yan duvar kolları da ayrı ayrı kısım kısım yakından net çekilecek ve ayrıca bizzat kontrol edilip oyma, delik ya da delikler, işaret varsa (1-2 karıştan görünebilecek türden) ayrıca çekilip konuya eklenmeli...

Telefonlardaki dandik ve hatalı gösteren pusulalardan olmayıp bizzat gerçek bir manyetik pusula ile su terazisi bozulmadan ya da kolunuzdaki saat, elinizdeki telefon, belinizdeki kemerin metali pusulayı etkilemeyip oradaki pusula ölçüsü bizzat doğru şekilde alınacak...

Yani çeşme hangi yöne bakıyor 15 derece eğim varsa bile bu belirlenecek... Güneye yakın güneydoğuya bakıyorsa sırf 10-15 derece fark yüzünden direkt güneye bakıyor denmeyecek...

Güneye bakmak başka 15-20 derece farkla güneydoğuya bakması bambaşka şey...

Gerekirse yalağın kenarına pusula konup fotoğrafı çekilerek gerçek yönler kanıtlanacak... ölçtük güneymiş denmeyecek...

Çevresindeki ağaçların çeşme kafası merkezine metre ile mesafeleri ölçülüp, yine pusula ile yönleri belirlenip ardından bunlar krokiye işlenerek orada her şeyin konumu krokiye aktarılacak...

Sırt verip ayrıca fotoğraf çekilecek... Patikaya mesafesi belirlenecek... Patika hemen oralarda çatal yapıyorsa ayrıca çatalın mesafesi ve yönü belirtilecek...

Çeşmenin ana orta kısmının yalakların tam ortasında mı yoksa sağa ya da sola daha mı yakın belirlenecek...

Yani:

Gerekirse koordinatlar kapalı halinin uydu görseli de eklenecek ve çeşmenin yalaklarının duruşu bir de öyle teyit edilecek...

Gerekirse eski google uydu görsellerine de ayrıca bakılıp sağında solunda 10 sene önceki uydu görselinde bir ağaç olup da bugün kesilmiş ve hatta kökü bile yok edilmişse bunun kontrolü de yapılacak...

Gelelim yalaklara... ayrı ayrı ölçülüp (içten) varsa mesafe farkları saptanacak... Kaç adet yalak var gider kanalları kaç adet hepsi görsel olarak da gösterilecek. Son yalaktan çıkış diğer aradakiler gibi düz ortadan mı yoksa köşeden mi verilmiş bakılacak. Son yalakta yakın mesafede 2 ayrı noktadan birden akarak çıkış yapıyorsa belirtilecek...

Araziye giderken en yakın arkadaşlarınız:

pusula, kağıt, kalem olacak... her ölçü doğru şekilde alınıp doğru şekilde not edilecek.

Nereye gidersek gidelim doyurucu adet ve türlü açıdan net fotoğraflarla herkes oradaymış ve hiç bir detayı kaçırmamış gibi görebilecek.

Tüm bunlardan sonra neyin ne olduğuna en sağlıklı şekilde bakılabilir.

En kaba ve açık haliyle bunlar yapılmazsa mama yok...

Bu şekilde hiç kimse hiç bir noktadan hiç bir şey alamaz, alamayız, alamazsınız. Ancak bilinen alınmış basit örneklerden bir kaç nokta verilir ve oralarda da şansınıza bir şey denk gelirse ya da duruyorsa...

Bir yere eğer 3-5 ayda bir kere anca gidilebilecekse, sorulanlardan sonra kısa sürede dönüş yapılamayacaksa, senede bir kere bayram ziyaretinde gidilen köy gibiyse ve sık sık gidilebilen bir nokta değilse orayla hiç ilgilenilmeyecek...

Kısacası ya profesyonel olunacak ya da boş verip günlük hayata devam edilecek...

Boş verin maviliği, çeşme fıstık gibi, tam para yeri burası...

Hoş geldiniz
    amero (13.Şubat.2020), deli_ormanli77 (13.Şubat.2020), NİHAT BABA (15.Şubat.2020), raslanti (13.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    coral69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    28

Bir cesmede mihrabımsı bir yapı varsa bunlar kutsal cesmelerdir ve arkasi ek seri güney ağırlıklı dogu yada batidir ve kesinlikle mezarı olur sen bu mihrap tan 14 adım batıya bak yerle sıfır bir kaya olur orta belli belirsiz bir nişan vardır bu para noktası olur
    adrenalin68 (16.Şubat.2020), Deathless01 (16.Şubat.2020), girdap_0101 (23.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Status
    girdap_0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    7

1-) Çeşmede birşeyler varsa;Çevresinde çok eski çınar yada meşe ağaçları olması lazım ve bunlar sıralı yada üçgendir çeşmenin çaprazlarına kalır bir tarafında üçgen olan diğer tarafında iki dikili olannn bir tarafında daaa eşki meyve ağaçı olmasııı lazımm.Yalak uzunluğu 16 metre yada ona yakınmıdır?
    2-)Bu çeşmeden iki tane daha olması lazım birinin suyu açıdır içilmez onuda bul bakalım .
    3-)Bölgede kilise yada manastır var mı?
    Bir ''ZAM''da şu insanlara gelse kendilerini bu kadar ''UCUZA'' satmasalar . .. .

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    20
    Beğenilmiş
    43

Çeşmenin önünde bir ağaç varmış iyi bak kesilmiş Olabilir...

Status
    BermudA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    20
    Beğenilmiş
    43

Muhtemelen tek meşe

Status
    Bilge dede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    9

cesmenin yaninda ufak kucuk bir tepe olmali...kirmizi yemis buna yakindir..

Status
    cevat31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, ben sizi maviliği sorduğunuza bir pişman edeyim...

Maviliği boş verin. Kim bilir ne yıkadılar orada... Tam da çeşmenin ana akarının hizası yalağın üzerine bir şey yatırıp yıkamışlardır. Bazı şeylerin boyası fena geçer.

Gelelim asıl çeşmeye:

en basitinden gerekenler:

Ayrıca yan duvar kolları da ayrı ayrı kısım kısım yakından net çekilecek ve ayrıca bizzat kontrol edilip oyma, delik ya da delikler, işaret varsa (1-2 karıştan görünebilecek türden) ayrıca çekilip konuya eklenmeli...

Telefonlardaki dandik ve hatalı gösteren pusulalardan olmayıp bizzat gerçek bir manyetik pusula ile su terazisi bozulmadan ya da kolunuzdaki saat, elinizdeki telefon, belinizdeki kemerin metali pusulayı etkilemeyip oradaki pusula ölçüsü bizzat doğru şekilde alınacak...

Yani çeşme hangi yöne bakıyor 15 derece eğim varsa bile bu belirlenecek... Güneye yakın güneydoğuya bakıyorsa sırf 10-15 derece fark yüzünden direkt güneye bakıyor denmeyecek...

Güneye bakmak başka 15-20 derece farkla güneydoğuya bakması bambaşka şey...

Gerekirse yalağın kenarına pusula konup fotoğrafı çekilerek gerçek yönler kanıtlanacak... ölçtük güneymiş denmeyecek...

Çevresindeki ağaçların çeşme kafası merkezine metre ile mesafeleri ölçülüp, yine pusula ile yönleri belirlenip ardından bunlar krokiye işlenerek orada her şeyin konumu krokiye aktarılacak...

Sırt verip ayrıca fotoğraf çekilecek... Patikaya mesafesi belirlenecek... Patika hemen oralarda çatal yapıyorsa ayrıca çatalın mesafesi ve yönü belirtilecek...

Çeşmenin ana orta kısmının yalakların tam ortasında mı yoksa sağa ya da sola daha mı yakın belirlenecek...

Yani:

Gerekirse koordinatlar kapalı halinin uydu görseli de eklenecek ve çeşmenin yalaklarının duruşu bir de öyle teyit edilecek...

Gerekirse eski google uydu görsellerine de ayrıca bakılıp sağında solunda 10 sene önceki uydu görselinde bir ağaç olup da bugün kesilmiş ve hatta kökü bile yok edilmişse bunun kontrolü de yapılacak...

Gelelim yalaklara... ayrı ayrı ölçülüp (içten) varsa mesafe farkları saptanacak... Kaç adet yalak var gider kanalları kaç adet hepsi görsel olarak da gösterilecek. Son yalaktan çıkış diğer aradakiler gibi düz ortadan mı yoksa köşeden mi verilmiş bakılacak. Son yalakta yakın mesafede 2 ayrı noktadan birden akarak çıkış yapıyorsa belirtilecek...

Araziye giderken en yakın arkadaşlarınız:

pusula, kağıt, kalem olacak... her ölçü doğru şekilde alınıp doğru şekilde not edilecek.

Nereye gidersek gidelim doyurucu adet ve türlü açıdan net fotoğraflarla herkes oradaymış ve hiç bir detayı kaçırmamış gibi görebilecek.

Tüm bunlardan sonra neyin ne olduğuna en sağlıklı şekilde bakılabilir.

En kaba ve açık haliyle bunlar yapılmazsa mama yok...

Bu şekilde hiç kimse hiç bir noktadan hiç bir şey alamaz, alamayız, alamazsınız. Ancak bilinen alınmış basit örneklerden bir kaç nokta verilir ve oralarda da şansınıza bir şey denk gelirse ya da duruyorsa...

Bir yere eğer 3-5 ayda bir kere anca gidilebilecekse, sorulanlardan sonra kısa sürede dönüş yapılamayacaksa, senede bir kere bayram ziyaretinde gidilen köy gibiyse ve sık sık gidilebilen bir nokta değilse orayla hiç ilgilenilmeyecek...

Kısacası ya profesyonel olunacak ya da boş verip günlük hayata devam edilecek...

Boş verin maviliği, çeşme fıstık gibi, tam para yeri burası...

Hoş geldiniz

Sırf bunu yazmak için siteye üye oldum.

Sen boş zamanlarında bali mi çekiyosun ? Bu kafaya nasıl erişiyosun ?

Sırf bilgili görünebilmek için bu kadar palavrayı nasıl bir araya getirebiliyosun ?

Laz mısın ? Bu kadar gereksiz hayal gücü bir tek lazlarda gördüm.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    548

Alıntı cevat31 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sırf bunu yazmak için siteye üye oldum.

Sen boş zamanlarında bali mi çekiyosun ? Bu kafaya nasıl erişiyosun ?

Sırf bilgili görünebilmek için bu kadar palavrayı nasıl bir araya getirebiliyosun ?

Laz mısın ? Bu kadar gereksiz hayal gücü bir tek lazlarda gördüm.
    Çok yanlış birine sataşıyorsun çok...

Saygı çerçevesinde bir eleştiri olsaydı keyifle irdelerdim bir şeyden haberi bile olmayan birinin düşüncelerini ama sizinki saldırı yanında hakaret olmuş. O zaman cevap hakkımı da hak ettiğin şekilde kullanacağım.

Belli ki bu işlerde geçmişin sıfırın bile altında ve buna yapacak bir şey de yok tabi ama benden bile yaşça büyük tabir-i caizse eşşek kadar birinin bu tutumu asıl üzücü olan. Yani orta yaşın bile üzerindeyiz yolun yarısını çoktan geçmişsin ama sıfır olduğun şey sadece bu işler değil... Aynı zamanda karakter sahibi de olamamışsın. İşte en acı olanı bu zaten... Çünkü bu işlerde kaç yaşında olursan ol bir şeyler öğrenme şansın olabilir ama bu saatten sonra ne karakterin değişir ne de başka bir şey... ve karakteri olmayan bir şahıs olmaktan daha kötü bir şey düşünemedim açıkçası...

Hani seni adam yerine koyup da yukarıdaki hayal gücü içeren tek cümleyi gösterir misin demek isterdim ve yardımcı olmaya çalışırdım ama senin amacının bir şey öğrenmek de olmadığı ortada zaten... kaldı ki birini adam yerine koyabilmek için onun zaten önce adam olabilmesi gerekir, o yüzden de yapamıyorum.

Daha da açık olayım mı ?

Resmen sperm ziyanı tiplerdensin. Acıyorum aldığınız nefesin oksijenini üreten ağaçlara da dünyaya getirip büyüteceğiniz çocuklara da...

Toprağın altındaki bir solucan, bir b.k böceği bile senden bin kat faydalıdır emin ol. Düşün yani onlar kadar değerin, önemin yok. ki bu örneği vererek toprağın humus tabakasındaki en önemli canlıya da hakaret ettim. Bir mikroptan, bir virüsten zerre farkın yok.

...ve inan bana hayatım boyunca senin gibi ya da senden beteri yüzlerce insan gördüm türlü ortamda karşılaştım ve ben sizin gibi tiplere artık kızmıyorum sadece acıyorum.

Sana kurduğum şu cümlelere bile gerek yok banlayıp geçmek lazımdı ama dönüp bakarsan ne olduğunu görmeni, kendinle tanışmanı istedim.

Çünkü bizim buradaki bir tabirle;

ot gelmişsiniz sap gideceksiniz. Yazık...
    izzetd (25.Şubat.2020), mito (26.Şubat.2020), TRAKYALI5961 (25.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)