Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: deniz feneri orduda

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

deniz feneri orduda

arkadaşlar orddu samsun arasında denız fenerı bırkaçtane var benım aradığım fenerın dışında bır adam resmı olacak
    ve içinde 55.basamakla çikiliyor daha once bu konuyu açmiştım net bır cevap alamadım
    bakmak ıstıyen yakınlarrında olan bakabılır bunun parası hala alınmadı bır abımız 90.yaşinda hala soruyor kendısı gezemıyor bulan
    dıyor omur boyu yangelıp yatsın.

Status
    Dogrular - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8

Cevap: deniz feneri orduda

Ferik ustam.sansundaki olan fener halen duruyor.bir inceleyeyim.Amisos hazinelerinin ciktigi.yere yakin fener.yakin.bolgesindeyim.arastirim cevap iletirim.saygilarimla.

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

Alıntı Dogrular Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ferik ustam.sansundaki olan fener halen duruyor.bir inceleyeyim.Amisos hazinelerinin ciktigi.yere yakin fener.yakin.bolgesindeyim.arastirim cevap iletirim.saygilarimla.
    hadı bakalım işanla aradığımız yer olur inşallah hadı hayırlıssı ssenden haber beklıyorum.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8

Hayirli.gecelerim.ustalarim.Ferik.ustam Samsundaki deniz feneri Cenevizlilere ait fener.Fakat tarihi olan fener yikilmis.Yikili olan kalintililarin oldugu yere eski donem.Samsun Belediye baskani yeni feneri yaptiriyo.Dedigim.gibi samsun amisos bolgesine.ait fener.Halen civar ismi fener olarak geciyo.su anki Samsun fener plajinin oldugu yer.Buyuk ihtimal osmanli rus savas sirasinda sahil.boyu ve iskele.gemi.bombardimanina tutuldugu zaman yikildi.Buraya yakin samsun.kaleside tahrip.gormustu.Birde samsun bafrada 1880.yilina ait varmis .fakat bu demir agirlikli yapilmis halen sag duran.ayakta.Arastirma.yapabilcemiz konu varsa yine arastiririz.Ozellikle.Adam.resmi olan feneri saygilarimla.

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

Hayirli.gecelerim.ustalarim.Ferik.ustam Samsundaki deniz feneri Cenevizlilere ait fener.Fakat tarihi olan fener yikilmis.Yikili olan kalintililarin oldugu yere eski donem.Samsun Belediye baskani yeni feneri yaptiriyo.Dedigim.gibi samsun amisos bolgesine.ait fener.Halen civar ismi fener olarak geciyo.su anki Samsun fener plajinin oldugu yer.Buyuk ihtimal osmanli rus savas sirasinda sahil.boyu ve iskele.gemi.bombardimanina tutuldugu zaman yikildi.Buraya yakin samsun.kaleside tahrip.gormustu.Birde samsun bafrada 1880.yilina ait varmis .fakat bu demir agirlikli yapilmis halen sag duran.ayakta.Arastirma.yapabilcemiz konu varsa yine arastiririz.Ozellikle.Adam.resmi olan feneri saygilarimla.
    ısmını unuttum dedığım fener ordudada olabılır yalnız bu fenerın içinde ellı beş basamak olacak bırde yazmiştım dış yuzeyınde
    bır ınsan resmi var bu fener yıkılsa bıle eskıler bunu bılır daha once demiştım bu konuyu açmiştım ordudan bır arkadaş burda soyledı
    bana gel dedi gıtmedım hastalık dolayısıyle ara vermiştim şimdı ıyıyım sen bunu araştır başka yerde arama ordu saamsun aarasssında kaç fener var
    bunları araştır burda bır gemı kayalıklara çarptı bundaki parayı orda gomduler yalnız feenerın daha oncedeen yuzeyınde yapılan resım
    dolayısıyle onu gorerek parayı etrafta gomduler fener yıkılmaz dıye yer gaarantı dır dıye etrafta ıkı işaret daha olacak bırı gay bolsa dıyerınlaan bulunur
    .

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8

Hayirli gunler saygilar ustam.Tmm.bir arastirim.Bizim.samsun merkezindeki olan yikilmis tekrar yikilan yerine maketi yapmislar.Tekrar arastiririm.ustam.Samsun ordu arasini Saygilarimla.

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

Hayirli gunler saygilar ustam.Tmm.bir arastirim.Bizim.samsun merkezindeki olan yikilmis tekrar yikilan yerine maketi yapmislar.Tekrar arastiririm.ustam.Samsun ordu arasini Saygilarimla.
    hadı bakalım haber beklıyorum.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    433
    Beğenilmiş
    560

Ordu'dan samimi olduğum asker arkadaşım var. Askerdeyken anlatırdı hep maceralarını, bu işlere koşan biri... Bir kaç köy harici tüm köylerde elimizi kolumuzu sallayarak gezeriz yeter ki gel der hala... Ona bir sordurayım bu feneri bakalım bir bilgisi çıkar belki... Yine size nasip olsun önemli değil onun da beklentisi olmaz zaten ama bir sonuç çıkacaksa faydamız olsun yeter ki... Ben ona ulaşayım ilk fırsatta, pozitif gelişme olursa yazarım buraya... Selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    433
    Beğenilmiş
    560

Selamlar,

arkadaşa ulaştım. Ordu'da ve Samsun’a bakan tarafında ayakta olan ve yıkılmış olan ya da uzun süre önce yıkılmış olup burada fener vardı diye rivayet edilen en az 8-10 yer biliyorum , hatta fazlası vardır eksiği yoktur dedi öncelikle. Bir tanesi bana çok yakın gidip onu dolaşırım ilk fırsatta ama diğerlerine Ramazan'da ya da Ramazan'dan sonra bakabilirim diye ekledi.

Ayrıca profesyonel fotoğrafçı olan ve ilgi alanı deniz fenerleri olan bir yakın arkadaşına da ulaşacak ve bir şey çıkabilir düşüncesiyle onun arşivini de inceleyecekler. Ayrıca bildiği bu fenerlerden bazılarına yakın köylerde oturan arkadaşlarına da haber salacak, böyle bir şey duydunuz mu dışında adam resmedilmiş ve içinde 55 basamak varmış vs diye... mutlaka haber gelir dedi.

Bir diğer konu ise bu aranan fenerin ne kadar eski olup olmadığıyla da alakalı... Örneğin yaroz kent ormanı rakım 420 civarında imiş ama helenistik dönemde 350 imiş ve gemi bağlama iskeleleri varmış. ve yine bunun zirvesinde bir deniz feneri olduğu rivayet edilirmiş. Bu tip bir yerde ya da aranan fener bu kadar eski olabilir mi emin ol dedi.

Yine ayrıca bu 55 basamağın illa içinde olduğuna emin miyiz dedi... Denizden fenere 55 adımda varacak 3 tane fener biliyorum dedi gider gerekirse bakarım ama illa fenerin içindeyse bu basamaklar onu bulmak çok daha zor en sıkıntılısı o dedi. Alanı daraltacak detay varsa çok makbule geçer dedi.

Sen iyice öğren ben ona göre yol haritası çizer peşine düşerim dedi.

Dediğim gibi denizden fenere 55 adımda varabilecek 3 yer biliyormuş ama bunların da kulesi küçük dedi. Eğer içten 55 ise ve bu kesin ise onları direkt elerim hiç gitmem bile dedi boşuna...

Normalde bilgi kirliliğinden dolayı şevkim çabuk kaçıyor ama senin hatrına peşine düşerim dedi sağ olsun. Ben de değerli büyüklerimizin yeri dedim, tamam dedi bir soruşturalım.

Benim ise affınıza sığınarak kafamı kurcalayan başka detay var. Bu 55 basamak 55 basamak olmayıp da başka şey diyor gibi geliyor ustam ama hayırlısı bakalım.

Gelişmeler böyle ustam saygı ve selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

arkadaşlar bahsettığim denız fenerı şimdı yıkılmiş olabılır belkı ama daha once duruyordu bunu yerını bılen vardı seneler once bızı ıstemedı
    sadece nereeyı kazacağiz soyle dedı bız hakkını verırrız burda gelsan olmaz bızde paylaşamayacağimiz bır parayı ıstemeyız ddedık ve oyle
    bıraktık benim rahatsızlanmam bır kaç yılı aştı daha turkçesı unutmuş tum abıyı rızeye gelişimde zıyaret etmemde bana sordu
    ne oldu dıye alın garıbanlarada dağitın gerısınıda helalınden pay eddınkı sızeda yarasın yoksa muhafak olamasınız
    şimdı fenere gelınce 93.harbınde denızde fırtına vardı gece gemı demıyelımda fılıka fırtınadan kayalıkta zarar gordu gun açtığında
    gemıdekı hazıneyı fenerın bolgesınde saklamişlar fenerın yuzeyınde bır asker resmı yapmişlar sebebı sahılın neresı olduğunu bımıyorlardı işaret fener
    ve yuzeyındekı asker resmı daha oncee bunu bulan vardı yerı soylemedı karadenız boyunca sahılde çok eskı yenı fener var evet arkadaş
    sağlam adam herşeyı çozer bır bır bırımıze guven olursa bu iş olur yoksa yıne kaldı orda.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)