Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: deniz feneri orduda

Status
    Dogrular - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8

Cevap: deniz feneri orduda

Saygilar ustam.arastirmalar devam.ediyor.Evet ordu bolgesinde bir cok yerde fener var kayitlarda geciyo.Ordu persembedeki 1880.yillara ait ayakta olanda var.ama hangisi 55 basamak.asker resimli daha cozulemedi.Bu fener bekciliklerini samsunda oldugu gibi ordudada 3 kusaktan beri bekciligini yapan aileler var onlardan bu konu hakkinda gercek bilgi.asker resmi duyulur.ogrenilir.hayirlisi.

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

herkesın kandılını kutluyorum bu fener de bışey var sıkıntı yaratacak gozukuyor daha once bu konuyu açmiştı
    bulundu ama analaşma olmadı ve ertelendı işanla hayırlı bırı bulurda ıyı balık yerız.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    435
    Beğenilmiş
    560

Merhaba, ben hala haber bekliyorum ustam. Dün çoğunuzun zaten bildiğine gördüğüne emin olduğum bir belgeden bir kesit görseli gönderdiler bana burası olabilir mi diye. Baktım yine kayada bu kez asker resmi yanında bir kız, adamın arkasında aynı kayada mihrap önleri kervan yolu... karşılarında başka detaylar da var vs. Ballı kaya tarafları...

Yok dedim direkt fener olacak buranı işi başka... Bakalım bulunursa bana mutlaka haber gelecektir. Hatta bulunursa yıkılsa da ayakta da olsa fotoğrafını bile çektiririm. Ha arkadaş kendi bizzat bulamaz da bulan kişi sadece bulduk ya da yerini biliyoruz ama fotoğraf veremeyiz vs derse de öğrenirim ben onun yerini illa. Samsun a kadar dediğin için Trabzon tarafına hiç haber salmadım dedi arkadaş. Tamam dedim Ordu ağırlıklı ve Ordu-Samsun arası tarafları... Tüm Karadenizi dedim ayağa kaldırma...
    Hele dedim bunları bir tek tek kontrol edelim emin olalım da sonrasına bakılır duruma göre... Beklemedeyiz. Orada olsam bizzat tek tek bakardım ama buradan ancak bu kadar.

Saygı ve selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

merhaba beyler resmı olmayan bılgıye gore fenerı bulan bırısı çıktı gıresunda çaldağ tepesınde olaan fener trabzonu ve orduyu goruyor oyle yere yapılmiş
    acaba bumudur yalnız aranılan içinde 55.basamak ve dış yuzeyınde asker resmı bılgısı henuz gelmedı
    kım olduğunuda bılmıyorum yalanda ola bılır ama o fenerı bakmakta fayda var ımkanı olan bakablırır bırde bu fener denızden uzak
    daaha once bulan bıze yerını soylemeyen kişillerden bırımı acaba.

Status
    Beğenmiş
    435
    Beğenilmiş
    560

Merhaba ustam. Dediğiniz tepede bir fener var bildiğim ama onun denize mesafesi 40 km ve MÖ önce 500 e dayanan bir efsane üzerine yapılmış. 2 sene önce restorasyon da olmuş ama gerçek yapım tarihini bilmiyorum ve anlamadım. Kitabesinde kırık da olsa MÖ 500 diye başlıyor yazı eskiden vardı da onu mu restore ettiler yok direkt yeni yapıldı ise ne zaman yapıldı çözemedim. Yine efsaneye göre bulutlar sis öyle bir çökmüş ki bu tepeye, sözde deniz sanmışlar da kayık yapmışlar denize inmek için. Bunu temsilen de fenerin yanında hala kırık kayık durur. sizin filika da bu olmasın sakın...

Nette de fotoğraflarını kolayca bulabilirsiniz ama ben daha büyükçe daha net ya da farklı açılardan olanları ekleyeyim.

Çaldağı tepesindeki fener bu:

Çeşitli açıdan fotoğraf özellikle eklemeye çalıştım. Belki olur da doğru fener falan ise belki belgenin devamından bir detay gözünüze takılır diyerek...

Ancak bu ise bile restorasyonla ne asker kalmıştır haliyle ne de basamak tutar artık...

Saygı ve selamlar

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

merhaba usta emeğine sağlik ben bu fenerın resımlerını gordum bugun bızım abının halını hatırını sorayım dedım ve bu fenerden bahsedeyım dedım
    yalnız buna harıtayı veren adam ebur tarafa cehenneme odun taşiyi elelı .70. sene oldu
    bızım dede dıyelım 90.na dayandı bana dedığı harıtayı veren adamın yanına muğla mılasta inşahatta çıraklık edıyordu hem orrenmek hemde bekçılık
    yapıyordu bunu sevdı ermenı ıdı sormuş nerelısın karadenızlıyım demiş neresınden sın demiş nıye sordun demiş sana ıkı emanet vereyım demiş gıt bunlari
    bul buralarda sefaletlık çekme bırısı bu fener dıyerı bızım rızede ıdı rızedekını fakırlığın yuzunden cayıllığide vardı gıdıp bakamadı kımseyede guvenıp soylıyemedı
    yetımdı korktu seneler sonra bak maya başları rızedekı olan arazıde araba yolu yapıldı alt tarafından geçtı
    ve arazı sele gıttı bır su vardı yanına koymuştu kayboldu bulunamadı beraber makınayla çok aradık bulamadık
    ve kaldı fener buda fener kesın sahıldır demedı harıtaya gore denız yakın gozukuyor
    en belırgın olması için yuzeyındekı asker resmı.

Status
    Beğenmiş
    435
    Beğenilmiş
    560

Merhaba, dün biraz kurcalayayım dedim araştırdım fenerleri ben de... Severim ama çok da bilgim olan şeyler değiller. Çok fazla örneğini gördüm diyemem bugüne dek

Şöyle bir sitede Türkiyedeki bölge bölge ayrılmış fenerlerin listesi var öncelikle:

Türkiyedeki deniz fenerleri listesi - Wikiwand

Sonra kıyı emniyeti genel müdürlüğünün sitesine girdim ve orada da bir kaç klasmana ayrılmış. Fener ve şamandıralar şeklinde tüm Türkiye harici bir de "Tarihi Fenerler" bölümü mevcut. Bazıları hakkında detaylı bilgiler var genelde 1800 lerin sonunda Fransızlara yaptrılmış hep daha tarihi olan fenerler ve denizden yüksekliğinden fenerlerin kendi yüksekliği gibi türlü detaya da ulaşılabiliyor fotoğrafları da var tabi birer ikişer...

O site de burası:

Seyir Yardımcıları | Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü

Yine başka bir yerde Türkiye'de 500 civarı fener olduğunu ve bunların 84 tanesinin Karadeniz'de olduğunu okudum. Ancak dün gece çok fener inceledim yüzlerce fotoğrafa baktım ama al birini vur ötekine... Yani demek istediğim çoğu zaten yeni yapım komple metal direk ya da silo tipi tarzda olsa da genç olduğunu belli ediyor. Böyle taş örmedir duvardır pek gördüm diyemem. Gördüğüm bir kaç tanesi de kim bilir kaç kez sıva ve badana yemiştir.

sizin aradığınız fener daha önce de dediğiniz gibi yıkılmış olup ancak o yörenin eskilerinin hatırlayabileceği ve "evet üzerinde asker resmi vardı" diyebileceği bir fener olma ihtimali çok yüksek...

Ordu'daki arkadaşımın dediği gibi yıkılmış olsa da "burada fener vardı diye rivayet edilen yerler de biliyorum" demesi gibi o noktalardan biri olma ihtimali de gayet yüksek aslında... O noktaların çoğu ise kaynaklarda adı bile geçmiyor. Tabi fener yıkıldı ise ne basamaktan ne de askerden bulma şansı kalır. Başka hiç mi detay yoktur ustam belgede, çevresinde şu olacak bu olacak diye...

Ben dün 55 basamak şifre içerebilir diyerek karadenizdekilerin tek tek kendi yüksekliklerine bile baktım. Malum denizden yüksekliği değişebilir.

Misal 55 basamak aslında fener 25 metre yüksek manasına geliyorsa dedim ama kendisi 25 olan fener göremedim vardıysa da yıkılmıştır belki... ancak yine de denizden tam 25 metrede olan bir tane fener buldum Karadeniz'de. Arkasında mı yanında mı ne bir de mezarlık var buranın... Çok da güzel bir açıdan fotoğraf yakalanmış 3 mezar yanyana çevresinde başka yatan yok gibi...

Son nokta misal ebedi istirahat ile bağlantılı ise özelden yazın, bu fenerin yerini adını koordinatlarını iletirim size.

Saygı ve selamlar

aslan81 (05.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    380
    Beğenilmiş
    277

benim kanaatimce bu arşive girmek gerek 3. bölümdeki belgelerde aradığımız olabilir
    https://www.devletarsivleri.gov.tr/v...HBER%C4%B0.pdf

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    380
    Beğenilmiş
    277

Kırım Savaşı sırasında FransızMühendis Jean Marius Michel, OsmanlıDevleti’ne kıyılarda önemli yerlere denizfenerleri inşaa edilmesi ve fener rüsumu(vergisi) alınmasını önermiştir. Osmanlı
    Devleti’nde fenerlerin yönetimiyle ilgili
    resmi bir kurumun oluşumu bu öneriile başlamıştır. Michel’in bu önerisideğerlendirilmek üzere Ali Galip, MehmetFuat, Safvet, Ahmet Muhtar, İsmailAif, Mustafa, Mehmet Salih ve DervişPaşalar’dan oluşan komisyona hükümettarafından havale edildi. Hazine-i Hassa’dayapılan görüşmeler sonunda fenerlerleilgili bir yönetim kurulmasına kararverilerek fener rüsumu alınması kabuledildi. Yeni fenerlerin yapımı, var olanlarınyenilenmesi ve fenerlerin işletilmesiniiçeren sözleşmeyle fener imtiyazı 1855yılında 10 yıllık bir süre için Michel’everildi. H.19 Muharrem 1272/M.1 Ekim1855 tarihli sözleşmeye göre; fenerlerinyer seçiminde ve denetiminde OsmanlıDevleti, İngiltere ve Fransa birer bahriyesubayı görevlendirilecekti. Fenerlerininşaası sona erdikten sonra denetimiOsmanlı Bahriyesi’ne devredilecekti.Osmanlı Hükümeti ile sözleşme sahibiMichel arasında bir anlaşmazlık çıktığındaTürk-Fransız katılımlı hakimlerdenoluşacak kurulun kararına uyulacaktı.Sözleşme sonrasında Tersane-i Amire’ninyönetimi altında çalışmak üzere Michelaylık 12.500 kuruş maaşla Fenerler İdare-iUmumiyesi (Fenerler Genel Müdürlüğü)müdürü yapılmıştır [44]. 1859 yılındanitibaren ise Bahriye’den Arif Paşa’nında aylık 9500 kuruş maaşla Fenerlerİdaresi’nde göreve başlaması sözleşmemaddelerine göre gerçekleşti. İşletmeninçalışan kadrosunda müdür ve mühendislerFransız; teknisyenler Osmanlı vatandaşıgayrimüslimler; fener bakıcıları vememurlar ise Türkler’den oluşuyordu.Bu dönemde, bir fener rüsum tarifesi dehazırlanmıştır. Buna göre;- Boğazlardan geçecek gemilerden her100 tonilato için 25 kuruş,- Akdeniz ve Karadeniz’den İstanbul’a
    gelen ve giden gemilerden her 100
    tonilato için 10 kuruş- Marmara Denizi iskeleleri ile İstanbularasında işleyen gemilerden her 100tonilato için 5 kuruş- 100 tonilato ve altındaki gemilerdenher tonilato için 1 kuruş- Römorkörlerden ayda 1 kuruş, Boğaziçive Adalar ve Kadıköy iskelelerineişleyenlerden ayda 1 kuruş alınacaktı.Bu imtiyaz sözleşmesi sonucu Fenerlerİdare-i Umumiyesi adı altında fenerlerindüzenli bakımı ve sayılarının arttırılmasıamacıyla fener hizmetleri sürdürülmeye başladı. Öncelikle 1856 yılında yapılacakfenerlerin izibilitesi konusunda FransızGarbeiron Fırkateyni kaptanlığınca bir raporhazırlandı [45]. Bu rapor doğrultusundaAnadolu ve Rumeli kıyılarında 36 feneryapılmasına karar verildi [46]. Fenerlerininşaası için gereken 12 milyon franklıkfon Fransa Kralı III. Napoleon tarafındansağlanırken, Fransız Deniz FenerleriKomisyonu’nun da onayıyla özellikle önemlistratejik noktalara fener yapılmasına özen
    gösterildi. [47] Bu kapsamda Çanakkale’de
    9, Marmara Denizi’nde 2, İstanbul’da 5,Karadeniz’de 4 fener olmak üzere Osmanlıkıyılarındaki ilk modern fenerler yapılmayabaşladı, diğer fenerlerin de onarımları veışık değişimleri yapıldı [48]. 1856 yılında
    Fenerbahçe, Bebek, Rumeli, Anadolu,
    Gelibolu, Hellas (Mehmetçik), Kumkale,Karaburun; 1857 yılında Ahırkapı, Yeşilköy,Kepez, Çanakkale, Nağraburnu, MarmaraAdası; 1858 yılında Karakova, Çardak, 1859yılında Şile Fenerleri modern yöntemleinşaa edildi. Ayrıca uluslararası komisyonuntavsiyesiyle İstanbul Boğazı Karadenizgirişinde bir fener gemisi görevlendirildi.İstanbul/Kız Kulesi fenerinin bakımı veyenilenmesi yapıldı [49].
    Ödemelerle ilgili sorunlar nedeniyle
    ilk sözleşmenin süresinin dolmasıbeklenmeden 2. sözleşme, H.8 Safer1277/M.26 Ağustos 1860 tarihinde [50]20 yıl süreli olarak yapıldı ve bu kez
    imtiyaz Marius Michel’in Bernard Camille
    Collas ile birlikte kurduğu Kolas Şirketi’nin(Société Collas et Michel) yan kuruluşuolarak kurulan ve İstanbul Maritimesdes Messageries’nin müdürü JosephBaudouy’un da ortak olduğu OsmanlıFenerler Şirketi’ne (Société des PharesOttomans) verildi [51]. Sözleşme OsmanlıDevleti adına sadrazam Ali Paşa ve Kaptan-ıDerya Mehmet Ali Paşa ile Fransa büyükelçisi
    Edouard Thouvenel ve Marius Michel
    arasında imzalanırken, Fenerler İdaresi’ninyönetim yapısı da geliştirildi. Yönetim,Osmanlı Hükümeti ve Bahriye Nazırlığı’nınatayacağı bir yetkilinin başkanlığındaOsmanlı ve Avusturya, İspanya, İngiltere,Sardunya, Rusya, Yunanistan, Fransa
    delegelerinden kurulu bir komisyon
    tarafından yürütülecekti. İhaleyi alan KolasŞirketi’nin Paris’teki bürosu aracılığıylaFransız fener üreticisi Barbier Şirketi’yle
    (Société Barbier, Bénard&Turenne)
    bağlantıları bulunuyordu. Bu kapsamda-inşaa edilen fenerlerin malzemelerinin vemakinelerinin bu şirketten satın alındığıgörülmektedir. 1861 yılında Polente(Bozcaada), Balyos (Erdek), Mrm. Ereğli,Hoşköy, Kepez, Eşekadası (Çanakkale),Seddülbahir, Burgaz, Mudanya, Kuruçeşme,Kandilli, Rumelihisarı, Kanlıca, Yeniköy,Kireçburnu, Umuryeri ve Anadolu Kavağı
    fenerleri hizmete girdi. Daha sonra bu
    fenerleri 1863 yılında Dilburnu, Kavaburnu,Tütünçiftlik, Sivrice, Ayvalık, Uzunada,Çeşme, Amasra, Krdnz. Ereğli, İnceburun,Sinop, İnebolu, İzmir, Trabzon, Giresun,Samsun; 1864 yılında Karataş, Taşucu,Mersin, Kefaluka (Bodrum), Kuşadası,Kumburnu; 1866 yılında İğneada ve KuzeyAfrika, Ege Adaları ve Doğu Akdeniz’deyapılan fenerler izledi. Osmanlı denizlerinebuharlı gemilerin girişiyle deniz fenerlerininsayısında paralel bir artış söz konusudur.Özellikle İstanbul Boğazı’nda denizulaşımında buharlı gemilerin kullanılmasıve Osmanlı limanlarına Avrupa’dan düzenligemi seferlerinin başlamasıyla fenerlereduyulan ihtiyacı artmış, fener vergilerinden
    elde edilen gelir de önemli bir kalem
    oluşturmuştur. Bu kapsamda 1872 yılındaİstanbul ve taşra fenerlerinden elde edilengelirlerin %22’sinin Bahriye Nazırlığıhazinesine, %78’inin imtiyaz sahiplerineödenmesi kararlaştırıldı [52]. 1875 yılındaise Fenerler İdaresi Osmanlı Hükümeti’nce
    resmi bir kurum olarak kabul edildi [53].
    Bahriye Nazırlığı fenerler üzerinden
    önemli bir gelir elde etmekle birlikte[54],
    fenerlerin yapımında kullanılacak büyükmiktarlara ulaşan fona da kaynak yaratmayaçalışıyordu.Fenerler İdaresi çok kısa sürede birçokfener inşaa etmiş, birçoğunu yenilemiş vebaşarılı bir yönetim sergilemişti. Bu durumidarenin Osmanlı Hükümeti tarafındansürekli desteklenmesini sağlıyordu.Nitekim 1877 yılında Fenerler İdaresisözleşmesinin uzatılması konusu MeclisiMebusan’da görüşüldü [55], H.13 Recep
    1296/M.3 Temmuz 1879 tarihinde [56]
    geçmiş dönemde olduğu gibi sözleşmesüresi bitmeden yeni bir sözleşme yapıldı[57]. Kaptan-ı Derya Hacı Mehmet RasimPaşa ile Michel ve Collas arasında yapılanbu yeni sözleşmeyle Osmanlı kıyılarında19 yeni fenerin yapılması kararlaştırıldı. Bufenerlerin başında Girit, Dedeağaç, Alanya,Meis, Çeşme, Bodrum, Trablusgarp, Bingazi,Derne, Selanik fenerleri gelmektedir. Yenisözleşmeyle İstanbul ve taşra fenerlerindenelde edilen gelirlerin %28’sinin Bahriyehazinesine ödenmesi, bina ve işletmemasralarının Osmanlı Hükümetitarafından karşılanması kabul edildi [58].Bu kapsamda 1887 yılında fenerlerin biraylık gelirinden 79.063 kuruşun [59], 1892yılında 387.763 kuruşun [60], 1896 yılında454.800 kuruşun [61] Bahriye hazinesineödenmesi kayıtlarda geçmektedir ki,Bahriye’ye ödenen payın sözleşmelere göreoran olarak arttırılması hazineye girenmiktarı da yükseltmiştir.Fenerler İdaresi’nde yapılançalışmalardan memnun kalan OsmanlıHükümeti, Marius Michel’e paşalıkrütbesi vermiş ve yeni çalışmalar içinödüllendirmiştir. Michel’e Sultan I.Abdülmecid tarafından 1859 yılındaMecidiye Nişanı verilirken, 1879 yılındaSultan II. Abdülhamid tarafından denizmiralayı ve sonrasında mirlivası, 1895yılında ise paşa ünvanı verilmişti. 1863yılında ise Fransız Hükümeti tarafındanLégion D'Honneur ünvanıyla ödüllendirildi
    [62]. Michel idarenin yönetimini
    sürdürürken İstanbul’da liman vetersanelerin yenilenmesi çalışmalarını dayürütmüş; idarenin merkezini oluşturanbinanın İstanbul’da yapılmasını sağlamıştır[63]. 1880 yılı sonrasında fener yapımlarıdevam etmiştir. Karadeniz’de Trabzon[64], Ünye [65], Samsun [66], Bafra [67]
    ve Zonguldak’ta [68], Marmara ve Ege’de
    Bandırma [69], Ayvalık [70], Foça [71], İzmit[72], Keken [73], Sakız [74], Çanakkale [75]ve İzmir’de [76], Akdeniz’de [77] fenerleryapılmıştır. Yine kayıtlardan 1888 yılında------ (PDF) Denizlerimizi Aydınlatanlar: Türkiyede Fenerlerin Kuruluşu ve Gelişimi Yasemin NEMLÄ°OÄžLU KOCA Lighteners of Seas: Establishment and Development of Lighthouses in Turkey | Yasemin Nemlioğlu Koca - Academia.edu ---- (bu araştırmayı yapan Yasemin NEMLİOĞLU KOCA ya ulaşılsa bilgi alınırmı ?olabilir )
    DOIDYE (05.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    16

arkadaşlar benım aradığim fener ordu ve ilçelerı çevresı olacak dıyer fenerlerı aramıyorum.
    paylaşılan tum bılgıler herkes için ıyı olur ınşallah.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)