Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1.000.000 dolar yazılı altın para

Status
    pesimist25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    28
    Beğenilmiş
    7

1.000.000 dolar yazılı altın para

Ustalar öncelikle hayırlı kandiller, Bi arkadaşın tanıdığında üzerinde 1.000.000 dolar yazılı sertifikalı altın plaka para var, 800.000 dolar civarında satıyor. Orijinal sertifikaları falan mevcut, konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varmı, alınır mı satılır mı neyin nesidir bu
    ..:: Bu dilden firar eden her söz, yaydan çıkmış ok gibi sözler bazen bir hazine bazen dermansız bir dert tipi ::..

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Cevap: 1.000.000 dolar yazılı altın para

Bunların bir kaç türü var.

Altın ya da altın kaplama olmayıp banknot olan 1988 de sınırlı adet üretilen bir seri var. Koleksiyoncular arasında değeri olan ama öyle yüzbin dolarlar falan olmayan bir tür. 1997 de ön arka baskısı da farklı bir türü daha var yine öyle uçuk fiyatlar değil.

Bir de günümüz teknolojisinde banknot görselinde düşük ayar ya da kaplama altın suyuna batırılmış türde ince koleksiyon amaçlı plakalar var. Onlarda 1 milyon dolar görmedim hiç ama olsa da fark etmez yine öyle garip fiyatlara satılmaz.

İlk bahsettiğim gerçek ama sınırlı sayıda üretilen koleksiyon amaçlı ve bir kaç amacı daha olan banknottan 100 yaşında bile olmadığı halde Manisa'da biri ihbar üzerine tutuklandı. Yine bir başka yerde ihbar ile evinde arama yapılan ve tutuklanan biliyorum.

Bu banknotlar yüzünden tutuklanmak ve el konulması inanılmaz saçma ama koleksiyon değeri olsa bile (atıyorum 3-5 bin tl değeri olsa) ürüne kalkıp yüzlerce bin tl istemek de ayrı saçma... ve değeri düşük de olsa yurdum definecisi gibi her eline geçene istisnasız 1 milyon tl ya da 1 milyon dolar istenirse el de koyarlar tutuklarlar da hatta tutuklanma sebebi de alım satımı yasak ürün diye geçmiyor. Nitelikli dolandırıcılık diye geçiyor. E heralde yani... Sırf milletin bugüne dek görmediği bilmediği bir şey diye üzerinde sırf 1 milyon yazıyor diye sırf sertifikası da var deyip 800 bin dolar istiyorsa arkadaşınız yakındır o da paket olur.

Yazdığım size sadece 3 tür oysa bugünkü teknolojide artık üretilenleri bin tür... Kim bilir nedir ? Orijinal ve cidden sağlam bir şey olsa üzerinde 1 milyon dolar yazıp da sertifikalı bir şey olmaz... Sertifikalı türler yurt dışında alışveriş sitelerinde neredeyse hediyelik eşya sınıfında bile var. Envayi çeşit ne tür isterseniz.

Kısacası en iyi ihtimalle yakın dönem ürünüdür (ki sertifika da bunu teyit ediyor) ve değeri de görmeden bilemem ama 300 tl dir ama 3 bin tl... ne 800 bin doları arkadaşınız ne yapıyor ?
    aslan81 (29.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Dediğim banknotlar:

Bunlar zamanında üretilen ve evet gerçek olan ama değeri üzerinde yazdığı ile alakası olmayan özel üretim paralardır:

1988 olan

Authentic I.A.M. One 1 Million Dollars Novelty / Fantasy Banknote, 1988, Certificate, COA Folder

1997 olan da bu:

Banknotes.com - United States of America 1 Million Dollars 1997 - One Million Dollars - American Bank Notes, Paper Money, World Currency, Banknotes, Banknote, Bank-Notes, Coins & Currency. Currency Collector. Pictures of Money, Photos of Bank Notes, Currency Images, Currencies of the World.

Tutuklananlar da bunlardan tutuklandı bu arada ve el konuldu 100 dolara nette satılan ürün yüzünden. Fakat detayını bilemem ama adam gezdirip de 300-500 bin tl isterse tutuklayana da kızamam bu sefer... O zaman iş değişmeye başlıyor. Biri inanıp da ev arsa parası basarsa dolandırılmış olacak. Satanın suçu bilinçli olmasa da ne sattığını bilmemek ile beraber net dolandırıcılık olmuş oluyor.

Altın plaka örneği de çok ama dediğim gibi onların 1 milyon dolarını görmedim hiç. 1milyon farklı türde olanlar var ya da eski tedavülden kalkan mark şeklinde günümüz euro formunda vs vs

Sertifikası madem var detay yazmıyor mu ?

gold plated mı denmiş gold demişseler kaç ayar denmiş kaç gram denmiş kaç adet basılmış ve bu eldeki kaç numaralı olanı imiş vs vs...

Hepsini yazın gösterin 300 tl mi eder 3 bin tl mi eder 30 bin tl mi eder fikir yürütürüz. Fakat 800 bin değil 80 bin hatta 8 bin dolar bile edeceğine verdiğim ihtimal % 0

Arkadaşınızın yakında başı ağrıyabilir. Benden söylemesi

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Bunu buldum:

Amazon.com: American Art Classics Gold Million Dollar Bill Commemorative: Toys Games

Hele gene bundansa of of of sıfırı 25 dolar : )

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    33

@DOIDYE usta 1 milyon dolarlik parayi 2 dakkada 25 kurusa dusurdun

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

@Tahterevalli Enflasyon böyle bir şey

Letgoda falan neler denk geliyor deliriyorum. Ederi 50 tl olan osmanlı para denk geliyor... adam fiyat kısmına "pazarlık" yazmış tamam mı... merak edip soruyorum ne kadar diye. Pazarlık demesinden belli yüksek isteyeceği... 1 milyon diyor tekliflere de açıkmış sağ olsun. Başka biri Roma Dönemi sikke koymuş mesela... ne kadar yine 1 milyon

Sanki bu ifade, şifre içeren bir şeymiş gibi, parola gibi... her şey istisnasız bir milyon ya da 1 milyon dolar kimse demiyor ürün 300 bin değerinde ama biz 50 bine fitiz Son 3-4 senedir gördüğümüz haberlerde de aynı hep... jandarmaya alıcı sanıp tutuklanıyor. Haberin detayında cümle aynı, jandarmayla 1 milyona anlaşmışlar niye küsurat yok hiç bu işlerde anlamıyorum niye... adam kutsal kitap buluyor istisnasız yine 1 milyon... bence kafalar bi milyon...

Status
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    33

900 binde verseler olmaz 1 milyon olacak asagasi kurtarmaz bizde boyle isine gelirse o 100 binlik icinde gerekirse iceri duseriz ama yedirmeyiz abicim

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

@Tahterevalli

10 gün önce biri ulaştı bana başka yerden. Elinde bir tane Osmanlı gerçek altın bir para var. Tamam para gerçek ve alım satımı da serbest olan bir tür. Para biraz nadir evet piyasada bulmak zor ya da yok denecek düzeyde... Yaklaşık 40 gram civarında ve has altın değeri de haliyle şu an 11-12 bin tl... ve tamam kabul ediyorum koleksiyon değeri de var ama bu paranın bir alt düzeyi olan ve bununla aynı dönem aynı tedavül yine nadir olan bir paranın bile koleksiyoncular arası değeri 25 bin tl civarıyken bu da olsun olsun 50 bin olsun hadi 100 bin olsun...

Dedim ne kadar istiyorsunuz ? Çünkü tanıdığım koleksiyonerler var ve alım satımı da legal bir para olduğundan sarraftan/kyumcudan bir tık yükseğe alabilirler elbette yeter ki makul olsun.

Cevap: 1 milyon tl % 10 da komisyon veriyormuş bonkör arkadaş...

Olur dedim bir düşünelim. 2 gün sonra bir daha yazıp bir de bozmaya kalktı. Dedi ki "ne o cevap gelmedi gerçek alıcı değilsiniz sanırım" bana diyor

Dedim yok sadece ufak bir sorun çıktı kardeşim. Nedir dedi. Bu paraya 1 milyon verecek geri zekalı bulamam hatta bir koleksiyoncuya şuna şu fiyatı istiyorlar demeye bile utanırım dedim, engelledim.

İnsanlar cidden garip...
    amero (28.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    33

@DOIDYE

Bu isler zaten sikintili olmasina ragmen insanlar inadina yapiyor sanki, 100 bin degerinde ise bir malzeme sen 50 bine fit ol iste niye 1 milyon dolar da diretiyosun. Senin adam yine insafli davranmis 1 milyon tl demis

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)