Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 123411 ... SonuncuSonuncu
Toplam 122 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Corona

Status
    Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Corona

Selam Arkadaşlar,
    Coronavırus denilen bu belaya karşı lütfen duyarlı olalım.
    Bana,bize birşey olmaz diye sorumsuz davranmıyalım
    İnşallah yakın bir zamanda kontol altına alınır ve hayat normale döner
    Cenabı Allah tüm İnsanlığı bu hastalıktan korusun.

Dünyadaki tüm vakaları gösteren canlı yayın

amero (21.Mart.2020), aslan81 (27.Mart.2020), balkaya34 (23.Nisan.2020), DOIDYE (21.Mart.2020), gezgin_99 (29.Mart.2020), kurtbaba (24.Mart.2020), MaSTeR™ (21.Mart.2020), osi (21.Mart.2020), poseidon2023 (21.Mart.2020) Bunu beğendi.
    Konu DOIDYE tarafından (02.Mayıs.2020 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: link 2. kez yenilendi
    Tek bildiğim, hiç birşey bilmediğimdir.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

Cevap: Corona

Güzel bir konu açmışsın Orkun kardeşim eline sağlık. İnsanlarımızın bilinçlenebilmesi adına bizzat teşekkür ederim. Halkımız maalesef yeterince idrak edemedi problemi hala. Ben günlerdir her yerde bu konuyu aktif takip edip A dan Z ye her noktada olan biteni saat başı gördüğümden ülkemizdeki rahatlığa hayret ediyorum.

İnsanlarımızın abartısız % 10-15 i kendilerini eve kapatıp karantinaya aldı zaten. Hala sokağa çıkma yasağı uygulanmamış olması da ayrıca bir skandal olsa da hala çalışmak zorunda bırakılan türlü emekçiler harici bir de dünya umrunda olmayan olaya aldırış etmeyen insanlarımızın her hangi bir gerekçesi olmadığı halde resmen şuursuzca hala dışarılarda parklarda kalabalık yerlerde fink atıp bulaştırması gençlerimizin ise sözde eğitimli okumuş gördüğümüz beyinlerin ise okulların kapatılmasını tatil zannedip avm leri, otogarları tıklım tıklım doldurmaları da ayrıca bir facia...

Ben senelerdir televizyon izlemiyorum. Sebepleri de bellidir bunun. Ancak her şeye en şeffaf haliyle ulaşılabilen internette ise neredeyse 7/24 aktifim. Bu yüzden de bu yakın bilgim olan konu hakkında bir kaç kelam etmek isterim.

Arkadaşlar bu işin şakası yok !

Ülkemize bu virüs geldi ve inanılmaz bir hızla da yayılmaya devam ediyor. Bunu türlü sebepleri olsa da (21 bin kişinin umreden girişinin yapılması dahil) testlerin yeterince kişiye yapılmaması o bu derken şu an ne yazık ki sıkıntılı bir tablo devam ediyor.

Size basit bir örnek vereyim.

İtalya halkı bu durumu hiç umursamadı ve beraberinde yine başka sebepler de vardı elbette ama sonucu ağır oldu şu an oradaki ölü sayısı Çin i dahi geçti ! hem de İtalya'daki hasta sayısı Çinden kat be kat az olduğu halde... (az dediğim hasta sayısı da şu an 48 bin civarı... yani kısa süre sonra tablo katlanması artış hızı böyle devam ederse İran ve İtalya gibi liste başı olabiliriz gibi görünüyor ne yazık ki)

Her gün her ülkenin yeni eklenen vakaları, ölüm sayıları şeklinde tablolar güncelleniyor ve şu an bizim 9 ölü sayımız mevcut. Fakat burada çok önemli bir detay var.

İtalyada başladığı ve ilerleyiş hızına göre dahi biz daha kötü gidiyoruz... Bugün, sadece bugün İtalya'da ölen sayısı 627 kişi dün 400 küsur idi. 2 günde 1000 vatandaşlarını kaybettiler. Fakat sorun şu ki onlarda bizden önce başladı ve bugün onlarda 3500 kişi öldü bizde henüz 9 diye sakın kendinizi avutmayın. Çünkü bizde 9 ölü sayısı olan gün onlarda sadece 5 idi ! Her gün katlanarak artıyor ve bu gidişle İtalya ya da İran örnekleri gibi olmamız acil çözüm bulunamaz ise açı bir gerçek olarak karşımıza çıkacak...

Sadece başlangıç ve gün gün ilerleme süresine göre size tabloyu göstereyim kendiniz görün İtalya ile aramızdaki durumu:

Yani böyle devam ederse 2 haftaya ülkemiz inanılmaz korkunç şeylerle uğraşmak zorunda kalacak gibi duruyor ne yazık ki. Gerçek vakaların Türkiye'de çoktan binleri aştığını söyleyen bir sürü doktor ve uzman susturuldu hatta özür diletildi ! Halk elbette panik olsun istenmiyor bu doğru ama durumun ciddiyetinin kimse farkında değil...

Vereceğim linklerden online gün be gün güncellenen verileri de takip edebilirsiniz:

Her gün yeni eklenen vakalar ölü sayıları hangi ülke ne durumda ve nasıl ilerliyor kaç hasta iyileşiyor gibi detaylar bulunmaktadır.

Dünya sağlık örgütünün olağan üstü hal ilan ettiği, tüm dünyanın kasıp kavrulmaya başladığı dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi insanların pıtır pıtır ölmeye devam ettiği ve hatta arttığı bir durumda bizim ülkemizdeki bu rahatlığa anlam verebilmek mümkün değil.

Bu kadar cahil olmayalım bu kadar aptal olmayalım. Gerçekten aciliyeti olmayan bir durumda evden dışarıya adımınızı bile atmayın, evinize en yakın akraba dost arkadaşınız dahi sokmayın, kimseyle tokalaşmayın sarılmayın, ellerinizi sık sık yıkayıp hayatınızda olmadığınız kadar temiz olun bol kolonya kullanın ve kalabalık ortamlara zaten yaklaşmayın bile... Bol sıvı tüketin özellikle su, beraberinde bağışıklık sisteminizi güçlendirin ya da güçlü tutmaya çalışın. Ellerinizi sık yıkayın ve yüzünüze dahi götürmemeye çalışın.

Şu sıralar başka sorunlarla hastanelere gitmeyin bile... Bunu doktorlar dahi söylüyor. Hastanalere gelmeyin diye. İzmir de hastane bahçesinde AFAD çadırları kuruldu. düşünün neler gelecek ilerleyen günlerde ! Bu virüs inanılmaz hızlı yayılıyor ama dahası griple uzaktan yakından alakası yok.

Ağırlıklı olarak yaşlıları öldürüyor olsa da yurt dışında hastaneden video paylaşan 39 yaşındaki İngiliz bir kadının çektiği videoyu da izledim. Öksürürken ciğerlerimde sanki cam var diyordu. Yine lösemi hastalığı da olan 21 yaşında bir genç de öldü başka bir ülkede vs...

Yani gençler atlatsa da ağır grip şeklinde ya da kısmen zatürre şeklinde geçirse de 3 temel sorun var yine:

1) Hasar bırakabiliyor ! Geçti bitti ben gencim kurtuldum olmayabiliyor.
    2) Gençler aynı zamanda taşıyıcı...
    3) Genç de olsa bir rahatsızlığı varsa yine ölebilir !

takip edilebilecek linkler ve alternatifleri:

Operations Dashboard for ArcGIS (italya ölü sayısı toplamı 4 bini geçmiş ve bu 4 binin 1000 tamesi sadece son 48 saatte !)

Coronavirus Update (Live): 275,130 Cases and 11,376 Deaths from COVID-19 Virus Outbreak - Worldometer

Covid 19 Sayaç (yine ekşi sözlükten Türk bir arkadaşımızın kendini evde karantinaya kapattığı için bol vaktinde hazırladığı Türkçe bir site... Tüm ülkeleri ve sayaçları her gün güncelliyor o da... Buradan da ayrıca Türkçe farklı bir tablo ile takip edebilirsiniz)

Düşünün 33 şehit verdik de herkes kahroldu adamlar her gün 500 er kişi gömmeye başladı ve artıyor da durmuyor azalmıyor ! ve dahası biz henüz o evreye gelmedik ama daha da kötü bir hızla gidiyoruz şuanki tablolara göre...

İnşallah böyle bir şey olmaz inşallah umalım ki bir haftaya kalamdan azalma görülsün ama matematik ve istatistikler hiç iyi bir tablo çizmiyor şu an için.

Hastaneler dolup taşacak yer kalmayacak. İtalya bu yüzden de bu noktaya geldi karantinaya alamıyorlar her yer doldu taştı hazırlıklı değillerdi vs.

Neyse sabaha kadar yazabileceğim bir konu çünkü 15-16 senedir ekşi sözlükte yazar olan biri olarak bu corona mevzusunu orada 7/24 takip edip tv de asla göremeyeceğiniz türlü gerçek şeye de anında ulaştığımdan bayağı birikimim olan bir konu ama kafanızı şimdilik daha fazla şişirmeyeyim.

Sadece durumun ciddiyetini bir an önce anlamamız gerekiyor. Hele hele yaşlılarınıza değer veriyorsanız dışarıya asla ve asla salmayın. Bir kere yakalanmaları halinde ya da sizin kolayca onlara dışarıdan taşımanız halinde dahi geçmiş olsun... Çoğu hastane köşelerinde sürünecek demektir.

Daha da acı bir gerçeği söyleyeyim. Bu insanlar bilinçleri açık ama nefes alamayarak can çekişerek ölüyorlar. Karantinaya alındıkları için de aileleri ile son kez vedalaşma şansı bile olmuyor kamerada vedalaşıyorlar falan... Bu kadar üzücü bir durum bu virüs...

Ha yok her gün türlü ortamda gördüğümüz "yok be yaaaa bize bir şey olmaz" yok efendim "Müslüman kanına işlemezmiş, Türk kanına bir şey olmaz" ya da "yok bu virüs abartılıyor" gibi şeyler diyecek cahiller varsa lütfen konuya iştirak etmesin kalplerini kırarım.

Merak edilen şeyler varsa da sorabilirsiniz bilgim dahilinde yazar ya da araştırır bulur paylaşırım.

Saygı ve selamlar
    amero (21.Mart.2020), aslan81 (27.Mart.2020), kurtbaba (24.Mart.2020), NİHAT BABA (26.Mart.2020), Orkun (21.Mart.2020), raslanti (22.Mart.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Doidye ustam maalesef çoğu İnsan durumun ciddiyetini halen anlamış değil.
    Alien Filmi sanırım 1979 da vizyona girdiği zaman ne biçim bir Canavar diye hayret etmiştik.
    Corona ise Alienden bin kat daha Tehlikeli, çünkü görünmüyor

Avrupada durumu başından itibari ile hafife aldılar, ne zaman İtalyada çoğalınca ve Ölümler gerçekleşince
    işin ciddiyetini anladılar tabiki atı alan üsküdarı geçmişti.

Geçen hafta Salı yada Çarşamba idi, avrupadan gelen bir Vatandaşımızda ilk vaka oldu.
    Aradan 8-9 gün sonra şimdiki rakam Türkiyede 670 oldu.
    Çok çabuk yayılan bir Virus olduğu için Kalabalığı seviyor.

Herkesin duyarlı olması lazım bundan sonra
    Burada (Almanya) 2 haftadır Almanlar Tuvalet kağıdı genelde Yabancı uyruklar Yiyecek alıyor.
    Marketler bomboş kaldı. Almanlara diyorum yiyecek olmayınca Tuvalet kağıdını napacaksınız?
    Verdikleri Cevap sadece Pisikoloji diyorlar. Tabiki bu işin şakası lakin Corona canavarının hiç şakası yok.
    amero (21.Mart.2020), DOIDYE (21.Mart.2020), kurtbaba (24.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

Evvelki gün Migrosa gidip abartmadan suyunu çıkarmadan elimden geldiğince bir şeyler almaya çalıştım. Cebimdeki yetmedi karttan çektim yalan değil... Bu olmak zorunda... ama dahası olabildiğince az insan varken gideyim diyerek sabah 9 a çeyrek kala gittim. Fakat o da ne ? Market sanki öğlenmiş gibi doluydu insanlar pıtır pıtır bir şeyler alıyordu. Orta yaşlısı ya da yaşlısı... Tuvalet kağıdı havlu peçete reyonu bomboştu ve tabi makarna...

burada amaç korkup da görgüsüzce stok yapmak değildir. Zırt pırt dışarı çıkmak zorunda kalmamaktır.

Sadece son günlerde gözlemlediklerimi yazayım müsadenizle:

4 gün önce çıktım dışarı sadece 1-2 kişide maske gördüm. Şaşırdım bile...

Bugün çıkmak zorunda kaldım.

1) ATM önünde sıra beklerken herkesin diğer kişi arkasında 1 metre geride durduğunu gördüm hayatımda ilk defa
    2) Bankanın kapısını kilitlemişler içeriye ikişer ikişer alıyordular müşterileri
    3) Şans bu ya kuzen denk geldi. Çocuk elini uzattı istemeye istemeye tokalaştım derken sarılmaya kalktı. Resmen geri ittim çocuğu şok geçirdi. Abi bize bir şey olmaz yaaa dedi ama bozuldu hissettim. Yapabileceğim bir şey yok evde yaşlı insan var kendim için sorun etmesem dahi taşıma lüksüne sahip değilim.
    4) İnsanlarda bir birine bakarken acaba virüs var mı dercesine bakışlar gördüm. Yüzlerinde tedirginlik okudum çoğu kişinin.

vs vs

insanımız olayın ciddiyetini illa anlayacak ama iş işten geçecek hatta belki de geçti bile...

2011 yapımı Salgın isimli filmi izleyin. Resmen Corona anlatılmış. İnanılmaz detaylar var.

virüs bu gelebilir elbette dünya neler neler yaşamış ama benim üzüldüğüm nokta şu:

Bizden önce başlayan ülkeler bizim için bir şans idi, almamız gereken örnek idi. Buna rağmen bu rahatlık resmen davetiye resmen gümüş tepside virüse ülkemizi sunmak gibi... Yönetimi zaten geçtim de vatandaşlarımızda bilinç yok denecek düzeyde ve işte bu çok acı...

Bu hastalığın ya da virüsün kuluçka süresi 14 gün ve inanılmaz yavaş ilerliyor. yine atlatabilen bir gencin anlattığına göre önce grip izlenimi vermiş. Ateş ağrı vs derken hastaneye gidiyor geri yolluyorlar hatta ilaç verip. Sonra zatürreye çevirmiş o bu derken çocuk diyor ki ben hayatımda böyle bir şey görmedim böyle bir ağır grip geçirmedim. Test yapılıyor sonuç pozitif yani aslında corona imiş.

Yine bu arkadaşın dediğine göre (kurtulduğu halde yaşadıkları bu) resmen diyor kese kağıdıyla nefes alıyormuşum gibiydi geçirdiği süreç, ciğerlerimin % 80 i iflas etmiş gibiydi. düşünün yaşlıların çektikleri acıları.

Bugün yine sadece İspanya'da ölen sayısı 262 ! sadece son 24 saat ve afedersiniz ama bu sayılar boru değil. İran sadece bugün 150 kişi kaybetti Hollanda 30 vs

Şu an tüm Türkiye'ye aynı anda test yapılabilse inanın o doktorların dediği gibi vaka sayısı 100 binlerce olması son derece muhtemel zaten. 2 hafta süre az bir süre değil... Şu an virüsü taşıyan genç yaşlı bir çok insan henüz farkıda bile değil çıkacak önümüzdeki günlerde ve daha da kötüsü bu sürede çevreye yaymaya da devam edecekler zaten ediyorlar.

Almanya'dan Merkel in dediklerini itirafını duymuşsundur. Halkımızın en az % 60-70 ı yakalanacak demişti. Şimdi ise çıkıp 2. Dünya Savaşından bu yana görülmemiş bir sorunla karşı karşıyayız ne yazık ki diye açıklama yaptı. Tüm dünya ayaklanmış durumda her ne kadar kaos ortamı yaratılmak istenmese de...

Denizli'de halka tekrar tekrar duyuru yapıldı parkları bahçeleri doldurmayın evinizde kalın diye. Yaşlılar dinlemediği için belediye çalışanları gelip bankları söktü.

yine doktorlardan profesörlerden sızan bilgilere göre şu an İstanbul Ankara gibi metropoller kabaca ayvayı yemiş durumda deniyor.

bir profesör ise gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmaya göre süper taşıyıcılar tespit edilmiş. Bu süper taşıyıcı denen kişiler neden bu özelliğe sahip bilinmiyor ama 1 kişi 500-600 kişiye kadar kolayca bulaştırabiliyormuş.

Sayaçlarda görünen sayıların çok daha ötesinde hastanın olduğuna bahse girerim, en ufak şüphem yok.

Ülkemizde her yer pıtır pıtır kapanmaya devam ediyor ama vatandaşın hala umrunda değil.

Allah sonumuzu hayır etsin.
    amero (21.Mart.2020), kurtbaba (24.Mart.2020), NİHAT BABA (26.Mart.2020), Orkun (21.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Merkel'in konuşmasını canlı yayında izledim güzel bir konuşma oldu.
    Buradaki gençler corona partisi yapıyor halen.
    Birde Corona diye bir şarkı çıktı Millet dalgasını geçiyor.
    Bavyera eyaleti OHAL çıkardı çok yakında Almanya çapında sokağa çıkma yasağını düşünüyorlar.

SARS,domuz gribi ve kuş gribinden sonra Corona'nın çıkması hayra alamet değil
    Şahsi düşüncem bilerek bu Salgın ortaya çıkarıldı.
    amero (21.Mart.2020), kurtbaba (24.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

Gelişmeleri paylaşalım ve konuyu da elimizden geldiğince gündemde tutalım derim.

İtalya'da işler çığırından çıkmış. Bugün sadece orada ölen sayısı 793 kişi. Şaka gibi...
    İspanya'da bugün ölen kişi sayısı 285
    İran ve Fransa'da da toplam 250 kişi kaybedilmiş ne yazık ki.

Çin'de sadece 7 kişi belirtilmiş ve Çin'in artık sayıları gizlediği söyleniyor. Buna tepki vardı. Kontrol altına da alınmış olabilir elbette bilemem ama özellikle orası için 7 bana da az geldi. Fakat onlara da belli olmaz. Bi ara oradaki sayıların da bir şey ifade etmediği insanların patır patır kireçlenip toplu mezarlara gömüldüğü söylendtileri hatta ufak tefek videoları vardı. İnanırım yani şaşırmam. Irkçı biri değilimdir olmamaya çalışırım ama bazı milletler de gerçekten neyse...

Ülkemizde de ölü sayısı 9 dan 21 e yükseldi maalesef... Sadece bilinen resmi olan... Test uygulanamayıp türlü hastanede zaten yaşı olup nefes darlığı ya da zattürre teşhisi ile kaybedilen ama test yapılmadığı için acaba kaç tanesi corona idi diye asla bilemeyecek olduğumuz başka ölenler hariç... O durumu ekşide de belirttim geçen gün. Düşünsenize kim dedesi babası anası ölünce doktora kalkıp da " hayır onda zatürre yoktu o bence corona olabilir " vs deyip işin peşine düşecek. Çoğunluk bir an önce defnedip miras işlemleri için beklemeye geçer. Dahası o durumda zaten ölen corona çıkarsa yakınları da karantinaya alınacağından kimse başına iş almak istemez. İşini gücünü kaybedebilir yakınları uzaklaşır korkusuyla insanımız ne yazık ki corona damgası yemek bile istemez. Ateşi çıksa evinde yatıp sessizce iyileşmeye çalışır duyurmaz bile.

Kırmızı kutular vaka sayısı değil sadece bugün eklenen direkt ölüm sayısı... Korkunç bir tablo:

Dün Çin Kızıl Haç başkanı bir açıklama yaptı ve İtalya'ya tepki gösterdi o da... Bu duruma rağmen neden insanlar hala dışarıda dedi.

Bilmeyenler henüz duymayanlar adına da ülkemizde 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı/sınırlaması getirildi nihayet.
    kurtbaba (24.Mart.2020), NİHAT BABA (26.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    33

Alınan önlemler

-Restoranlar sadece paket servis verecek gel-al hizmeti verilecek oturma alanları kaldırıldı

-Camiler kapatıldı

-Sokakta grupla gezinmek yasak

-65 yaş üstler 112, 155 ve 156 numaralarını arayarak ihtiyaçları giderilecek

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

Denizli'de duyuruları dinlemeyen yaşlılar yüzünden; park alanında belediyenin sonunda bankları sökmesi ardından Üsküdar Belediyesi de şakayla karışık yaşlılara tepki verdi:

kurtbaba (24.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

İtalya'da sonunda çıldıran bir belediye başkanı ve haklı isyanı (Türkçe altyazılı)

https://twitter.com/i/status/1241284117226049536

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    613

Bu da yukarıdaki yazılarımdan birinde bahsettiğim 39 yaşında korona ile savaşmaya devam eden ve şu an yoğun bakımda olan kadının kendi çektiği video:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)