e-ptt nin avm sitesi üzerinden ücretsiz maske siparişi hizmeti başlamış.

Her ailede 1999-1954 aralığındaki doğum tarihli her birey için 5 maske sipariş verilebiliyor.

Kargo ücreti de ücretsiz olup her hafta yalnızca bir paket siparişi verilebilmektedir diye belirtilmiş.

Ailede 1954 den daha önce doğmuş ve "dur onun adına da sipariş vereyim gelen maskeleri de ben kullanırım" deme lüksünüz yok. Aynı şekilde 1999 dan sonra doğmuş bir küçüğün kimlik bilgilerini girip ekstra paket alma şansınız da yok... Fakat bu aralıktaki her birey için ayrı bir paket aynı sayfadan yine ücretsiz sipariş verebilirsiniz.

Siteye yoğunluktan dolayı normal yerden girmek zor.

Buradan: EpttAVM Ücretsiz Maske Dağıtımı direkt ulaşabilirsiniz.

Bilgiler girildikten sonra en altta sipariş ver butonu şimdilik 1 kere tıklayınca çalışmıyor. Seri saydırmak gerekiyor. Sistemi denemek adına az önce sipariş verdim ve "siparişiniz alınmıştır" ibaresiyle birlikte bir takip numarası da aldım. Ekranda siparişiniz alınmıştır diyerek yeni bir ufak pencere görmeden siparişiniz tamamlanmış demek değildir.

Zaten normalde bile yoğun olan ptt çalışanlarının şimdi işi daha da zor. Yine de bakalım ne zaman gelebilecek ya da gelebilecek mi ya da bir hafta içinde gelebilecek mi ki haftaya yeni sipariş verebilme kolaylığı olacak mı yoksa 1 hafta demeden tüm maske stokları eriyecek mi zaman gösterecek...

Ayrıca, LCW poşetinde ağzı sadece bantlı hemen açılan ve hijyen adına güven telkin etmeyen maskeler gelirse bir daha sipariş vermeyip, getiren arkadaşa teşekkür edip bu 5 li paketi de büyük ihtimalle direkt çöpe atar geçerim. Bunları ağzımıza burnumuza sokacağız. Steril ortamda el değmeden üretilip ağzı da asla açılmamış sonradan manuel içine konmamış şekilde paketlenmiş olmalıdır. Yoksa evimdeki bir kıyafeti kesip katlayıp kendime maske yapsam hijyen adına kafam daha rahat olur.

Velhasıl bu sistemden faydalanmak isteyenlere her ne kadar bu kadar eziyete gerek olmayıp zaten devlet nerede kim yaşıyor kaç kişi yaşıyor hangisi kaç yaşında bildiği gibi yine tüm il ve ilçe belediyelerine bu sistemi uygulatıp bir çalışan kişi de kolayca kapı kapı gezerek de dağıtabilecek ve kimlik yaş kontrolü beraberinde verebilecek olsa da ve yine her ne kadar 5 maskelik paketin bile maliyeti 5 tl dahi olsa da olmasa da yani açıkçası çok da büyük bir şey yapılıyor olmasa da dileyen verdiğim linkten faydalanıp her hangi bir ücret ödemeden sipariş verebilir.

Haberi olmayanlara faydası olması adına paylaşmak istedim.

Ayrıca yine hatırlatmak isterim ki bu maskeler profesyonel maske olmayıp profesyonel olsa dahi tek kullanımlık ve aslında her birini günde 3-4 saat kullandıktan sonra atmak gerekmektedir. 1 kişiye bir hafta boyunca 5 maske nereden bakılırsa bakılsın yetersizdir. Bir maskeyi günlerce kullanıp da koronadan kaçayım derken başka virüsleri kendinize enfekte etmeyin. ya da üzerine corona partikülleri ulaşmış olabilecek bir maskeyi tekrar tekrar takıp sağa sola bir yere bırakıp yeniden ertesi gün takıp da durduk yere kendinize virüs ulaştırmayın.

Zaten gerekmedikçe dışarı çıkılmaması gerektiği şu dönemde alırsanız da acil durumda, market vb yerlere giderken haftada 2 kere çıkan biri için ise iş görebilecektir. Tabi uygun şartlarda üretilip paketlendi ise...

Saygı ve selamlar.