Sayfa 12 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci ... 2910111213 SonuncuSonuncu
Toplam 122 adet sonuctan sayfa basi 111 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Corona

Status
    Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Cevap: Corona

1981 senesinden itibaren Almanyadayım
    Mesleğim gereği ve bulunduğum konum olarak fazla açık vermeden, bir örnek vereceğim size
    1984 senesinden itibaren çalışıyorum ve vergimi ödüyorum bana kimse birşey vermedi
    Can dündar denen artist 2 sene olmuş almanyaya geleli, Almanya Cumhurbakanından Madalya alıyor
    Ne faydası olmuş Almanyaya neden alıyor hiç düşündünüzmü?
    Bana fazla yazdırmayın.
    Tek bildiğim, hiç birşey bilmediğimdir.

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Verdiğim son Linki ilk Mesaja ekliyebilersiniz çok makbule geçer.

DOIDYE: Halledildi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Alıntı Tahterevalli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @DOIDYE usta elestir ama sen turkiyeyi kotuluyosun habire bende seni elestirmek istiyorum

Dunyadan guzel ornekler vererek konuya ekleme yaparken sirf turkiye acisindan hep kotu seyleri paylasiyorsun

Hakli olabilirsin ama bu kadar da olmaz once turkiyeyi maskeyi satcak diye cikistin sonra bedava oldugunda 5 liralik birsey yapiyolar cok da buyuk birsey degil demekle begenmeyip elestiriye son gaz devam

Sana ozel profesyonel cerrahlarin taktigi suresiz maske yollicaklar uretildigi ortami sana ozel goruntuleyip gosterecekler rahatca takabilirsin ustam hatta satcaklar sadaka gibi de vermicekler boylece basina da kakamazlar icin rahat olabilir..

Sokaga cikma yasagi olmaliydi basindan beri diyorsun sonradan getirildi ama yanlis yapildi, sana gore 2-3 gun onceden haber verip millet alisverisi panik yapmadan sosyal mesafe korunarak yapmaliydi diyorsun bizim millet yine panik yapardi orasi ayri da, bu 3 gunde millet yine corona olsaydi atiyorum elbette daha az olurdu ama o zamanda dicektin mesela niye 3 gun verildi 1 gun verilseydi daha az olu olurdu yada sunu ortaya atardin hakli olarak direk sokaga cikma yasaga olmasi lazimdi hic olu olmasin.

Iste senin yaptigin elestire buna benziyor bosa elestiri demimde haklisin ama neler var neler halbuki avrupa vatandaslarina destek cikiyor diyorsun ama o dedigin 50 kurusluk maskeyi milletten talep ediyolar hasteneye getirin diye belki bunla kiyaslama yaparsan senin bu anketin bi anlami kalmiyor ama kendinle celismeyip elestirsen guzel gidiyorsun. Gunun skandali avrupa icin bir istek ama neye gore nicin tartisilir bu seyler bilemiyorum ustam.
    Daha iyi olabilmek icin elbette sirf senin icin uzun yazdim usta roman yazma benim icin aman saygilar sevgiler
    Yok kardeşim, ülkenin cehalet boyutuna tam örnek olabilecek bir yazı yazmış olduğun için tek kelime etme gereği duymuyorum. Ancak bu bir eleştiri olmamış o kadarını bil en azından. Eleştiri yaptığını zannetmişsin yalnızca. yine beraberinde dediğim gerçekleri de çarpıtmışsın, üstüne hiç alakası olmayan ve demediğim şeyleri de demişim gibi gösterip bir de üzerine "o zaman da şunu diyecektin" vs diyerek emin olmadan bilmeden kendince ithamda bulunup hatta yargılayıp nokta koymuşsun.

Tabi yine beraberinde tüm bunları yaparken de alaylı bir tavırla yok benim için roman yazma, yok merak etme sana özel maske verecekler vb laubali bir tavırla da türlü saygısızlık örnekleri sergilemişsin. Yani haliyle şu yazı ve içeriği ardından son 2 kelimendeki saygı ve sevgi de bir anlam ifade etmemiş.

En azından bir 30-35 yaşlarında olsaydın inan cevap verip detaylı açıklama yapmak isterdim. Ancak 24 yaşındaki, ne kadar erişkin olduğunu düşünsen de kanın kaynasa da hepimizin geçtiği bir yol misali hala hayatı toz pembe gören ve abartısız çocuk denecek yaşta biri olarak 24 yaşındaki birine göre, cep telefonsuz dönemi dahi bilmeyen, postanede bir zarfa yalayarak pul yapıştırmamış, teybin sarmış olduğu kaseti bir kalemle toplamananın dahi ne olduğunu bilmeyen, yani kısacası 80 leri geçtim 90 ları dahi bilmeyen 2000 dediğimiz milenyumun dahi başında hala 4 yaşında olan ve haliyle 2000 lerin bile yarısından çoğunu bilmeyen ama Belçika'da yaşayıp orada asgari ücretle bile çalışıyor olsan ayda 2000 euro kazanan ve kenara attığın 10 bin birim paranın ülkemiz sınırlarına girdiğin anda şu an birden 75 bin tl ye dönüşebildiği ekonomik rahatlıkla beraber Avrupa'nın türlü avantajını yaşayan ya da belki hala yaşamaya devam eden ve buraya döndüğünde de İstanbul gibi bir yerde olmayıp Afyon gibi ufak beraberinde kırsal kesim diyebileceğimiz ve insanlarının da siyasi görüşlerinin hangi ağırlıkta olduğunu da bizzat yakınen bildiğim yere gelip bi anda kendini kral gibi hissedebilecek olup ve zaten beni şaşırtmayacak şekilde bir mesaj yazdığın için detaya girmek istemiyorum fazla...

Burada 4 sene önce daha üye bile değilken, 3 hafta gibi bir süre misafir olarak takıldım. Herkesin yazılarını okudum ve inanır mısın yönetim de dahil o gün kime kendimce ne not verdi isem 4 sene geçmesine rağmen 1 kişi bile beni şaşırtmadı ! Kim hakkında ne düşündü isem hangi konuda emin oldu isem hala % 100 gidiyor bu durum. Seninle ilgili de düşünmeden konuşan biri demiştim yalnızca. Çünkü benzer hareketlerini başkalarına karşı da gördüm gözlemledim kaç kez.

Biz erkekler kadınlar kadar çabuk olgunlaşmıyoruz. Bu doğanın bir gerçeği ve bir erkek istisnaları olsa bile askerliğini yapmadan, 30 yaşlarına gelmeden hala çocuktur. Nitekim yazdıklarınla da zaten hem bunu hem de başka konulardaki cehaletini teyit etmişsin. Dediğim gibi bu süreçten hepimiz geçtik geçiyoruz. Senin yaşında iken ben de çocuktum yani yalan değil.

Fakat öyle ya da böyle yurt dışında yaşayıp dediğim gibi buraya girdiği anda parası şu an 7.5 la çarpılıp tabiri caizse tuzu da kuru biri ülkemizdeki şartları bilemez. Yerine göre hala baba parası yiyen biri ya da babasının gölgesi altında hala türlü konuda ekonomik faydasını görmeye devam eden genç biri bu konularda akıl veremez. Hele ki böyle alaycı ve saygısız bir üslupla bunu hiç yapamaz.

Bir ülkenin yaşam kalitesini asgari düzeyde yaşayanlar belirler. Türkiye'yi kötülüyorsun ifaden bile başlı başına yanlış ve kurulmaması gereken bir cümle. Hem de beraberinde bir suçlamadır. Ben ülkemi vatanımı neden kötüleyeyim. Kötü olan ülkem değil insanlarımız ! Hepsi değil elbette bir çoğu...

Ülkede hep kötü şeyleri söylüyorsun örnek veriyorsun diyorsun. İyi olan ne var ki neyi örnek vereyim ? İnsanların duymak istedikleri ya da zaten satın alınmış olan medyada senelerdir gösterilen yalan haberleri mi tekrarlayayım ? Ben de isterim ülkemde güzel şeyler olsun gurur duyayım göğsümü gere gere anlatayım ama yok. Eğitim zaten yok bitmiş. 500 tane üniversite açılsa ne olacak ? İki kelimeyi bir araya getiremeyen cahiller sürüsünde milyonlarca var bu ülkede. Yani bir üniversiste bitirmek de bizim ülkemizde başarı değil ki... Hatta o kadar yetersiz ki okullarımız, ülkemizdeki diplomanın Avrupa'da Amerika'da çoğu yerde geçerliliği bile yok.

ve senelerdir söylemek istemediğim bir detaya daha değinmek isterim ki benim yazılarım uzun falan değil. Sorun bu yazıları okuyamayanların cehaletidir. Burası twitter değil forum forum ! Her şeye rağmen uzun gelip de okunmayabilir anlarım saygı duymaya çalışırım ama sanki suçmuş gibi bir de cahilce alaylı tavırla yavuz hırsız ev sahibini şaşırtırmış misali utanılması gereken şey yerine bir de suçlarcasına senin yazıların uzun denmesini anlamam işte. Çünkü gerçekler bunlar. Benim uzun sandığın yazılarımın ben her gün 100 katını okuyorum. Benim okudğum o sayfa sayfa yazıları yazanlar salak mı yani ? İşsiz mi yani ? Yazan üşenmemiş yazmış emek vermiş, takdir edilmesi gerekirken daha da aman roman yazma diyor.

Bayılıyorum gençlerimizin bu boş öz güvenine...

Ben bu uzun sandığın kendi yazılarım bile abartısız dönüp en az 10 kez yeniden okuyorum. Gramer hatalarıma bakıyorum. Fakat bunlar uzun sürmüyor çünkü okuma hızım olması gereken kültür düzeyinde...

Türkiye'deki okuma hızı oranı Amerika'daki ilkokul çocukları ile ortaokul çocukları arasında bir yaş grubuyla eşit imiş. Bu araştırma sonucunu gördüğümde yerin dibine girmiştim utancımdan bir Türk olarak. Ne kadar acı değil mi ?

Senin roman yazma diye neredeyse baban yaşında biriyle maytap geçtiğini sandığın o cümlede bilakis 24 yaşında Avrupa da görmüş biri olarak bir nefeste kolayca okuman gerekirken bu yazıların her gün 100 katını 1000 katını okuyup kendini geliştirmen gerekirken şu yazıları uzun bularak ve bir de bununla aklınca dalga geçmen yalnızca ve yalnızca kendi cehaletini ortaya koymuş.

Madem ki bu konularda bu lafları edebilecek olgunluğa eriştiğini düşünüyorsun, madem ki karşımdaki kaç yaşında demeden 24 yaşındaki biri olarak bu saygısızlıkları yapabiliyorsun, madem ki boyundan büyük laflar edebiliyorsun o zaman gerçekleri de öğren madem.

ve evet ülken ülke ise sana bakmak zorunda. Almanya vatandaşına 2000 euro destek veriyor. Ülkem bana bırak TL karşılığını aynı birimde destek versin şu süreçte bırak maske beklemeyi devletim bana 2000 lira vermiş bana 1500 yeter der 500 ünü gider iade bile ederim. Hastanelere türlü sağlık çalışanlarına bir fayda sunmaya çalışırım. Vermiş vermemiş onu da geötim ülkemizde sokağa çıkma yasağı verilememe sebebi bile ekonomi yüzünden !

Ölüm sayılarının düşük gösterilme sebebi bile ekonomi yüzünden. Gerçek sayıları verirseler çalışmak zorunda olanlar istifa etmeye başlar. Canımızdan da değerli değil der bırakmaya başlar... O gösterilen sayılar çalıştırılımak zorunda bırakılan kişileri çalıştırmaya devam edebilmek için nabza göre şerbet sayıları her şeyden önce...

Bak güzel kardeşim yine altını çiziyorum. Benim için parti önemli değildir. Yukarıda kimlerin yani hangi partiden birilerinin olduğu umrumda bile değildir. Ben sadece ve sadece yönetime bakarım. Doğru ya da güzel şeyler yapılıp yapılmadığına bakarım. Ben eleştiriyorum diye muhalif görünüyorum diye beni CHP li zannedenler de vardır eminim. Ben parti tutmam desteklemem. Ben vatanına kim faydası oluyor kimin olmuyor kim bir şeyler getiriyor kim neleri götürüyor diye bakarım ülkemin durumuna bakarım. Kim götürüyorsa konuşurum, kim yalan söylüyorsa konuşurum, kim yanlış şeyler yapıyorsa yine konuşurum.

Takım tutar gibi hem de bunu futboldaki fanatizm gibi yapanlardan değilim yani...

Bir bakan tiyatro ya da değil istifa ediyorum dedi diye intihara kalkışabilen beyinsizler var bu ülkede...

Allah korusun bir savaş çıksa vatanı için cephede en öde olmaktan çekinmeyecek kişilerden biriyim ben ama klavyede vatanseverlik yapanların ise dara düştümü nasıl köşe bucak saklanacağını da gayet iyi bilirim.

Ben gerçek olmayan bir şeyi konuşmam. Benim adalet terazimin hassasiyetinin üst versiyonu ancak yüce yaradanda vardır. Ben yanlış olması durumunda öz kardeşini silen biriyim ! ve yanlış kötü şeylerden bahsediyorsam ne yazık ki bunlar gerçektir bu kötü ve canımızı sıkan şeyler zaten var demektir.

ve 24 yaşında da olsan, ülkenin sadece son 5 senesini belki biraz bilme şansın da olsa yine de hiç bir şey görememişsin anlayamamışsın. ya da işine gelmeyen bir şeyler var seni rahatsız eden nedir bilemiyorum artık orasını... Fakat sen bu tip konulara henüz girme gerçekten toy ve henüz çok gençsin... bilgin olmayan konularda fikir sahibi olmamanı tavsiye ediyorum.

Sen bana kimi savunuyorsun ? Neyi savunuyorsun ? hani o yazıya eklemediğin neredeyse bir tek "ama yol yaptılar" cümlesi kalmış.

Güzel kardeşim herkesin ekonomik durumu senin şartlarında değil. Sana o maske önemsiz detay gibi görünebilir.. ve evet o kıçı kırık maskelerin çoooook daha fazlasını koca ülke vatandaşına verebilmek zorunda. Çok daha fazlasını yapabilmek zorunda. Bunları dahi yapamıyorsa bunlar bile yapılamıyorsa o zaman biz neden deli gibi vergi ödüyoruz ?

Önce kendi vatandaşlarının ihtiyaçlarını bitirip, sağlık çalışanları bile bangır bangır maskemiz de türlü ekipmanımız da eksik demesine rağmen kalk başka ülkelere yardım et. Sen önce bir içeriyi hallet de sonra yurt dışı yardımlarınla gurur duyalım.

Benim Almanya dahil Belçika'da yaşayan tanıdıklarım var. Avrupa'nın ya da dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan akrabalarım arkadaşlarım eş dost komşumuz var. Hepsiyle oturup sabahlara kadar yeri gelmiştir sohbetimiz olmuştur. En vatanseveri, en Türkiye savunucusu dahi konu şartlara geldiğinde sonunda gülümseyerek "saçmalama ne işim var Türkiye'de burada rahatımız daha iyi" dedi, dediler. Benim öz dayım Almanya'da 35 sene yaşadı. Tüm yaşamını biliyorum şartlarını biliyorum. Öz kardeşimin dünyada gezmediği ülke kalmadı.

Bizim ülkemiz dünyanın en güzel ülkesi... ama;

1) coğrafi şartlardan dolayı güzel
    2) bu ülke parası olana güzel

bunun dışında ülkemizde eğitimden sağlığa, gençlerin ya da herkesin kültür düzeyinden bilmem nesine A dan Z ye tek bir tane düzgün güzel ya da olması gerektiği gibi bir şey yok ki... Keşke olsa ama yok... ve sen gelmişsin daha 24 yaşında dünyadan haberi olmayan biri olarak burada ben de seni eleştirmek istiyorum diyerek ama eleştirinin çok ötesine geçip bambaşka şeyler diyorsun.

Dün geceden beri yemin ederim sırf sadece ve sadece seni kırmamak için yazmayayım diye dişimi sıktım ama dayanamadım.

Ancak madem ki kendine göre büyüdün madem ki dediklerinin arkasındasın o zaman ben de yetişkin muamelesi yaparak gereken cevapları veririm. Gerçekler bunlar...

Bana dediklerin içinde çelişiyorsun demişsin. Oysa kendimle çeliştiğim tek bir cümle dahi olmadığı halde sen sana göre roman olmayan yazında bile bir kaç kez çelişmişsin. Bir yandan haklısın diyorsun diğer yandan ama bu kadar olmaz. Ne kadar olur ? Sen öğret ayarını ona göre yazayım eleştireyim madem. Bir insan ya haklıdır ya değildir.

Bana haklısın deyip arkasından alakasız şeylerle suçlaman çelişki değil mi ?

ve evet o maskeleri benim görmeme gerek yok ama ağzı bantlı doldurulmuş şekilde nerede nasıl merdiven altı mı üretilmiş belli olmayacak şekilde maska üretilmez arkadaşım. Bu kadar cahil olmayın. bir ey üretilirken el değmeden üretim diye bir kavram vardır. Nasıl ki orijinal bir parfüm alırsın nasıl ki bir sıfır telefon alırsın ve ambalajını ilk sen açarsın. Steril söz konusu olduğunda, hijyen söz konusu olduğunda da bu geçerlidir.

Bugün Avrupa'yı bilmiyorum ama ülkemizde media markt vs git bir kulaklık al kutusunu açtıktan sonra ertesi gün geri götür iade etmeye çalış bakalım neler olacak ? bir gitti gidiyor vs gibi site üzerinden bir iç çamaşırı al ve sonra giymesen de iade etmek istiyorum de bakalım ne olacak ? Bunlar dahi böyleyken ağzı parçalanarak ilk kez açıldığı belli olmayan yapışkanlı cırt cırtlı bir maske hele ki ağzımıza yüzümüze yapıştıracağımız bir maske hijyen kurallarına uygun üretilmek zorundadır.

Sana ben ülkemizin her detayını A dan Z ye anlatırım ama gerek yok... Çünkü bilen zaten biliyor kafası çalışan her vatandaş Türkiye'nin en batısından en doğusuna zaten olan biten her şeyin gayet farkında... bizden de büyükler daha eski dönemleri de bilir daha fazlasını da görmüştür, onların yine tecrübeleri çoğunun benden de fazladır. Ancak hiç kusura bakma 24 yaşındaki bir bebe kalkıp bu konuda ahkam kesemez, hele ki haklı da değilken beni suçlayamaz, böyle anlamsızca ve saygısızca hesap soramaz. Yaparsa da büyümüş demek ki der gereken cevabı veririm.

Biz gençlerimiz, yeni nesil bangır bangır gelsin ülkemizi şaha kaldırsın diye umuyoruz gençlerimiz bizden de cahil... Yazık gerçekten yazık... Sen bile böyle yaparsan ülkenin hiç okumamış, okuma ansı olmamış, köyünden bile çıkma şansı olmamış vs türlü halkı ne yapmaz...

Bugün ülkemizde olan biteni hala kabul etmeyen kişiler yalnızca 3 gruba ayrılıyor. Dahası da yok bunun...

1) Gerçekten olan biteni göremeyen cahiller
    2) Gerçekten zekası Allah vergisi olarak ortalamanın da altında olabilecek olanlar
    3) Çıkarı olanlar ve zaten çarkın bir şekilde dişlisi konumunda olanlar

Ülkemizin durumunun iyi olduğunu ciddi ciddi düşünebilenler varsa ya da "daha ne olabilir ki" vb minvalde düşünceleri gerçekten olanlar varsa bence gidip bir MR falan çektirsinler.

ve her şeye rağmen üzdüğüm için de özür dilerim Tahterevalli. Ancak senin yorumun en başta da belirttiğim gibi eleştiri falan değil. Kesinlikle değil... ve şu yazıyı yazmak istemiyordum ama delirttiniz gene beni...

---------------------------------------

Alıntı Orkun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1981 senesinden itibaren Almanyadayım
    Mesleğim gereği ve bulunduğum konum olarak fazla açık vermeden, bir örnek vereceğim size
    1984 senesinden itibaren çalışıyorum ve vergimi ödüyorum bana kimse birşey vermedi
    Can dündar denen artist 2 sene olmuş almanyaya geleli, Almanya Cumhurbakanından Madalya alıyor
    Ne faydası olmuş Almanyaya neden alıyor hiç düşündünüzmü?
    Bana fazla yazdırmayın.

Orkun kardeşim, devlet sana neden bir şey vermedi bilemiyorum vardır illa bir sebebi olabilir ama sana sadece şunu söylemek isterim. Madem ki 1981 den beri Almanya'dasın ve madem ki şartlar iyi değil ve madem ki ülkemizde de şartlar kötü değil, neden hala gelmiyorsun ? Bunca senede kanera bir 100 bin euro atamadın mı ? 50 bin olsun atamadınız mı ? atabildiyseniz TR ye girdiğiniz anda kaç paraya dönüştüğünün farkında değil misiniz ? eeee o zaman neden gelmiyorsunuz ? Vatan hasreti çekmeyin buyrun gelin burada o paralarla ne işler yapılır krallar gibi yaşanır.

Aracınız varsa ki özel durumlar yoksa vardır elbet dürüstçe marka ve modelini yazar mısınız ? 1981 den beri Almanya'da olup 1984 den berşi orada çalışan biri olarak bana hayatım berbat ya da kötü derseniz, ya da Türkiye'de şartlar çok daha iyi derseniz ben buna inanmam özür dilerim.

Dayım ya da komşularımız Almanya'da yaşayan herkes her geldiğinde türlü sebeple herkesin dibi düşerdi. Onlar tipik Alamancı gibi görgüsüzlük yapsa de insanlar bu ekonomik şartları görünce ister istemez ezilirdi, kıskanırdı ya da imrenirdi. Bu hala böyle, değişmedi.

Bu Avrupa'nın başarısı olabildiği kadar elbette bizim ülkemizin de başarısızlığıdır. Bunun ötesi yok. Paramızın enflasyondan dolayı bol sıfırlarla dolup taşıp en sonunda 6 sıfır atıldığı dönemi ne çabuk unuttuk. Şu an dolar euro ne durumda ? Neden bize artık IMF bile borç vermek istemiyor neden başka ülkeler borç veremiyor neden kredilibitemizn bile klamadığı, kimsenin güveni kalmadığı konuşuluyor ?

Ben Avrupa'da ya da türlü yurt dışı ülkede yaşayıp da hayat şartları kötü olan 1 kişi bile duymadım. Hiç bir bok yapmayan bir akrabamın oğlu dahi işsizlik maaşı, çifte vatandaş bilmem nesi osu busu derken vasfı dahi olmadığı halde 6 ayda bir giriş çıkış yapma zorunluluğu yanında gider Almanya'da maaşını alır gelir burada canavar gibi gezer tozar hiç bir şey yapmaz. Ha tabi ki bunu savunmuyorum o onun ayıbı... ama kendi bile diyor ki ben şu an işe girsem vetgisi vs derken elimde daha az kalır. Niye çalışayım ki diyor utanmadan ?

Fakat aynı şekilde öz dayım Almanya'da 35 senede kazandığı paraları da her geldiğinde sattığı cakasını da bizzat bilen biriyim. Kimse kendini kandırmasın.

Yurt dışında kazanamıyorum diyen bence yemeyi bilmiyordur, tutmayı bilmiyordur.

Corona ülkemizde görüldükten sonra alamancı diye tabir ettiğimiz eğitim ve kültür seviyesi düşük ama orada eli para görmüş tipik yurdum anadolu insanı biri evinde stok yapmış ve videosunu görgüsüz gibi paylaşmıştı, belki izlemişsinizdir.

Yaptığı hareket ne kadar yanlış olursa olsun ki elbette net görgüsüzlük ama o videoyu izleyen her Türk şok geçirdi. Burada aynı alışverişi yapabilmen için arabanı satman lazım. Aynı şekilde bir sürü modern ya da eğitim ve kültür seviyesi yüksek konuşmasından diksiyonuna her anlamda kendini belli eden Türk karı kocalar da yine Almanya'dan türlü video paylaştı. Bakın asgari ücretle bir aylık maaşımızla neler alabiliyoruz görün diyerek mutfakta tek tek sıralayıp fişine kadar gösterdi...

Türkiye'de millet stok yapayım diye sadece makarna reyonuna koşabildi. Ülkemizde et yemek bir lüks siz ne anlatıyorsunuz arkadaşlar ? bir yerde arkadaşınla oturup 2 bira içme şansın yok pahalılıktan dolayı... Millet artık 2 liralık çayı bile içerken birbirinin yüzüne bakıyor hesabı o ödesin diye...

siz Türkiye şartlarını cidden bilmiyorsunuz görebildiğim kadarıyla...

Ha Almanya ya da başka ülke Avrupa'nın yanlışları hataları yok mu tabi ki var ama o bambaşka bir konudur.

Amerika'ya yerleşen asker arkadaşım 3-4 senedir orada henüz ve bana dediği aynen şu "ilk defa kendimi insan gibi hissediyorum"

Kanada'da yaşayan bir başka arkadaşım vasfı olmadığı için türlü sorun yaşamış olsa da sonunda ne yapıp edip oranın vatandaşlığını da aldı seneler sonunda ve şu an hayatı tabir-i caizse mükemmel.

Yine Amerika'da yaşayan bir arkadaşımın abisi gitti seneler önce çocuk üniversite bile okumadı sanırım aklımda öyle kalmış ve şu an orada araç kiralama şirketi var kardeşine Tr ye gönderdiği paranın haddi hesabı yok...

Eğri oturalım doğru konuşalım. sizlerin sahip olduğunuz şartlar eski avrupaya nazaran şu an artık ya da bir süredir bir tık daha düşük olabilir doğru ama buna rağmen en kötü durumda dahi Türk vatandaşları Avrupa'daki bir insana göre 2. hatta 3. sınıf insan durumunda. Bunlar acı gerçeklerimiz... ama gerçeklerimiz.

Seneler evvel Fransız bir kız arkadaşım vardı. Samimiyet arttıkça konu her şeye geldi tabi. Kız günde 4 iş değiştiriyordu hepsi 2 şer saat part time ve günde 8 saat çalışıyordu. Haliyle sordum kazancını saat başı aldığı parayı... Şok geçirmiştim. düzenli bir işi olmadığı halde inanılmaz güzel paralar kazanıyor ve dahası sosyal hayatı da vardı. Kendisine vakit ayırabiliyor, türlü faaliyete sahip olabiliyo kendini geliştirmeye devam edebiliyordu. 4 dil biliyordu bu kız ve hepsini boş vaktinde yapıyordu kursa giderek. Bizim insamızın en büyük lüksü ya da sosyal faaliyeti balkonda demlediği çayı içmek ancak.

Bulgar bir kız arkadaşım ise seneler evvel evlendi eşini de tanırım 2 de çocukları oldu. 2 senedir Edirne'ye giriş yapıp avm den arabalarını ağzına kadar doldurup basıp gidiyorlar. ve bana bu ne kadar güzel ne kadar inanılmaz bir şey diyor. E tabi ki güzel girdiğin anda paran artmış kaç kat... Güzel olmaz mı ? Hayat sana güzel... ve aynen dedim bunu ona...

Ben yazın 1 hafta tatil yapamıyorum bütçe ayıramıyorum onlar gelip en güzel yerde büyük annesi babası anası danası eşi çocukları 10 kişi 1 ay kalabiliyor. Neden çünkü bizim paramızın değeri yok.

Ülkemizdeki tuzu kurulara bir şey demiyorum zaten onlar ayrı ama ya çoğunluk ? asıl alt tabaka ? ya da normal vatandaşın durumu ?

Evet ülkemizin şartları iyi ama Somali'ye göre iyi, Pakistan'a göre iyi Hindistan'a göre iyi bilmem kime göre iyi... Gelişmiş ülkelere göre değil... Ülkemizde fakirliği zaten geçtim millet açlık sınırının altında para kazanıyor ya da kazanmaya çalışıyor.

Orta direk denen katman kalmadı. Fakir çok fakir zengin çok zengin. Ancak zenginin çok zengin olmasının sebepleri var işte ! Başarılarından çalışkanlıklarından değil...

Yoksa Avrupa hastası da değilim. Bak bir hastalıkta birbirlerini bile satmaya başladılar. AB vs gözümde zaten hikaye... ama beni üzen Türkiye Cumhuriyeti olarak biz neden orta doğulu olduk. Biz neden modernlik beraberinde halkımız refah içinde olamıyor ? Bizim insanımıza insan gibi çalışıp evine de mutlu gitmek eşine gülmek çocuklarına iyi davranması vs nasip olmayacak mı ? Kendine boş zaman ayırabilecek ekonomik şartlara sahip olabilip bir hobi edinebilmeleri hakları yok mu bu milletin ? Bunları bile yapamama sebepleri nedir insanların ? Ekonomi... Fakat Avrupa'da da kanunlar kanundur. Yanlış yapabilen % 10 bile olamaz, duman ederler. Peki ya bizde ?

Ülkemizdeki gelir adaletsizliğinin boyutunun farkında mısınız ? bilmem kimlerin karı koca çifter maaş alması, bilmem kimlerin 4 yerden birden maaş almasına Avrupa izin verir mi ? Yapmayın Allah aşkına Türkiye'yi unutmuşsunuz ya da burada yaşamadığınız için farkında değilsiniz olan bitenin. Burada olduğu ve gösterildiği gibi orada da oturup sadece TR yi öven kanallara bakıyorsanız gerçekleri görme şansınız yoktur, olabilir.

Ayrıca konunun Can Dündar'la ilgisi nedir ? Bana ya da bize ne ki kimin kime ne madalya verdiğinden ? Hak etmediği halde veriliyorsa ya da altında başka sebepler varsa o onların ayıbıdır. Burada konuştuğumuz konu ülkemizin durumu...

Bana kızıp da o zaman neden bu ülkedesin git sen de yurt dışına diyecek olan varsa dürüstçe hemen söyleyeyim. Gidebilme imkanım olsun 5 dk düşünürsem namerdim. Aha da yazıyorum buraya... Vatanımı elbette özlerim, toprağımı da iklimini de her şeyini karış karış özlerim ama ya gelmem ya da paramı biriktirip öküz gibi çalılıp 10 sene sonunda 20 sene sonunda gelir ve o zaman ülkemdeki ekonomik soruna sadece üzülmekle kalırım. Haykırmama gerek kalmaz. Benim işlerim tıkırındadır ne de olsa...

Elimizi vicdanımıza koyarak hareket edelim lütfen.

Ülkemizde durumun iyi olup olmadığını asgari ücretle çalışan ya da iş bulamayan gençlere sorun siz, diploması olmasına rağmen atanamayan manavlık yapan öğretmen adaylarına sorun... çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için kendini yakan babaya sorun.

Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum amacım da zaten bu değil ama olan biteni ve ortada olan gerçekleri ve yazmadığım yazamadığım daha milyon şeye rağmen bu duruma rağmen bile daha da vatan millet sakarya triplerine giriliyorsa benim bu cehalet karşısında edebileceğim tek kelimem yoktur.

Sadece verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Daha kötüsü burada olunmasına rağmen bu şekilde düşünenler ve gerçekten kötü şartlarda yaşadığı halde hala ülkemizi süper güç zannedenler var ki onlara ise ben artık üzülüyorum.

İnsanımız gerçekten böyle düşünüyorsa insanımız gerçekten bu kadar cahilse, insanımız et yiyemekten protein alamamaktan , ekmekle karnını doyurmaktan hamur işi yemekten artık zeka seviyemiz bile tabana indiyse yapacak bir şey yoktur.

Demek ki "herkes hak ettiği şekilde yönetilir" diye boşuna denmemiş.

Bu ülkede övünülecek şeyler vardır mutlaka elbette var ama olumsuz şeylerden, daha iyileri olabileceği halde yitip giden şeylerden ve her gün devam eden türlü şeyden o devede kulak bile olmayan olamayan bir kaç güzel şeye sıra gelmiyor ne yazık ki... varsa 100 de 1 dir 1000 de 1 dir 10 bin de 1 dir...

Sadece son 24 saatte olanlara bakın:

- onaylanan ceza infaz yasasını geçtim.

- 13 yaşta cinsel istismar mağduru kız çocukları 15 yaş büyük istismarcı erkekle evlenmesi halinde cezasızlık öngörülebildiği ve resmen çocuk istismarının meclise kanun tasarısı olarak sunulması.

Ülkeye bak ülkeye... Avrupa bizi kıskanıyor değil mi ? Corona, ülkemizin sorunlarını görse bilse arkasına bakmadan kaçar.

Alıntı Orkun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir tespit Tahterevalli ustam
    Avrupa ne kadar demokrasi geçinsede devlet çıkarlarına karşı herhangi bir hareket vatan hainliği sayılır.
    Adamı yok ederler, bizde eleştirmek ise serbest
    Şaka yapıyorsunuz sanırım ? Bizde mi eleştirmek serbest ? Gerçekleri konuşabilen herkes içeride yatıyor şu an ? Ne habercisi kaldı ne bilmem kimi... Ben şurada tüm gerçekleri yazsam ertesi gün tutuklanırım. Ne özgürlüğü ?
    Ancak bence asıl vatan hainliği gerçekleri görmezden gelmek ya da türlü sebeple dile getirmemektir.

Varsa madem güzel şeyleri siz paylaşın. Neden paylaşıyorsunuz diyecek halim olmadığına göre ben de göreyim ben de mutlu olayım ben de kanser olmadan önce verem olmadan önce belki de ölmeden önce güzel bir şeyler göreyim vatanımda... onları da siz paylaşın lütfen el birliği ile. Yeter ki göreyim...
    Hadid 57 (15.Nisan.2020), Jüpiter (03.Mayıs.2020), kurtbaba (15.Nisan.2020), NİHAT BABA (16.Nisan.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Alın size maske, dağıtılanların kalitesini kendiniz görün.

Patlıcanın 50.tonu Twitter

Eczacı adam bizzat göstermiş uygulamalı...

3 tane üst üste koyduğu halde çöp...

--------------------------

kurtbaba usta, aynen dediğin gibi bir donumuzu kafamıza geçirmediğimiz kaldı zaten. Neyse bana zaten gelen giden maske de olmadı hala... Gerek de yok...

Dün akşam 2 tane hazırladım kendim. İşimi görüyor. Bir kaç tane daha yapar 15 dk kısa programda yıkar yıkar kullanırım.

Üstteki linkte paylaştığım video testinden de sorunsuz geçti benim hazırladığım maskeler. Çakmağı asla söndüremedim nefesim kuvvetli olduğu halde...

Ancak üstteki linki paylaşma amacım ise 2 şeydir.

1) Beş para etmeyen basit bir ince kumaş olduğunu görelim bilelim.
    2) Her şeye rağmen kullanan kullanmak isteyenlerin de en azından içine mutaka ve mutlaka temiz bir havlu kağıdı vs katlayıp koyması içindir.

Yoksa onu yapmadığınzı sürece tamam ben taktım maskemi kafam rahat diyenler hastalık kapmaya da yaymaya da son sürat devam edecek demektir.

Yine de bu önemli detayı gösterelim ki yanacak can sayısı bir nebze de olsa belki azalır. Çünkü fark inanılmaz ve içine destek konmayan bir maske maske takılmamış halden en ufak farkı yok ve o zaman takmanın da anlamı yokmuş zaten.

Saygı ve selamlar ustam
    Jüpiter (03.Mayıs.2020), kurtbaba (15.Nisan.2020), NİHAT BABA (16.Nisan.2020), raslanti (16.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    90
    Beğenilmiş
    71

yinede en azından istikrar olması iyi bi şey. en kötü kanun kanunsuzluktan iyi.inşallah 10 sene sonra zirveyiz. ümitsiz olmamak lazım. ülke yönetimi de rakipsiz.siyasetimizde kısır..yeni liderler yetiştiremiyoruz
    amero (15.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    272
    Beğenilmiş
    33

@DOIDYE ustam yazina cok uzun yazarim ama gerek yok sen konudan cikip bana yuklenmissin girmedigin anlatmadigin mesele kalmamis sayemde. Elestiri degil gozlemledigimi diyorum ozaman yazimla alakali aciklama yapmayip demedim diyip baska konulara girmisin. Benim sergiledigim tavir senin negatif tavrinin aynisiydi bi nevi ama hata yaptiysam affola, cunku hep bi negatif yaklasiyorsun herseye. Senle de bu konulara girmedim ki tartisim seninle, kendin baslattin anlatmaya. Haklisin diyorum ama bu tavrin icin yazdim sadece ulkenin durumunu tartismak icin degil, sen anlattin bile artik bana bisey demek dusmez. Biz cok iyiyiz veya kotuyuz diye de belirtmedim belki bende senle ayni dusuncedeyim belki degil ama yol yaptilar Allah var duble yol. Ben girmedim bu konulara girmemde sen kiyaslamaya girdin, herseye girdin. Dediklerim dogru degilse ben yanlisimdir usta sikinti yok. Millete not veriyosun demek sinifta kaldik seninde bi buyuk olarak boyle yaklasman yakisik olmadi hatali da olsak. Baska hatalarimi varmis soylersen bilim ona gore dikkat ederim. Gerci dikkat ettiyse hep ustamla basliyorum yazilarimi saygisizlik olmasin diye ama sen gozlemlediysen biseyler vardir, kesin kisa yazdigim icin yanlis anlasiliyor olabilirim bir iki yer haric. Roman yazma cumlesi bu cumleyi Orkun usta onceki mesajinda kullanmisti hatirlarsan ondan dedim bide ne olcagini bildigimden senden kacmazdi ama saglik olsun gerginsin herhal, onu da yanlis anlamina sebep oldum mizacim boyle biraz affola, cok takintili titizsin define kisminda cok iyi oluyor bu titizligin cok sey ogreniyoruz sayende ama diger turlu tat vermiyo azar isitiyoz.

Status
    NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    258
    Beğenilmiş
    31

Üstad iyi yazmışsın da şahsen ben olsam bu kadar çok uzatmaz, ( hamsın, pişmemiş, ermemiş sin) derdim, sürçü lisan ettim ise af ola.....

Status
    raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    316
    Beğenilmiş
    122

S.alekum dostlar ne guzelde yaziyorsunuz Arkadaslar hadi ben cahilim orenmek icin okuyorum ama goruyorumki ustalar cvp yazdinda herkez perdelerni kapatiyor tabiki hersey saygi cercevesinde aksini kimse dusunemez bile.

Madem herseyi elestiriyoruz bazen bir cumlede bazen yuz cumlede biter anlatimlar, patlama noktasina gelmistir patlar insan o ana denk gelirsin soliycene soledine pisman olirsun.
    Neticede deyerli arkadaslarim birseyler yaziyorlar sonrasinda yoklar . arkadaslar acaba da kaldimiz yerde, bi bakiyoruz nokta koymus baska yok.

Inanc varsa inancin gerektirdigi ilekeleride beraberinde aciklamali Cumleleri kuranlar doidye ustama bende katiliyorum eyer aksini dusunsem bintane sey yazarim buraya.

Hayatta bole diilmi hakliysan sonuna kadar gideceksin arkadas. Bilmiyorsan gerci bilmuyiruz diye bisiy yok gormuyoruz gormek istemiyoruz var son donemlerde.

Gecen gun aile gurubunda bir tartisma var abim bi cikti ortaya siyaset yok burda diye niye yokmus pardon.
    Bu hayatta bende varim yiyenlerimde var ben bu gurupta tartismayacaksam nerde tartisacam neler neler genelde orneklermi KURAN ,I kerimden veririm nedeni hani muslumaniz ya elhamdulillah simdi de virus var ozamanda vardiya misal. Adi ne olursa cvp varmi yok olamazda olsa sasirir destek verirdim zaten.

Bende cok sey yazarim diyip kapatmayacam .
    moktayi koyacagim
    bu ulkede ayrimin krali yapiliyor benim bir dunya inanmayan ianan arkadasim var her ortamda atimi dimdik kostururum .
    Hani neden bagladigim yer islamiyet bir tek ovundugumuz konu varya muslumaniz diye o yuzdendir yoksa kimsenin inancina karisma gibi bir luksum yok karsi karsiya gelir her konuda tartisir cvabini veririm.
    Peygamberimiz bile inanmayanlara kaclar defa elciler gondermis davet etmistir. Ayrim yapanlar kimlerki insanlari ayirir.
    Arti olarak sunuda ornek vermeden gecemiycem hz hamzayi olduren vahsi bile ne guzeldir. Yaradan affetmistir bizler arkadaslarmizi bile affetmiyoruz yeri geliyor.muslumaniz ya daha yanimizdakinin halini bilmez uzaktakiler icin arkadaslarmizin kalbini kirar hakkina tacavuz ederiz bir durun bisiler solerken yazarken bir dusunun derim. Herkezin bildigi dogru herkezin soledigi gercek diye birsey yok veya duauncelerinizde hakikaten samimiyseniz karsiniza cikacak karsit goruslere sorulara cvbiniz olmali ama yok. Gordugum kadariyla. Neyse gorusuruz dostlar kendinize eyi bakin salikli kalin gerisini zaman gosterecek hep beraber gorecez ne hale gelmisiz ne durmlara gelecez. Hep beraber sahit olacaz allah kotuluklere veya af olunmayacak hic birseye kimseyi sahit etmesin. Hoscakalin.
    kurtbaba (17.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

DOİDYE ustam alıntı yapmadan cevap vereceğim
    Almanyada yabancıyız, Türkiyede Almancıyız nereye gelecez?
    Ha bu arada Türkiyede eşşekler ayı vardır yani gurbetçilerin gizine geldiği İzin mevsimi yani.
    Bizleri böyle gören bir yere nasıl temelli gelelim?
    Bu konu kendine özel kalsın.

Benim demek istediğim olay şudur.
    İngilizlerin meşhur bir sözü vardır, bir Ormana odun kesmeye gideceksen götürdüğün baltanın sapı o ormandan olsun.
    Daha iyi kesermiş

Status
    Beğenmiş
    467
    Beğenilmiş
    614

Peki adeti bozmayıp ben de alıntı yapmadan cevap vereyim.

O sözün aslı tam öyle olmayıp zaten İngilizlere de ait olmayıp orijinali Konfüçyüs'a aittir ve biraz daha farklıdır ve yine benzer versiyonları bizde de var. Ancak demek istediğinize en azından şu durumda katılamasam da vermek istediğiniz mesaj alınmıştır ve doğru olmasa bile fikrinize saygı duyuyorum.

Katılamadığım kısım ise "benim insanım" yaklaşımı. Ben ırkçı biri değilimdir. Bunu daha da ileri taşıyarak ailesini, kendi canını kanını dahi kayıran biri olmadım diyebilirim. Benim için ahlaken ve adalet adına doğru ya da yanlış vardır. Yanlışı ailemden biri yapıyorsa karşımdadır dünyanın diğer ucundaki kişi doğru biriyse yanımdadır. Sırf o yabancı diye yok etmem, sırf benim kanım diye hemen herkesi göklere çıkarmam savunmam. Bu adalete uzak bir mantık olur. Bu yüzden de benim insanım diyeceğim milletimden herkesi sırf benim insanım diye savunmam.

Bu yüzden de başkasına çuvaldızı batırmadan önce kendime batırmam gereken iğne olarak da basit bir dikiş iğnesi değil tütün dizerken kullanılan yaklaşık 50 cm olan kalın ve büyük iğneden kullanırım ki adaletimden şüpheye düşmeyeyim. Ondan sonra karşıma bakar çuvaldız mı hak ediyor yoksa kılıcın tamamını mı diye ele alırım. Dedim ya adalet hem de doğru adalet benim temel prensibim.

Benim için her yurt dışına giden ve sizin düşüncenize göre aşağıladığım "alamancı" değildir. Cehalet içinde kavrulduğunun farkında olmayıp yalnızca eli para görmüş ve bir şey bilmediği halde kendini bir şey zannedip buraya gelip kendi vatanında görgüsüzlük yapan, kendi vatandaşına caka satanlar ve aslında ne vatanını ne insanını çok da umursamayanlardır. Çünkü diğer yandan yine Avrupa'da yaşayıp türlü şeyi görüp dönüp kendi ülkesine üzülen ya da akıl veren ya da aslında neler olabileceğini gösteren ve hem öğretim hem ahlaken eğitimli kişiler de var. İkisi bambaşka şeyler. Her konuda daima sapla samanı ayırt edebilmek zorundayız ki doğrulara ulaşabilelim. Kaba bir tabirle ve en açık haliyle ellerimizi vicdanımıza koyup g.te g.t diyemediğimiz ya da demediğimiz sürece ne ülkemizde ne de dünyada hiç bir şey düzelmez maalesef.

Artılar eğer varsa elbette görülür ama eksiler de görülmelidir. Yine kaba bir tabirle "sı.tığı b.ku aldığı deterjan temizlemiyor" sözündeki gibi artılar ve eksiler terazide ele alınır ve kefenin hangi tarafının hem de ne kadar ağır bastığına göre yargı yapılmalıdır benim mantığıma göre... Artı kefesi dibe dayanıp da eksi kefesi en yukarıya yakın olanların eksilerini ben görmem, umursamam bile... O kadar kusur kadı kızında da olur misali...

Kefeler kafa kafaya ise durum nötr demektir ve ne ileri taşıyordur sizi bu kişi/kişiler ne de geri götürüyordur ama en azından şükür denir zararı yok.

Ancak bir de tam tersi vardır ki artıların olduğu kefe boştur, bomboştur, kefe tavan yapmıştır. Eksilerin kefesi ise yerinden kaldırılamayacak kadar doludur, kefe yere yapışmıştır ağırlıktan... İşte tam da o durumda ben korkmam konuşurum, gerçekleri dile getiririm. Kral çıplak demekten korkmamak için çocuk cesaretine sahip olmamız gerekiyorsa öyle olalım. Çünkü fikir farklılıkları gerçekleri değiştiremez ne de olsa...

Günün ya da dönemin bir kaç haberini paylaşayım mı ? Olan biten yüzlerce can sıkıcı şeyden sadece yeni bir kaç tanesi. Sizden iyileri bekliyorum gelen giden haber yok ben kötüleri vereyim madem en azından % 1 ini...

- Af ile dışarı çıkan ve eşini öldürdüğü için içeride yatan kişi çıkar çıkmaz 9 yaşındaki kızını döverek öldürdü ! (Her yatan hak ediyor anlamına gelmez. Gerçekten kader mahkumları da olabilir. Ancak af diye langır lungur haydiyin size güle güle diye sıradan salamazsın. Gerekirse tek tek ele alıp gerekli kontrollerden de geçirip uygun bulunanları salarsın bir şey yapacaksan bile. Ha bunları yapmazsan da işte böyle sonuçlar doğar. Olan annesini zaten kaybetmiş olan gencecik çocuk kıza oldu. Allah rahmet eylesin... Yine çıkar çıkmaz birini taşla öldüren başka birinin haberinden bahsetmiyorum bile... Bunlar padişahın affı... Korona güzel bahane oldu)

- Dünya mirası statüsünde görülen Salda Gölünü perişan edenler (bilmiyorum hiç okudunuz mu haberiniz var mı olan bitenden ya da takip ediyor musunuz) ve o çok değerli kumları götürenlerin kimlerin villalarına bu kumları nerelere kimin özel evine götürdüğü belli değil... ya da yine yüce padişahın araziyi genişletmek adına güzelim ormanı da yok edip halka yasaklanan plajıyla beraber yazlığına mı götürüldü bu kumlar yine bilinmiyor. Oysa isteseler 30 dakikada tespit ederler değil mi ? Demek ki bilinmesi istenmiyor. Tek bilinen taşıyıcı firmanın kimlere ait olduğu !

- Bugün okuduğum bir haber: 2 bekçi yetki sınırlarında olmamasına rağmen bir köye girip çeşmede su dolduran köylülerden kimlik istiyor kafalarına göre sorgulama yapıyor. Bölgenin kontrolünün jandarmada olduğunu dile getiren köylüler ile bekçiler arasında tartışma çıktı ve büyüdü. Bekçiler silahlarını çekip köylüleri vurup kaçtı !

Olaya bak olaya... Madem yetkilisiniz madem haklısınız neden kaçtınız dürzüler ? Suç onlarda değil elbette cebine 5 bin beline silah verenlerde...

Bunlara ben şaşırmıyorum. Hiç bir eğitimi olmayan, hiç bir psikolojik testten geçmemiş kör cahil ve ergenlerin beline silah, asgari ücretin de 2-3 katını verirsen kendini Rambo da zanneder, cezalandırıcılık da oynar. Görevinin, asıl amacının vatandaşını korumak olduğunu beklemek zaten saçma, ne bekleniyor ki başka şu durumda... Ben, bu durumun polis alımında dahi çok hassas ve dikkatli bir şekilde olması gerektiğine inanırken şaka gibi önüne gelen bekçi yapıldı bu ülkede...

İnsanlar koruma görevi verilmiş tüm teşkilat çalışanlarını sevip sayması başına gelen her şeyde onlara güvenip koşması gerekir beklenirken, bildim bileli herkes polisinden de jandarmasından da bilmem kiminden de çekinir. Bunun ana nedenlerini iyi analiz edebilmek lazım... Amaç istihdam sağlamaksa bu şekilde olmaz. Bu ülkenin bekçiye ihtiyacı da yoktu zaten. Bir video izledim geçenlerde. Bir yerde kavga oluyor polis aracı yanlarından geçip gidiyor. Videoyu balkondan çeken kız annesine seslenip şok oluyor. Detaylara inip gerçekleri yazmak istemiyorum bu konuda...

Fakat bir şeyleri düzeltmek, düzeltmeye çalışmak, daha iyi bir hale getirmeye çalışmak yerine, daha da sorun teşkil edecek şeyler yaratılıyor ortaya getiriliyor. Az problem varmış gibi yenileri ekletiliyor. Bunlar kendi kendine de olmuyor, birileri yapıyor bunları sonuçta değil mi ? Bunlar siyaset değil olan bitenler...

Ülkemiz kara para aklama konusunda dünya sıralamasında üstlerde yer alan bir kara para aklama cennetidir. Bunu biliyor muydunuz ? Bu sayede çok kazananın nereden nasıl kazandığını da sorgulamadan kolayca zengin olabileceğini ? Pardon zaten senelerdir olabildiğini ve olmaya devam ettiğini...

Kaynağın gelirin ya da mal varlığının arkasının aranmayacağını ? Bu sayede zengin, yaptığı türlü hırsızlık sayesinde büyük vurgunlar sayesinde kontrolsüz şekilde ultra zenginleşebilirken onlar yüzünden vatandaşın da otomatik olarak inanılmaz borçlar altına girdiğini vergi üzerine vergi binmek zorunda olduğunu ve halkın gittikçe fakirlikten resmen köleliğe geçmeye başladığını biliyor musunuz ?

Şimdi can alıcı nokta geliyor. Peki bu durumu sağlayan ve aşırı derecede kolaylaştıran kanunun hangi zamanda kimler tarafından hazırlanıp onaylandığını biliyor musunuz ? Araştırıp kendiniz bulun... Bulduğunuzda da oturup bunun nedenlerini düşünün lütfen. Neden buna izin verildi veriliyor ve hala devam ettiriliyor ? Vardır elbet bir bildikleri. Ben biliyorum da yazmayayım.

İngilizler demişken gerçekten bir İngiliz'e ait bir sözle devam edeyim öyleyse...

16 ve 17. yy da yaşamış İngiliz filozof Thomas Hobbes der ki:

"Koyunlar ömrünü kurttan korkarak geçirir. Halbuki onu yiyen çobandır."

İşte bu yüzden de bizi koruduğunu sandığımız arkamızdakilerden/üstümüzdekilerden korkmamız gerekiyor önümüzdekilerden ya da yanımızdakilerden değil...

ya da yine bir başka sevdiğim Japon atasözünde de dendiği gibi;

"Pirincin içindeki siyah taştan değil beyaz taştan korkun."

Fakat görüyorum ki beyaz taşları ayırt edebilmek zaten imkansızlaşmış. Maalesef en koyu, en siyah taşları bile ayırt etmekte zorlanır hale gelmiş gözlerimiz.

Yapacak bir şey yok, dedim ya Allah sonumuzu hayır etsin.

Kalın sağlıcakla...
    Jüpiter (03.Mayıs.2020), kurtbaba (22.Nisan.2020), KUTAY (22.Nisan.2020), NİHAT BABA (23.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)