Sayfa 3 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu
Toplam 122 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Corona

 1. #21
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,493
  Beğenmiş
  471
  Beğenilmiş
  615

  Cevap: Corona

  Günün gelişmeleri pek de iyi sayılmaz.

  İspanya yeni rekorunu kırdı ve son 24 saatte açıkladıkları ölü sayısı 512 ye yükseldi. Toplam ölü sayıları 3 bin oldu ve artarak devam ediyor. Sokağa inen askerler bir çok evde yaşlıları ölü halde bulmuşlar. Emekli doktorlar göreve çağrılıyormuş. Ölenler buz pistinde bekletiliyor ve "bu hafta daha fazla ölümler açıklamamız mümkün halkımız buna hazır olsun demiş" başkanları.

  İsviçre'de ise 2 Türk vatandaşının corona dan öldüğü belirtiliyor.

  Bu sabah dünya çapında güncellediğim ölü sayısı 16 500 lerde iken şu an 17 bini çoktan geçti bile... hatta henüz eklenmeyen güncellemelerle beraber 18 bin civarında sanırım.

  Ülkemizde de son 3-4 günde yayılma hızının ne yazık ki arttığı belirtildi. (tabi ki şaşırmadık)

  Kaynaklar: birden fazla haber platformu

  Ekleme:

  İtalya günün bilançosu: 743 ölü
  kurtbaba (25.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #22
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,493
  Beğenmiş
  471
  Beğenilmiş
  615

  Cevap: Corona

  Hekimlerden uyarı: Başka hiçbir virüs böyle değil

  Türkiye’deki mevcut durumu DW Türkçe’ye anlatan hekimler, “100 kişiye test istiyorsak 1-2’sine yapılıyor” diyerek hastanelerin tanı konmamış vakalarla dolu olduğunu söylüyor.

  "Mesele virüsün öldürücülüğü değil, mesele sayının çokluğu. Sayı öyle büyüyor ki, dünyada o kadar tıbbi teçhizat yok, dünyada o kadar solunum cihazı yok!”

  DW Türkçe’ye konuşan bir doktorun feryadı bu. Söyledikleri, sadece çalıştığı hastane, yaşadığı şehir, bölge veya ülkenin değil, dünyanın durumunu özetliyor. Farklı şehirlerden, farklı sağlık kurumlarında (devlet, üniversite ve özel hastaneler) görev yapan başka doktorların anlattıklarıyla birleşince o sözlere ekleme yapmak şart: Dünyada o kadar doktor da yok!

  100 kişiden ancak 1-2'sine test

  Görevlerini riske atmamak için isimlerinin yazılmasını istemeyen hekimler, Türkiye'deki mevcut duruma ilişkin DW Türkçe'ye bilgi verdi. Ülkenin en yoğun, en büyük kamu hastanelerinden birinde görev yapan hekimin anlattıkları kaygı verici: “Şu an hastalarımızın yüzde 90’ı koronavirüs tedavisi görüyor ama hiçbirinde Covid-19 tanısı yok, çünkü test yapılmadı. 100 kişiye test istiyorsak, ancak 1-2’sine izin çıkıyor. Akciğerinde iltihap var, ateş var, öksürük var, beş gündür yatan hasta ama test yapılmadı. Böyle örnek çok.”

  Bahsi geçen hastanede poliklinik hizmetleri de devam ettiği için birtakım önlemler alınmış. Resmi tanı konmasa da Covid-19 şüphesiyle yatırılanlar önce ayrı bir bölümde diğer hastalardan izole edilirken, sayı arttıkça bazı katlar tamamen bu iş için ayrılarak bir nevi karantina uygulamasına geçilmiş. Tam karantina denemez, çünkü hasta yakınları girip çıkıyor ve bu esnada temas ettikleri insanlara virüs bulaştırmalarına hiçbir engel yok.

  Virüs bulaşan hekim sayısı da artıyor

  Sahadakilerin bildiği ama kamuoyuna tek tük yansıyan başka bir durum ise virüs bulaşan hekim ve sağlık çalışanı sayısının hiç de az olmadığı. “Yoğun bakımda ve entübe (boğazında tüp takılı) arkadaşlarımız var” diyor devlet hastanesinde görev yapan bir genel cerrah. Başka hastanelerde de hekim arkadaşlarının yatarak tedavi gördüğünü söylüyor. Bir de sanılanın aksine, tehlike sadece 60 yaşın üstündekiler için değil. Yoğun bakımlarda 20-40 yaş arası tedavi gören hastalar olduğunu ekliyor.

  Çalıştığı özel hastaneden izin alıp on gündür evde kendini karantinaya alan bir pratisyen hekim, virüsün eşine ve çocuğuna da bulaştığını, kısmen hafif ve kontrollü geçirdiklerini söylüyor. Muayene olduğu hekimle semptomları konuşarak tedaviyi beraber planladıklarını ama test yapılmadığını anlatıyor. Başkalarına bulaştırmamak için bir süre daha çalışmaması gerektiğinin farkında, Covid-19 tanısı konmadığı için bel ağrısı raporu almış. Çalıştığı hastanede bir uzman hekim de aynı yöntemle, başka bir rahatsızlıktan rapor alarak kuluçka süresini evinde geçiriyor. Kendi aralarında bile Covid-19 adını zikretmeden konuştuklarını söylüyor.

  "Kimin öleceğine karar vermek zorunda kalırsak…”

  Fransa’daki bir meslektaşının, yaşadıklarını ağlayarak anlattığını söylüyor bir cerrah. “Ne yapacaklarını, nasıl başa çıkacaklarını şaşırmış haldeler. ‘Bütün yataklar dolu, hepimiz sadece korona vakalarıyla ilgileniyoruz, yetişemiyoruz’ diyor. İtalya’dan daha iyi durumda olmasına rağmen Fransa da başa çıkamıyor. Bu sayıdaki hastayla kimse başa çıkamaz” diyor.

  Vaka sayıları her gün katlanarak artarken virüsten korunmak için ne yaptığını sorunca verdiği cevap şöyle: “Mümkün olduğunca az hasta bakıyorum. Muayene etmemeye çalışıyorum, öyküsünü dinleyerek tedavi uyguluyorum. Hastanede forma giyip orada bırakıyorum, eve götürmüyorum. Ama daha kötü günler gelecek, aktif korona baktığımız, sadece korona baktığımız günler gelecek. Mesela İtalya’da kimin öleceğine karar vermek zorunda kalıyorlar. O noktaya gelirsek… O işi nasıl yapacağımı düşünüyorum. Çok korkuyorum.”

  Mesleğini tutkuyla seven, işini mükemmel yapan ve adeta hekim olmak için doğmuş bir uzman söylüyor bunları. Bütün dünyanın çaresiz kalacağı o noktaya gelmeden, herkes anlasın diye bir kez daha haykırıyor: “Böyle bir şeye dünya hazır değil. Hiçbir şekilde değil. Ve olamaz da. Hani ilaç bulundu-bulunuyor diye seviniyorlar ya, o ilaç da yetmeyecek. Eğer yaşlılardan ve hastalardan kurtulalım, ölsünler demiyorsak kimse evden çıkmasın. Tek çözümümüz o! Herkese söyle, bütün gazeteci arkadaşlarına söyle, herkes bunu paylaşsın. Çünkü başka yapılabilecek hiçbir şey yok. Herkes kendini izole etsin, ki yavaşlatalım gidişatı, ki hastalara yetsin tıbbi malzeme. Yoksa tablonun ağırlığıyla başa çıkamayız. Kimse bununla baş edemiyor. Kimse!”

  Tek çare evde kalmak

  Covid-19 tanısı konanların çoğu belki hafif bir şekilde atlatacak ve zaman içinde bu virüs tehlikeli olmaktan çıkacak, bilim insanlarının söyledikleri bu yönde. Ama bu hızla yayılmasının önüne geçilemezse, hiçbir devletin, hiçbir sağlık sisteminin altından kalkamayacağı bir tablo çıkacak ortaya. Ve yapılması gereken tek şey hasta sayısını azaltmak. Bunun da tek yolu var; insanların birbiriyle temas etmemesi. O yüzden başta hekimler olmak üzere durumun vahametini idrak eden herkes "evde kalın, evde kalın, evde kalın” diye çırpınıyor. Aksi takdirde sağlık hizmetleri yetmeyecek.

  İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, Türkiye, Çin, İran, ABD, Güney Kore, Kanada, İngiltere, Singapur, sayısız ülkeden hekimler kendi aralarında oluşturdukları ağlarla veri ve bilgi paylaşıyor. Devletlerin aldığı önlemleri beklemeden birbirlerine tecrübelerini aktararak salgınla başa çıkmanın yollarını arıyor. Aşı ve ilaç geliştirmek için uğraşan bilim insanları da aynı şekilde. Toplumlar ise meselenin boyutunu hâlâ kavrayamamış gibi. O yüzden hekimleri can kulağıyla dinlemek ve söylediklerini uygulamak gerekiyor.

  DW Türkçe’ye konuşan hekim, "Virüsün öldürücülüğü evet diğer virüslerden düşük, evet gripten daha basit, daha hafif seyrediyor, doğru. Ama grip bu sayılara ulaşmıyor. Çünkü grip hasta ediyor seni ve sen başkalarından uzak duruyorsun, mecburen ve kendiliğinden. Ama bunda öyle değil, yüzde 80 bulaştırmaya devam ediyor” diyor.

  “Ailem bile abartıldığını zannediyor”

  Devamlı bilgi verip uyardığı halde kendi ailesinin bile salgını yeterince ciddiye almadığını söyleyen başka bir hekim ise şunları söylüyor: "Öncekilere göre daha basit bir virüs filan diye bilgiler dolaşıyor ya, insanlar işin boyutunu kavrayamıyor. Evet daha basit virüs, evet yüzde 80 hiçbir şey yapmıyor, tamam kabul. Ama tam da bu nedenle çok bulaşıyor. Hiçbir semptom yokken, normal hayatını sürdürürken etrafına bulaştırıyor. Yüzde 80-90 bulaşıcılıktan bahsediliyor. Başka hiçbir virüs böyle değil.”
  kurtbaba (25.Mart.2020), KUTAY (24.Mart.2020), Orkun (24.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 3. #23
  Status
  Çevrimiçi
  Jüpiter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18 Mart 2020
  Mesajlar
  13
  Beğenmiş
  8
  Beğenilmiş
  4

  Cevap: Corona

  İşte bugunkü SÖZCÜ gazetesindeki haber ; herkes okusun sonuna kadar; ENTERASAN HABER bu...
  Almanya’da Robert Koch Enstitüsü Başkanlığı’nda hazırlanan “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlıklı raporda ‘SARS CoV’ virüsünün mutasyona uğrayıp ‘pandemi’ olacağı, tüm dünyayı etkileyeceği ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olacağı belirtiliyor.

  Alman Meclisi'ne sunulan, 10.12.2012 tarihli ve 17/12051 sayılı raporda dikkat çeken bulgular ve bilgiler içeriyor. Sekiz yıl önce yapılan salgın tahminine göre, yaşlıların yüzde 10'u bu virüsten etkilenecek ve virüs üç ayrı dalga halinde yayılacak.Robert Koch Enstitüsü başkanlığında Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık, tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlık, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları ve Paul Ehrlich Enstitüsü ile birlikte hazırlanan rapor, 8 yıl önce Alman Meclisi'ne sunuldu.

  Alman hükümetinin o rapora dayanarak ülkedeki sağlık sistemini güçlendirip tüm önlemleri aldığı belirtildi. Öte yandan, bugün, Merkel’in açıkladığı tüm önlemlerin o günkü raporda aynen yer aldığı da ifade edildi.Raporda, ‘SARS CoV’un ‘mutasyona uğrayıp’ salgın haline geleceği belirtilirken, buna ilişkin öngörüler yer alıyor. Raporda hazırlık önerileri, çeşitli durumlara göre iyi-kötü durum senaryolarının hazırlandığı görülüyor.

  İşte “Salgın-Pandemi ve Risk Analizi, MODİ-SARS’ın Mutasyona Uğramış Hali“ başlıklı rapordan bölümler:

  * SARS Cov’un mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek.

  * 2003 yılındaki SARS CoV'dan çok farklı olan bu virüs hızla yayılacak.

  * Bu yeni bir tür virüs olacak ve SARS CoronaVirüs, H5N1-Influenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak.

  Senaryoda, Çin'den gelen Çinliler veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor.“KONTROLÜ AIDS’DEN ZOR OLACAK”

  Hazırlanan raporda, neler olabileceği şu şekilde ifade ediliyor:

  * Burada, yeni bir salgına neden olacak virüsten bahsediyoruz.

  * Her ne kadar Modi-SARS desek de, bu yeni virüs yeni bulgularla ortaya çıkacak.

  * Bu yeni virüs, SARS CoV'un farklı bir mutasyonu.

  * SARS CoV'dan farklı olarak insanlara çok daha hızlı yayılacak.

  * Adını henüz koyamadığımız bu virüs, çok yüksek oranda ölümlere yol açacak.

  * Kontrolü, AIDS'e neden olan HIV'den daha zor olacak.

  * Belirtileri açısından Modi-SARS ile SARS CoV birbirine çok benzeyecek.

  * Bir insandan diğerine bulaşması 5 gün olacak.
  VİRÜSÜN BELİRTİLERİ YÜKSEK ATEŞ, KURU ÖKSÜRÜK ŞEKLİNDE OLACAK”

  2012 tarihli raporda “Yeni virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak. Ayrıca ishal, baş ağrısı ya da vücutta çeşitli yerlerde egzama benzeri kızarıklıklar olabilir” ifadeleri yer aldı.

  Ayrıca, raporda, “Bu yeni virüs, özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. Çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek” denildi.

  * Virüs kapan kişide de semptomları 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak.
  O GELDİĞİNDE İLACI OLMAYACAK”

  Raporda şu ifadeler yer aldı:

  * Virüs kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebilecek.

  * O geldiğinde, onan için bir ilaç henüz bulunmamış olacak.

  * Bir aşı ancak ilk virüsten 3 yıl sonra geliştirilebilecek.

  * İnsanların kendilerini koruması için hijyen kurallarına dikkat etmesi, gerekli yerlerde eldiven kullanması, koruma gözlüğü ve maske takması gerekiyor.

  * Hastalık özellikle, aile içindeki temaslar, virüsü taşıyan kişilerin çevresinde bulunmak, toplu taşıma araçlarını kullanıyor olma, iş yerleri ve izin zamanlarında insanlardan insanlara bulaşacak.

  * Salgın tüm dünyaya yayılacak.

  * Almanya'ya gelmesi ise fuarlar ve üniversiteleri ziyaret eden yabancı öğrencilerle olacak.

  Raporda, yeni virüsün SARS benzeri olacağı ama 2003 yılındaki SARS'tan büyük farklılıklar göstereceği, sağlık sistemini derinden sarsıp sınırları zorlayacağı belirtiliyor.

  Öte yandan bunun, SARS virüsünün mutasyona uğraşmış hali olacağı ve şimdilik “Modi-SARS” diye tanımladıkları aktarılıyor.

  “ASYA’DAN HAYVAN PAZARINDAN ÇIKACAK”

  Tam bilimsel verilerle hazırlanan raporda şöyle denildi:

  * Bu salgına neden olan virüs, Güneydoğu Asya'dan, vahşi hayvan satılan pazarlardan yayılacak ve insanlara geçecek.

  * Hayvanlar bu virüse karşı bağışık olacak çünkü, zaten kendi bağışıklık sistemleri bunu tanıyor.

  * Evde beslenen kedi ve köpekler bundan etkilenmeyecek veya yayılmasında etkili olmayacak.

  * Ancak insanlar arasında çok hızlı şekilde yayılacak.


  “EN TEHLİKELİSİ İLK DALGA OLACAK”

  “Yeni virüs, üç dalga halinde vuracak” denilen raporda şunlar yer aldı:

  * En tehlikelisi ilk dalga olacak.

  * Daha sonra bunu ikinci ve üçüncü dalgalar takip edecek.

  * Böylece üç yıla yayılacak bir pandemi gerçekleşecek.

  * Virüs bu sürede iki kez mutasyona uğrayacak.

  * Bir kere bu hastalığı kapan, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek.

  * Ancak mutasyona uğramış halinden ve başka bir benzer virüsten olumsuz etkilenebilecek.

  * Virüse karşı karantina önlemleri, okulların kapatılması, kalabalık yerlerde bulunma yasağı, yakın temas yasağı gerekli olacak.

  * Virüse kapan kişiler, özel karantina koşullarında tedavi edilmek zorunda olacak.


  * İnsanlara yeni dezenfeksiyon kuralları getirilecek ve yeni hijyen kuralları konulacak.


  HANGİ DALGA, KAÇ GÜN SÜRECEK?

  * Modi-SARS (mutasyona uğramış SARS) virüsün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün sürecek.

  * Bu dalgada 29 milyon kişi virüs kapacak.

  * İkinci dalga 462 ile 692 gün aralığında olacak.

  * Burada 23 milyon Almanın virüsten etkileneceği hesaplanıyor.

  * Üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar uzayabilecek.

  * Bu da 26 milyon kişiyi etkileyecek.

  * Bazı kişiler iki ya da üç dalgadan da etkilenmiş olacak.

  “ÖNLEM ALINMAZSA 7.5 MİLYON ÖLÜM”

  Raporda şu ifadeler de yer alıyor:

  * Yaşlı insanlarda ölüm oranı, yüzde 50'yi bulabilir.

  * Üç dalga, 7.5 milyona yakın Almanın hayatına mal olabilir.

  * Bunun için tüm hastanelerde ve her yerde önlemler alınmalı, kişiler kendilerine daha etkin koruyucu önlemler almalıdır.

  Raporda hükümete ve yetkililere nasıl önlemler alacakları, hangi yasalarda değişikliklere gidilmesi gerektiği belirtiliyor.

  İlgili bölümler “Alınması gereken önlemler”, “Aşama aşama yapılacak işler ve bunların yönetmelikleri”, “Ekonomik alandaki işlemler” başlıklarıyla sıralandı.

  Hastalık başladığında halkın hızlı derecede bilgilendirilmesi, alınması gereken önlemler ve hijyen kuralları yeniden hatırlatılırken, ilk aşamada halkın yüzde 8'inin bundan etkileneceği vurgulanıyor.
  MERKEL HÜKÜMETİ BU RAPORU UYGULADI

  Merkel hükümetinin, 8 yıl öncesinden hazırlanan bu raporlar doğrultusunda önlemlerini aldığı belirtilerek hastaneler buna göre güçlendirildiği aktarıldı.

  Sağlık sisteminin pandemiye hazırlandığı ifade edilirken Almanya'nın şu an için coronanın hızını kesmesinde, Meclis'e sunulan bu “Bilimsel öngörü ve senaryo çiziminin” etkisinin büyük olduğu belirtildi.
  amero (25.Mart.2020), kurtbaba (25.Mart.2020) Bunu beğendi.

 4. #24
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,493
  Beğenmiş
  471
  Beğenilmiş
  615

  Cevap: Corona

  Yayılmasındaki hızın ve kontrol altına alabilmenin ne kadar önemli olduğunu da sanırım en iyi şu vurguluyor:

  ÜÇÜNCÜ 100 BİN VAKAYA 4 GÜNDE ULAŞILDI

  Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre’deki merkezinde konuşan Genel Sekreter Tedros Adhanom Ghebreyesus, ilk açıklanan vakadan 100 bin vakaya ulaşmanın 67 gün sürdüğünü, ikinci 100 bin vakaya 11 günde ulaşıldığını, üçüncü 100 bin vakaya ise yalnızca dört günde ulaşıldığını söyledi.
  kurtbaba (26.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 5. #25
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,493
  Beğenmiş
  471
  Beğenilmiş
  615

  Cevap: Corona

  32 yaşındaki bir vatandaşımızın bugün ölüm haberi paylaşıldı.

  Genç kadının hastalık sürecinde twitterda kendi hesabından paylaştığı detaylar da dikkat çekici.

  7 Martta kendi hesabından şunu paylaşarak corona olduğundan bile habersiz evinde rahatsız şekilde yatıyor ve iyileşmeyi bekliyor.  2 gün sonra 9 Martta ise şunu paylaşmış:  Bu da bugün paylaşılan ölüm haberi:

  İstanbul'da 33 yaşındaki genç kadın koronavirüsten hayatını kaybetti - Gerçek Gündem


  Haber'de de 10 martta yakalandığı vurgulanmış. Hastanede tanı ise 23 Mart tarihinde konulmuş. Ancak kızın kendi yazılarından da görüldüğü üzere 7 Mart tarihinde bile virüsü çoktan kapmış zaten. Yani bununla beraber virüsün ülkemize zaten çok daha önceden girdiği de yine bir kez daha teyit edilmiş oldu. Tabi ki kuluçka süresi hastalık süreci tedavi aşaması ve bağışıklık mücadelesi derken de bu noktaya gelinebilmiş.(görebildiğim kadarıyla başka rahatsızlıkları da varmış zaten bu da sonucu etkileyen önemli bir faktör elbette)

  Diğer yazılarına da baktım twitterda ve kendi halinde doğa ve hayvan sevgisini sık sık belirtip dile getirmiş kötü biri olmadığını da gayet belli eden gencecik bir can bu kadar kolay bir şekilde bu yaşta hayata gözlerini yumdu ne yazık ki...

  Allah rahmet eylesin...

  Hastane muayene formu:  Ölüm Belgesi:  kurtbaba (26.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 6. #26
  Status
  Çevrimiçi
  Jüpiter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18 Mart 2020
  Mesajlar
  13
  Beğenmiş
  8
  Beğenilmiş
  4

  Cevap: Corona

  Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun ...
  kurtbaba (27.Mart.2020) Bunu beğendi.

 7. #27
  Status
  Çevrimdışı
  Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03 Ağustos 2013
  Mesajlar
  437
  Beğenmiş
  127
  Beğenilmiş
  82

  Cevap: Corona

  Allah Rahmet eylesin, genç yaşta giden bir Can.
  kurtbaba (26.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Tek bildiğim, hiç birşey bilmediğimdir.

 8. #28
  Status
  Çevrimdışı
  Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03 Ağustos 2013
  Mesajlar
  437
  Beğenmiş
  127
  Beğenilmiş
  82

  Cevap: Corona

  iki hafta önce Avrupada İtalya ve ispanya hariç hiç bir ülke işin Ciddiyediti anlamadı.
  ispanya ve İtalya bana göre Turizm yüzünden çok vaka yaşadı
  Amerikada ise durum daha çok ciddileşti, Nüfusun çok olmasından dolayı 1 hafta içinde vaka sayısı olarak,İtalya'yı geçebilir.
  Salı gününden itibaren iş yerinde bir tedbir aldık, 2 Gruba bölündük sabahcı ve Öğleden sonra .
  Eğer bir Grupta virus çıkarsa öteki grubu kurtarmak için.
  Allah sonumuzu hayırlı etsin.
  kurtbaba (26.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Tek bildiğim, hiç birşey bilmediğimdir.

 9. #29
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,493
  Beğenmiş
  471
  Beğenilmiş
  615

  Cevap: Corona

  Evet Amerika'da vaka sayısına da bağlı ölüm sayıları da ciddi oranda artmaya başladı.

  Bugün neredeyse tüm ülkelerde artış var. Tüm dünyada sadece bugün corona ile ölen kişi sayısı 2300 kişi...

  İspanya rekor kırdı ölü sayısı bugün tam 656 kişi. Nato'dan acil yardım istemişler.
  İtalya 683 kişi
  Amerika 164, Fransa 231, İran 143... (Bunlar yalnızca son 24 saatte ölenler ve yalnızca test yapılmış olup kayıtlı olanlar) ve hastane videoları paylaşılıyor herkes koridorlarda her noktada neredeyse tıklım tıklım oturuyor insanlar çaresiz bekliyor. Ne karantinaya alınabiliyorlar ne solunum cihazı... Bu insanların bir çoğu zaten ölecek.

  Türkiye'de ise 15 kişi daha eklenmiş ve toplam ölen sayısı 59 kabul edilmiş. Yeni eklenen vaka sayısı ise 561 ile toplam devam eden vaka sayımız 2433 oldu.

  Her ne kadar tüm dünyada sayılar eksik ve gerçekten biraz uzak olsa bile buna rağmen daha dün sabah kayıtlı vaka sayısı 320 binlerde toplam ölen sayısı ise 17 binlerde yazmıştım. Şu an ise vaka sayısı toplamı 470 bin toplam kayıtlı ölen sayısı ise 21200.

  Dün İzmir'den bir arkadaşımın tanıdıkları 40 lı yaşlarda biri ölmüş. Belirtilerin hepsi covid-19 ama ne test ne bir şey uygulanmış.
  Ölüm sebebi: Akciğer yetmezliği demişler !

  Ha bir de şöyle bir haber gördüm ama doğru yanlış bilmiyorum henüz... ama doğru ise beni şaşırtmaz.

  Çekya Kamu Sağlığı Güvenliği Bürosu, Çin’den ithal edilen COVID-19 hızlı testlerinin yüzde 80 hatalı sonuç verdiğini açıkladı.

  Testler ancak 14 gündür karantinada olan ve daha önce testi pozitif çıkmamış kişilerde kullanılabiliyor.


  Alıntı Orkun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah sonumuzu hayırlı etsin.
  Amin.
  Jüpiter (26.Mart.2020), kurtbaba (26.Mart.2020), Orkun (26.Mart.2020) Bunu beğendi.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 10. #30
  Status
  Çevrimdışı
  NİHAT BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Şubat 2012
  Mesajlar
  751
  Beğenmiş
  258
  Beğenilmiş
  31

  Cevap: Corona

  Ben uzun bir yazı yazmaktansa bodoslama gireceğim....Evet bu salgın çok can yakacak fakat sadece garibanlar değil! Ülkeler,zenginler ünlüler sistemin sevmediği yada gözden çıkardığı herkes gidici...yani bir dünya kuruluyor ve ülkemiz hainlerin elinde harcanıyor.... kısacası canbaz ipte aklı olan canbaz değil etrafına bakar...yoksa gotundeki donunu bile alırlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •