Sayfa 5 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 122 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Corona

Status
    raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    316
    Beğenilmiş
    122

Cevap: Corona

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Az önce denk gelen ülkemizdeki bir devlet hastanesinden çekilen video:

ışıktaş kemal Twitter

Türkiye'nin dört bir yanından bu tip videolar geliyor. Ülkede gerçek vaka sayısının kaç binlerde olduğunu siz hesap edin.

Allah herkeze acil sifalar versin insallah herkez en ufak etkiyle kurtulur hepimiz kapacaz sonucta amma bugun amma yarin .

Arkadaslar bol bol mantar tuketin bu sene benim tavsiyem beyaz aci mantar dedimiz dilburan deriz buralarda birde sari mantar bazi yerlerde tavuk ayada derler valla bulamayanlara kargoyla bile gonderirim.

Suan hodan ispit var

Buda bizim baceden

Bu dilburan

Bu sari mantar

Arkadaslar suan mantar zamani diil ama guzu gobe var pahali bir mantar bilirsiniz satmak icin diilde denk gelirse yemek icin toplayin.
    Yukarda fotosunu paylastim iki mantar turunden ilac yapiminda cok kullanildi icin verdim guzeldirde. Bi umuttur.
    dogadan beslenin arkadaslar yazin bol bol deniz doidye ustamdanda ozur dilerim konuyu dagitmak istemem ama bunun icinde bosuna konu acmak gereksiz bu bir tavsiye benden sifa yaradandan.
    kurtbaba (28.Mart.2020), Orkun (28.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

@raslanti

Estağfurullah ne özrü hiç olur mu öyle şey, birbirimize faydası olacak her şeyi paylaşabiliriz burada. Doğada bu virüsü bile tık diye yok edecek çaresi illa vardır şüphem yok ama kim bilir nedir ya da nelerdir ya da hangi bitkilerin bi araya gelmesi gerekir... Şu an için bol sıvı C vitamini ve bağışıklığı güçlü kılacak her şey önemli... Tavsiyeniz için teşekkürler.

-----------------

Dünya çapında haberler daha da kötüleşmeye başladı bu arada...

Bizde bugün yapılan test sayısı 7500 olarak açıklandı ve sadece test yapılabilen bu 7500 kişiden 2069 tanesi corona çıktı. Yani her 3 kişiden birine corona teşhisi konuyor. Demek ki 1 milyon insana test yapılabilse 300 bin vaka denecek ! Bugün ölen kişi sayısı 17 denmiş. (Sadece test yapılıp corona teşhisi konup da bu sebeple öldü diye kabul edilenler ! Zatürre, akciğer yetmezliği, türlü nefes darlığı problemleri ile corono teşhisi bile konamadan gözleri kapatılan belki yüzlerce kişiye de bilmesek duymasak da Allah rahmet eylesin)

Dünyada durum daha da fena...

İspanya bugün ölen sayısı 569 kişi
    İtalya 919 kişi... daha br kaç gün önce günde 400-500 kişi gömüyorlar demiştim günde 1000 kişi olmaya başlamışlar, durum kötü.

Toplam kayıtlı vaka sayısı şu an 577 bin ölen sayısı 27 bine dayandı. Sadece bugün ölen sayısı toplamı sürekli artıyor olsa da şu an 2300 kişi...

Ayrıca vaka sayısına göre dünyada 14. sıraya yükseldik bugün.

Bu arada dikkatimi çeken bir detay daha var.

Dünya çapındaki vakalarda iyileşenler ile ölen sayısı oranı da paylaşılıyor ve geçenlerde % 15 civarı ölüm yazarken düne kadar % 16 idi şu an % 17 olmuş. Bu detay da hoşuma gitmedi.

Ayrıca iyileşenlerden de yeniden corona teşhisi konan hastalar duyuldu bu da olayların üzerine ayrıca mum diken bir detaydır. Yetmeyip bu mumu yakan bir başka detay ise hiç bir kronik rahatsızlığı olmayan genç sağlıklı kişilerin hatta çocukların dahi ölmeye başladığı...

İran'da 6 yaşında, İngiltere'de sağlıklı 14 yaşında biri ve başka örnekler... ki geçenlerde bir doktor demişti zaten yaşlıları götürüyor düşüncesi yanlış, yoğun bakımda 20-45 yaşları arasında çok hasta kişi var diyerek...

Allah herkesin yardımcısı olsun.
    amero (28.Mart.2020), kurtbaba (28.Mart.2020), raslanti (27.Mart.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

Amerika artan vaka sayısına da bağlı bugün patlak verdi bugün açıkladıkları ölüm sayısı 231 kişi.

Vaka sayıları ise dün 80 bin idi şu an 100 bin...

Günün bilançosu:

Status
    Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Amerika olayı başından itibaren hafife aldı.
    Turkiyede hasta artışı ise kaygı verici.
    Tek bildiğim, hiç birşey bilmediğimdir.

Status
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

Beni asıl test yapılmayan hasta sayısı korkutuyor. Demek şu an 300 bin kişiye test yapılsa o listede kafaya oynayacağız
    amero (28.Mart.2020), kurtbaba (28.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

İspanya'da 1 günde inanılmaz artış: 832 ölü !

İspanya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte 832'ye yükseldi

24 saat içinde 5 bin 690'a, İspanya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, koronavirüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte 832'ye yükseldi. Dün 4 bin 858 olan toplam can kaybı, 24 saat içinde 5 bin 690'a, toplam vaka sayısı ise 64 bin 59'dan 72 bin 248'e yükseldi.

Dün, AB üyesi 27 ülkenin liderlerinin Kovid-19 üzerine video konferans sistemiyle yaptığı toplantıdan bir sonuç çıkmamasının ardından, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Sanchez, "Neslimizin en kötü kriziyle karşı karşıyayız. Avrupa projesinin geleceği tehlikede. Koordinasyonlu ve sağlam bir AB ile bireyselcilik arasında seçim yapıyoruz. Biz, derinden Avrupacıyız. Bu acil duruma karşı ortak cevap talep ediyoruz, adil bir toparlanma garanti ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kovid-19'dan en fazla etkilenen İspanya ve İtalya, AB toplantısında diğer üye ülkelerden "açık, güçlü ve koordineli bir mali plan" talep ederken, basına sızan bilgilerde başta Almanya ve Hollanda'nın buna karşı çıktığı bildirilmişti.
    "AB'de, koronavirüse verilecek ekonomik cevapta bölünme" başlığı atan İspanyol basını, AB liderlerinin bu uzlaşmazlığa çözüm bulmak için önlerinde 2 haftalık müzakere süresi olduğunu yazdı.

Kaynak: Haber Global

---------------------

Bu da Günün Skandalı:

Bir milletvekili oğlu elindeki covid-19 test stoğunu satışa çıkarıp instagram hesabı üzerinden sipariş alıyor...

Kemal ÖZKİRAZ Twitter
    kurtbaba (29.Mart.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

Arkadaşlar Sağlık Bakanlığı bir site Linki paylaştı, orada Türkiyedeki son duruma bakabilirsiniz.

T.C Sağlık Bakanlığı Korona Tablosu

Status
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

Ben artık listelere öylesine bakıyorum.

Asıl acı gerçekleri ve gerçek tabloyu vatandaş gösteriyor ne yazık ki:

https://video.twimg.com/ext_tw_video...mYY2A7U2fnx89Q

Ekleme: Gaziantep Belediyesi açıklama yapıp bu videodaki mezarların rutin uygulama olduğunu belirtmiş : )

Beraberinde videoyu çeken kadın ve yeğeni göz altına alınmış. Haklarında halkı paniğe sürükleme adına 2 yıldan 4 yıla işlem deniyor...

Videoyu kaldırmıyorum. Çünkü Yotubeda haber olarak da paylaşıldı. Nasılsa Gaziantep Belediyesi açıklamış. Ne olduğunu öğrenmiş olduk artık içimiz çok rahat...

Status
    Beğenmiş
    127
    Beğenilmiş
    82

DOİDYE ustam videoyu izledim, dehşet verici bir görüntü hayır açılmış Mezarlar
    Acı gerçekleri maalesef her Devlet saklı tutuyor, ben bunu aşırı derecede panik yaşanmasın diye yapıyorlar
    Tek doğru bulmadığım olay her konuda Devlete yüklenmek, artık birlik olma vaktidir
    Vatandaş biraz kurallara uysun artık.

Almanların güzel bir lafı aklıma geldi
    Such nicht den Schuldigen, finde eine Lösung yani Suçluyu arama bir çözüm bul.

Status
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    615

Bir de Türkler adına benim lafım var:

Suçlular belliyse çözüm aramaya da gerek yoktur.

Diyelim ki İtalya sayıları saklamıyor. (saklanmış hali buysa zaten düşünemedim orayı) İnsanlar nasıl panik oldu nereyi yağmaladılar yakıp yıktılar, meclisi mi bastılar devrim mi oldu ne oldu ? Ha böyle devam ederseler olur yakındır ona da şaşırmam orada artık.

Fakat sayıları saklarsanız halk durumu bilmezse önlem de almaz. Bilakis korkutacaksın ki vatandaşını, durumun vahametini göstereceksin ki sen bir yasak koymasan bile adımı atamayacak dışarı sağlığı için. Korkup kafasını camdan bile çıkarmayacak...

Çözüm mü ? Çözümler kolay ki değerli kardeşim. Sadece işlerine gelmiyor.

Ben her çözümü sunsam ne olacak uygulanmadıktan sonra ! Yoksa çözümler basit idi gayet... En azından oluşan ve ilerleyen günlerde oluşacak duruma kıyasla çok daha kolay maliyeti çok daha az olacaktı.

1) Avrupa'ya sıçrayıp olaylar başını alıp gittiği anda ülkende isterse 1 tane vaka olmasın tak diye sınırlarını kapatacaksın. Ne içeri ne dışarı...

Hadi bunu kimseyi zora sokmadan kolaylaştıralım... ya da olması gerektiği gibi... Dışarıdaki vatandaşlarımız gelmek mi istiyor ya da gelmek zorunda mı ?

Çözüm: Hemen havalimanlarında çadır karantina ortamı hazırlayıp inen uçakları sırayla kaptanından hostesine her yolcuyu 2 hafta karantinaya alacaksın. (Bunlar maliyeti koskoca bir devlet için yüksek değil) kaldı ki zaten ülkende vaka yokken ya da varsa da minimum düzeyde iken dışarıdan gelecekler sayısı da 1 milyon kişi değil... depremde evlerini kaybedenler aylarca çadırda yaşadı umreden de gelse seyahatten de gelse öğrenci de olsa 2 haftada kimseye bir şey olmaz haval imanında misafir edilsinler.

Bu arada dışarı uçuş komple yasaklanacak. Sadece içeri o da sadece kendi vatandaşların ! Öyle elin Amerikalısı Avrupalısı bilmem nerelisi gezmeye gelemeyecek üzgünüm.

Umre (21 bin kişi) tak diye asla sokmayacaksın asla... öğrenci kafilesi de olsa fark etmez. Hemen belli sayılara ayırıp kafile kafile alacaksın (1000 er 1000 er) diğer kişilerin yurt dışında hangi ülkede ise hemen ya karantina noktası adına o ülkelerle konuşup yer ayarlayacaksın (oradaki insanlara da bulaşmasın) ya bir yer kiralayıp bir süre onları orada misafir edeceksin ve koskoca bir devlet olarak onların aktarımları devam ederken henüz sırası gelmeyenlerin giderlerini bizim devletimiz cebinin cebinin cebiyle kolayca karşılar.

Buralarda batırdık mı ? Geri dönüşü yok mu ? O zaman anlık duruma göre hemen yeni çözümler gelir... Gelmelidir.

Okullar kapatıldı di mi çok güzel ama yanlış. Önce tüm öğrencilerin seyahatini yasaklayacaksın. Üniversitedeki ailesinin yanına gitmeye kalkmasın ! otogarları hava limanlarını doldurmasınlar. Bunu yasaklayıp ardından okulları tatil edeceksin ! Bu kadar basit bak. Otursun evinde bir süre ölmez...

Avm başta olmak üzere kalabalık bulunan her ortam cami, park fark etmez, tamamını o gün yasaklayacaksın bugün değil ! Tüm ülkeyi sardıktan sonra değil ! avmleri kafeleri kapatacaksın ki öğrenciler evinden çıkmasın okulların kapanmasını tatil zannetmesin. Bunun da ayrıca duyurusunu yapacaksın ve öğrencilerin arkadaş grubu olarak dahi bir araya gelmesini yasaklayacaksın. Öğrenci okul olsa da olmasa da masrafları aynı evinde otursun işte ne güzel... hiç bir zorunluluğu yok.

Hadi Çin neyse dendi tüm dünya umursamadı ama Avrupa bile neler neler geçirdi günlerce bizde hala önlem alınmadı. Ne bekleniyordu ki ? Dünyanın dört bir yanından vızır vızır uçuşlar devam ederken günde milyon insan içeri dışarı hareket ederken Avrupa'da kalacağı mı zannediliyordu virüsün gerçekten ?

Tv ye çıkıp halkından rica etmeyeceksin böyle şeyin ricası mı olur ? Ohal ne zaman verilecek ? Sağlık sistemi çökünce mi ? Geçen her saat bile önemliyken daha ne kadar bekleyeceğiz neden bekliyoruz sokağa çıkma yasağı için ? Neden beklendiğini ben çok iyi biliyorum da söylemek istemiyorum.

2 hafta ya hu sadece 2 hafta en başından sokağa çıkma yasağı verilseydi 2 haftada kimse ölmez kimse fakirleşmez kimseye bir şey olmaz ve yayılmazdı. Hem de önümüzü görürdük çıkacak 3-5 vakaya güle oynaya bakardı doktorlar...

İngiltere'de kafesi olan adama devleti 10 bin pound verip sen sıkma canını dedi. Avrupa aynı şekilde... Bizde söyleneneleri hiç dile getirmeyeyim sıkıntı çıkar.

Toplumun inanılmaz bir kesimi zaten kör cahil... Art niyetli ya da zeka seviyesi inanılmaz düşük kişiler o bu derken bu rica herkeste aynı etkiyi yaratır mı hiç ? ricalık bir durum mu bu ?

Test neden temin edilemiyor ? Testler neden stoklanıyor da ünlüsüne iş adamına bürokratların çocuklarına sattırılıyor ? Hem de hastane köşelerinde çaresizce genç yaşlı insanlar beklemeye devam ederken ? Bu durumun maddi çıkar hesabını yapanlar, ülke bu haldeyken buna izin verenler vesilen olanlar; bu virüse umarım ilk yakalanıp da bağışıklık sistemleri de umarım güçsüz olanlar olur. Hepsi gitsin bu zihniyette olan 1 kişi kalmasın corona hepsini süpürsün alıp götürsün.

Hastanelerde doktorlar bangır bangır maskemiz yok diyor. Virüs kapıyoruz diyor... Sen koskoca bir devlet olarak maske üreten herkesin illegal merdiven altı üretim diyerek baskın yap toplat, kendi hastanelerine gereken maskeleri temin etme sonra yurt dışına maske sat. Nasıl yani ?

Ben devlet olsam her gün milyon maske ürettiririm. O maskelerin günlük kullanıp atılanları aşırı zahmetli değil. Doktor adam hastaneden yazdı gidip maaşımın yarısı ile maske aldım diye... Hadi 1 aldı 2 aldı nereye kadar alacak doktor bile olsa... E madem hastaneler bu durumda biz nasıl maske satabiliyoruz başka yere ?

Buna ben bir vatandaş olarak nasıl çözüm bulayım sen söyle ? Belli ki fabrikam olsa üreteyim desem devletten izin istesem hayır denecek !

İstifa eden doktorlar neden ediyor sanıyorsunuz ? Vatan haini olduklarından değil, devleti sahip çıkmadığı için... pisi pisine gideceklerini gördükleri için... arkadaşları teker teker yoğun bakıma alındığı için...

Yoksa herkes canla başla birlik olsa beraberlik olabilse zaten tıp öğrencileri bile koşa koşa hastanelere gider hocalarına yardıma... Yeter ki devlet önce bir güven versin güç versin destek versin gerçekten vatandaşını umursadğını göstersin.

Ben olaya asla parti olarak bakmam. Ben bu konuda cins biriyimdir. Benim prensibim şahısların yetkililerin ne yaptığıdır, icraatlardır. Kişisel düşünceleri, inançları, siyasi fikirleri umrumda olmaz. Günde 25 vakit namaz kılmış ya da 3 büyük rakı devirmiş umursamam yadırgamam asla... ve rahatsız etmez. Özel yaşamında kimin neye inandığı ne yaptığına karışma lüksüm yok. Vatanına milletine faydası olan kimse desteklerim.

Fakat bir vatandaş olarak devletimi eleştirme hakkına sahibim. Bu siyaset değildir işte. Başta kimin olduğu hiç önemli değil. Ne yapılıyor ne yapılmıyor ya da yapılıyor mu buna bakarım ve görürüm de...

Yönetimimiz sakladığı sayılarla kaos yaratmamak değil "tamam bizde de ölenler var ama berbat durumda da değiliz" imajı vermeye çalışıyor sadece ne kaosu... o bahanesi... Yoksa onlar gerçeği bilmiyor mu sanki farkında değiller mi durumun ? Bize gösterilen sayaç haricinde onlara gösterilen sayaçlar yok mu ? Tüm Türkiyede son 6 ayda zatürre nefes darlığı akciğer yetmezliği sebnepleri ile öldü dye belirtilen hastaları hafta hafta yazsınlar, sonra da sadece son 2 haftayı açıklasınlar da görelim durumun vahametini...

Şehirler neden açıklanmadı günlerce ?

Çünkü ölü sayısı ile beraber şehirleri de verirsen insanlar bulunduğu yerdeki akraba eş dost bildikleri ölüleri paylaşmaya başlayınca ortaya çıkar gerçek ama şehir vermezsen 17 ölü var der geçersen (ki ne 17 si... ) o zaman sen 17 dediğinde ben ölen komuşumun, akrabamın bilmem kimin o 17 den biri olduğunu zannetmeye devam ederim ; )

Biz şu an hiç bir etaptan geçemedik ki... Şu noktaya gelmemesi getirilmemesi kolaydı... Fakat baştan sonra yanlış götürülen bir süreç ardından taşan süte artık ne sen ne ben kimse bir şey yapamaz. Geçmiş olsun. Süt taştı tüp söndü... Sadece gaz kaçırıyor...

Şu an birlik beraberlik içinde zaten yapabileceğimiz en doğru şey "evde kalmak" tır. Ben evdeyim. Çıkmak zorundayım diyenlere de şunu diyeyim.

Ben de çıkmak zorundayım. Çıkmadığım her ay bana 5-6 bin tl girecek. Net. Buna rağmen çıkmıyorum. Kenarda birikimim olmadığı halde... Bir vatandaş olarak hem kendimi, hem halkını hem devletini düşünen bir birey olarak çıkmıyorum ki daha da yayılmasın yayılmasına vesile olunmasın ve hasta sayısı minimumda kalabilsin diye... Hastaneler ağzına kadar dolup 2 hafta sonra biz de İtalya gibi olmayalım diye

Devlete yüklenmeyeyim de kime yükleneyim ? Halka zaten yüklendim yükleneceğim kadar. Hastanede adamı bırakmıyorlar diye hastane çalışanlarının yüzüne tükürüyor üflüyor kafaya bak kafaya...

Bir başkası karantinadaki hastayı göstermediği yanına sokmadığı için güvenlik görevlisini bıçaklıyor. Zihniyete bak zekaya bak... Böyleleri zaten yaşamasın bi zahmet de topluma bir faydaları olsun...

Yüklenme dediğiniz devlet büyüğü çıkıp şaka gibi "herkes kendi ohalini ilan edebilir" diyor.

Fakat şu dakikadan sonra üzgünüm çare kalmadı.

1 ay sonra açıklasalar da açıklamalar da binlerce vatandaşımız yok yere ölmüş olacak. Bu zaten kabak gibi ortada... on binlerce vatandaşımız da türlü sebeple hastane koridorlarında sürünecek, yaşam mücadelesi verecek...

En baştan sadece 2 hafta kimse çıkmayıp virüs kapanlara da gereken müdahale zamanında doğru yerde ve doğru şekilde kimseye yayılmadan yapılsaydı 3. hafta herkes elini kolunu sallayarak istediği yere giderdi ya da hastaneler bu durumda olmazdı.

Vatandaşımmız da uysun bi zahmet demek çözüm değil ki... Keşke o kadar kolay olabilse...

Şimdi ne oldu ?

Uzatmadan söyleyeyim:

Bunlar iyi günlerimiz.

Vatana millete hayırlı olsun

Not: Kesinlikle amacım siyaset değildir. Arada da belirttiğim gibi ben durum tespiti ve değerlendirmesi yaptım yalnızca hangi bakan hangi partiden kim kimden vs bilmem bakmam takip etmem... forumda zaten siyaset yasak... Kaldı ki ben zaten siyasetten anlamam sevmem de... Ha bir vatandaş olarak zaten ortada olan videolar, gerçekler, doktorların dedikleri, vatandaşların dedikleri ortadaki gerçekleri yalnızca durum değerlendirmesi adına bir araya toplayıp sunmak da kurallarımıza aykırı ise cezası neyse söylensin ben kendime bizzat uygulayayım.

Herkes kendini korusun, hastanelere şu dönem yaklaşmasın, altına işemek üzere olan kişinin son anda yetişmesi gibi gerçekten aciliyeti olmayan adımını atmasın dışarı, herkes kendine baksın bağışıklık sistemini güçlü tutsun, bu virüsle öyle de böyle de tanışacağız.

Dedim ya Allah yardımcımız olsun...

Yine Türklerin ünlü bir başka sözüyle bitireyim müsadenle

İmam osurursa cemaat sıçar

Hayırlı sabahlar
    kurtbaba (29.Mart.2020), Orkun (29.Mart.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)