Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Süt Parası

Status
    bg_gocmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    2

Süt Parası

Herkese selamlar , malum sıkıntılar günlerdeyiz ,biraz kafamız dağılsın sohbet olsun.Öncelikle benim bu konularda bilgim tecrübem yoktur,dede'den ata'dan kalma ilgim var, okumayı da dinlemeyi de severim yazacağım konu hakkında bilgisi,tecrübesi olan ustalar yazarsa,anlatırsa sevinirim.Sene 2008 Bulgaristan'a doğduğum köye,ilk kez bölgeyi ziyaret amaçlı dedem ile birlikte gittik,bölgeyi gezerken tabi dedem anlatıyor şu tarafta eski pınar vardı,karşıki tepe filan tepesi eskiden savaşmışlar orada,bana bölgeyi anlatıyor,sonra arazide ağaçlıkta gezerken ileride 2 kişiyi birşeyler ile uğraşırken gördük,bir tanesinin elinde bir sopa benzeri alet sağa sola sallıyor,mesafe yakın olmadığı için anlamıyorum ama dedem anlamış o tarafa gitmeyelim dedi,bende ısrar ettim bir şey olmaz gidelim diyerek,adamlara yaklaşınca tabi bi tedirgin oldular ama bende aletin sesini duyunca ne olduğunu anladım,selam verdik rast gele dedik,kısa sohbet ettik bizden sıkıntı olmayacağını anlayınca işlerine devam ettiler bir süre sonra aletten sinyal aldıkları yeri kazınca küp çıktı meydana,bir tarafını kırdılar içinden 25 kuruş ile 50 kuruş ortası bir büyüklükte yeşil renkli paralar çıktı,konu hakkında bilgim olmadığı için sordum ,süt parası bunlar değersiz tanesini 3,5 liradan alıyorlar dediler,bizde klay gelsin diyip yolumuza devam ettik,dedeme sorduğumda eski zamanda köylerde alışveriş kullanılan paralar olduğunu söyledi.Şimdi uzun uzun yazdım,ustalar bu konuda bilgisini tecrübesini paylaşır anlatırsa seve seve okurum hem vakit geçer hem kafamız biraz dağılır,Herkese hayırlı günler.
    poseidon2023 (08.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    poseidon2023 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,101
    Beğenilmiş
    504

Cevap: Süt Parası

Aleyküm selam hoş geldin

süt parası hangi anlamda kullanmışlar sizin orda anlamadım küp içinden cıkan paralar bakır bu paralar zamanla yeşil gibi rek alır

örnekteki gibi
    1.jpg

bunun cıktıgı yerde cevrede başka paralar daha olacak
    bg_gocmen (08.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    bg_gocmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    2

Birebir aynısıydı ustam teşekkürler,eskiden öyle derlermiş artık değerinden dolayımı yoksa başka bir anlamı mı var bilmiyorum, çevresinde mutlaka dahasıda vardır belki bulmuşlardır belkide duruyordur,geçmiş zaman yanlış hatırlamıyorsam arayıp bulanlar bursa yada istanbuldan geldiklerini söylemişlerdi,yukarıda yazdığım gibi dededen,atadan kalma anlatılanlar çok,uzun zamandır da gidip bölgeyi gezmek kısmet olmadı,yoksa anlatılan hikaye çok doğruluğu nedir gidip bakmak araştırmak kısmet olmadı
    poseidon2023 (08.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Status
    poseidon2023 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,101
    Beğenilmiş
    504

ateş olmayan yerden duman cıkmaz derler o dönemde kullanılan paralar tabiyki deyerliydiki küpler bakraclar içine konup saklamışlar şu anda bunlar tarihi eser ama piyasa bu tip mazemeye doydugu için deyerleri düşük çok basıldıgı iküpün içinde bir tane nadir basılmış para cıkar bir kilo altından daha deyerlidir
    bg_gocmen (08.Nisan.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)