Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaya Kasa Nasıl Olur ? İşte Böyle... İşaretleri Bozmayalım

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

Kaya Kasa Nasıl Olur ? İşte Böyle... İşaretleri Bozmayalım

Merhaba değerli Define Yolu ailesi

uzun süredir bu konuya değinmek istiyordum ama bir türlü fırsat bulamadım. Biliyorsunuz hep bir müjde ya da kasa arayışı söz konusu (tabi ki ikisi bambaşka şeyler) Ancak sırf kasa zannedildiği ya da umut edildiği için yanlışlıkla ya da istemeden bile olsa yok edilen işaretlerin haddi hesabı yok...

Not: Bu konuyu da sırf daha fazla kişi görebilsin diye bu bölüme özellikle açtım şimdilik ama bir süre sonra bizzat ve kalıcı olarak Ar-Ge bölümüne taşıyacağım.

Şimdi burada hiç bir bilgiye bile gerek olmadan önce temel mantıkta vurgulamak istediğim bir kaç madde var.

1) Kasayı hazırlayan kişi kapattığı noktaya dönüp önce bir kendi bakar ve diğer kısımlara ne kadar uyum gösterdiğini kontrol eder.

Yani bir kasa asla ben buradayım demez kolay kolay... Aslında der, demek zorunda ve illa bir püf noktası vardır ama onu öyle metrelerce geriden tık diye göremezsiniz. Yanında bile olsanız üzerindeki işçilik detayları illa yine dedirtmez. Metrelerce mesafeden sırf bir işçilik yakaladınız diye hemen kasa şüphesi ile o noktayı hırpalamayın çünkü büyüüüük ihtimalle bir işareti bozacaksınız demektir. Kısacası hiç kimse "ben yiyemedim nasip olmadı bari al sen ye ama aynı zamanda ben bir salağım böyle noktayı belli ederek boşuna uğraştım" demez.

2) Hiç bir şey yapamıyorsanız kendinizi emanetinizi saklayan kişi yerine koyun ve şüphelendiğiniz noktaya alıcı gözüyle bakın.

O şüphe ettiğiniz nokta sizin oraya bir şey sakladıktan sonra kapatıp gitmiş ve kafanız rahat şekilde uyuyabileceğiniz kadar doğal duruyor mu ? Evet kendinize bu soruyu sorun o noktaya bakarken.

Çok da uzatmadan bir kaç örnekle devam edelim en iyisi.

Bunlardan bir kaç sene evvel yalan olmasın başka bir sitede gözüme takılan bir fotoğraf. biri konu açmış herkes her zamanki gibi atıp tutmuş sallamış geçmişti. Ben başka yerlerde pek takılmam ama nadiren de olsa bir göz ucuyla bakabiliyor insan bazen ya da google da bir şey ararken link yönlendiriyor falan. Neyse bu birazdan göstereceğim fotoğraftaki şey kasa şüphesiyle kırılmış. Üzüldüm, gerçekten üzüldüm. Çünkü inanılmaz basit ve bariz bir işaret idi. Dahası onu kasa zannedebilmek büyük bir başarıydı benim için. Ne konuyu açanı hatırlıyorum ne de tanıyorum. Belki o arkadaş burada da var, belki burada da açtı daha önce bu konuyu bilmiyorum görmedim ama olsa da umrumda değil açıkçası. Zaten olan olmuş.

Bunun kasa olma ihtimali % SIFIR arkadaşlar:

Yukarıda gördüğünüz şey net bir işarettir. Daha doğrusu bir zamanlar işaretti. Zaten kıran kişi de bir şey çıkmadığını belirtmişti ki bu son derece beklenen durum idi zaten.

Peki neden kasa değil bu örnekteki ?

1) Açık bir alanda böyle bariz görünen bir şeyin içine bir şey saklamanız için beyinsiz olmak lazım.
    2) İşaret olduğunu teyit eden ve zaten neler dediğini de söyleyen detaylara sahip

Gelelim başka örneklere:

Yukarıdaki örnek yine açık alanda tonlarca ağırlıkta büyükçe bir yerli kayanın tıraşlanmış bir yüzeyinde bulunuyor. Bakın buna doğal demiyorum. Tabi ki doğal değil ama açık alanda belki 20-30 metreden bile kolayca görünecek bu kısım kesilip sonra oraya zorla bile sokulmuş olsa fark etmez. Kimse böyle bariz bir noktaya bir şey koymaz. Değerli şeyler saklayan insanların zekasını bu derece hafife almak onlara yapılacak ayıbın alasıdır. Hem de bugünkü insanlardan çoğunun daha zeki olduğunu düşünürsek bu kişileri bu kadar hafife almak inanılmaz komiktir.

En basit şahıs gömüleri dediğimiz şeyler bile böyle kolayca tespit edilemeyecek iken nasıl böyle bir noktadan kasa diye şüphe edilebiliyor ? Buna ihtimal vermek bile komik...

Neyse başka örneklere geçelim.

İşte bu doğal diyebileceğiniz hatta çoğunluğun doğal olduğuna emin olacağı bu nokta gayet şüpheli bir nokta. Bunun birden fazla sebebi olsa da sır olanı ne yazık ki paylaşamayıp en azından bir başka sebebi paylaşacağım.

Kareye aldığım kısmın içini alıcı gözüyle sakince iyi inceleyin. Kendi içinde ayrıca belli belirsiz tam köşeli olmasa da karemsi ve doğal yapıya tam anlamıyla uyum göstermeyen bir karemsi hat mevcut. Daha net görünsün diye üzerini çizmeyip siyah çerçeveyi biraz genişçe aldım.

Neden kasa ya da cep ya da müjde umulan yerler bariz hem de 5 yaşında çocuğun bile farklılıkları hemen ayırt edebileceği kadar bariz yerlerde sanıyoruz, arıyoruz, umuyoruz aklım almıyor.

Devam edelim...

İşte açılmamış bir kaya kasanın kapalı halinin görüntüsü böyle olabilir. Yani doğal gibi, doğala uydurulmuş ve 1 metreden de baksanız fark edilemeyecek şekilde... Zaten olması gereken budur.Şimdi vereceğim örnek ise bunun hemen dibi ve aynı yüzeye sahip olup kaya kasanın açılmış halidir:

İşte demek istediğim bu... Bir kasanın kapalı halini öyle tak diye anlayamazsınız. Saklayanlar aptal değil. elbette ele verecek püf noktalar var yok diyemem buna ama bariz bir işçilik örneğinin kasa olma ihtimali % 1 bile değil ise işaret olma ihtimali ise % 99 ve üzeridir. Siz de hemen kolayca gördüğünüz her işçiliği kasadır belki diyerek yalnızca işaret bozmaya ya da komple yok etmeye devam edersiniz ne yazık ki...

Şimdi gelelim farklı ve daha büyükçe bir örneğe...

Kasa hatta ne kasası direkt giriş olabilecek bir noktaya... girişlerin de büyüüüüük çoğunluğunda mantık aynıdır. Gel buyur burası demezler... Ya görmeyi bileceksin ya da görmeyi bileceksin... Ancak zaten kolundan tutup getirdiğin 5-10 yaşında bir çocuğun bile kabak gibi göreceği yer giriş olamaz. Arazide türlü benzer noktayı kapı giriş sanıyorsunuz gördükçe çıldırıyorum. Birazdan göreceğiniz örnektekine benzer gerçek girişler var mı evet var ama onlar da zaten içeriden kapatılmış oluyor ve oradan açma ihtimaliniz sıfıra yakın oluyor...

Neyse örneğimize geçelim ne demek istediğimi daha iyi anlayın ve lütfen numaralandırılmış sırayla ilerleyin.

Yani siz benzer bir noktada olası gerçek girişin dibinde olup dünyadan haberiniz olmadan ruhunuz bile duymadan orada kabak gibi duran yeri giriş zannetmeye devam edersiniz. Oysa giriş yine yanı başınızda olsa bile göremez bilemezsiniz.

Ha bu örnekte sol üst kısım da illa % 100 giriş ya da kasa diyemem bu kayanın tamamı zaten işçilik ve türlü kısmında farklı tip işçilik örnekleri de var ve bu kayalığın asıl geniş açı bir fotoğrafı var ki of of of... Bu kapı gibi duran yer bir devenin kulağı ebatında...

Ancak sol üst kısım gayet doğala uydurma çabası verilmiş daha da doğrusu arkasındaki yüzeye benzetilmiş bir sıvama örneğine benziyor. Bu yüzden de oldukça şüpheli bir kısımdır. En azından benim için bakılabilecek kontrol edilebilecek bir noktadır. Kimileri inansa da inanmasa da bundan daha doğal girişler gördüm biliyorum. Açılmamış bildiğim yerleri göstersem yok artık dersiniz doğaldan ayırt edemezsiniz !

Devam edelim:

Bunun net halini paylaşabilmeyi çok isterdim. Arkadaki top kafa adamı bariz görmenizi isterdim. Neyse açılmış gerçek bir kasadır.

Devam edelim...

Üst kısımda sansürlediğim yerde yine kolayca fark edilen bariz bir işçilik olan nokta vardı. Ancak çerçeveye alırken onu belli edecek kısmı da çizmiş bulundum ve o haliyle paylaşınca mesajı verememiş olacağımdan komple kapattım. Başka bir şey yok yani. Aslında şu karede alt kareye aldığım yer bile bana göre biraz fazla bariz ama yine de o kısım hele ki orada olup bir metre sağdan soldan vs bakarken büyük ihtimalle gayet doğala uydurulmuş ya da orada iken çevresinden fazla ayırt edilemeyecek bir yüzey şeklinde sıvanmıştır. Bu açı ise şansa denk gelmiş olabilir. Yine çok eski bir konudan bu fotoğraf ve gözüme o kısım iliştiği için örnek olması adına göstermek istedim. Dediğim gibi buranın net ve detaylı fotoğraflarını görmedim ama giriş de olsa (ki olabilir tepeden girilen yerler de var) kasa da olsa işte bu tip yerden çıkabilir.

Bu açılmış gerçek bir kasa örneğidir ve dahası kapalı bir alandadır. Yani kasa zaten kapalı bir alanda olduğu halde dahi yüzey ayrıca güzelce sıvanıp çevresinden ayırt edilemeyecek hale getirilmiş. Bu bile böyleyken adamlar hiç kalkıp da açık arazide kabak gibi kasayı belli eder mi ? Buna gerçekten ihtimal veriyor musunuz ?

Gerekirse üzerinde oturduğun dinlendiğin taşta bile olur ama aklına gelmeyecek yerde olur, gözünün önündeki bariz noktada değil ! Bunu artık anlamak zorundayız çünkü memlekette işaret kalmadı bu mantık yüzünden...

Bu son örnek buradan. Bir kaç sene önce bir arkadaşımız paylaşmıştı ve kasa olabilir diyerek işaret olan kısımlara çarpı koyanlar olmuştu. Kahrımdan ölmüştüm. Özelden yer sahibine ulaşıp "sakın zarar verme kasa falan yok" demek zorunda kaldım yalan değil. Bu durum zaten sadece bu görsel için değil... Seneler içinde burada türlü konuda benzer örnekler gördüm, gördük, görmüşsünüzdür eminim.

Sol üstte "bu da kasa değil işarettir" dediğim alan aslında ana işaretin devamı niteliğindedir.

İşaretler her zaman tek bir şey söylemez ! Direkt yön ve mesafe veren işaretler başkadır, dolaylı bilgi ve mesaj veren ya da türlü şifresi olan işaretler başkadır.

Ha bir de yüzeyde olmayıp toprak altında saklı olan işaretler de oldukça fazladır ki çok şükür onu büyük çoğunluk bilmiyor ya da zaten bulamıyor. En azından ona seviniyorum. Çünkü onlar da kolayca ortaya çıkarılsa eminim onlardan da eser kalmazdı bugüne... Ancak yine çok şükür ki onları ancak işin erbabı bulabilip eliyle koymuş gibi olması gerektiği noktadan ve derinlikten çıkarabileceği için kimse bozamıyor zarar vermeiyor vs.

Bir de ayrıca zamanla toprak birikmesi yüzünden özellikle kaya dibine yapılmış bazı işaretler de doğal yollarla kapanmıştır ki ona da yine şükür diyorum... Yani bir kaya gördüğünüzde kendisi doğal olsa bile yeri sağlam yerli kaya dediğimiz türde ise bilemezsiniz belki de çevresini dibinden bir kaç karış açsanız karşınıza bir işaret çıkmayacağının garantisi yoktur. Olaki bu tip bir durumda bir şey denk gelirse de yine lütfen kırmayın.

Toparlayacak olursam;

bazı durumların istisnaları var yalan değil. Bariz ötesi bir işaret hatta süsleme amacıyla yapılmış kocaman bir çerçevenin kendisinden dahi giriş çıkabiliyor bu doğru fakat bunlar istisnadır. Çok çok çok azdır.

Hele ki arazide sırf bir gariplik var kayanın bu kısmında minvalinde ele alarak sırf ucundan kıyısından bir işçiliği görebildiniz diye hemen yok etmeyin, kasadır belki demeyin. Çünkü evet işçilik olabilir ama o işaret de olabilir. Hatta büyük ihtimalle zaten bir işarettir çünkü kasa işaretini hemen kolayca gö-re-mez-si-niiiiiz

Bazı püflerden bahsetmiştim yukarıda. En azındna bir tanesini yazayım hadi çünkü zaten bir çoğumuzun bildiği bir detay.

son nokta işaretinin ebatı. Zaman zaman belki yapılan yorumlarda görmüşsünüzdür "5 cm den ufak işaretler son nokta verebilir" vb yazanları. Doğru bir ifadedir. Hatta daha bile ufak olabilir.

Misal ister giriş olsun ister kasa tırnak kadar (abartmıyorum) daha bile ufak ama ancak kayayı öper mesafede görebileceğiniz bariz bir sembol, çarpı ya da işaret size evet doğru noktayı bulduğunuzu söyleyebilir. Ancak o durumda dahi bir şeye emin olmak zorundasınız. O da en az yarım metre yarı çaplı çevresinde başka en ufak bir detay olmadığına ! Bu ister incecik bir çizgi murçla ya da çivi benzeri bir şeyin ucuyla yapılmış hat şeklinde minicik kanal olsun ister bir çivi deliği gibi delik ister başka detaylar. Gerçekten hiç bir şey olmayıp yalnızca minicik tek bir detayı genişçe bir yüzeyde tek başına bulabildiyseniz evet son nokta olma ihtimali gayet vardır.

Sonuç olarak zaten türlü sebeple işaret kalmamış ve yok edilmiş olan ülkemizde bu işi yapıyorsak bile lütfen hakkını vererek yapalım yapmaya çalışalım ya da yalnızca hobi amaçlı arazide dolaşalalım. Yani bilmeyen yapamayan ya da emin olmayan da en azından zarar verip daha da yok etmesin.

Yok olan yalnızca işaretler değil arkadaşlar, işaretin yok olması demek gömünün de sırra kadem basması anlamına geliyor. Yazık günah. Bir yandan toprağın atında kalmasın kime ne faydası var derken diğer yandan da saklayanlara gümüş tepside saklı kalacağının garantisini sunar gibi işaretleri yok etmeyelim.

Çözüm çok basit aslında:

Bilmiyorsan dokunma, açma, kurcalama, zarar verme
    % 100 emin değilsen zarar verme
    Belki olabilir düşüncesiyle işçilik olan noktalara zarar verme

Bu kapalıdan tesadüfen çıkan bazı işaretler için de geçerlidir. Adam bir yeri açmaya başlıyor. Şans bu ya da 80 cm de bir kapalı işaret buluyor. Buluyor ama bu sefer de onu yok ediyor. Çıkarırken ne yönünü umursuyor ne de onun ölçülü olabileceğini düşünüyor ve atıp geçiyor.

Sonuç ? Aynı. Geçmiş olsun.

Konu altında açılmış kasa örnekleri paylaşabilir ya da kasa olduğunu düşündüğünüz inandığınız şüphelendiğiniz kısımları paylaşıp fikir alışverişi yapabiliriz. A dan Z ye her açıdan ele alıp en azından işaret olmadığına hemfikir olduktan sonra dilediğiniz şekilde gerekli kontrollerinizi uygulayabilirsiniz.

Size açılmış bir yerin (hem de kasa değil direkt giriş) açılmadan önceki görselini de göstermek isterdim ama o fotoğraflar biraz sorun teşkil edeceğinden dolayı gösteremiyorum. Sadece şu kadarını belirteyim ki açılmamış haline 100 kişinin 99 u doğal derdi. İşçilik bile olduğunu düşünmezdi. Bu kadarına emin olabilirsiniz. Hele ki aramızdaki doğal tayfacı biri şüphe etse o noktada eminim dalga bile geçerdi laf atarak... Çok biliyorlar ya hepsi arkeoloji uzmanı ya o bakımdan... Neyse

Bu konuda daha değinmek istediğim ve bazı alt dalları gibi detaylar olsa da daha fazla uzatmak istemiyorum.

Kendi adıma demek isterim ki size hiç bir noktanın giriş ya da kasa olduğunu her zaman % 100 garanti edemem (yerine göre ederim de) ancak duruma göre çoğu noktanın giriş ya da kasa olmadığını/olmayacağını/olamayacağını fotoğrafın netliğine de bağlı daha çok garanti edebilirim.

Amacım da bir şey kanıtlamak değil kimseyi yadırgamak ya da yermek değil ama sadece 4 senede burada gördüklerim bile beni yeterince üzdü üzüyor. Seneler içinde çeşitli sebeplerle zaten az işaret yok edilmemiş iken bari kalanları koruyalım kollayalım. Bu kadar basit hatalarla geri dönüşü olmayacak şekilde bir çuval inciri berbat etmeyelim.

Paylaşacağınız noktalarda en azından işaret olduğuna emin olduğum/olduğumuz, tespit ettiğimiz ya da edebildiğimiz kısımlar olursa boş yere zarar verilmemiş olacaktır diyor herkese güzel bir sabah diliyorum.

Bundan sonra arazide bariz gördüğünüz kısımlara "kasadır belki" demeden önce bu konuyu ve görselleri gözünüz önüne getirip hemen elinizdeki aletlere sarılmamanızı, tekrar tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum. Ustalarımızdan bazılarının seneler içinde bir kaç kez dediği gibi "bin kere ölç bir kere biç."

Faydası olabilmesi dileğimle Saygı ve selamlar
    **gezgin** (09.Ağustos.2020), 4LF4 (28.Temmuz.2020), amero (28.Temmuz.2020), Anaksanamun (21.Ocak.2021), aslan81 (08.Nisan.2021), Avcı3456 (07.Ağustos.2020), aziha (28.Temmuz.2020), Bahtsızbedevi (10.Ağustos.2020), Bilge dede (30.Temmuz.2020), bozkurt26 (28.Temmuz.2020), cado (28.Temmuz.2020), defineci11 (03.Ağustos.2020), efulim (28.Temmuz.2020), gezgin_99 (03.Ağustos.2020), Hakkari li (04.Ağustos.2020), horatepeli- (27.Kasım.2020), Kayip kepenek (05.Mart.2021), kurtbaba (04.Ağustos.2020), KUTAY (04.Ağustos.2020), mortal kombat (28.Temmuz.2020), nurum52 (30.Temmuz.2020), Orkun (22.Kasım.2020), OxyGeN_34 (03.Kasım.2020), poseidon2023 (28.Temmuz.2020), Selcuk2828 (06.Nisan.2021), TEVFİK (18.Kasım.2020), trapper (29.Temmuz.2020), yağmurcu (28.Temmuz.2020), Yanlızefe (04.Ağustos.2020), şahin88 (18.Kasım.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

Cevap: Kaya Kasa Nasıl Olur ? İşte Böyle... İşaretleri Bozmayalım

Size açılmış ve bizzat gidip elimle koymuş gibi bulduğum farklı bir kasa türünü de göstermek istiyorum.

Bu kasanın yerini
    @OMEGA ustanın bilgisiyle buldum yalan yok. Ancak usta bunu bana özel vermemişti çooook eski yazılarından birinde sözel anlatımı sayesinde yeri tespit ettim oturduğum yerde ve gidip gerçekten elimle koymuş gibi buldum ama açılmıştı ne yazık ki... Yani aslında o zamanında verilen bilgi hepimize hepinize verilmiş değerli bir bilgi azcık üzerine kafa yormak kafi...

Adam boşuna Omega değil yani doğruya doğru ve boş konuşmuyor. ki ben bu fotoğrafları 2 sene evvel çektim ve ustanın yanına da bir kaç kez gittiğim halde hala şu kasayı ona söylemedim bile, fırsat bulamadım hala. Yani onun da haberi yok henüz. Gelirse görür kendi... Hoş gönül isterdi ki kapalı hali denk gelsin... Nasip diyelim önümüzdeki maçlara bakarız.

Ha asıl konuya gelirsek, bu kasanın kapalı halini ise çocukluğumdan biliyorum. Üzerinde oturup dinlenmişliğim var inanır mısınız ?

Hatta durun size bir anımı da anlatayım müsadenizle...

90 ların başlarında bisikletime binmek isteyen bir kürt çocuk vardı. İmrenerek bakıyor hep bisiklete farkındayım. Onda da at var ama bu arada Ben de ona bakıyorum.

Yanıma gelip bisiklete binebilir miyim dedi. Tabi ki dedim buyur. Atta eyer yok boynunda bir zincir ve zincirin ucunda parmak kalınlığında murç tipi demir kazık... atın boynuna sağ ve soldan dokunarak yön veriyordu giderken... Ben de onu izliyordum tabi ki ne zaman görsem... Bu bisiklete geçerken zart diye verdi atı bana... Çocuk benden büyük bu arada... Ben ufacığım at 2 katımdan büyük yüksekliği o dönem... Hayatımda bir kere binmişim o da sünnetimde bindirmişler zaten ve biri tutuyor önden götürüyor yavaş yavaş falan...

Birden gaza gelip çocuğa "ben de ata binebilir miyim" dedim. Sanki çok tecrübem varmış gibi... Tabi ki dedi...

Dünyalar benim oldu o an ama nasıl heyecanlıyım. O koca ata nasıl bineceğim kara kara düşünüyorum. Bu zaten zinciri verdi elime bindi bisiklete gözlerden uzaklaştı.

Ne üzengi var atta ne yular... Zıplasam bile mümkün değil koca at... Çevrede bir tane yetişkin insan yok beni kucağına alıp ata bindirsin. Bir de bineyim mi dedim artık vazgeçemem gurur da yaptım

Sağa sola bakarken binek taşı gibi o oturduğum dediğim çıkıntı ve anlamsızca duran taş üzeri beton sıva dökülmüş gibi duran yeri gördüm... Ki biliyorum zaten o taşı çocukluğum orada geçmiş... Bu taşın yanına getirdim yavaş yavaş atı zincirini çekerek... Dedim binersem belki buradan zıplarım bi şekilde. Çıktım taşın üzerine eyersiz o ata atladım. Bindim güzelce yerleştim ama at gitmiyor

Hafif topuklarımla dokunup dürttüm ve zinciri az çekip bıraktım derken bu harekete geçti. Çocuğun yaptığı gibi elimdeki demir kazıkla sağ sol hafif vuruyorum boynuna tatlı şekilde ve bi yandan zinciri çekiyorum da yön veriyorum şükür ama durdurmayı bilmiyorum henüz.

Neyse ki çok hızlanmadık ama rota sabit hep ileri devam arka mahallelerden geze geze köy kahvelerinin olduğu meydana geldim ben. Herkes şokta çünkü bayağı ufağım ve herkes tanıyor. Birden elimdeki demir kazık düştü. Geri de alamıyorum. Atın ön ayakları takıldı takılacak zincire ve takla atarak düşeceğim atla beraber. Beni de artık nereye atarsa... Karşıdan biri gördü de koşarak geldi hemen sağ olsun aldı zinciri ne yapıyorsun len dedi nasıl çıktın sen buraya

Konu nereye bağlanacak derseniz o ata binerken kullandığım taş da aynı zamanda bu kasanın olduğu taş idi işte... Yani paranın üzerinde çoook oturmuştum zamanında ya da ata binmiştim vs...

İşte o taşın ters çevrilip açılmış hali de bu:

Bu noktanın yerini Omega ustanın bilgisi sayesinde anlayınca koşarak gittim merak edip ve açılmış hali de ustanın diğer anlattığı her şey de yerli yerindeydi. Tabi noktayı da tam belirlediğim için "burayı kesin başka yerlerden de bağlamışlardır garantiye almışlardır" diye ele alarak ustanın vermiş olduğu değerli bilginin üzerine ne katabilirim diye sağı sola kayda değer eski detayları ve mesafe ile yönlerini araştırmaya başladım. Neler buldum neler... Doğusunda ayrı Batısında ayrı... Her yerden bağlamışlar parayı. Ağaç kesilse başka şey durur, duvar yıkılsa bilmem ne durur şeklinde yeri her taraftan bağlıydı.

Dip not: Bu para kilise parasıdır bu arada, öyle basit bir şahıs gömüsü de değil...

Ha yerine göre mesafesi 3-5 oynar yönü belki biraz değişir ama fark etmez. O değerli bilgi artık daha da gelişmiş haliyle ve fazlasıyla cebimdedir. Ustamızın verdiği bu değerli bilgi için de kendisine yine teşekkürlerimi sunarım. Ustanın bana özelden verdiği çoğu yeri de buldum hep yalan değil. Açılmış olanlar ayrı açılmamış ama yeri sıkıntılı olanlar ayrı ya da zamanını bekleyenler ayrı... Adamın dediği her şey var bizzat gezdim gördüm, net. Bulamadıklarımı da yeterli vakti ayıramadığım için bulamadığıma yeterince güzel inceleyemediğim için bulamadığımdan şüphem yok. Çünkü ustadan abartısız 50 nokta aldıysam 30 unu gezdim gördüm gözümle...

Zaman zaman Omega ustaya inanmayanlar hatta salladığını düşünenler görüyorum yalan değil ancak bunu düşünenler gerçekten oturup bir daha düşünsün, bir daha düşünsün, bir daha düşünsün.

Ben ustanın bilgileriyle burada neler neler gösterir kanıtlarım ama ustaya ayıp etmiş olacağım için bunu elbette yapamam.

Bu arada fotoğrafta gördüğünüz gibi bu kasa ise kaya kasadan ziyade taş kırma horasan yapı içine küp şeklinde bir kasadır. Kapalı halinde ise üzerinde çimento dökülmüş gibi sıvalı bir kolçakları ve sırtı olmayan yalnızca oturma yerinden işaret tabure gibi hayal edin. O hali benim gözümün önünde hala. Bilgi adına ise çevrede inanılmaz güzel detaylar da mevcuttur. Alıcı gözle bakınca kendinize bile çok şey öğretebiliyorsunuz.

Bu yüzden de size en büyük tavsiyem ister bir mezar olsun ister kasa, açılmış her yeri iyi inceleyin. Nasılsa açılmış deyip geçmek yerine onun neye göre bulunduğunu ya da orayı veren işaret varsa detayları inceleyip sondan geri gelerek ters mühendislik gibi kendinize muazzam bilgiler öğretebilirsiniz. Bu her yerde her noktada geçerlidir. Ben sadece şu açılmış kasa sayesinde ağaçlarda dahi nelerin nasıl önemli olabildiğini bile öğrenmiş oldum. Çünkü bu kasanın yanında ilk fotoda sansürlediğim ağaç her hangi bir ağaç değil... Her hangi bir ağaç ama ustamızın yine zamanında verdiği bilgilerle de örtüşen detayları var fazlası da var ; )

Ustamızın da ellerinden öperim verdiği tüm bilgiler için Allah razı olsun derim her zaman

Saygı ve selamlar
    4LF4 (03.Ağustos.2020), amero (03.Ağustos.2020), Anaksanamun (21.Ocak.2021), aslan81 (09.Nisan.2021), Avcı3456 (07.Ağustos.2020), Bahtsızbedevi (10.Ağustos.2020), gezgin_99 (04.Ağustos.2020), Hakkari li (04.Ağustos.2020), Kayip kepenek (05.Mart.2021), kurtbaba (04.Ağustos.2020), KUTAY (04.Ağustos.2020), Orkun (22.Kasım.2020), OxyGeN_34 (03.Kasım.2020), ramazanaydın (06.Mart.2021), TEVFİK (18.Kasım.2020) Bunu beğendi.

Status
    4LF4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Beğenmiş
    777
    Beğenilmiş
    208

Kasa dedigimiz de aklima asil gomunun bir parcasi aklima geliyor yada gomunun kendisimidir
    Her kasaya isaret yapilir mi buyuk kasalara mi yapilir
    Kasa ustundeki isaretten haric bir yerde isaret olur mu yada sadece kasayi belli eden isaret mi yapilir kayada
    Bu klise kasasi orneginde isaretler var bu hepsi icin gecerli mi
    Kasalar cogunlukla kayalarda olur oyle mi
    Bir cekic ve murc ile acilir bu kasalar oyle mi
    amero (04.Ağustos.2020), Hakkari li (04.Ağustos.2020) Bunu beğendi.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,069
    Beğenilmiş
    223

Doidye ustam kaplunbaga kasaları hakkında bilgi verebilirmisiniz
    aslan81 (08.Nisan.2021), Hakkari li (04.Ağustos.2020), yağmurcu (04.Ağustos.2020) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

@Tahterevalli

Aaaa imtihana tabi tutuluyorum ne güzel
    Öncelikle sorgu niteliğindeki soruların için teşekkür ederim kardeşim

-------------------------

Soru: Kasa dedigimiz de aklima asil gomunun bir parcasi aklima geliyor yada gomunun kendisimidir

Yerine göre değişir, ikisi de olabilir. Genelde evet parçasıdır ama tek başına da gömünün tümü olabilir. Kimin koyduğuna bağlı. Şahıs işi ufak bir kasa bulursan devamı olacağının garantisi yoktur. Bu eşkıya için de geçerli aslında ama yerine göre yine...

Soru: Her kasaya isaret yapilir mi buyuk kasalara mi yapilir

Her kasa kayada olmak zorunda olmadığı için hepsine yollayan işaret olsa bile hepsinin kendinde işaret olmayabilir. (Örneğin toprakta saklı bir kasaya yollayan işaret olsa bile o noktaya geldiğinde artık her hangi bir emare olmayabilir - ama olduğu da oluyor onların ne olduğunu ya da bildiklerimi söylemem sen kafa yor düşün neler olabilir diye) Ancak kayada olanların % 90 ve üzerinde belki de tümünde evet illa bir işaret vardır bence. Çok nadir istisna denebilecek örneklerde işarete gerek olmaz onlara da örnek veririm ama detaylı anlatmam gerekir.

Soru: Kasa ustundeki isaretten haric bir yerde isaret olur mu yada sadece kasayi belli eden isaret mi yapilir kayada

Olur elbette... Asıl işaret kasaya yollayan işarettir kendisindeki değil... Ancak seni kasaya yollayan işaret, her zaman sandığın gibi ortalıkta duran bariz bir işaret olmaz ! Bu dediğimi unutma ve üzerine kafa yor. Çünkü burada bir sır saklı...

Soru: Bu klise kasasi orneginde isaretler var bu hepsi icin gecerli mi

Kilise kasalarında da illa son işaret olmak zorunda değil. Duvar ya da toprak örneği gibi... Ancak yine yerine göre evet çoğunda işaret olur tabi ki neden olmasın ? İşaretler bile kendi içinde ayrılıyor. Herkesin görebildiği, sadece görmek için bakanın görebildiği ya da farklı şekilde görülmesi gereken (burada kastım tılsım değil ölçü ya da başka detaylar)

Soru: Kasalar cogunlukla kayalarda olur oyle mi

Ona evet diyemem. Yüzdeye vurma şansım yok nerede ne kadar kasa olduğunu bilemeyiz. Kayada bildiğim gördüğüm kadar toprakta zemin altında da gördüm ya da biliyorum. ki topraktakiler bile kendi içinde bilmem kaça ayrılıyor. Direkt topraktan çıkan ayrı, çıkarken üzerinde işaret niteliğinde katman ya da taş olan ayrı ya da bir evin duvarındaki ayrı... Bir yapının duvarında küp ya da bakraç düşün ne toprakta bu para ne de kaya kasa... Bu tip örnekler de var. Dahası bile var da ona giremem... Ancak evet kayalarda bolca mevcut ya da mevcut imiş... Orana vurunca ya da vurulabilse kayalar belki biraz daha fazla çıkabilir mümkündür, bilmiyorum.

Soru: Bir cekic ve murc ile acilir bu kasalar oyle mi

Bazıları için evet. Aynı şekilde açılan kapaklar bile var ama onların da yine kendine göre özelliği oluyor. (doğru noktaya vurman gerekmesi gibi) Bazılarını ise o özelliği olmayıp standart kapama olur ve kaya kasa bile olsa kolayca açamazsın. Thor çekici gibi balyoz gerekebilir. Horasan sıvama kayanın kendisinden bile sert olabiliyor. Hani bir laf vardır ya el yumruğunu yemeyen kendi elini balyoz sanırmış diye. Senin benim açamadığımızı gelir bir başkası belki kolayca açar. Bazılarına ise hiç bir şey gerekmez. Hele ki yukarıda bahsettiğim duvar ya da zemin altı olanlar için. Sadece noktalaman kafidir. Topraktaki bakraç ya da teneke ya da küpteki için ne murç lazım malum ne çekiç...

Kısacası kasanın bir sürü türü mevcut. Zemin altı ya da duvar örneklerinin bile kendi içinde ayrılması gibi kaya kasaların da hepsi aynı elden çıkmadı. Aralarında bir takım farklar oluyor. Hem kaya kasa olup hem de bu ufak denebilecek güzelce oyulmuş kayanın ayrıca bir örme duvara yerleştirilmiş halini hatırlıyorum mesela. Hem duvarda hem de kaya kasa örneği idi o da...
    4LF4 (20.Ekim.2020), amero (04.Ağustos.2020), Anaksanamun (21.Ocak.2021), gezgin_99 (04.Ağustos.2020), kurtbaba (05.Ağustos.2020), OxyGeN_34 (17.Kasım.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

Alıntı amero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam, kaplumbağalar biraz derince bir konudur aslında. Onlar hakkında her şeye hakim değilim ama bildiğim kadarı ile her birinin ayrı sırları olduğu... İşte bu önemli bir detaydır.

Ayrıca kaplumbağalar sadece medeniyetlerin kullandığı bir hayvan figürü değildir. Onun da altını çizeyim yarı üstü kapalı şekilde... Belli bir kitlenin de işaretlerindendir bu tosbağalar. Yani tospa deyip geçmemek lazım.

Her kaplumbağa başka şey diyebilir, ki der zaten. Ayakları olsa da olmasa da önemlidir, yerine göre boyun altı önemli olabilecek iken yerine göre arkası önemlidir. (Yön olarak)

Sırtını kırmayın sırtı yani kabuğu da önemlidir. Kabuğunu kasa vardır diyerek kıran beraberinde çok önemli bir şeyi de kaybetmiş olur !

Kısacası görmek lazım.

Ayrıca dere illa vardır. Baktığı yönde traşlı kaya vardır mesela ve beraberinde başka şeyler... (Hani uçanlardan)

Direkt kaplumbağa varsa kasası da öyleyse hemen şurada diyemem. Ebatına ya da yapıldığı yüzeye de bağlı yakın çevresinde olması mümkündür. Ancak ona da artık kasa mı demek lazım ufak bir müjde mi ayrı konu... İkisi de çıkabilir.

Selamlar
    amero (04.Ağustos.2020), Anaksanamun (21.Ocak.2021), Bahtsızbedevi (10.Ağustos.2020), gezgin_99 (04.Ağustos.2020), kurtbaba (05.Ağustos.2020), OxyGeN_34 (17.Kasım.2020), yağmurcu (04.Ağustos.2020) Bunu beğendi.

Status
    alacakaranlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    56
    Beğenilmiş
    20

Neden kasa ya da cep ya da müjde umulan yerler bariz hem de 5 yaşında çocuğun bile farklılıkları hemen ayırt edebileceği kadar bariz yerlerde sanıyoruz, arıyoruz, umuyoruz aklım almıyor.

http://defineyolu.com/imup/uploads/2020/08/kasa2.png

Usta insan şunu düşünüyor , doğru bu adamlar aptal değil haklısınız ama Tabii olaylar depremler sarsıntılar vs vs ye karşı da hatasız değiller mesela bu fotodan örnek vereyim,
    Tamam bu kasa değil ama farzedelim her tarafı tamamen pürüzsüz hiç girinti çıkıntı yok dümdüz horasanla kapatılmış olsun. işte burada devreye şu giriyor o kadar yıl belki 200 yıl belki 500 yıl veya daha fazlası bi sarsıntı veya başka bir doğal afet durumunda belkide yapanın beceriksizliği yüzünden tam da dolgu yerleri açılmış aşınmış dökünmüş kasanın kapağıda kabak gibi ortaya çıkmış olamaz mı. Birde şunu merak ediyorum.bu malzemeyi saklayan herkes mimar sinanı mı çağırmış gel bi kaç değerli bir şey var saklayacam da selimiye şimdilik dursun şuna bi kasa yap mı demişler. yani herkes kendi malını kendi saklamış sonuçta belki çok iyi taş ustası da varmış içlerinde ama neyse işte usta anladın sen onu.
    amero (04.Ağustos.2020) Bunu beğendi.
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

O da duruma göre değişir. Eğer bir yerde deprem ardından dökülen parçalar söz konusuysa ve belli bir tabaka şans eseri de olsa ortadan kalkıp arkasındaki bir kasa ya da girişi ortaya çıkardıysa o istisnadır ve ayrı konudur. Ancak onu da yer belli eder bir şekilde.

Fakat örnek eklediğin görseldeki durum öyle değil. Orada bayağı büyükçe kamyon gibi traşlı bir anakaya üzerinde ayrıca bir noktada dikdörtgen parça kesilip aynen yerine sokulmuş. Üzerinden dökülen bir ekstra sıvama kısım söz konusu değil. Oradaki aslında işarettir. Dahası zaten o yüzeye böyle kasa yapıp tüm duvarı neden ayrıca sıvasınlar bu mantıksız çünkü güven vermez o sıva... O gün olmasa bile ileride zamanla dökülmeye başlayacağını emin olun senden benden iyi bilirler zaten.

Bazı gömüler var öyle noktalar seçiliyor ki adamlar depremi hatta seli bile hesaba katıyor tabi ki. Yani deprem ve selin de zarar veremeyeceği yerler çok... Bunu düşünmemiş olabilirler mi hiç ?

Yoksa bazı noktalar ise olur ki heyelan ile sel ile komple lahit bile yerinden çıkabiliyor. Olacak oldu mu olur neden olmasın ama bu kaç yerde olur/olabilir ? O tip yerde de zaten sağlam hasar olur komple bir şekilde açılır mangırlar da yola saçılır...

Bu yüzden kasa şüphesi bir yana sadece işaret bile olsa arazide o işaretin bulunduğu kayanın/taşın detayları bile önemli. Ben hep ona bakarım. Kopan parçalar var mı varsa ne kadar bir kısım kopmuş ya da kopmamış hali ne olabilirdi acaba bu noktanın nasıldı acaba diye bunu bile görmeye çalışırım. Bir çok hayvan figürü ya da türlü mezar betimlemesi sırf aldığı hasar yüzünden görünemiyor tanınamıyor.

Evet eskiler de mükemmel değiller ama emin olun mükemmele oldukça yakınlarmış. Yaptıkları hesap kitabı çoğumuz yapamayız. Bunlar cahil boş beleş adamlar değil.

Ayrıca kasa deyince kimin kasasından bahsettiğimiz de çok önemli. Ben şahıs gömülerini kasa olarak ele almıyorum bile. Onlar önemsiz...

Benim kasadan kastım genelde kilise ağırlıklı ve beraberinde zaten profesyonel ve işleri bu olan kişilerin yaptığı şeylerdir.

Şöyle düşünün. Siz bu iş kolunda görevlendirilmişsiniz. Bir başkası yer yön belirleme adına görevlendirilmiş. Bir başkası emanetleri taşıma tedarik etme konusunda bir başkası başka konuda...

İşiniz bu ise ne yaptığınızı da biliyor olmanız gerekir bir kerelik denemelik bir şey söz konusu değil burada.

İkincisi de burada kendi başına iş yapan 3-5 kişiden bahsetmiyoruz. Kilise dediğimiz kavram hafife alınmaması gereken devlet düzeyinde bir oluşumdur.
    Maddi ya da farklı konularda imkanları sıradan vatandaşı geçtim zengin vatandaştan bile üst düzeydir her anlamda.Sistematik hareket eder planı programı her şeyi oturtulmuştur. Bir şahıs bu yüzden elini kolunu sallayarak alamaz onların parasını kolayca...

Nitekim medeniyet tipi gömülerde de durum çok farklı değil. Yani burada saklayanların mesleği ve uzmanlığı bu zaten. Köyünde sabanla tarla süren kırk yılın başında da bir şey saklamak zorunda olup ilk defa horasan hazırlayan biri değil bunlar. Öyle biri zaten kayayla kasayla horasanla uğraşmaz. Evinin bahçesinde kümese gömer, ağacın dibine gömer bilmem nereye gömer geçer. % 99 u zaten toprak altına koyar geçer şahıs işi basit gömülerin.
    alacakaranlik (05.Ağustos.2020), Anaksanamun (21.Ocak.2021), kurtbaba (05.Ağustos.2020), TEVFİK (04.Mart.2021) Bunu beğendi.

Status
    yağmurcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    123
    Beğenilmiş
    2

Alıntı amero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sa.

cumleten,ümmeten hayırlı gunler,hayırlı hayırlı formlar.doıdye ustam ıyısınızdır bende deve,nın kasasını merak edıyom bılgınız dahılınde ıse.şididen teşekkur ederım.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,069
    Beğenilmiş
    223

Alıntı alacakaranlik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

http://defineyolu.com/imup/uploads/2020/08/kasa2.png

Usta insan şunu düşünüyor , doğru bu adamlar aptal değil haklısınız ama Tabii olaylar depremler sarsıntılar vs vs ye karşı da hatasız değiller mesela bu fotodan örnek vereyim,
    Tamam bu kasa değil ama farzedelim her tarafı tamamen pürüzsüz hiç girinti çıkıntı yok dümdüz horasanla kapatılmış olsun. işte burada devreye şu giriyor o kadar yıl belki 200 yıl belki 500 yıl veya daha fazlası bi sarsıntı veya başka bir doğal afet durumunda belkide yapanın beceriksizliği yüzünden tam da dolgu yerleri açılmış aşınmış dökünmüş kasanın kapağıda kabak gibi ortaya çıkmış olamaz mı. Birde şunu merak ediyorum.bu malzemeyi saklayan herkes mimar sinanı mı çağırmış gel bi kaç değerli bir şey var saklayacam da selimiye şimdilik dursun şuna bi kasa yap mı demişler. yani herkes kendi malını kendi saklamış sonuçta belki çok iyi taş ustası da varmış içlerinde ama neyse işte usta anladın sen onu.
    VALLA benim akıl servis dışı epeydir bazı belgelerde görüyoruz haç sana yol gösterir der veya istavrozlu yerin altı gibi çok geniş bir konu ve çok çalışmamız lazımda ömür yetermi bilmem
    alacakaranlik (05.Ağustos.2020), OxyGeN_34 (17.Kasım.2020) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 9 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 9 misafir)