Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaya Kasa Nasıl Olur ? İşte Böyle... İşaretleri Bozmayalım

Status
    arayıpbulamayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    4

Cevap: Kaya Kasa Nasıl Olur ? İşte Böyle... İşaretleri Bozmayalım

En kısa zamanda çekerim, bir de usta üyelerden birinin dediği gibi akşamleyin flaşla çekeyim,

Status
    arayıpbulamayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    4

Status
    Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    153
    Beğenilmiş
    93

Değerli Bilgiler teşekkürler DOİDYE ustam.
    Güzel sözler gerçek değildir, gerçek sözler güzel değildir

Status
    TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    1,121
    Beğenilmiş
    244

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O da duruma göre değişir. Eğer bir yerde deprem ardından dökülen parçalar söz konusuysa ve belli bir tabaka şans eseri de olsa ortadan kalkıp arkasındaki bir kasa ya da girişi ortaya çıkardıysa o istisnadır ve ayrı konudur. Ancak onu da yer belli eder bir şekilde.

Fakat örnek eklediğin görseldeki durum öyle değil. Orada bayağı büyükçe kamyon gibi traşlı bir anakaya üzerinde ayrıca bir noktada dikdörtgen parça kesilip aynen yerine sokulmuş. Üzerinden dökülen bir ekstra sıvama kısım söz konusu değil. Oradaki aslında işarettir. Dahası zaten o yüzeye böyle kasa yapıp tüm duvarı neden ayrıca sıvasınlar bu mantıksız çünkü güven vermez o sıva... O gün olmasa bile ileride zamanla dökülmeye başlayacağını emin olun senden benden iyi bilirler zaten.

Bazı gömüler var öyle noktalar seçiliyor ki adamlar depremi hatta seli bile hesaba katıyor tabi ki. Yani deprem ve selin de zarar veremeyeceği yerler çok... Bunu düşünmemiş olabilirler mi hiç ?

Yoksa bazı noktalar ise olur ki heyelan ile sel ile komple lahit bile yerinden çıkabiliyor. Olacak oldu mu olur neden olmasın ama bu kaç yerde olur/olabilir ? O tip yerde de zaten sağlam hasar olur komple bir şekilde açılır mangırlar da yola saçılır...

Bu yüzden kasa şüphesi bir yana sadece işaret bile olsa arazide o işaretin bulunduğu kayanın/taşın detayları bile önemli. Ben hep ona bakarım. Kopan parçalar var mı varsa ne kadar bir kısım kopmuş ya da kopmamış hali ne olabilirdi acaba bu noktanın nasıldı acaba diye bunu bile görmeye çalışırım. Bir çok hayvan figürü ya da türlü mezar betimlemesi sırf aldığı hasar yüzünden görünemiyor tanınamıyor.

Evet eskiler de mükemmel değiller ama emin olun mükemmele oldukça yakınlarmış. Yaptıkları hesap kitabı çoğumuz yapamayız. Bunlar cahil boş beleş adamlar değil.

Ayrıca kasa deyince kimin kasasından bahsettiğimiz de çok önemli. Ben şahıs gömülerini kasa olarak ele almıyorum bile. Onlar önemsiz...

Benim kasadan kastım genelde kilise ağırlıklı ve beraberinde zaten profesyonel ve işleri bu olan kişilerin yaptığı şeylerdir.

Şöyle düşünün. Siz bu iş kolunda görevlendirilmişsiniz. Bir başkası yer yön belirleme adına görevlendirilmiş. Bir başkası emanetleri taşıma tedarik etme konusunda bir başkası başka konuda...

İşiniz bu ise ne yaptığınızı da biliyor olmanız gerekir bir kerelik denemelik bir şey söz konusu değil burada.

İkincisi de burada kendi başına iş yapan 3-5 kişiden bahsetmiyoruz. Kilise dediğimiz kavram hafife alınmaması gereken devlet düzeyinde bir oluşumdur.
    Maddi ya da farklı konularda imkanları sıradan vatandaşı geçtim zengin vatandaştan bile üst düzeydir her anlamda.Sistematik hareket eder planı programı her şeyi oturtulmuştur. Bir şahıs bu yüzden elini kolunu sallayarak alamaz onların parasını kolayca...

Nitekim medeniyet tipi gömülerde de durum çok farklı değil. Yani burada saklayanların mesleği ve uzmanlığı bu zaten. Köyünde sabanla tarla süren kırk yılın başında da bir şey saklamak zorunda olup ilk defa horasan hazırlayan biri değil bunlar. Öyle biri zaten kayayla kasayla horasanla uğraşmaz. Evinin bahçesinde kümese gömer, ağacın dibine gömer bilmem nereye gömer geçer. % 99 u zaten toprak altına koyar geçer şahıs işi basit gömülerin.
    Selamunaleyküm Sayın Ustam çok güzel bilgiler Ellerinize ve emeklerinize sağlık böyle güzel bilgilerinizide yeni gelen üyelerimizde faydalananıp öğrenmelerinede vesile oldunuz Allah sizden Razı Olsun Saygılarımla.
    DOIDYE (08.Mart.2021) Bunu beğendi.
    Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

Yine alınmış ufak bir noktanın kapalı halini göstermek istiyorum.

Bu doğal gibi duran ayırt edilemeyecek yüzeyden hepinizin bildiği bir işaretin ilk müjdesi alınıyor. Açık halini de gördüm bizzat.

Kısacası kapalı bir kasa/müjde/cep tipi noktaların nasıl belirsiz olabildiğini görmenizi istediğim için bu örneği de konuya ekliyorum.

Selamlar

4LF4 (05.Nisan.2021), Kayip kepenek (05.Nisan.2021), TEVFİK (05.Nisan.2021) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    408
    Beğenilmiş
    337

Yine alınmış ufak bir noktanın kapalı halini göstermek istiyorum.

Bu doğal gibi duran ayırt edilemeyecek yüzeyden hepinizin bildiği bir işaretin ilk müjdesi alınıyor. Açık halini de gördüm bizzat.

Kısacası kapalı bir kasa/müjde/cep tipi noktaların nasıl belirsiz olabildiğini görmenizi istediğim için bu örneği de konuya ekliyorum.

Selamlar

DOIDYE Usta resimler orjinalmi yoksa Paint,denmi beyazlatıldı normal kayaya göre biraz beyaz gibi duruyor
    Örnek için teşekürler.
    TEVFİK (05.Nisan.2021) Bunu beğendi.
    Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

Status
    TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    1,121
    Beğenilmiş
    244

Selamunaleyküm DOIDYE ustam Paylaşımınız için teşekkürler güzel örnekler
    Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

Alıntı Kayip kepenek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DOIDYE Usta resimler orjinalmi yoksa Paint,denmi beyazlatıldı normal kayaya göre biraz beyaz gibi duruyor
    Örnek için teşekürler.
    Evet orijinal ama gün ışığında kısmen yanlış bir zamanda çekilmiş fotoları olan bi yerden bir örnek olan kesit bu, güneş işaretin üzerine tam alnı kabağına vuruyor. Aynı nokta olmasına rağmen farklı bir zaman diliminde sadece saat farkıyla çekilmiş hali az da olsa daha farklı duruyor. Biraz da fazla yaklaştırmış olabilirim o kısmı o da etki etmiş olabilir az da olsa...

Buranın açık hali ise öyle hem en en boy büyükçe bir kısım olmayıp yatay olarak daha uzunca en kısmı daha dar ve geriden bakınca bir gözü andırır şekilde olan bir nokta...

Şunun gibi:

4LF4 (06.Nisan.2021), Kayip kepenek (05.Nisan.2021), TEVFİK (05.Nisan.2021) Bunu beğendi.

Status
    Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    408
    Beğenilmiş
    337

Evet orijinal ama gün ışığında kısmen yanlış bir zamanda çekilmiş fotoları olan bi yerden bir örnek olan kesit bu, güneş işaretin üzerine tam alnı kabağına vuruyor. Aynı nokta olmasına rağmen farklı bir zaman diliminde sadece saat farkıyla çekilmiş hali az da olsa daha farklı duruyor. Biraz da fazla yaklaştırmış olabilirim o kısmı o da etki etmiş olabilir az da olsa...

Buranın açık hali ise öyle hem en en boy büyükçe bir kısım olmayıp yatay olarak daha uzunca en kısmı daha dar ve geriden bakınca bir gözü andırır şekilde olan bir nokta...

Şunun gibi:

Eyvallah DOIDYE Ustam Örnek için teşekürler.
    TEVFİK (06.Nisan.2021) Bunu beğendi.
    Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

Status
    Beğenmiş
    753
    Beğenilmiş
    882

@arayıpbulamayan

Merhaba, ben olsam şu üstteki ve dikkatli bakılırsa bir yana daha eğimli yapılmış deliğin göstereceği yerleri belli bir çaplı iyi kontrol ederek başlardım...

Selamlar

4LF4 (07.Nisan.2021), TEVFİK (07.Nisan.2021) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 7 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 7 misafir)