Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: karagöl..

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    224
    Beğenilmiş
    152

Cevap: karagöl..

@Bilge dede , selam usdam güzel açıklamıssiniz ,demekki bilgi yerli yerinde.

Status
    Bilge dede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    50

aynen yerli yerinde...
    balkaya34 (08.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    224
    Beğenilmiş
    152

@Bilge dede ,,,, usdadım selamlar,,,
    Ben bir göl gördüm, Bu arada şunu belirteyim ben sadece gördüğümü yazarım, Bu göl belki sizin bahsettiginiz göle uymaya bilir,
    Benim gördüğüm göl bir tepenin üstünde tepenin üsdü güneye meyilli ve bu tepede kaya yok ,Çok güzel bir çayırlık dır. Bu küçuk bir göldür,Buraya gerhangi bir akarsu girmez ,su önü biraz yüksek olan yerden çikiyor az ve devamli bir su, önü biraz yüksek suyun oldugu yer düzgün, Eger benzetecek olursak ,bir GÖZ e benzer, 2 veya 2,5 metre güneyden kuzeye uzantısı var ve tepeye dogru olan kisimda 70 cm kadar tahmini daga dogru eni var, buradan azbir su göllenir ve fazlası tahliye olur ,Göz gibi düşünürsek kirpiklerimizin olgudu yerde 7 adet küçuk kova gibi ve aralikli olarak taş oturak dizili, Oraya oturdum yani butaşlar 7 adet oturmak.icin yapılmış oraya yerleştirilmiş taşlar. Buraya Yönümüzü Doguya dönüp dikildigimizde , tepeden aşağı da Tirmanan asgerin üst tarafindaki Koyma tek taş var.Ama ordan gözükmez, Bati tarafında 2.klm den biraz daha fazla mesafede ,Seytan derenin baslangıci gemi kaya var buda gözükmez, güney tarafi acik alan ,Kuzey tarafında ilk göreceğimiz işaret ki buda ormandan dolayi gözükmez, tahmini 100 metre ilerde 12 metre uzunlukda 3 metre genişlikde 6 metre derinlikde olan kostantin kizın mezarı dedigi yarma var ,Burayıda aşarsanız Kudret kalenin güneyindeki Kuru dereye inersiniz,Sola dönerseniz orasindada ceneviz kale var ,Isde siz Kara göl diye not düşünce acaba bu olabilirmi diye düşündüm, Bu küçük göl eskiya belgelerinde adi geçen kara göldür.
    gezgin_99 (08.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    50

bak kardesim..sen su gemi kayadan baslayalim yine basa donduk...gemi kayad gemi seklinde olmayacak gemi seklini unut..bu kaya ustu duz uzun bir kaya bunkayada ustunde bir oyma ve bir kus bu oymadan su icer vaziyette..7 basamak bu kaya cik..

Status
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    50

karagole aksudan gitki bulasin

Status
    Beğenmiş
    224
    Beğenilmiş
    152

@Bilge dede ,,, Selam usdadım demekki benim gördügumle sizin bahsettiginiz uymuyor.
    Gemi kaya aynı gemi gibi yapılmış, büyuk bir anakayadır ,3 basamakla gemiye biniyorsun , ön kısmı dereye aşağı hareket edecekmis gibi duruyor üsdünde gördüğüm işaretleri isimlendiremedim, oturak var yag tenekesi gibi, ve döşü var alttarafından bakdıgında bir taksi tekerleği genişliginde bir yandan diger yana delik var bu delikden gemiyi ip ile baglamak için bir delik . Aşağı da SAZLI göl. var daha başka işaretler var. Burası şeytan derenin en ust noktasıdır
    gezgin_99 (08.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    224
    Beğenilmiş
    152

Alıntı Bilge dede Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karagole aksudan gitki bulasin
    @Bilge dede,,
    Selam usdam ,Eger şekil olarak uyarsa , işaretler uyarsa ,isder aksudan isder baska yerden gelsin bir önemi yok.
    Internette bir çok belgeler var bunların başında, Hudaverdigahdan girdik dersaadete vardık filan gibi basliklarla baslarlar devaminda anlattikları , Alibey degirmeni ,kudret kale ,Balkaya filan ,yani ayni hikayeyi anlatmaya devam ederler. Bunların eger işaretler tutuyorsa gerisi teferruatdır.Isaretin kendisi önemlidir.

Status
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    50

kapi kaya buraya yakindir..3 gol meshurdur..burda cok yuksek catal kaya ve cok eski degirmen...karahasan buraya cok yakindir
    balkaya34 (19.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    224
    Beğenilmiş
    152

Alıntı Bilge dede Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kapi kaya buraya yakindir..3 gol meshurdur..burda cok yuksek catal kaya ve cok eski degirmen...karahasan buraya cok yakindir

Selam @Bilge dede,, Karagolden güney batıya dogru ilerkerseniz arada sadece ceneviz kale denen mevkiinin bir kısmından gecip yarim saat veya 45 dakikada şeytan derenin üst başına varırsınız, burada gemi kayavar, korkunc bir görüntüvar hemen gemi aşağı dogru inecek sanırsın , ve aşağıya indiginde SAZLI GÖL, var gemi yönüne dogru 9 adim yarma var ,Bu yarmadan su filan akmaz yani hic bir işe yaramaz ,Biraz daha inince ,Basi olmayan bir TOSUN gibi ve kremveya saha biraz mor renge uyan bir tek taş var , acaba Catal kasikli sofra kaya bunun altinda olabilirmi diye düsundüm aslinda bu taş hakkinda hic bir bilgim yokdu, Ayak ucuyla altını hafif kurcaladim Kül cikdi yani altı kül, birakip asagiya dogru devan ettim , sag taraf boylu boyunca mermer sergen ana kaya ,Orda ,( bir yere varirsiniz orda no ot biter nede diken ) dedigi yazi aklima geldi ,Orda 3 kireç kuyusu var ve o mermerden kesme çok güzel bir havuz var ,Bu havuzdan bir kanal acmıs takip ettim tahmini 200.veya 250 metre asagida bir çökük harabe yeri gibide harabe degil.bir yetde bitiyor .Bunun Asıl bahsedilen Alibey degirmeni oldugunu anladım, havuzun altina indim, duvargibi kesmis ve parmakdan biraz geniş iki adet su kanalı yarmış herbir kanalin altına birer Çorba Tası yapıp suyu bu iki tasa inmesi icinde çizmiş kanal yapmış bu iki kanalın arasında tahmini 12 cm uzunlukda iki Balık yapmış birisi normal.balik digerı isgelet balık yapmış, Iki tasdan iki kanal bir birine yakinlasarak 3 ncü bir tasa e sonrada ordan aşagiya dokulur yapmıs Ama su yok Buraya suyun SAZLI golden gelmesi gerekir fakat sazli gölde o kadar su yok sazli golden su azakar biraz ilerde kumda kayboluyor. Buradan asagı derete takip edersin dere dogudan gelen harami deeyle birleşir KAPI kayanin guneyinden dere devam eder Kapı kaya oradadır. Bunları gördüğümde konturlu telefon vardı resim çekme imkanı yokdu.kismet olursa bunları tekrar görmek için oraya gitmeyi düşünüyorum. Usdam bu isaretleti bu şekilde SAYGILAR

Status
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    50

bu karasahasan denen yer cok sarp ve kayaliktir..alibey degirmeni acisi ve tatli su birleskesindedir.beyaz tasda aranan isaret vardir..burdan bir saat de o meshur kilic kayay cikariz.yine basa donduk..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)