Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: karagöl..

Status
    Bilge dede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    57

Cevap: karagöl..

ha sunu soyleyeyim.kapi kaya ve karahasan ..giresun sinirlarinda

Status
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    57

belge oyle der..kardes...
    balkaya34 (19.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Alıntı Bilge dede Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    belge oyle der..kardes...

@Bilge dede selam usdam,, 1993 yılında Isdanbulda Sol.gurup ŞİŞLİ ye bir belediye baskanı adayı arıyordu, FATMA GİRİK.bende adayım dedi, biraz nazlandılar,, Fatma girik aynen şunu söyledi,,, ( Siz eger Şişli camiine imam ariyorsanız bu imam adayı ben degilim ,Yok eger Şisliye belediye başkan adayı arıyorsanız işde o benim ,,) dedi bilmem anlatabildimmi usdam ,Sürç-ü lisan ettikse af ola , ALLAH kolaylık versin usdam.Selametle:
    aslan81 (19.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,210
    Beğenilmiş
    296

Alıntı balkaya34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Bilge dede ,,,, usdadım selamlar,,,
    Ben bir göl gördüm, Bu arada şunu belirteyim ben sadece gördüğümü yazarım, Bu göl belki sizin bahsettiginiz göle uymaya bilir,
    Benim gördüğüm göl bir tepenin üstünde tepenin üsdü güneye meyilli ve bu tepede kaya yok ,Çok güzel bir çayırlık dır. Bu küçuk bir göldür,Buraya gerhangi bir akarsu girmez ,su önü biraz yüksek olan yerden çikiyor az ve devamli bir su, önü biraz yüksek suyun oldugu yer düzgün, Eger benzetecek olursak ,bir GÖZ e benzer, 2 veya 2,5 metre güneyden kuzeye uzantısı var ve tepeye dogru olan kisimda 70 cm kadar tahmini daga dogru eni var, buradan azbir su göllenir ve fazlası tahliye olur ,Göz gibi düşünürsek kirpiklerimizin olgudu yerde 7 adet küçuk kova gibi ve aralikli olarak taş oturak dizili, Oraya oturdum yani butaşlar 7 adet oturmak.icin yapılmış oraya yerleştirilmiş taşlar. Buraya Yönümüzü Doguya dönüp dikildigimizde , tepeden aşağı da Tirmanan asgerin üst tarafindaki Koyma tek taş var.Ama ordan gözükmez, Bati tarafında 2.klm den biraz daha fazla mesafede ,Seytan derenin baslangıci gemi kaya var buda gözükmez, güney tarafi acik alan ,Kuzey tarafında ilk göreceğimiz işaret ki buda ormandan dolayi gözükmez, tahmini 100 metre ilerde 12 metre uzunlukda 3 metre genişlikde 6 metre derinlikde olan kostantin kizın mezarı dedigi yarma var ,Burayıda aşarsanız Kudret kalenin güneyindeki Kuru dereye inersiniz,Sola dönerseniz orasindada ceneviz kale var ,Isde siz Kara göl diye not düşünce acaba bu olabilirmi diye düşündüm, Bu küçük göl eskiya belgelerinde adi geçen kara göldür.
    ...Arkadaşım Balkaya34 bu anlatığınız göl,,Sarıgöl,le uyumludur bu konuyla ilgili FENER,li ustamızın,da paylaşımları var,bulur okursanız anlarsınız.bu gölün yukarı çıkın çıplaktır ağaç yetişmez kel tepedir diğer adı vezir tepedir,,Asker ve bu göle yakındır ve çevresindeki oturak gibi dediğiniz taşlar bölgelerine göre sayıları değişir dikili taşlardır,bu gölün yanına kadar patika eski tarihi yol varır.bu patikadan suyun akarına doğuya doğru aşaya inersek bu su bir namlı değirmene bağlanır.burdan devam eden su karahasan köprüsüne kadar gider anadereye varır. çevresinde başka emarelerde vardır.daha öncede size yazmıştım taşları yerine koyamıyorsunuz bunun en kolayı mühitindeki namlı yerleri bildiğin ve görüğün kadarı ile yönleriyle harita çalışması yapman gerekir o zaman yanılmazsın,,vesselam,saygılar,eyvallah...
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Selam @kurtbaba ,,
    Belgelerde " Biz sarı meşelikde iki öküz yapıyorduk, ileri giden arkadaslardan birisi atile yanimiza geldi ,Biz ilerde bir SAZLI GÖL gördük dedi arabayi hazirlayin dedim ve arabaya binip.dogruca sazli gölün oldugu yere vardık islemlerden sonra biz bu sazli gole SARI göl dedik."

Oysa benim anlattığım tepede kaya ve yol hiç yok.
    Bu göl çok güzel 7 oturak taşı ile düzenlenmis bir guzel bir gol.
    Ayrıca Açıkta SARI göl diye bir göl hic yok , Sarı golu bulmak için 7 Baskılı kayayı buldugunuzda 3 ncu basamagından bir adam boyu tahmini kazdıgınızda bir bakır tel halatın ucunu bulacaksınız bu halatı takip edip giderseniz diger ucu SARI göldür. Burdan Sari göl kelimesinin bir ŞIFRE oldugunu anlıyoruz, Açikda Sarı göl yokdur.Zaten sari göl sadece takma şifre isimdir. Bu 7 baskıli kayayida bazı yazilarda kumpanya birlik degirmenin usd tarindaki tepede ,bazan vezir tepe gibi yerlerde oldugunu yazar, Bu da ayrica bir Şifredir.
    Kurtbaba usdam ben sadece açıkda olan gördüğümü yazarim. Hic bir arkadaşımın belgesine ,bilgisine asla itiraz etmem , Bana bilgi eksikligi oldugunu vurguluyorsunuz ,Ben bu isaretleri aradığımda, Isdanbulda AVCILAR dakahve hanelerde elden ele dolasan siradan yazilarla bunlari tesbit ettim.Yeni yeni bilgiler anlatan Koç yigit defineci ler var sitelerde yazıyorlar , Sazli gölün ve selalenin etrafindaki Civ civli tavugu aramadım, Daha ilerlerde Topal ayıyı aramadım çünki bu koc yigitler o zaman bu bilgileri anlatmak için böyle bir ortam yokdu. Şimdi gitsem ayni nokdaya bunları daha yazılmayanları kolay bulurum çünki yeri yöreyi iyi raniyorum. Yani Açıķda Sari gol diye bir göl yokdur, Sari göl Ordaki bol.mikdarda altının oldugunu anlatır. ALLAH yardim eylesin İNŞAALLAH
    Kismetden ilerisi yokdur, ne kadar cabalarsanda kismetinde ne varsa o olur ,, Herkese SAYGILAR
    gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    57

kardes yorumlarin guzel ama o belgeler boş boş.kim ulasmis o belgelere...piasada done o bos kagitlara umut baglamayin...derim...zaman ve cebinjze yazk
    balkaya34 (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

@Bilge dede ,,siz halen benim kağıtlarla uğraştığımı saniyorsunuz ,Demekki yazılarımı hiç okumamışsınız usdam benim belgem yok hiçde olmadı ,Ben sadece Kendi gördüklerimi yazarım,
    gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)