Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 47 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Papaz deresi

Status
    4LF4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    519
    Beğenilmiş
    143

Cevap: Papaz deresi

@gezgin_99 ve @balkaya34 ustalar guzel bilgiler paylasiyosunuz cok tesekkurler daha fazla bekleriz
    Yerin Altını Üstüne Getiren Adam

Status
    Dogrular - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    28

Bu papaz kellesi olarak anlandirilan zaten bir kelle ve muhitin reisi tabiki eski donemin .roma doneminde kilise olarak kullanilan ve gozetleme noktasinin yeri.Tabirce bir kayalik kale cok azili bir.kisidir.
    kurtbaba (23.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Alıntı Dogrular Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu papaz kellesi olarak anlandirilan zaten bir kelle ve muhitin reisi tabiki eski donemin .roma doneminde kilise olarak kullanilan ve gozetleme noktasinin yeri.Tabirce bir kayalik kale cok azili bir.kisidir.

Selam @Dogrular ,, Bu kellenin ebatı ne kadar,, yazabilirmisin,,

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    28

20 metrelik.yukseklikte say kayanin yuzune yapilmis ebadi vardir 5 mt civari buyuklukte .dahada buyuk olabilir.kelleyi.saga cevirse baksa eminaga degirmenj belli mesafede.sola cevirse arkacik.degirmeni belli mesafede kafayi kaldirsa yukari 41 tasli kemenceli hora tepe ve kazikli 27 metrelik meseli mezarina asagi egip baksa papaz derenin sonundaki ceylan kafali 3 tas uzerinden gecen agac tan yapili karahasan koprusune bakar.

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

@Dogrular selam ,, Boş ver basini şuyana buyana çevirmesini,, anladığım kadarıyla ,Kayanın boyu 20.mtr.Adam kafası kafa olarak 5 mtr büyüklüğünde ise bu ebatta hiç bir yaratıkda bir kafa ölçüsü yokdur.Yani uymaz ,Saygılar usdam

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    28

Bu.gordugum ise yarar yaramaz bilemem .Buyuk olmamak niyeki cogu yerde devasa heykeylel.bustler varken bu niye olamaz.Hadi dedik olmadi siz ne ariyonuz nasil.birsey ariyonuz kucuk te var papaz kellesi napabilceksinjz siz ne sekil.aradiginizi bilelim bizde ona gore yardimci olalim .papaz kellenin altinda teknesi yan tarafinda 4 tane konserve kutusu kadar ozel.oyma ve karissinda dikine balik.
    balkaya34 (23.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    28

Ve ben kimseye inandirmak.zorunda degilim kelleyi size yardimci olmak adinada kellenin.odak civar merkezi.yerleri tanitiyorumki aradiginjz istikamet veya adres varsa tutturabilesiniz.diye .Zaten belli noktadan sonra herkez sonunda tikanip kaliyo .Sizin bilginjz sizde kalsin bendeki bana yeter saygilarimla.
    balkaya34 (23.Eylül.2020), kurtbaba (23.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

@Dogrular selam ,, Adamın başını kesip bir nokdaya horasanla monte ettiler ve horasanla yüzünü sıvadılar , ve dahasi var,eger bu sizin gördüğünüze uyum saglamış olsaydı siz daha anlatirken neler.neler anlatacakdınız, Zaten siz gördüğünüzü anlatmışsınız buda benim bahsettigim olaya uymaz.
    Birde etrafında sandığınız işaretlere yakın degil ,Sizin sandığınız işaretler bizdede var , bazılarınında resimlerini sitelere ekledim, Bu işaret çok farklı ve gizemli bir işarettir ,Yazdigim gibi 2,5 metre derinlikli ana kayadan kazılmış bir kuyu tahmini 80 cm çapında bu kuyunun içini hesap etmek bile insana merak verir.
    Bu tıkanıp kalma işi degil,Bir işaret bilgiye uymazsa ya işaret, yada bilgi yanlış demekdir o takdirde üsdüne düşülmez. SAYGILAR

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    28

Simdi kabul.oldu.Sizin aradiginiz bilgi adres bendeki degil.Cunki ne aradimizi bilmezsek dogruyu bulamayiz.Ha bu arada kucuk kellede var papazin kellesin denen yaninda kellenin hem3n altinda derenin say kayasina kesme 2 metre derinlik var mezar gibi tasa kesme tekne.genislik.1 metre kadsr yanjnda canaklar ve balik.dahasi nasip.saygilarimla.
    balkaya34 (23.Eylül.2020), kurtbaba (23.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    624
    Beğenilmiş
    752

Konu çok güzel bir seyir almış. Laf lafı açmış, bilgi ve fikir alışverişi yanında keyifli bir sohbete de vesile olunmuş. Ben posedion usta aksine tüm yorumları tüm cümleleri okurum. Hem de konu seyri hoşuma giderse sindire sindire okurum belki sonra döner yine okurum yine okurum. O okumayıp tüm güzel detayları kaçırsın işin püf noktalarından feragat etsin. Ona da saygılarımı sunarken latifeyle takılmadan geçmeyeyim. Kızmaz o bana... en fazla kulaklarımı çınlatır...

----------------------

Gelelim asıl konumuza ve biraz başınızı ağrıtacağım şimdiden kusura bakmayın

Alıntı Dogrular Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar.Bence bu papaz deresi yandan gelen kuru dere.Ve diger ismi papaz koyu gecer.Ve kuru dere baslangicinda 10 metre yuksekliginde say kayada buyuk papaz kellesi mevcuttur.bu papaz deresi ana dereye karisir.bu ana derenin en basindaki degirmen basdegirmendir.Sayin.ustam bu yazinizda noktali yerde.olan yerler.3 agac dediginiz 3 dut agaci olmali.ve birine 14 el. gumuş kursun atilan dut agaci.bence o zamanlarda 14 lu silah yoktu. 7 el toplu ile.atilan mermiler .ve dut agacinda vurulan degirmenci.Birde farkli agaclar dediginiz kavlan agaci ve catalli meşe agaci olmalimi.kopru dediginiz kucuk.sal.agac koprudur.Ve bu degirmenlerin baş degirmeni konusuluyoda afedersiniz kiç degirmeni neden arayan yok.Bu dere parca parca bu ana dereye.bu dereye kactane namli.yan dereler karisiyo ve bu derede bas degirmen efem.agam.koprusu arkacik degirmeni sarsamkanin degirmeni emin aga degirmeni bunlari degerlendirmek.lazim.Papaz deresine bagli 2 adet agac sal nami deger karahasan kopruleri aralari 9 dk olanlar.degerlendirilmeli.bu 2 koprunun batisindaki asil 3 cu karahasan koprusu bunlar arastirmali.bunlar zincirlemeli gider.Taki 41 tasli hora tepe dogusunda kep.tepe uzerinde sari gol manda golu. guneyinde cimenika kalesi kuzeyinde kudret kalesi. Hayirlisi saygilarimla.
    Merhaba, değerli ustam benim belgem yoktur (var da inanın pek oturup okumadım incelemedim detaylı) ve ben belgelerde yazanı bilmem bilirim de bilmem... Bildiklerim vardır elbet ama yine de bilmem. Fakat bizzat gezip gördüğüm ve fotoğrafladıklarımı, imkan dahilinde ama yerinde ama uydudan ölçüp biçtiklerimi bilirim. Arazide karşıma çıkanlar belgenin en güzelidir benim için.

Forumda ben ilk bir kaç sene belgeleri yazılanları çizilenleri hiç okumadım ne yalan söyleyeyim. Sonra yazılan çizilen şeylere bakınca gözüme bir şeyler çarpmaya başladı ve ilgimi çekmeye başladılar. Neyse direkt konuya dalayım bendekiler 3 söğüt üçgen yapar haldedir. Başdeğirmenin karşısında bunlar... Karşısında ama nasıl karşısında... Aynen ilk mesajda yazdığım haliyle. Yani çatalda durup başdeğirmene bakarsam hafif sağlı tam arkamda kalırlar. Sağ arkamda diyelim daha doğru olsun. Bu arada ilginçtir ki diğer yazdığınızla uyuşacak şekilde buraya az mesafeli ama gayet yakın bir noktada; konuya da dahil olduğunu bildiğim Tek yaşlı dut da var ayrıca o ise bunların (söğütlerin) neredeyse tam batısında denecek kadar batıya yakın güneybatısındadır. (250-260 derece civarları yani) Gövdesinde de metal çakılı... ama düz çakılmamış yandan bir şekle sokularak direkt gövdeye gömme bir çivi... Çivi günümüz çivisi gibi duruyor ama belli de olmaz tabi... Fazlasını bilmiyorum ağaçta başka ne var ya da var mı diye... Yani o ağacı detaylı taramadım başka metal gümüş kurşun vs bakmadım aramadım belki de vardır daha üst tarafında ya da yine ana gövdesinde...

3 söğütten ikisi doğu-batı uzantılı 3.sü kuzeye aşırı yakın kuzeydoğuda. bu 3.sü; Doğuda kalan alttaki söğüdün neredeyse tam kuzeyinde kalır 3-5 derece fark ile. En kuzeydeki söğüde uyduya göre tam 300 küsur metrede değirmen... Değirmen bu üç söğüdün kuzeyinde... Ağaçların kendi arası 40-60 metre arası değişiyor. Ha bu arada tek dut, söğütlerden batıda kalanın az berisindeki ufak köprüye de tam 2.. metrededir. ve evet bu köprü söğütlerin güneybatısına düşüp en yakın söğüde de 30 metre civarıdır bir kaç metre oynayabilir. Dut ben çocukken yol çatalındaydı. Şu an bir tarla sınırı içinde... Anlayacağınız biri kenardan az daha geniş süre süre dutu almış kendi arazisine... Eski halini bilmesem oranın sanacağım dut köşede...

Bu duttan doğuya kıvrılıp gidersek köprüden geçeriz iner inmez (minik rampa) söğütlerle karşılaşırız amma velakin burası aynı zamanda yine çataldır. Yani söğütler de çatalda... Köprü üzerindeyken sağımızda dere dibi ufacık eski ve kime ait olduğunu bilinmeyen sanki zamanında bir ev varmış kadar bi alan arsa gibi boş durur. Ne sürülür ne edilir...

Neyse buradaki çatalımızın sağ kolu kuzeydoğuya giderken birden aniden güneydoğuya döner ve bir köye doğru yönelir... Sol kolumuz ise kuzeye yakın kuzeybatı ağırlıklı yukarı devam etmeye başlar. Derken 3 söğüdün arasından geçip sol koldan devam ederken tam 300 metrede tak bir çatal daha. Bu çatal değirmenin olduğu yerdir. Az önce arkamızda bıraktığımız ufak köprü ise kuş uçumu ya da arazide ip çekilse bu son çatala yine tam 3.. metredir. Bak sen Allah'ın işine...

Bu yeni çatalımızda durup değirmene bakarken çatalın sağına ayrılan yolun da hemen dibi üçgen minicik bir arazi... Ekilmez biçilmez kime ait belli değil. Fakat güzel bir üçgendir. Yani değirmenle karşı karşıya bu ufacık alan... Değirmen ise çatalın içinde ama az iç kısımdadır. Sağ yukarı devam eden eski dere olan taşlı yolun tarafındadır. Yine bu son çatalın sağ kolu taşlı yoldur. Ben ufakken de taşlıydı traktör bisiklet fark etmez takır tukur yapardı giderken sinir ederdi... Patika ama hep dere taşı yerler... Belli ki eski dereymiş burası bildim bileli kuru olsa da... Ben oranın aktığını hiç görmedim zaten belki kurudu yarım asır önce orası bildim bileli taşlı toprak yol... ama belli kısımları !

Sol koldan yukarı devam edersek ileride yol biraz ileride bitiyor. Ayrıca değirmenimiz de diğer üçgen araziden daha büyük ama yine üçgen bir arazi içindedir. (Çatal içinde de olunca e haliyle... ) Sağ koldan yani takır tukur taşlı yoldan arabanızın altı alçak değilse ve karteri delmeden sürterek de olsa devam edebilirseniz yol sizi kuzeydoğuya götürür ve değirmenin önünden geçerken değirmen solunuzda kalırken bir anda yol tatlı şekilde de olsa net bir ters S yapar ve 200-250 metrede tam istavroz gibi muntazam olmasa da gayet "+" yapan yol keşimine gelip yine kuzeydoğuya devam ettirir.

Kuzeydoğuya devam edersiniz ve az biraz daha ileride yol daha kuzeye doğru dönmeye başlar ve yol yine tatlı bir S yaparak devam etse de tam orada solumuzda kalan kısım namlı bir kaya içerir. Adı da bir hayvan adıyla anılır... Buraya kepçe dalar başarısız olur. Kaya toprağa gömülü halde üzeri toprak çimen vb düz ayaktır. Kuzey/kuzeybatı tarafı birden bir kaç metre kot düşer.

Yol burada bu kez ters değil düz S yapar bu arada ama çok tatlı kıvrılır yılan gibidir... ve yukarı devam eder gider... Oradan itibaren ya o yolun devamında ya da az beriden bi yerde sağa kıvrılıp devam edersek 2. değirmene ulaşılır vs... Ha bu arada bu namlı hayvan ismiyle anılan kaya değirmene kuş uçumu 600-700 metrede... Yani yürüyerek dahi uzun sürmez.

Biraz geri dönelim...

Gelelim değirmene yeniden. Köprüden geçer geçmez söğütlere geliriz demiştim ya hani, burası da çatal demiştim hani... Burası hem dere çatalıdır hem yol... Böyle bir dip not da mevcut...

Yeniden dönelim arkamızdaki söğütlere... Biri çataldır ve çatalı yerden başlar. Yani ağaç Y değil V dir. Sapanı kuzey ve güney cepheleri gösterir. Sapanından Kuzey ağırlıklı cepheye bakarsanız tam 1.5 km kuş uçumu mesafede bulunduğunuz yerden dahi kabak gibi göreceğimiz nokta keltepedir yani kaledir. Burası haliyle değirmene de aynı mesafededir. Oranın da tepesine kadar çıktım manzarası güzel türlü noktada türlü şey gördüm not aldım fotoğraflarını çektim ölçtüm vs... Bazı cephelerini henüz gezmedim, arka tarafındaki tüm derinliklere henüz inmedim doğruya doğru...

Ayağıma takılanlar; manastır, ayazma, acı su, tatlı su, keltepenin zirvesinden kuzey tarafına bakınca ağaçlarla örtülü büyükçe bir yığma... ya da keltepe üzerinden öyle görünen ama yine konulara dahil duran bir tepe diyelim... Onun henüz yanına gitmedim. Üstü ağaç kaplı ama şekli şemali "ben buradayım öyle uzaktan uzaktan bakma yanıma gelsene yakışıklı" diyen bir nokta... Henüz gidemedim. Uzaktan bile ürküttü...

Yeniden dönelim söğütlere ve değirmene... 2. değirmen yakın buraya ama ona en son 25 sene önce gitmiştim şu an tam noktasından emin değilim ama bulurum yıkıntıları da olsa duruyor. Diğerine gayet yakın yeri yurdu belli... Diğer değirmenlerin adını bilmiyorum eskilere sordurmak lazım. Tabi beni tanıyan eskilerin çoğu öldü kaçı kaldı bilmiyorum... 3. bir değirmen daha var o daha mesafeli biraz ama aşırı da değil. O ise kuş uçumu başdeğirmene tam 1.22 km civarında şimdi baktım uydudan... (oradan seneler önce sağlam aldıklarını duydum)

Ben çocukken ise burada eskiler 7 değirmen olduğundan bahsederdi. Ben üçünü biliyorum ama 7 tane olduğuna da şaşırmam çünkü bu 3 değirmen ne kadar yerine göre mesafeli dense de derenin devam ettiği köyü ortadan böldüğü, başka taraflarını dolaştığı, türlü kola ayrıldığı yerde belli mesafeler aralıklarla daha 4 değirmen olmaması için hiç bir sebep yok. Her noktaya hakim değilim ama gezdiğim yerleri biliyorum elbette... Hatta değirmen olabilecek farklı noktalar da saptadım ama gidip bakamadım henüz onlara da... Şimdilik 3 ü net ve cepte diyelim...

Keltepenin kuzeydoğusunda az daha ufak ama yine gayet büyükçe bir tepe daha var o da kel... Karşı karşıyalar dipdibeler hatta... araları vadi olmuş öyle dipdibeler.

Bu ikinci tepeye geçmedim, karşıdan baktım çektim sadece... O tarafta da sıra kayalıklar türlü şeyler var tepesinde net kare yapı kalıntısı da bulunuyor vs. Tepeden tepeye ve 360 derece tüm ovaların manzarasını her yöne gördüm bir göz ucuyla...

Konu fazla dağılsın istemiyorum ama buranın kuzeybatısında azayma, bu ayazmanın da olduğu sote yoldan gidersek... neyse hadi o tarafı hiç karıştırmayayım o tarafta çarşı yeterince karışık zaten...

Değirmenin orada bende olmayan (belki hiç olmadı belki yok edildi belki ben bulamadım belki de olayı farklı) ama bilgimde olan ve başka yerlere uyum sağlayabilecek başka bilgiler de mevcut. Bu yüzden de bende olmaması başkasında da olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunların ne olduğunu ya da ne aradığımı söylemek doğru olmaz. Şimdi malum @@balkaya34 ustanın dediği gibi belgeyi bilgiyi değil gördüğümüzü yazıyoruz ya o açıdan yani

Kendi yerimde değirmenin önünde ters S yapan yol var demiştim ya hani ve aynı zamanda eski dere olan bu yol... İşte bu yol yukarı devam etmesine rağmen tam orada dere yeniden çatal yapar ama çatalın sağ kolu anlamsızca birden güneye tam geri istikamete döner ve sonra o da güneydoğuya doğru kıvrılıp gene köye doğru alıp başını gider... ve bu anlamsızca dönüş yapan derenin tam içinde uyduda gözüme takılan yaşlı ağaç ya da ağaçlar mevcut imiş. Ben arazide o tarafa uzanmadığım için gözüme takılmadı oradayken hatta yalan olmasın o yöne kafamı bile çevirmemiştim doğru. Ve bu dediğim ağaç/ağaçlar değirmenin tam güneydoğusunda kuş uçumu 170-180 metrede iken değirmenin olduğu üçgen alanın yol çatalı olan kısmının ise tam 200 metre ve tam doğusunda kalır. Ne olduğunu bilmiyorum gidince bakacağım onu da kişisel arşivime krokime haritama adına ne derseniz deyin ona ekleyeceğim çünkü konuya dahil görünüyor. Çünkü 200 metre diyerek yuvarladım aslında küsuratlı bir sayıdır ve o sayı bana hiç normal gelmedi...

Velhasıl daha orada türlü noktada bakılacak gezilecek incelenecek çoooooook şey var biliyorum. Daha bu mıntıka bitmeden buraya zincirleme bağlı türlü noktayı nasıl gezeyim ? Zaman içinde kaybolan noktalar olmuştur eminim. Bizzat gözümle gördüğüm değişimler oldu bazı yerlerde... Bazılarını sağ olsun devlet halletti... Fakat sadece alındığını biliyorum. Ne aldılar neler kaldırdılar daha da önemlisi o noktalarda neler vardı ve nereleri yok ettiler işte onu bilmiyorum ne yazık ki... O kısmı eskiden de hiç gezip görmemiştim derinlerde kalan bir nokta ufak da olsa kayda değer tepeler vardı o tarafta...

Haaaa bu arada unutmadan... değirmenin 230-235 metre güneybatısında, söğütlerin ise 230-235 metre kuzeybatısında;

yani değirmen ve söğütlerle ikizkenar üçgen çizen bir noktada dere kalemle çizilmiş gibi omega yaptırılmış. Ufak denecek bir nokta bu dere büyük değil zaten çok ama uydudan görünen omega fıstık gibi... Omeganın açık tarafı tam kuzeybatıya bakar kapalı tarafı da haliyle tam güneydoğuya...

Ayrıca 3 büyük söğüdün orası hem dere hem yol çatalı amma yine ince bir nüans mevcuttur. Köprüyü geçer geçmez ilk söğüt solumuzda kalıp derenin çatalı içine düşerken ya da durun şöyle tarif edeyim:

burada bir dere çatalı ile bir yol çatalı olan 2 tane Y yi yanyana düşünün. Fakat soldaki Y nin sağ kolu sağdaki diğer Y nin sol kolu ile üst üste binmiş !

Olmuş size 3 kol... En soldaki hala dere... En sağdaki patika/yol... Ortadaki ise eski dere ama şu an yol... Kümenin ortak elemanına dönüşmüş zamanla... Ayıptır söylemesi ben biraz detaycıyımdır da...

keltepenin diğer tepeye bakarkenki kuzey cephesi oldukça dik denebilir. Hani uçurum diyemiyorum ama uçurumdan da hallice yani aslında uçurum ama direkt dümdüz balkondan düşer gibi değil eğimle iniyor dik de olsa... O kısımda da elden çıkma kaya grupları (tek bir noktada kayda değer grup mevcut) , yaşlı tek zeytin ağacı (2 ayrı noktada yamaçta) ve dibinde taşlar... Buranın yine kuzey eteğine gelmeden ama yamaçta kalan kısımlarında ters üçgen ve gözleri bile bulunan papaz kellesi gibi kafaya benzettiğim ama % 100 büst diyemeyeceğim bazı taşlar... Ayrıca bir foto çekerken yanlışlıkla üzerine bastığım açılmamış Net bir mezar, açılmış yanyana sıralı 3 net oda mezar, ortadaki fena açılmış sağlam açmışlar... var da var... Hangi birini anlatayım daha çoğu yeri gezemediğim halde gözüme çarpanlar bunlar...

Yine keltepeden kuzey hatta sanırım biraz kuzeybatı cephesine bakınca yukarıda bahsettiğim yığma gibi duran güzel ve ağaçların sakladığı tümbe harici ayrıca uzunca bir tepe mevcut... Orayı da gezmedim. Orası ise nasıl desem rakım zemine göre biraz yüksek olsa da komple sivrelmiyor aksne yatay şekilde uzunca bir höyük gibi...

Hatta şimdi baktım 1 km boy 200-250 metre ene sahip uzun ve eli olmayan bir kol gibi... (çolağı kasdetmiyorum onla ilgili bilgim yok) ve dahası şu an üzerinde eski yapı kalıntıları gibi sıra taşlar görüyorum boydan boya... Çok eski bir ayrı daha ufak kaleymiş ya da bir tür gözetleme tepesi gibi... Bilmiyorum o tarafa hiç gitmedim hayatım boyunca... Fakat o tarafta da çarşının karıştığı belli... O tarafın bu tarafa yani kaleye bakan cephesinde ve hemen önünde büyük bir dere (namlı) ve bu dere büyük güzel bir çatal yapıyor vs vs

Şimdi daha burada anlatmadığım bir sürü şey var ve ben buraya konu da açarım sorun değil ama bir süredir sık gidemediğim ve ne zaman gideceğimin de belli olmadığı için açmıyorum konu. Sorulacaklara geri dönüş yapamam ayıp olur diye... ama gün gelir sık ziyarete başlarım nasipse ve o dönem konu da açarım sorun değil hiç...

Daha da bu bölgede gezmek istediğim ama gezemediğim güzel dereler var sotelerde... (Hatta kendi adıma daha ne gördüm ki orada diyebilirim) Ağaçların yoğunlukta olup dereyi kapattığı ve kim bilir nelerin olduğu türlü kaya/kaya grubu/şelalesi vs... (karanlık dere belgelerinize göre o taraf uyuyorsa neden olmasın, bilmiyorum hiç gitmedim ama sotede ve ağaçlardan da gayet karanlık gibi duran bir yerde) Hepsi keltepenin ayrı ayrı 2 farklı derede hem batısına hem de doğudaki bir kale eteği denecek noktadaki çatalla aşağı gelen ve güney doğusu ağırlıklı tarafa düşer... Yine buranın yani keltepenin güneydoğu cephesine bakan bi yerde ufak tepe vardı devletimiz sağ olsun dinamitle patlata patlata aldılar ama sorun şu ki ben o kısmı hiç görmemiştim gezmemiştim çocukken de gitmediğim bir tarafı idi buranın... Yani orada ne tip noktalar vardı, mağara mıydı neydi neleri aldılar yok ettiler bilmiyorum işte... Yani belgelerde olsa dahi şu an arazide dünya veri daha kaybolmuş durumda ve iş daha da zorlaştı... Fakat aldıklarını biliyorum her gün gelen cendermenin haddi hesabı olmadı... Bayağı da karşılıklı 2-3 cephe denecek şekilde genişçe alanı komple ortadan kaldırdılar yani öyle böyle değil... Yine de illa başka noktalarda mutlaka bırakmışlardır bir şeyler... Her yeri de alamazlar ya ? Hangi birine yetişecekler...

Bir diğer değinmek istediğim konu yine bu keltepenin uçurum gibi dediğim kuzey/kuzeydoğu cephesinde tepede açılmış dediğim (daha güney tarafta köşeden basamakla inilen tek büyük açılmış tek bir oda da var ayrıca) uçurum dibi sınır dibi sıralı 3 mezarın hemen devamı ve altında kalan kısımda işçilik olan kaya grubu mevcut. Fakat orada da betimlenen şeyi ya da şeyleri henüz ben tam algılayamadım hakim olamadım. Yani kafama göre bir şeylere benzetip de aha bu kartal aha bu şudur diyemiyorum tek bir şey dışında. Belki doğru açıları denk getiremedim belki yanlış zamanda çektim bilemem ama o kısımda tek görebildiğim bir büst diyebileceğim kafa var fakat ona da henüz % 70-80 büst desem % 20-30 ihtimal ise "tüm bahsini de buna basma" diyor. Eğer bu bir büst ise öyle korkunç büyük değil 1 metreden biraz fazladır 2 gelmez... Asker komutan vs den ziyade bana daha çok kral ya da kraliçe izlenimi verdi... Zaten keltepenin zirve ucu gibi ve güneş tam buraya bakarak doğar vs...

Burada değişen şey çok zaman içinde. Zamanında burada insanların abartısız yüzebildiği yanında koca mesire yeri tarzı yer bile (Hikayeleri de olan kayıtlarda da geçen laf olsun diye kale denmeyen önemli bir muhittir) yer altı suları bir şekilde çekilerek kurutulmuş. Şu an benim için tüm dereler bile kuru dere... Kışın şansa çok yağarsa biraz su olur belki de o zaman bir şey değişmez en kurusundan bile biraz akacağı için derelerin yine hepsi kuru dere... Şükür dere otları hala tam anlamıyla kaybolmamış da ana dereleri bulmak imkansızlaşmıyor. Uydudan bile geçmiş senelere bakıyorum da neler neler değişiyor gözümüz önünde sadece son 10-20 senede... 100 yılda neler olur bir kaç asırda neler olur 1000 yılda neler değişir siz hesap edin...

Burada zincirleme devam eden olayların güzergahlarını bir kaç yön doğrultusu olarak biliyorum ama o tarafları da henüz ben gezmedim. Tüm her yeri bulup yerlerine oturtup tamam haritamı yaptım mantığından ziyade geçerken hedef ufaltarak nokta odaklı gitmeye çalıştığım için de aynı bölgede aradığım bir kaç şeye odaklandım ve buldum da... Şu an açılmamış bir mezar (değerini önemini bilmiyorum ama mezar olduğunu biliyorum ve dışarıdan bakınca asla mezarım demeyen bir nokta) ayrıca net ve derin ama yapamayacağım bir emanet noktası (beni aşar) ayrıca alınmamış bir para daha mevcut ki işte o şu an oradaki en sevdiğim noktalardan biri... Pek müjde de diyemem açıkçası az derince O yüzden vaktini beklemektedir.

Beraberinde adım gibi bildiğim halde yerinde artık olmayan zaman içinde yok edilmiş şeyler de var. Kaya arıyorum kaldırılmış, ağaç arıyorum kesilmiş, bir dere sınırında taş aradım gidince ne oldu buraya dedim tarla sahibine, ben dedi kepçeyle doldurttum dereyi. Yamaçta dedim sıralı gömme büyükçe taşlar yok muydu ? Evet dedi vardı bir kaç tane...İyi dedim elinize sağlık güzel yapmışsınız. Çok iyi olmuş çok da güzel olmuş dedim tarla büyümüş artık dümdüz burası, burayı eskiden bilmeyen bu noktada dere vardı demez, yanından yürür geçer.

Ben buraya bu işlerle alakalı ve alıcı gözüyle bakma adına toplamda sadece 3-4 kere gittim henüz ve her gidişim de sabahtan akşama kadar süremedi. Bazen geçerken uğradım bazen tek noktaya gidip döndüm bazen bir kaç saat toplamda... Yani sizler gibi yıllarımı veremedim henüz o şansım olmadı daha...

Yıllardır bildiğim yerler olsa da yıllarca gezip dolaştığım yerler olamadı hele ki 4 sene öncesine kadar zaten alıcı gözüyle baktığım yerler değildi. Bu kısıtlı süreye de anlattıklarım ve beraberinde birazcık daha türlü çevre detayı olup anlatamadıklarım sığdıramadıklarım. Değirmene 500 metre bile olmayan noktada ve tam karşıdan gören yerde çooook eski küçük çiftlik gibi ev misali... Değirmencinin evi midir nedir bilen yok... Varsa da bilenler hayatta değil artık. Fakat konulara dahil gibi duruyor bazı detayları...

Tabi bunlar benim bildiklerim... Peki ya zaten orada türlü noktada olup benim henüz bilmediklerim ya da henüz yerlerine oturtamadıklarım ? Daha da gezdikçe her kısımda adımladıkça karşıma çıkacak olan türlü yeni emareler ?

Onlar da Allah ömür verir nasip ederse zamanla inşallah...

Hele konuya dahil olduğunu bildiğim ama henüz hiç gitmediğim 2 önemli dere var ki oralara girince nelerle karşılaşacağımı, neleri not alıp fotoğraflayacağımı Allah bilir.

En başa dönersek, elimdeki bir belgeyi açıp da şurada şu burada bu olacak diyemediğim için de ben araziye gittiğimde bilgim harici alanı genişletirken şurada şu burada bu aramıyorum. Sadece neler olduğuna ve neler geriye kaldığına bakıp onları not alıyorum. Haritanın hayatta kalan sayfaları kendiliğinden oluşuyor zaten. Puzzle tamamlanmaya başlıyor yavaş yavaş...

ve sizlere nacizane tavsiyem, şurada şu olmak zorunda yoksa o zaman yanlış yerdesin vs demekten vazgeçin. Belgeniz oraya uyumlu olmayabilir, belgenizde şifre vardır siz okuduğunuz haliyle dümdüz arıyor olup yanılıyor olabilirsiniz ya da zaten elinizdeki belgenin bölgesinde değilsinizdir. Fakat bunları hiç biri yanlış yerdesiniz anlamına gelmez. Bulunduğunuz yer doğrudur, işleri mutlaka vardır ama sistem olarak ele almanız gerekmektedir.

Yoksa bana ne ........... karşısındaki ......... dan. Devlet bile alamamış onu ben mi alacağım misal bulsam ne fayda ?

Benim sorum şu size:

Bu muhitte rotayı ne tarafa çevirmek daha doğru, kolayları adına % 100 net ve gerçek bilgi ve verilere göre ne tarafa yönelip ne aramak mantıklıdır ?

Çeşme kaynak kuyu demeyin sular ömrümü yedi. Bir kaçı hariç ya kurumuş ya yok edilmiş ya bilmem ne olmuş. Bulduklarıma bile hayret ettim. Yine de bakarım elbette... varsa sorun siz bakarım derinlerde gözden kaçan olabilir mutlaka...

ve unutmadan dip not:

Affınıza sığınarak ben belgelerinize sizler gibi bakmıyorum. İlgilenmediğim halde inanın bazılarındaki şifreleri çözmek çok kolay ama bazılarının... Yazdıklarınızda paylaştıklarınızda bazen öyle şeyler okuyor görüyorum ki gülümsüyorum. Çünkü yazdığınız paylaştığınız belge gerçek olduğunu belli ediyor ama ne dediğini göremediğinizi ya da henüz bilmediğinizi görüyorum. Burada kimsenin suçu yok tabi. İster dost tavsiyesi alın ister kardeş tavsiyesi, her şeyi yazıldığı gibi aramayın, sırf yazıyor diye orada yazanı arazideki bir şeyi belgedekine benzetmeye çalışmayın, o şekilde kabul etmeyin. Bulduğunuzu zanneder yanılırsınız. Bu şekilde bulabilmenizin de sonuca ulaşabilmenizin de imkanı yoktur. Sıfırdır. Belgelerinizin tamamı şifreli TAMAMI...

ve bu konuyla ilgili bazı kısımlarla alakalı ise bilgiden ziyade mantık çerçevesinde fikir de vereceğim size. O konuya da ayrıca gireceğim misal hamile kadın başta olmak üzere...

Doğru yerde olsanız dahi belgeniz olsa da olmasa da orada da artık sistem konuşur, tecrübe konuşur, bir başka deyişle ustalık konuşur (kendi üzerime alınmıyorum) Çünkü başlarda da dediğim gibi belgenin en güzeli arazinin kendisidir.

Hatam varsa affola uzadı biraz hakkınızı helal edin...

Saygı ve selamlar
    4LF4 (24.Eylül.2020), balkaya34 (23.Eylül.2020), bozkurt26 (24.Eylül.2020), gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020), TarkanveKurtu (25.Eylül.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler