Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karanlık dere 2

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Karanlık dere 2

Selam arkadaşlar,, Bir karanlık derede ben anlatiyimda belki bir faydasını gören olur.
    Yönünü doguya dönüp durdugunda karşında kara dag ki bu dag ismi bir çok yerde geçer, karadaga yönünü döndüğünde solundan gelen su Aksu yani tatlı su , Solundangelen su Gök su yani karasuda denir ,ACI su aslında. Bir müddet sonra iki tarafdan dağ daralır ve dar yerde iki su birleşir ,Aksu üzerinde bir orjinal köpru var bu köprüden ben 7 yasimdan 30 yasima kadar geldim geçtim, Bu koprü 2 gözlüdür ,ortadaki ayakda özel bir temel yapısı var ,Ve burda bir kitabe var ,şimdi kırmışlar, Kitabenin altinda KARACA kellesi vardi bu suyun girdigi ve çıktığı iki yerdede vardı .Neyse su birleşip akdığında biraz ilerde,( saga hilal yapar) bu çok önemli, Burda olusan çayırlıkta birinci degirmen vardı , Yalnız bu degirmenler ,Eşkiya işi degildi Yani bu degirmenlerin gepside çalıştı, dereyi devamda 2 nci degirmen var bu degirmen eskiya belgelerinde geçen ( arkasinda horasan zemin ) olan degirmendir ve devamda yaklaşık 40 kilometre uzunlukda bir deredir ve icinde yurunmeye korkulacak kadar derin ve kapalı. Bu derenin alt başında son degirmen varki bu degirmen 2 dereden suyunu alır ve en zengin degirmenlerden birisi diye belgelerde geçer. Bu derenin iniş isdikametinden solda Belgelerdeki OTLUK KAYA , ve ilerlerseniz HAMAMLAR ,ve ordanda sola giden dereden yol gider işde buyolda giderken Bir DERVİŞ KAYAYI görüp geçeriz der ve bu sitede resimli bir konu ile açmıştım, tekrar derenin alt ucuna gelelim yukarda,PAPAZIN asgıda magrası var ve dağın dibinde ikinci bir hamam var bu uyuz pınarı veya uyuz suyu veya uyuz hamamı adıylada anılır ,burda yazılarda ( hamamların arkasındaki kayalıklarda bir hamile kadın yapdık) der vede var tabiiki ,Sonra Manixs,Çiftliği bitisiginde devam eder ve sonra buradan tarihi yol var ve buradanda Bozyaka kasabasına yol gider der aslında bu yol patika taş döşeme PERS Kral yolu ,
    Bu alandan giden su ilerde büyük suya karışır , Eskiya belgelerinin ana nokdalarının baslangıcı Kudret hamamlarıdır, sonra Çimenika kalesi Ambar kaya filan ilerler gider, Ve çok çetin dereler ve bu derelerdeki işaretler sıralanır,, Benim şu an anlattigim çok kısa özettir. SAYGILAR
    gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,210
    Beğenilmiş
    298

Cevap: Karanlık dere 2

...Balkaya34 Arkadaşım,,Yanlış anlaşılırsam özür dilerim hep bu lanet corona sebep bilesin..
    Paylaşımında dolayı teşekkürederim,bu eşkiya bölgeleri ve mühitleri bazı yerleri uyumlu olabilir,elimizdeki verilere göre ve mantıklı düşünürsek aynı olması mümkün değil,çünkü sen bu karanlık deredeki adresde bir sonuca gitdin bende karadenizdeyim karanlık deredeyim aynı yerde olurmu işaretleri ve işçilikleride farklı.Hatda bu karalık derenin başka 7 daha isimle anılır bilinir.kısaca özetde yazmak istedim.
    ...Karanlık derenin başlangıcına gelen su kaynak sudur bu su erikli yayladan gelir sizde bu yaylanın ismi yöre halkı tarafından yeşil yayla olarak geçebilir çok isimler değiştirildi biliyorsunuz.Bu kaynak suyun çıktığı mevkinin yakınında basamaklar varsa burası doğru yerdir.sonra bu karanlık dere sizde omega veya C yapmış karadenize ise başka bir dereyle birleşmiş ve bu çatal yerde sizin değerli dediğiniz değirmen ALİBEY değirmenidir.doğrudur burda 3 değirmen vardır,doğrudur bu su bir köprünün altından geçer bu köprünün ismi Karahasan köprüsüdür.sizde uzunali olarak anılabilir bu köprünün batı başında,da bir değirmen vardır,.belgelerde top koru diyorsunuz karadenizde çamlık koru olması normal doğal değilmi,kudret hamamları diyorsunuz doğrudur mevkide şifalı su çıkıyordur geçmişinde hamam yapılmıştır.Bütün bölgelerin ve mühitlerin coğrafi yapısı,hatda taşı,toprağıda farklıdır bu sebeplerden farklı isimler farklı işçilikler yapılmıştır bunları yapan ustalar ve işçilerde aynı değildir.Aklıma şu an gelenler bunlar tabiki yazılcak çok yerler ve özellikler vardır.saygılar,eyvallah...
    balkaya34 (24.Eylül.2020), gezgin_99 (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Selam @kurtbaba ve tüm arkadaşlar,,
    Başdan şunu belirteyim ,Karanlık dere ERİKLİ yaylayı hiç görmez, Erikli yayla ve Kirazli yaylanin suyu bir cok yerlerden gecdikden sonra karanlik dereden uzaklarda
    ayni suya karışır, Karanlık derenin Asıl adı KARADERE dir. Eşkıyalar buraya karanlik dere adını koydu.Burası eşkıya için çok uyumlu bir yer ,Fakat burdaki degirmenler gerçek degirmen, Eskiyalarin bahsettigi degirmenler hiç çalışmadı sadece isim koydular,Alibey degirmeni,Eminaga degirmeni filan ,Hatta bazi derelere işaretler yaptıkdan sonra biz bu dereye karanlık dere dedik der. Hamamlara gelince bunların isaretleri mevcut ,Mesela DERVİŞ kaya ,Mesela , Hamile kadın karnı ve buna benzer isaretler mevcut ,Sizin bahsettiginiz de bunlar yok , Karanlık derenin suyu kızıl ırmağa karışır ve kara denize dökülür,
    Gelelim Erikli yayla konusuna , KİRAZLI yayla ( KUdret kale ) kirazli yaylanin devaminda ilerleyen dağ doguya döner burasi ERİKLİ yayla ,Bu dağın karşısında ,YÖRÜK yaylası,
    Bütün belgelerin ana nokdası bu 3 adet yayaladır, Yani karanlık derenin suyu bu dereye çok uzak ,Benim Dikkatimi çeken bir şeydaha var, Sitede bir çok arkadaş çok önemli işaretleri görmüş gibi anlatıyorlar ama hiç bir resimyok .
    Acaba bir endiselerimi var ,mesela kisitlayan filan gibi.
    Yoksa bu kadar bilgileri görenler neden resimsiz anlatıyor yani ben koyarım bu gördüğümün ve aynı zamanda o bölgenin gerçek oldugunu kanıtlar, 7,, 9,, 11 bölge var diyoruz ama bu isareti ben gördüm işde kanıtı diyen yok.
    Burada maksadım asla ve asla kimseyi kırmak üzmek degil Amaç Dogruyu bulmakdır.
    Tabiiki her bölgede bir takım işaretler var ,Ama bu işaretler vardır ama bunun hangisi gerçek bunu bulmak gerekiyor.,Tekrar Tüm.arkadaslara vede @kurtbaba olarak size Saygılar Usdadım Amacımiz dogruyu yakalamak.
    gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    243
    Beğenilmiş
    235

Arkadaşlar selam size ben saygı duyarım, kimseye de yanlış deyemem herkes bildiğini paylaşsın seviniyorum... Birde gerçeklik var ki seneler önce carffu. Diye market yapıldı burası kirazlı yayla idi,,, oooo işte öyle dersaadet burası işte...
    Fransız firması ama kafayı karıştırır niyesi var işte...
    Kocaman kazan ne oldu?
    DOIDYE (25.Eylül.2020), gezgin_99 (24.Eylül.2020), kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

@FENERLİ usdadim selam ,, Bizim kirazlı yaylada halen sigirlar koyunlar yayilirlar vede NİSAN ayında o meşhur, Tek mezar yokmu isde onu dede diye etrafinda cabıt bağlayıp kurban keserler , etrafinda şenlikler yaparlar ,Halbuki O tek mezardan 27 basamak inersin inerken cok güzel bir Altindan HAMİLE kadını alırsın ve içeriye inersin içerisi eşkıyanın Kudret kalesidir ,Acaba bunlari biliyormuydunuz Haa dahasi var usdadım, Dahası neler neler

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Selam arkadaşlar, Her konuyu kendi başlığı altında sorup cevaplasak daha iyi olur bence çünki bu yazılanları birdaha okuyum deseniz bulamazsınız. Bir birine karışır. SAYGILAR
    kurtbaba (24.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    TarkanveKurtu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    9

Karanlık dereyi doğru anlatıyorsun aynı yerdemiyiz acaba.
    Sen bu karanlık deredeki ocakları gördün mü ?
    Birde bu derviş kaya bu dere değil.
    Derviş kayada hiç kaybolmayacak birşey olcak.
    balkaya34 (28.Eylül.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Alıntı TarkanveKurtu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karanlık dereyi doğru anlatıyorsun aynı yerdemiyiz acaba.
    Sen bu karanlık deredeki ocakları gördün mü ?
    Birde bu derviş kaya bu dere değil.
    Derviş kayada hiç kaybolmayacak birşey olcak.

Selam @TarkanveKurtu ,, Derviş kayanın resmi sitede var bakbakalım sizin o kaybolmayacak dediginiz işaret varmı ,Varsa açıkça yazarız ,Herkes bilsin, Arkadaşlar benim maksadım Dogru bölgeyi Ülkemizde açığa çıkarmakdır,,Ben zaten eminim,Herkesde emin olup ona göre çalışma yapsın.

Status
    TarkanveKurtu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    9

Selam @balkaya34
    Sitede nerde link atarmısın ?
    Senmi koydun resmi
    KAÇAK KAZI YAPMAYIN

Status
    Beğenmiş
    310
    Beğenilmiş
    211

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)