Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ebced hesabi ???

Status
    ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    WAN
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    82

Ebced hesabi ???

@OMEGA
    @FENERLİ @DOIDYE @MaSTeR™ @mortal kombat @Navaron

@kurtbaba @lg_e @amero @poseidon2023

Ustalarıma ve dıger üyelere selam olsun...

Sizlere bir sorum olacak, başlıkta yazdığım gibi ebced hesabi hakkında bilginiz var ise benimle paylaşırmısınız.

Ebced hesabının aslı astarı nedir, dinen caiz mi, bizlere faydası ve zararı nedir, ilk kim çıkarmıştır ???

Kimisi peygamber efendimize dayandırıyor, kimisi sahabe dönemine dayandırıyor, kimisi ebacet adında ki biri tarafından bulunuf, gayb ile ilgili bilgiler veriyor ve vs gibi turlu türlü söylentiler , var bende bir de ustalarımdan dinlemek istedim selam ve saygılarımla

Bu arada DOIDYE ustam, konuyu buraya açtım inşallah doğru yere açmışımdır.
    gezgin_99 (02.Ekim.2020), lg_e (05.Ekim.2020), poseidon2023 (02.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    alacakaranlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    47
    Beğenilmiş
    14

Cevap: Ebced hesabi ???

Aleyküm selam saygıdeğer ustam ilk muhyittin el arabi havas ilmini kullanmıştır ve geliştirmiş diye biliyorum.
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    poseidon2023 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,509
    Beğenilmiş
    758

Ebced hesabi hiç işim olmadı sorunca merak ettim uzmana sordum cevap gelsin yazarım

Status
    Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    244
    Beğenilmiş
    209

Ebced veya Ebûced, Arap alfabesindeki harflerin kolaylıkla hatırda kalması için düzenlenen bir hârf dizisi ile bu harf dizisinin her birine tekabül eden bir rakam değeri sistemi ve diziyi oluşturan sekiz kelimenin ilk adıdır.
    Arap alfabesindeki harflerin her birine 1'den 1000'e kadar matematik değerler verilmiştir.Ebced hesabı Fars ve eski Türk edebiyatında tarih düşürmede de kullanılmıştır. Meselâ İstanbul'un Fetih tarihi için Kur'ân-ı Kerîm'den "Âherûn" kelimesi düşürülmüştür. Bunların toplamı (elif+gayn+ra+vav+nun) = 1+600+200+6+50=857 çıkmaktadır ve bu tarih Hicri 857 (M. 1453) yılı olan fetih tarihidir.Bütün hurûf-û hecâ denilen yirmi sekiz harfi içine alan "Ebced harf tertibinde" harflerin sayısal değerleri şöyledir:
    Ebced: Elif : 1, Ba : 2, Cim:3, Dal:4; Hevvez: He : 5, Vav : 6, Ze : 7; Hutti: Ha : 8, Tı : 9, Ya : 10; Kelemen: Kef : 20, Lam : 30, Mim : 40, Nun : 50; Se'fes: Sin : 60, Âyn : 70, Fe : 80, Sad : 90; Karaşet: Kaf : 100, Rı : 200, Şın : 300 Te : 400, Sehaz: Se 500, Hı: 600, Zel : 700; Dazığ: Dad : 800, Zı : 900, Ğayın: 1000.
    Yirmi sekiz harften ibaret olan Arap alfabesi, Emevî Halifesi Abdülmelik bin Mervan zamanına kadar Ebced tertibiyle okunur ve yazılırdı. Abdülmelik bin Mervan zamanında Nasr bin Asım ile Yahyâ bin Ya’mer el-Udvânî’den kurulan bir ekip, Arap alfabesinin harf sırasını değiştirdi ve birbirine benzer harflerin ard arda sıralanması esasına dayalı “hurûf-u hec┠denilen ve bugün kullanılan alfâbeyi oluşturdu. Yazı dilinde bu alfabe kullanılmaya başlandı.
    Arap harflerinin ebced tertibine göre dizilişinin Hazret-i Âdem’e (as) dayandığı rivâyet edilir. Bu tertip ile alfabenin kullanıldığı tarih süreci içerisinde, zamanla bu harflere sayısal değerler verilmiş; bu sayısal değerler âlimler, edebiyatçılar ve şâirler tarafından makbul ve muteber karşılanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Şâirler ve edipler, yazdıkları manzum ve mensur eserlerde ebced hesabını da kullanmışlar ve harflere verdikleri rakamsal değerler ile önemli tarihleri kaydetmişler; zaman içinde bu usûl yaygınlaşma ve gelişme istidadı göstermiş; âdetâ Arap alfabesinin bir yan ilim dalı olarak olgunlaşmış ve adına da “Ebced Hesabı” veya “Cifir İlmi” denmiştir.
    4LF4 (03.Ekim.2020), ACEMİAVCI (22.Ekim.2020), gezgin_99 (02.Ekim.2020), kurtbaba (02.Ekim.2020), lg_e (05.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    921
    Beğenilmiş
    179

bazı büyük alimler ölüm tarihlerini bilmiş ve bu tarihi bir vecize ile bildirmiştir degişik ebced türleri vardır yahudi ebcedi definecilikte kullanılan yöntemdir öyle ha deyince ögrenilecek bir bilim degil şahsen benim uygulama yapacak kadar bilgim yok
    4LF4 (03.Ekim.2020), gezgin_99 (02.Ekim.2020), Kayip kepenek (02.Ekim.2020), kurtbaba (02.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    gezgin_99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    bursa
    Beğenmiş
    905
    Beğenilmiş
    222

@~KAPTAN JACK~
    Attın yine kuyuya bir taş...
    Bakalım Bu taşı nasıl çıkaracağız...
    4LF4 (03.Ekim.2020), aslan81 (04.Ekim.2020), Kayip kepenek (06.Ekim.2020), kurtbaba (02.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Kolay gelsin...
    Selam ve dua ile...
    Bin kere ölç, Bir kere biç...
    İZİNSİZ KAZI, VE ARAŞTIRMA YAPMAYINIZ.....

Status
    poseidon2023 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,509
    Beğenilmiş
    758

Ebced böylebirkac dakika yarım saat bir saatte anlatılacak bir şey deyil küçük Ebced büyük Ebced vardır küçükte küçük sayılar büyükte büyük sayılar kullanılır her bir arap harfin karşılı gında sayı fardır Ebced kebir Ebced savir denir eski yunana kadar dayandıgını biliyoruz rujum ilmidegiriyor havas ilmin bir bölümü ve her bir harfin temsil ettigi esmalar vardır onların bir Ebced deyerleri vardır genişşşşş bir saha dendi

yani aga ben o kadar sabırlı deyilim günlerce dinliyecek ögrenecek kadar
    amero (03.Ekim.2020), Kayip kepenek (06.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    4LF4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    537
    Beğenilmiş
    160

@poseidon2023 ustam bende sabirli degilimdir aslinda ama amero ustaya sorunca bu sayilarin gizemi nedir diye bu konuyu acmaniz iyi oldu @~KAPTAN JACK~ ustam. Ben biraz arastirdim duyunca ama cok derin bir mevzuymus bir basladim fenikilerden ta misira kadar gidiyor bu konu
    @amero ustam sizinde sayilarla aranizin iyi oldugunu biliyorum ama sizinki biraz daha farkli sekilde. Her medeniyete gore ele almamiz lazim o zaman bu definecilikte bu isler madem matematiksel o zaman cogu isin rakamsal bir degeri var ustalar bu yuzden rakamsal degerden bahsediyolar ogrenmis olduk.
    @coral69 ustam da sayilarla arasi cok iyi diye biliyorum hem sayilar hem pusula hem de gezegenlerle hesaplamalarini bilirim. @ArGoS ustam da pusula yonleriyle her olaya bakar diye biliyorum tabi pusula varsa sayilarda vardir. Sizleri de ben etiketlemis olim gozden kacirmayasaniz diye belki bende bu sekilde birseyler ogrenebilirim eger konuya katki saglarsaniz ustalarim. Her usta biraz farkli sekilde yorumluyor bu olcum islerini sanki bana gore.
    Biraz da define yonunden bakalim.
    Kayip kepenek (06.Ekim.2020), kurtbaba (04.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Yerin Altını Üstüne Getiren Adam

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    921
    Beğenilmiş
    179

Alıntı 4LF4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @poseidon2023 ustam bende sabirli degilimdir aslinda ama amero ustaya sorunca bu sayilarin gizemi nedir diye bu konuyu acmaniz iyi oldu @~KAPTAN JACK~ ustam. Ben biraz arastirdim duyunca ama cok derin bir mevzuymus bir basladim fenikilerden ta misira kadar gidiyor bu konu
    @amero ustam sizinde sayilarla aranizin iyi oldugunu biliyorum ama sizinki biraz daha farkli sekilde. Her medeniyete gore ele almamiz lazim o zaman bu definecilikte bu isler madem matematiksel o zaman cogu isin rakamsal bir degeri var ustalar bu yuzden rakamsal degerden bahsediyolar ogrenmis olduk.
    @coral69 ustam da sayilarla arasi cok iyi diye biliyorum hem sayilar hem pusula hem de gezegenlerle hesaplamalarini bilirim. @ArGoS ustam da pusula yonleriyle her olaya bakar diye biliyorum tabi pusula varsa sayilarda vardir. Sizleri de ben etiketlemis olim gozden kacirmayasaniz diye belki bende bu sekilde birseyler ogrenebilirim eger konuya katki saglarsaniz ustalarim. Her usta biraz farkli sekilde yorumluyor bu olcum islerini sanki bana gore.
    Biraz da define yonunden bakalim.
    herşeyin kararı yararlıdır fazlası zararlıdır zararı nedir ebcedin definecilikte az kullanılmasıdır bu kadar bilmeniz yeter eger ebcedi ögreneyim derseniz bu yaştan sonra zor yapacagınız en ufak bir hata çok büyük zararlar dogurabilir bir ismin ebced degerini hesaplamanız yetmiyor anne adınıda beraber hesaplamanız gerekir gelelim esmalar zaten tüm havas sitesinde degerleri vardır siz definecilikteki sayısal ile ebcet hesabını karıştırıyorsunuz genel kültür olarak yazılan çizilen bilgi bence yeterlidir
    4LF4 (04.Ekim.2020), Kayip kepenek (06.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    4LF4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    537
    Beğenilmiş
    160

Bende zaten definecilikdeki sayisal islerine deginelim diye yorum yapmistim ustam. Havas ilmi bizi asar zaten ustam.
    Kayip kepenek (06.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    Yerin Altını Üstüne Getiren Adam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)