Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şahsi define Haritaları ve Çözüm Teknikleri

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  Kayip kepenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Ekim 2009
  Mesajlar
  943
  Beğenmiş
  616
  Beğenilmiş
  406

  Şahsi define Haritaları ve Çözüm Teknikleri

  şahsi define haritaları ve okuma teknikleri

  Haritayı Komple Anlama

  Haritayı komple anlamak için haritayı yönüne koymadan, ne aradığını anlamadan, işaretleri çözmeden haritayı komple anlayamasın.

  Haritayı komple anlamanız için haritayı yönüne koyup, işaret gruplandırılmasını yapıp işaretlerin araştırılması yapılmalıdır.

  Detaylara inmeden haritayı komple anlamak mümkün değildir. Her detay etraflıca incelenmesi gerekir.

  Haritayı anlamada belki de en önemli kural şudur. Ne aradığınızı bilmek şarttır. Buradan hareketle haritayı anlamaya çalışabilirsiniz.

  Haritayı komple anlama o kadar kolay bir iş değildir. Zaten yaptığımız işin kolay olmadığını sizde farkındasınızdır.

  Her iş gibi definecilikte de zorluklar vardır. Bu zorluklar emek, para, zaman vs. bir tarafa eldeki verilerin değerlendirip anlama zorlukları çok önemlidir.

  Haritayı iyi okuyamadıysanız bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarınızdan yardım talep edebilirsiniz veya sitemize müracaat sonucu ilgili uzman arkadaşlarımız sizlere yardımcı olabilirler.

  Ne kadar harita çözerseniz o kadar tecrübe sahibi olur, haritaları kitap gibi okursunuz. Unutulmamalıdır ki harita definenin yerini gösterir veya yanıltır.

  Konuya nasıl yaklaştığınız önemlidir. Aynı haritayı üç değişik define ekibine versek bunlar üç ayrı nokta kazarlar. Ancak üç değişik profesyonelce çalışan define ekibine versek hep aynı yeri kazarlara. Mantık tek olmalıdır. Olaya yaklaşma tek olmalıdır.

  Haritalar konusunda kitaplar alın okuyun , kendinizi profesyonelleştirin. Araziye çıkmak defineci için en son iştir. Önce harita etüt edilmeli iyice anlaşılmalı sonra diğer konulara geçilmelidir.

  Kazı yapmak definecinin en son işidir. Defineci demek iyi araştırma yapan kimse demektir. Nokta belli değilse harita o noktayı işaret etmiyorsa konuyu baştan alın tekrar inceleyin. Noktası belli olmadan rasgele kazı yapmayın. Emek, para, zaman ve başarı arzunuzu boşu boşuna risk etmeyin.

  Haritanın güvenliğinden emin değilseniz hiç uğraşmayın veya sahte bir harita ise çok çabuk çözersiniz. Sahte haritalarda 4-5 tane yanıltıcı ip uçları vardır. Kısa sürede çözülür ve definenin yeri net olarak bilinir. Uzman kişiler hariç olmak üzere haritalar hemen çözülemez.

  Gerçek haritaların çözümü daha zor ve definenin yeri tam net değildir. Defineyi yine oradaki mevcut iz ve işaretlerden yola çıkarak bulacaksınız.

  Haritanın komple okunması tamamen mantık ve profesyonelce çalışma sonucu olur. Haritayı etüt ettikten sonra kendiniz çizin. Haritayı çizemiyorsanız haritayı komple anlamamışsınız demektir. Size yardım şart olur


  Haritayı Yönüne Koyma
  Haritayı Yönüne Koyma

  Defineciler bilirler. Haritalarla çalışılmasında en önemli şey haritaları yönüne koymaktır. Haritayı yönüne koyunca doğa (çevre) biliniyorsa gerisi ancak biraz adrenalin yükselmesiyle sonuçlanır.

  Haritalarda mevcut ana işaretler (dağ, tepe, ırmak, kaya, mağara vs.) haritayı yönüne koymada size yardımcı olunacaktır. Haritayı doğru yönüne koymazsanız hedefiniz yanlış bir yer olacaktır.

  Haritalarda önemli konulardan biriside güneşin doğudan doğuşu ve batıdan batışıdır. Bu konu haritanın genelinde görülebilir. Bir veya birkaç iz ve işaretle bu anlaşılamaz. Olaya üç boyutlu bir resme bakmak gibi bir şeydir.

  Haritalarda güneş, rüzgar ve su akış yönü çok önemlidir. Açılarla harita yönüne konmazsa bütün emeğin boşa gideceği unutulmamalıdır.

  Haritayı yönüne koyduktan sonra detay, iz ve işaretlerle haritanın tam olarak yönüne girip girmediği test edilmelidir.

  Haritayı yönüne koyamıyorsanız hiç boşa uğraşmayın mutlaka yanlış yerde kazı yapacaksınız demektir.

  Haritalarda mevcut akarsu ve çeşme işaretleri büyük önem taşır. Bir diğer husus ise çeşmelerin eğime göre ön tarafı aşağı doğru baktığının unutulmaması gerektiğidir. Kaynak ve çeşmelere (pınarlara) önem vererek definecinin beyninde şimşeklerin çakmasını sağlar.

  Eski dönemlerde pınar, kaynak gibi su kenarları temel veriler kabul edilirdi. Yapacağınız kazı bölgesinde bu gibi yerlere dikkat etmekte fayda vardır.

  Pınar, su kaynağı, çeşme vs. kurumuş veya yer değiştirmiş olabilir. Konuyu etraflıca incelemekte fayda vardır.

  Haritadaki akarsular dağdan aşağı veya yüksekten aşağı gelir. İşaretlerin bol olduğu bölge akarsuyun oraya ulaştığının göstergesidir. Bu bize haritayı araziye yerine koymada önemli ipuçları verir.

  Unutulmaması gereken diğer bir nokta gömü yapılırken su ihtiyacının nereden giderildiğidir. Mutlaka yakın bölgede bir su kaynağı olması gerekir.

  Mevcut mağara, taş, mezar gibi belli yerler haritanın yönüne konduğunun testi için önemlidir.

  Mezarların veya mezarlıkların bakış açıları dine göre değiştiğinden hangi dine mensup olduğunun öğrenilmesinden sonra ilgili yöne bakarak harita doğa üzerinde yerine konulabilir.

  Haritadaki şelale, pınar, akarsu, mağara, mezar gerçek anlamları ile konulmamış olabilir. Konuyu bütünlük içerisinde değerlendirin.

  Haritadaki anlatılmak isteneni iyi anlarsınız haritayı yönüne koymak çocuğun suyla oynaması gibi basit, sade ve zevkli bir iştir.

  Haritalar 100 puanlık bilmece sorusuna benzer. Ne kadar çok alıştırma yapılırsa hata payı o kadar az olur.
  Konunun en uygun bu bölüm olacağını düşündüm .Yanlış yere açtıysam yönetimce gerekli bölüme taşınabilir.Bol şans.Kayıp Kepenek.
  4LF4 (10.Ocak.2021), balkaya34 (10.Ocak.2021), Haidut Velko (25.Eylül.2021), OxyGeN_34 (10.Ocak.2021), TEVFİK (10.Ocak.2021) Bunu beğendi.
  Ailenizin ve kendi huzurunuz için kaçak kazı yapmayınız yapanlarıda uyarınız,,,,

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20 Eylül 2011
  Nereden
  FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
  Mesajlar
  6,141
  Beğenmiş
  2,342
  Beğenilmiş
  654

  Cevap: Şahsi define Haritaları ve Çözüm Teknikleri

  Selamunaleyküm Sayın ustam elinize ve emeğinize sağlık bazı kişiler bu fırsatı bilerek bazı kişilerimize sahte harita vermektedirler bu fırsatı vermeden daha ilk Baştan bunun gerçekmi sahtemi olduğunu bilip anlamamız lazım.Paylaşımlarınız için Teşekkür ederim.Saygılarımla.
  Haidut Velko (25.Eylül.2021), Kayip kepenek (10.Ocak.2021) Bunu beğendi.
  Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  OxyGeN_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Haziran 2019
  Mesajlar
  436
  Beğenmiş
  1,266
  Beğenilmiş
  224

  Cevap: Şahsi define Haritaları ve Çözüm Teknikleri

  Güzel paylaşım usta teşekkür ler inanın şu an haritalar havada uçuşuyor umut hırsızlığına karşı dikkatli olmak lazım
  Kayip kepenek (10.Ocak.2021), TEVFİK (10.Ocak.2021) Bunu beğendi.
  Ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlamaz. Kaçak kazı yapmak suçtur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •