Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eski ermeni evi #part2

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    926
    Beğenilmiş
    684

Cevap: Eski ermeni evi #part2

kapıdan girişte üst duvar ve ahır mahzende pencere ahır kapısı duvarları hep kontrol edilmiş,üst katta türbe gibi dediğin yerler dua odalarıdır tabii boya badana tadilat çokşey kaybolmuş ,bacadaki kasa olur dediğin yerler ellenmemiş, dut ağacının 10m. ye kadar çevresi kontrol yakınında çeşme kaynak dere varmı varsa foto ,dua odalarında haç-isa resmi vb meteryal olur duvarlara makine tut normalde o odalarda haç isa için mihrap/niş de olması lazım nişin tabanı kontrol,ağaçtaki işarete benzer yer olması lazım bu kendinden sonraki çocuklarına evin tesbiti için işaret olmalı ,evin kuyusu göremedik ocaklık ve mahzen zeminine de makine tutun kly gelsin ...
    kurtbaba (18.Mayıs.2021) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    828
    Beğenilmiş
    955

Merhaba öncelikle uzun süre sonra yeniden hoş geldiniz. Sizleri bir yerde inceleme yapmanın haricinde de yani daha fazla aramızda görmek isteriz.

coral69 usta maşallah gerçekten çok çalışkan bir arkadaşımızdır, takdir ederim kendisini...

Eski konunuz ben buraya daha gelmeden 2016 sene başında açılmış ve güzel de bir evmiş. Nitekim bu yeni ev de fena değil...

Ben dünden beri 3 kez yazdım konuya 3 kez sildim okurken yorulmayın diye.

Evler amatörlere göre değildir ve amatör incelemelerle hiç bir sonuca varılmaz, varılan da şans olur nasip olur mucizeden hallice olur ya da en iyi ihtimalle kapalıdaki bir kaç işaret çıkartılır. Yapılar karmaşıktır ve hepsi ölçülüdür. Siz de amatör sayılmazsınız bunca sene sonunda artık temelde de olsa nerede ne arayacağınızı bildiğinizi umuyorum. Bu yüzden de ölçü almışsınızdır umarım. Yoksa tahminlere göre bakılacak yer çok...

Daha şimdiden bir sürü soru işareti var oraya dair. Bazılarının sebebi karelere girmemiş olmalarından bazılarının sebebi bilgi eksikliğinden bazıları da ölçü olmadığından...

Buranın güzel bir krokisini çizip paylaşın ki tadı damağımızda kalmasın derim. Neyin nerede olduğunu konumlarını mesafelerini net görelim.

Eski konunuzda Fenerli ustam güzel bir cümle kurmuş size bir araba soru gelecek kroki paylaşın diye, nitekim paylaşmışsınız da ama o kroki olmaz. O şekilde olmaz daha doğrusu...

Ölçekli çizim yapılmalıdır. Kağıda ölçekli belli oranda ufaltarak ve oranı koruyarak aktarılmalıdır. Krokide 15 metre olan duvar 5 metre olan duvarın 3 katı gibi görünmüyorsa olmaz.

Eski krokinizde duvarların ölçüsü adına hiç bir şey yok ve yalnızca odaların kaç metre kare olduğunu yazmışsınız. Camiye halı kaplamayacağız bize odaların ya da evin alanı değil duvar kenar uzunlukları gereklidir. Örneğin bir odanın 72 metre kare olması umrumda değil. Önemli olan 72 nin nasıl olduğu ?

Kenarları 9 a 8 ise de 72 olur 6 ya 12 ise de... İhtiyacımız olan sayılar kenar uzunlukları yani... Onları bilince zaten alanı da köşeden köşeye ne geleceği de ortaya çıkacaktır.

Sadece bu kısıtlı haline göre bile bariz detaylar var, hedef var, ayrıca şüpheli kısımlar var ama eksik kalır yetersiz gelir.

Aslan ustanın dediği gibi bayağı da kurcalanmış sağı solu ama orada önemli olan o kadar çok detay var ki hangi birini yazayım size ? Sadece güzel bir çizim ve kuş bakışı neyin nerede olduğu hangi yöne baktığı ocakları, ağacı, nişler, pencere sandığınız kısımlar da dahil her şey yerlerine konunca sorulabilecek belki 20-30 soru otomatikman elenir gerek kalmaz.

Dışarıdaki dutun eve mesafesi bile belli ama bunları sizin ölçüp aktarabilmeniz gerekir.

Fotoları detaylı inceledim, bir sürü tespitim var ama kısıtlı bilgiden dolayı eksik çok fazla...

Baca içinde 3 baklava dilimi demişsiniz mesela baktım baktım 3.yü göremedim. Fotolarda yanyana 2 tane var sadece. 3. yine aynı hiza ve yanlarında olup tek örme duvarda sıraya 3 tane ise farklı şey olur, aynı hizada olsa bile 3. az uzaksa farklı şey olur, 3. karşı duvarda ise farklı, yan duvarda ise yine farklı... Bunlar hep önemli detaylardır.

Bir tane noktadan ufak bir şey alınmış gibi görünüyor ya da öyle tahmin ediyorum diyelim şimdilik. Çünkü orası da kurcalanmış ve yeniden kapatılmış gibi duruyor.

Ocakların konumları nasıl, aynı hizada olup aynı duvarın devamında olup ağızları da aynı yöne mi bakıyor yoksa aynı katta olsa da farklı pusula yönlerine mi bakıyorlar ?

Ocaklardan ev sahibi kapatmış dediğinizi kapatan ev sahibi bu evi 1900 lerin ilk çeyreğinde satan asıl sahibi mi yoksa sonradan alan kişi mi ? Bu detay çok önemli...

Kısacası evler ve yapılar hakkında sabahlara kadar yazılır ama güzel ve orantılı doğru bir çizim ise çok şeyi değiştirir sizi bir şeylere çok daha fazla yaklaştırır.

Bu şekilde ise tipik noktalar kontrol edilir yalnızca.

Çizip sorduğum gösterdiğim bazı şeyler vardı ama onları da kenara aldım şimdilik. Sizin dediğiniz gibi yorumlara göre devam edeceğim fotoğraf yüklemeye demişsiniz ben de geri dönüşlere ve eve ayrılan zamana verilen emeğe göre devam edeceğim.

Bu arada fotoğraflarınızda bir sorun yok, aksine daha da net daha da yüksek çözünürlüklü olsaymış keşke bile dedim. Günümüz teknolojisine ayak uydurabilmek zorundayız. Ya bilgisayar iyi olmak zorunda ya internet hızı ya da ikisi birden... Bu fotoğraflarda sayfayı kasacak bir şey yok, yakında çöpe atılacak basit emektar bir eski pcde bile hepsini tıkır tıkır açıyorum. Dilediğiniz kadar fotoğraf yüklemeye devam edebilirsiniz. Bir şey düşürmeye kısmaya çalışmayın ki aksine olası her detayı yakalama şansımız artsın.

Velhasıl diğer ev kadar olamasa da bu ev de kendine göre gayet kayda değer ve güzel, kesinlikle önemsiz bir yer değil ama yine altını çiziyorum ki yapılar amatör incelemelere uygun değildir. Yine de "bizden bu kadar, nasibimizde varsa biz bu kadarına göre sonuç umuyoruz" derseniz de kızmam kırılmam saygı duyar gösteririm yine bir kaç şey ama ölçü olmadan yapılarda sonuca ulaşabilmek, gerçek anlamda sonuca ulaşabilmek ne yazık ki gözleriniz bağlı şekilde 3 kişiyle birden dövüşüp 3 ünü de yerle bir edebilme ihtimaliyle eş değerdir.

Konuyu ve gelişmeleri ilgiyle takip ediyor olacağım.

Saygı ve Selamlar
    4LF4 (19.Mayıs.2021), amero (20.Mayıs.2021), aslan81 (21.Mayıs.2021), kurtbaba (18.Mayıs.2021), ramazanaydın (19.Mayıs.2021), TEVFİK (18.Mayıs.2021) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    lowestory_78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Saygıdeğer doidye ustam ilgilendigin ve kitap gibi üşenmeden yazdigin için çok teşekkür ederim, ben genelde buralardayim ara sıra şehir dışı işlerimiz olduğu için çok fazla aktif olamadığım doğrudur.

Eski evimiz çok güzeldi umarım bu evimizde diğerini aratmaz ustam sen üşenmeden yazmışsın bizede üşenmeden araştırmak düşer 3 kez yazıp silmen bile emek demek bizler için ellerin dert görmesin.

Eski evde baya bir ölçüm yaptım tabi ama aradan zaman geçti bu evin ölçülerini henüz çıkarmadım kısa süre içinde krokisini kağıda dökerim insaalah duvar kalınlıkları m2 hesabi ocağı bacası kısaca her yerini ölçerim bu ev biraz karışık 100 kere girdim çıktım içine hala kafa karışıyor mahzeni ahırı olsun giriş kapısı üstündeki sedirli asma katı o kattan çıkılan üst katı ev baktiginda giris haric 2 kat ama ev 3 katlı bilmem anlatabildim mi

Çizilen krokide yardımcı olursan neyi nereye koyacagimi söylersen çok sevirim yazılarını not aldım benim hevesim büyük ustam aşkla uğraşıyorum bu işte emin olabilirsin kısa süre sonra sorularına tek tek cevap vereceğim kalın sağlıcakla
    amero (20.Mayıs.2021), kurtbaba (20.Mayıs.2021), TEVFİK (19.Mayıs.2021) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)