Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ustalar ne yazıyor acaba

Status
    Vuslad27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    22
    Beğenilmiş
    28

Ustalar ne yazıyor acaba

IMG_20210609_131049.jpg
    @DOIDYE
    Ustam Osmanlıca hatla yazıldığı için okuyamadım

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    827
    Beğenilmiş
    955

Cevap: Ustalar ne yazıyor acaba

Merhaba, Arapça ya da Osmanlıca bilmiyorum ama bu Arapça gibi duruyor ve sol üstte Allah yazıyor tamam ama tümüyle ele alınca bilemedim. Dile daha hakim arkadaşlarımız yazı içeriğine dair yardımcı olabilecektir. Fakat Kelime-i tevhid de olsa kelime-i Şehadet de olsa Salavat da olsa başka şey de olsa fark etmez çünkü bu yazıda kullanılan font, işçilik vs derken benim bildiğim bunlar yakın dönem hediyelik eşya amacıyla satılan diğer bir deyişle replika olan bir parça gibi görünüyor. Aynı işçilik direkt...

Altta yazılı 1158 tarihi de bir şey ifade etmiyor böyle olunca... Çünkü bunun 18. yydan olduğunu hiç sanmıyorum. Replikaysa ki öyle gibi duruyor amaç yalnızca eski havası vermek...

Tam olarak nedir bu tepsi sini falan mı ?
    4LF4 (09.Haziran.2021), kurtbaba (09.Haziran.2021), TEVFİK (10.Haziran.2021), Vuslad27 (09.Haziran.2021) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    22
    Beğenilmiş
    28

1158 hicri olarak hesap ettiğimizde 1745 yılına denk geliyor ustam benim köyümde çıkan bir tepsi abicim üzerindeki yazı Osmanlıca ben okuyabiliyorum da hatla yazılan birazda eğitim istiyor hayıra verilen bişey muhtemelen vakıf malı gibi bişey olduğu düşünüyorum ona göre evden uzaklaştıracmda yazı onun için önemli Allah hayrını kabul etsin kısmını okuyabildim ustam daha fazlasını yardım istedim siteden
    DOIDYE (09.Haziran.2021), kurtbaba (09.Haziran.2021), TEVFİK (10.Haziran.2021) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    827
    Beğenilmiş
    955

Alıntı Vuslad27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1158 hicri olarak hesap ettiğimizde 1745 yılına denk geliyor ustam benim köyümde çıkan bir tepsi abicim üzerindeki yazı Osmanlıca ben okuyabiliyorum da hatla yazılan birazda eğitim istiyor hayıra verilen bişey muhtemelen vakıf malı gibi bişey olduğu düşünüyorum ona göre evden uzaklaştıracmda yazı onun için önemli Allah hayrını kabul etsin kısmını okuyabildim ustam daha fazlasını yardım istedim siteden
    Bilyorum, o yüzden 18. yy gibi gelmiyor dedim zaten. Hatta onun ince bir hesabı olsa da ortalama kestirmeden 584 eklenir bildiğim ve 1742 yapar ama duruma göre değişebiliyor biraz. Böyle bir fotoğraf da elbet aldatabilir ama bundaki aynı işçilikten çok gördüm ve yakın dönem deyince son 5-10 sene gibi ele almayın 50 sene önce yapılanı da hediyelik ya da dekoratif amaçla yapılıyordu mesela...

Bilemedim bunun 1700 lerin ortlarından olma ihtimali benim için bayağı düşük yine de... ya da fotoğraf muazzam aldatıyor.

Hani siz yazıyı çözüp "değerli bir şey mi acaba" amacıyla sorduğunuzu düşündüğüm için "beklenti olmasın" dedim ama amaç yalnızca yazının anlamıysa okuyabilecek isimler vardır elbet...

Bir kardeşimiz vardı tam adı da şu an aklıma gelmiyor o okuyabiliyordu sanırım ama o da sık girmez siteye yine de gelince görürse iştirak edecektir mutlaka...

Heh hatırladım kim olduğunu... etiketleyeyim de geldiğinde haberi olabilsin.

Selamlar

@bozkurt26
    amero (10.Haziran.2021), kurtbaba (09.Haziran.2021), TEVFİK (09.Haziran.2021), Vuslad27 (09.Haziran.2021) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    22
    Beğenilmiş
    28

Teşekkür ederim ustam yok dedelerimden gelen bişey eski olmasından şüpem yokta abi vakfiye gbi Allah kabul etsin gbi ibareler geçiyor köyün tarihinde vakıf olduğunda biliyor vakıfa ait bişey se ki öyle gözüküyor ona göre uzaklaştıracam vakıf malları insana iyilik getirmez abi onun için yazı önemli parasal Bi değer için değil merakım bakır tarzı karışım çok çıkarmış bizim köyde böyle şeyler zaten
    kurtbaba (10.Haziran.2021), TEVFİK (10.Haziran.2021) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)